www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 29 ožu 2024 08:53

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 56 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 17 vel 2019 20:02 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
johnny 5 napisao:
Billy napisao:

Kontekst je međureligijskog dijaloga. Nema govora da bi se proglasio svetim. Čirnjenica je ta da ga nije trebalo spaliti.
Nauk koji je smatrao ispravnim to nije bio.
Radi se o preteči Luthera.
Zar stvarno ima ljudi koji bi Luthera proglasili svetim i naručiteljem Crkve? Luther ili Hus isto.


Tako je nema govora da bi ga se proglasilo svetim, ali ima govora da se preispitaju sve povijesne okolnosti, da se papa osobno ispričao u ime Crkve zbog spaljivanja te govorio o Husovoj moralnoj hrabrosti.

Sumnjam ja da ti znaš toliko o njegovom nauku. Koje si to knjige o Husu pročitao i otkud dolazi onaj citat da je Hus rekao da je papa inkarnacija antikrista? Izvor gdje je izvor tog citata?

A cilj pape je da se taj dio povijesti prouči i prosvijetli.


Zašto sumnjaš u moje izvore?
Da si se malo potrudio našao bi kako je hvaljen kod adventista, što je meni dovoljno.

Imaš na enciklopedija.hr, reformacija.net, hrčak.srce.hr članak, samo kreni i naći ćeš


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 17 vel 2019 20:04 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
johnny 5 napisao:
Billy napisao:
Šta ja tebi imam dokazivati. Nađi sam.
Općenito je mislio na instituciju papinstva i na nauk o čistilištu. Sama dogma nije bitna. KC je proglasila 1950.g. Marijansku dogmu u koju se vjeruje oduvijek.
O čistilištu budem nastavio kasnije.
Hus nije svetac.
Umro je koliko znam bez sakramenata.


Znači ne znaš gdje je izvor, što znači ne znaš ni da li je to zaista rekao no spreman si pričati o čemu je mislio. Ne ide to baš tako.
Kako znaš da je Hus to rekao? Tko je to zapisao? Gdje to piše?


Što si nervozan. Daj mi priliku da ti odgovorim. I vremena.
Odgovorio sam ti.
Tebi treba tečaj pretraživanja interneta. Da si pokušao našao bi što i ja. I nije izvor Wikipedija.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 17 vel 2019 20:06 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 28 kol 2009 11:42
Postovi: 1552
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 12 zahvala
Zahvaljeno je: 62 zahvala
Billy napisao:

Zašto sumnjaš u moje izvore?
Da si se malo potrudio našao bi kako je hvaljen kod adventista, što je meni dovoljno.

Imaš na enciklopedija.hr, reformacija.net, hrčak.srce.hr članak, samo kreni i naći ćeš


Nemam što usmnjati u tvoje izvore kad ih nisi ni naveo.
Stavio si citat bez ičega.

Da li je točan ili nije, ne znamo.

Ne mislim se s tobom natezati uzduž i popreko. Poanta je bila da ako nešto sigurno tvrdiš da staviš ozbiljne izvore. Vidiš kako sam ja napisao citati u plavom i link.

Pozdrav.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 17 vel 2019 20:13 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
johnny 5 napisao:
Billy napisao:

Zašto sumnjaš u moje izvore?
Da si se malo potrudio našao bi kako je hvaljen kod adventista, što je meni dovoljno.

Imaš na enciklopedija.hr, reformacija.net, hrčak.srce.hr članak, samo kreni i naći ćeš


Nemam što usmnjati u tvoje izvore kad ih nisi ni naveo.
Stavio si citat bez ičega.

Da li je točan ili nije, ne znamo.

Ne mislim se s tobom natezati uzduž i popreko. Poanta je bila da ako nešto sigurno tvrdiš da staviš ozbiljne izvore. Vidiš kako sam ja napisao citati u plavom i link.

Pozdrav.


Sve ok. Đžoni bi gud.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 17 vel 2019 20:29 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 12 lip 2018 18:40
Postovi: 571
Podijelio: 88 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
Protupapa Ivan XXIII. osudio je Jana Husa na smrt, u međuvremenu, završio je u zatvoru zbog ubojstava, preljuba, kupovanja papinske dužnosti i drugih nedjela. Protupapom ga je službeno nazvao ovaj Sabor u Kostanci 1415. godine, koji mu je i sudio te ga zatvorio u dvorac Hausen kod Mannheima, a potom u Heidelbergu. Pušten je iz zatvora 1418, a 23. lipnja 1419. u Firenci dolazi pred papu Martina V. te ga priznaje zakonitim rimskim papom. Umro je 27. prosinca iste godine.

