www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 04 pro 2020 20:35

Vrijeme na UTC [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 52 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Poruka
PostPostano: 01 stu 2020 22:23 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova

Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 67 zahvala
Razlozi zbog kojih ne razlučujemo ispravno stvari. Način na koji ih se može dobro upoznati

Razlog zbog kojega ne razlučujemo ispravno sve navedene stvari, zajedno s brojnim drugima, jest to što im odmah na njihovu prvom pojavku pristupa­mo ili s ljubavlju ili s mržnjom. Njima zatamnjen razum ne može ih ispravno prosuditi za ono što one jesu. Ti, da se i tebi ne bi dogodila ova varka, budi pažljiva koliko više možeš u držanju svoje volje očišćene i slobodne od neurednog osjećaja prema bilo kakvoj stvari. I kada se nađeš pred kakvim objektom, prije nego ga poželiš ili odbaciš, promotri ga dobro s razumom i nastoj ga proniknuti više sa zrelošću nego s mržnjom, ako se radi o nečemu što je protivno našim naravnim nagnućima, ili s ljubav­lju, ako ti donosi radost. Jer tada je razum, budući da nije strašću zapriječen, slobodan i jasan; može spoz­nati istinito i proniknuti unutar zla koje se krije ispod lažnog zadovoljstva i u dobro koje je prikrive­no prividom zla. No ako se je volja već prije usmjerila s ljubavlju prema nekoj stvari ili je s gnušanjem odbija, razum je ne može dobro upoznati jer ga onaj osjećaj koji je već prisutan zatamnjuje te čini da stvar prosudi različito od onoga što ona jest i kao takvu, predstavljajući je volji, ona se još žarče nego prije pokreće u ljubavi ili u mržnji prema toj stvari protiv svakog zahtjeva i zakona razuma. Uglavnom, razum biva zatamnjen tim osjećajem i tako zatamnjen dotičnu stvar iznova prikazuje volji kao još poželjniju ili odbojniju. Stoga, ako se ne opslužuje pravilo o kojem rekoh (a koje je u ovoj vježbi od najveće važnosti), ove dvije toliko izvrsne i plemenite moći, razum i volja, kao u nekakvu vrtlogu idu, bijedno iz tame u još gušći mrak te iz pogreške u još veću. Pazi se dakle, kćeri, sa svakom vrstom budnosti od bilo kojega neurednog osjećaja prema bilo kojoj stvari koju prije nisi dobro ispitala i svjetlom razu­ma, a osobito onim milosti, molitve i suda tvoga duhovnika, prepoznala za ono što ona jest. Držim da se moraš osobito paziti u nekim izvanjskim djeli­ma koja su dobra i sveta, i to više nego u nekim dru­gima jer u njima, kao takvima, postoji veća opasnost zablude i nesmotrenosti s naše strane. Naime, zbog kakve situacije vremena, mjesta i mjere, ili iz obzira prema poslušnosti, ponekad ti mogu nanijeti ne ma­lu štetu, kao što se to zna za mnoge koji su u svetim i hvalevrijednim vježbama upali u opasnost. Lorenzo Scupoli "Duhovni boj"

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 01 pro 2020 20:31 
Odsutan

Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 67 zahvala
Kopitar: ignoriraj lista od 31.8.2020. do 31.11.2020.
Filomena: ignoriraj lista od 24.4.2013. do 24.4.2023.
Prancing Commy: ignoriraj lista od 23.1.2013. do 23.1.2063.

Danas ti je istekla kazna Kopitaru! Pričekaj samo sekundu da te i službeno skinem s liste.

Filomena: ignoriraj lista od 24.4.2013. do 24.4.2023.
Prancing Commy: ignoriraj lista od 23.1.2013. do 23.1.2063.

Evo. Gotovo.

Što se kaže: pamet u glavu Kopitaru! Pripazi što pišeš da opet ne bi završio tamo gde si do sada bio. :-|

kopitar napisao:
Rekao sam za moj slučaj gdje mi je sam župnik odobrio jednu vrstu kontracepcije tz. mirena i koja nije abortivna..

Kojom vlašću!? Kojom vlašću ti je župnik to odobrio?! Možeš li ovde ponudit imalo suvisli odgovor na ovo pitanje?! Da probam pogodit tko ti je to odobrio?! Može Kopitaru?! :lol: Nemoj sad ništa pisati, daj da sam probam pogodit. Jovan Ćulibrk i Vojislav Bilbija. Jesam pogodio?! :lol:

Kaže pismo, citiram;

Jr 17,9 Podmuklije od svega je srce. Jedva popravljivo, tko da ga pronikne?

Vidi sad ovo;

kopitar napisao:
Rekao sam za moj slučaj gdje mi je sam župnik odobrio jednu vrstu kontracepcije tz. mirena i koja nije abortivna... ali čovjek ne razumije i poziva na strogo pridržavanje crkvenog učiteljstva i ako time može biti ugrožen nečiji život.
Stoga mislim da ko god ima ovakav problem obavezno razgovara sa svojim župnikom a ne da želeći glumiti sveca posluša nekakav drugačiji savjet i dovede u opasnost život svoje supruge.

Zamisli sa koliko podlosti je ovo sastavljeno. Ali meni nemereš prodavati ovakve priče. Znači, kontracepcija nije dozvoljena, ali pošto ti nemereš bengati svoju suprugu, a da pritom njezin život ne bude ugrožen, župnik ti je odobrio kontracepciju. Drugim riječima, kontracepcija je ovde uvedena da sačuva život tvoje supruge, a ne kako bi netko zlobno mogao pomisliti, da zadovolji vaše grešne požude. :roll: Nevjerovatno u šta je čovjek sposoban uvjerit samog sebe. :roll: Jednostavno nevjerovatno. Ni pod cijenu života Kopitaru! Jesi razumio?! Ni pod cijenu života glasi nauk katoličke Crkve. Tome se nisi nadao?! :lol: Zato si probao proturit ovde svoj altruizam. :lol: :lol: Jesi kad razmišljao da prestaneš sa benganjem supruge, ako ti je toliko stalo do njezinog života?! I to je jedna od opcija. Ne čini ti se?! :lol:

Dok čekam na tvoj odgovor, dopusti da mi društvo prave ovi raspjevani susjedi sa istoka. :lol:

Vrh
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 52 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6

Vrijeme na UTC [LJV]