Ne znam dali je točna ova informacija ali osuda pape koji to nije nema vrednota.

Kolko ja znam osudio ga je sabor u Konstanzi.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 17 vel 2019 21:58 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
kopitar napisao:
Protupapa Ivan XXIII. osudio je Jana Husa na smrt, u međuvremenu, završio je u zatvoru zbog ubojstava, preljuba, kupovanja papinske dužnosti i drugih nedjela. Protupapom ga je službeno nazvao ovaj Sabor u Kostanci 1415. godine, koji mu je i sudio te ga zatvorio u dvorac Hausen kod Mannheima, a potom u Heidelbergu. Pušten je iz zatvora 1418, a 23. lipnja 1419. u Firenci dolazi pred papu Martina V. te ga priznaje zakonitim rimskim papom. Umro je 27. prosinca iste godine.

Ne znam dali je točna ova informacija ali osuda pape koji to nije nema vrednota.

Kolko ja znam osudio ga je sabor u Konstanzi.


Poanta je da je ono što je vjerovau Jan krivo.
A to su da papa nema prvenstvo i da je antikrist, što vjeruju danas adventisti.
Drugo je čistilište.
Crkva je oduvijek vjerovala da postoji stanje čišćenja i molila za pokojne.
Po tom pitanju su pravoslavci u krivu.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 17 vel 2019 22:25 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 12 lip 2018 18:40
Postovi: 571
Podijelio: 88 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
Billy napisao:
kopitar napisao:
Protupapa Ivan XXIII. osudio je Jana Husa na smrt, u međuvremenu, završio je u zatvoru zbog ubojstava, preljuba, kupovanja papinske dužnosti i drugih nedjela. Protupapom ga je službeno nazvao ovaj Sabor u Kostanci 1415. godine, koji mu je i sudio te ga zatvorio u dvorac Hausen kod Mannheima, a potom u Heidelbergu. Pušten je iz zatvora 1418, a 23. lipnja 1419. u Firenci dolazi pred papu Martina V. te ga priznaje zakonitim rimskim papom. Umro je 27. prosinca iste godine.

Ne znam dali je točna ova informacija ali osuda pape koji to nije nema vrednota.

Kolko ja znam osudio ga je sabor u Konstanzi.


Poanta je da je ono što je vjerovau Jan krivo.
A to su da papa nema prvenstvo i da je antikrist, što vjeruju danas adventisti.
Drugo je čistilište.
Crkva je oduvijek vjerovala da postoji stanje čišćenja i molila za pokojne.
Po tom pitanju su pravoslavci u krivu.


To Jan nije nikada rekao to su izmislili i to si vjerojatno pročitao na nekom protestanskom portalu...

On je spominjao o potrebi življenja života koji dolikuje svećenike, biskupe i papu a tada je vladalo moralno rasulo pa su čak neki predložili da papa automatizmom postaje svet...što je crkva odbacila kao herezu...Jan je uzeo primjer Jude i ako je izabran za apostola nije bilo dovoljno jer nije živio svoje zvanje...to je Jan pokušao da objasni svećenicima i biskupima da i sam čin ne čini automatski svetim bez življenja svetosti, zatim kao najgora stvar tražio je da se vrate izvorima a to je siromaštvo i doslovno življenje evanđelja te propvjedanje istine i po cijenu života.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 17 vel 2019 22:48 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
kopitar napisao:
Billy napisao:
kopitar napisao:
Protupapa Ivan XXIII. osudio je Jana Husa na smrt, u međuvremenu, završio je u zatvoru zbog ubojstava, preljuba, kupovanja papinske dužnosti i drugih nedjela. Protupapom ga je službeno nazvao ovaj Sabor u Kostanci 1415. godine, koji mu je i sudio te ga zatvorio u dvorac Hausen kod Mannheima, a potom u Heidelbergu. Pušten je iz zatvora 1418, a 23. lipnja 1419. u Firenci dolazi pred papu Martina V. te ga priznaje zakonitim rimskim papom. Umro je 27. prosinca iste godine.

Ne znam dali je točna ova informacija ali osuda pape koji to nije nema vrednota.

Kolko ja znam osudio ga je sabor u Konstanzi.


Poanta je da je ono što je vjerovau Jan krivo.
A to su da papa nema prvenstvo i da je antikrist, što vjeruju danas adventisti.
Drugo je čistilište.
Crkva je oduvijek vjerovala da postoji stanje čišćenja i molila za pokojne.
Po tom pitanju su pravoslavci u krivu.


To Jan nije nikada rekao to su izmislili i to si vjerojatno pročitao na nekom protestanskom portalu...

On je spominjao o potrebi življenja života koji dolikuje svećenike, biskupe i papu a tada je vladalo moralno rasulo pa su čak neki predložili da papa automatizmom postaje svet...što je crkva odbacila kao herezu...Jan je uzeo primjer Jude i ako je izabran za apostola nije bilo dovoljno jer nije živio svoje zvanje...to je Jan pokušao da objasni svećenicima i biskupima da i sam čin ne čini automatski svetim bez življenja svetosti, zatim kao najgora stvar tražio je da se vrate izvorima a to je siromaštvo i doslovno življenje evanđelja te propvjedanje istine i po cijenu života.


Evo ti pa provjeri sam:

https://hrcak.srce.hr/file/90855

https://hrcak.srce.hr/file/90852

http://www.laudato.hr/Duhovnost/Zelite-li-znati-vise/600-obljetnica-smrti-Jana-Husa.aspx

http://www.enciklopedija.hr/natuknica.aspx?id=26730

http://cdn.theologicalstudies.net/60/60.2/60.2.3.pdf

https://ia800207.us.archive.org/7/items/deecclesiachurch00husjuoft/deecclesiachurch00husjuoft.pdf

Heretik 100%.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 17 vel 2019 23:10 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 12 lip 2018 18:40
Postovi: 571
Podijelio: 88 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
O Janu Husu izjasnio se i papa Ivan Pavao II. u svome govoru sudionicima Međunarodnog simpozija o Janu Husu 17. prosinca 1999., rekavši:

„Osjećam dužnost izreći duboku žalost zbog okrutne smrti kojoj je podvrgnut Jan Hus, te zbog rane koja je time nanijeta umu i srcu češkoga naroda, što je postalo izvorom sukoba i podjela. Već za svoga prvog posjeta Pragu izrazio sam nadu da će se moći poduzeti odlučno koraci na putu pomirenja i istinskoga jedinstva u Kristu. Rane prošlih stoljeća moraju se liječiti novim uvidom i utemeljenjem potpuno obnovljenih odnosa“.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 17 vel 2019 23:16 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
kopitar napisao:
O Janu Husu izjasnio se i papa Ivan Pavao II. u svome govoru sudionicima Međunarodnog simpozija o Janu Husu 17. prosinca 1999., rekavši:

„Osjećam dužnost izreći duboku žalost zbog okrutne smrti kojoj je podvrgnut Jan Hus, te zbog rane koja je time nanijeta umu i srcu češkoga naroda, što je postalo izvorom sukoba i podjela. Već za svoga prvog posjeta Pragu izrazio sam nadu da će se moći poduzeti odlučno koraci na putu pomirenja i istinskoga jedinstva u Kristu. Rane prošlih stoljeća moraju se liječiti novim uvidom i utemeljenjem potpuno obnovljenih odnosa“.


Duboka žalost zbog načina na koji je ubijen. Slažem se.
Nakon njegove smrti bilo je sukoba.
Nigdje nema govora o svetosti.
Ti si postavio dilemu. Svetost ili heretik.
Odgovor je heretik.

Imaš linkove, tamo imaš tekstove, a zablude su strašne.
Po njemu grešnik svećenik ili čovjek nio dio Crkve i ne treba ga slušati. Tko je bez grijeha pitam te?
Po njemu Crkva su smo oni predodređeni za raj. Crkva je za njega nevidljivo umjesto vidljivo Tijelo.
Po njemu Juda iako je bio apostol nikad nije bio dionikom Crkve.
Zahtijevao je ukidanje svih crkvenih redova.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 56 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 9 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr