www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 06 ožu 2021 12:56

Vrijeme na UTC [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 108 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 14 sij 2021 17:25 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova

Podijelio: 27 zahvala
Zahvaljeno je: 40 zahvala
Vjeroispovjest: katolik
Status: U braku
tratinčicamala napisao:
IZMEĐU NEBA I ZEMLJE napisao:
Tako se po katoličkim grupama širi nauk Berthe Dudde, a naši vrli katolici sve amenuju...

Bertha Dudda, br. 3627, 15 Prosinac 1945

PROCES DUŠINA PROČIŠĆAVANJA U ONOSTRANOM…

Proces pročišćavanja umrle duše u onostranom započinje odmah nakon smrti tijela ali u skladu sa dušinom voljom. Duhovno potpuno mračne duše doživljavaju tamu kao agoniju, i to odmah od početka procesa, pošto je ona naumljena pridonijeti promjeni dušine volje. Iako trajanje ovog varira, to je uvijek princip pročišćavajućeg procesa. Božja ljubav neprestano pruža duši mogućnost promijeniti njezinu volju, ali ona u onostranom ne prepoznaje uvijek te metode kao djelovanje Božje ljubavi, a ipak one uskoro mogu dovesti do cilja pod uvjetom da duša nije previše tvrdoglava.

Dosta mi je ovo vidit. Grozno. I ovo je za nekoga preuzvišena objava. :(
Ovo je strašno čini mi se da je ovo u skladu s teologijom oslobođenja (prema kojoj kad umreš ti biraš di ćeš) kojoj su se naši (i) poznati svećenici odavno poklonili. Ovo propagiraju Sudac i urednik Radio Marije hrv. Strašno.

Tratinčice! Ne diraj mi se u patera Stjepana Fridla...A i Sudca. :a1250:

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 14 sij 2021 17:30 
Odsutan

Bonifacije napisao:
Evo da ja odgovorim na ovo pitanje tko laze? Ne laze ni Gospa ni Bonifacije nego podmuklo laze demon koji u Medjugorju vec godinama izigrava Gospu. Znam da se Hrki nece u ovoj stvari sloziti sa mnon jer je veliki branitelj medjugorskog fenomena. I ja sam neko vrijeme vjerovao da su to prava ukazanja radi cudesnih ozdravljenja i obracenja koja se tamo povremeno dogadjaju,ali kad sam bolje razmislio i istrazio to pitanje shvatio sam da iza svega stoji Sotona. A upravo ova objava da se vise dusa spasava nego sto ih propada bila je za mene presudni argument protiv Medjugorja. Marija,prijestolje mudrosti,nikad ne bi mogla izgovorit toliko pogresnu recenicu. Cak ni kad bi promatrali samo katolike ne bi se moglo to reci,a jos manje ako promatramo sve ljude iz svih religija u kojima se covjek jos teze spasava nego u pravoj katolickoj religiji.

Ha, ha, Hrki, izgubio si prijatelja...
Znači, ja vjerujem u Međugorje, u Valtortine objave ne.
Mlohavicije vjeuje u Valtortine objave, u Međugorje ne, dapače, demonska posla :shock: ...Neki vidioci su rekli da je gospa Međugorska preporučila Valtortu, znači, možda ipak ima poneka demonska objava tamo :roll:
A ti vjeruješ u jedno i drugo, tebi je najteže... :wink:

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 14 sij 2021 17:39 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova

Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 71 zahvala
Bonifacije napisao:
... opet te upozoravam da se ne upustas u nikakve rasprave s ljudima kao sto su Dujam,El Scorpio i Kopitar,a osobito ako se govori o cistoci. To bi znacilo bacati bisere pred svinje. Jer ti ljudi su toliko zatrovani i iskvareni od bludnosti da nikako ne mogu razumijeti predragocjeni biser cistoce.Oni ce ti oduzeti ne samo vrijeme koje bi mogla provesti u molitvi,nego i dusevni mir. Nece imati prema tebi ni ljubavi,ni obzira,ni postovanja. Danima ce te razvlaciti po forumu kao da si zadnje smece na svijetu, gazit ce po tebi dok ne iskale svoj demonski bijes,izrugivat ce te i provocirat na sve moguce nacine,kako im vec Sotona bude sugerirao. A kad te potpuno psihicki iscrpe,onda ce se s druge strane mreze cinicki smijati i uzivati u svojoj pobjedi. I nemoj da te zavara to sto se oni stalno pozivaju na papu i zdravi razum. To su samo floskule koje sluze da umire vlastitu savijest i opravdaju svoje hereze. Dobra je ona izreka:Kad se s govnima boris,bilo da si pobijedio u borbi,bilo da si izgubio,na kraju ces jednako smrdjeti.

Bonifacije napisao:
Kad se s govnima boris,bilo da si pobijedio u borbi,bilo da si izgubio,na kraju ces jednako smrdjeti.

Lol. Slika Slika

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 14 sij 2021 18:35 
Odsutan

Podijelio: 26 zahvala
Zahvaljeno je: 11 zahvala
tratinčicamala napisao:
Tako se po katoličkim grupama širi nauk Berthe Dudde, a naši vrli katolici sve amenuju...

Bertha Dudda, br. 3627, 15 Prosinac 1945

PROCES DUŠINA PROČIŠĆAVANJA U ONOSTRANOM…

Proces pročišćavanja umrle duše u onostranom započinje odmah nakon smrti tijela ali u skladu sa dušinom voljom. Duhovno potpuno mračne duše doživljavaju tamu kao agoniju, i to odmah od početka procesa, pošto je ona naumljena pridonijeti promjeni dušine volje. Iako trajanje ovog varira, to je uvijek princip pročišćavajućeg procesa. Božja ljubav neprestano pruža duši mogućnost promijeniti njezinu volju, ali ona u onostranom ne prepoznaje uvijek te metode kao djelovanje Božje ljubavi, a ipak one uskoro mogu dovesti do cilja pod uvjetom da duša nije previše tvrdoglava.

Dosta mi je ovo vidit. Grozno. I ovo je za nekoga preuzvišena objava. :(
Ovo je strašno čini mi se da je ovo u skladu s teologijom oslobođenja (prema kojoj kad umreš ti biraš di ćeš) kojoj su se naši (i) poznati svećenici odavno poklonili. Ovo propagiraju Sudac i urednik Radio Marije hrv. Strašno.

Tratinčice! Ne diraj mi se u patera Stjepana Fridla...A i Sudca. :a1250:

A neman se ja šta dirat samo iznosim činjenice. Kao da bi meni bilo drago.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 15 sij 2021 08:00 
Odsutan

Podijelio: 31 zahvala
Zahvaljeno je: 25 zahvala
Bonifacije napisao:
Evo da ja odgovorim na ovo pitanje tko laze? Ne laze ni Gospa ni Bonifacije nego podmuklo laze demon koji u Medjugorju vec godinama izigrava Gospu. Znam da se Hrki nece u ovoj stvari sloziti sa mnon jer je veliki branitelj medjugorskog fenomena. I ja sam neko vrijeme vjerovao da su to prava ukazanja radi cudesnih ozdravljenja i obracenja koja se tamo povremeno dogadjaju,ali kad sam bolje razmislio i istrazio to pitanje shvatio sam da iza svega stoji Sotona. A upravo ova objava da se vise dusa spasava nego sto ih propada bila je za mene presudni argument protiv Medjugorja. Marija,prijestolje mudrosti,nikad ne bi mogla izgovorit toliko pogresnu recenicu. Cak ni kad bi promatrali samo katolike ne bi se moglo to reci,a jos manje ako promatramo sve ljude iz svih religija u kojima se covjek jos teze spasava nego u pravoj katolickoj religiji.

Mlohavicije vjeuje u Valtortine objave, u Međugorje ne, dapače, demonska posla :shock: ...Neki vidioci su rekli da je gospa Međugorska preporučila Valtortu, znači, možda ipak ima poneka demonska objava tamo :roll:

Mlohavicije je Bonifacije?...zašto ga tako zovaeš :D
Vidiš da je Valtorta autentični vidioc...čak je Gospa iz Međugorja preporučuje!!
Nisdam izgubio prijatelja, jer su meni svi prijatelji na ovom forumu...jes da me neki ponekad jako živciraju kada vidim kakve gluposti pišu ili kada im nešto dokažu a oni i dalje ostaju na svojim pozicijama?

Svoje Preljubljene Zaručnice
amen

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 15 sij 2021 11:35 
Odsutan

Bonifacije napisao:

Ne , baš naprotiv ...meni je najlakše
Vjerovati u tako lijepe stvari gdje nam Nebo , Bog preko Gospe govori je takva milina :D :grlim te:
Čovjek naprosto se topi...vidiš da Isus i Gospa nisu daleki likovi iz 30. g. p.K nego su i danas žive osobe koje se ukazuju vidiocima na zemlji
Svakog bi trebalo zanimati šta nam to i danas Bog i Gospa poručuju u svojim ukazanjima
Zbog toga su tako duge objave Mariji Valtorti , tako zanimljive.. naravno, i radi velikog knjiškog opusa koji je ona napisala po diktatu Boga!
U njima možemo otkriti mnoge stvari koje se ne spominju u Bibliji...zar to nebi trebalo zanimati svakog katilika koji voli čitati, istraživati

Je li po vama interesantnije čitati neka svjedočanstva vjernika, neka svjedočanstva sveta ca i mistika KC, svjedočanstva vidioca kojima se ukazivala ili ukazuje Gospa ili vam je zanimljivije čitati suhoparne filozofe/teologe koji samo teoretiziraju???
Mislim , meni nije nikako jasno kako može nekome biti draže čitati filozofe od svjedočanstava neki vidioca ??( lurd, fatima, akita, la sallete, sam damiano , pa i međugorje koje još traje!)

amen

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 15 sij 2021 13:33 
Odsutan

Fran26 napisao:
Hrvoje Hrki napisao:
Pitanja za Frana26:

Istresi šta ti je na duši Hrkane moj. :)

Hrvoje Hrki napisao:
Pretpostavljam da znaš da su mnogi sveci i mistici KC bili osuđeni ili stvaljeni na index od strane KC, a da bi poslije bili proglašeni svecima KC!?

Znam samo za Sv. Faustinu Kowalsku.

Hrvoje Hrki napisao:
Kako to objašnjavaš?

Jednostavno. Nije istina ono šta je istina, nego je istina ono šta Crkva kaže da je istina. To sam ti već stotinu puta pisao.

Hrvoje Hrki napisao:
Kako se to može događati da takvi (po tebi sigurno heretici) budu proglašeni svecima?

Ništa nije po meni. Ovde nema mene. Ja sam nebitan, bitna je samo Crkva. Kažem, jedini slučaj za koji ja znam jest Sv. Faustina Kowalska. Kad je Crkva tvrdila da je Faustina bila lažljivica, budi siguran da je ona to doista bila, i vjernici koji su živjeli u to vrijeme s pravom su prihvatili da je bila lažljivica. Sad, nekoliko desataka godina poslije, Crkva tvrdi za tu istu osobu da je svetica, i nema nikakve sumnje da je Faustina svetica. Pitaš me zašto: zato jer Crkva tako kaže. A dobro znaš da smo ti i ja dužni slušati to što Crkva kaže. I svaki za koga Crkva kaže da laže, budi siguran da laže. Marija Valtorta ništa nije vidjela tak dugo dok Crkva ne kaže da je vidjela.

Hrvoje Hrki napisao:
Nabrojati ću samo neke koji su svima znani a bilo ih naravno još puno više: sv. sestra Faustina Kowalska, sv. Padre Pio , sveta Ivana Orleanska
To su obično bili mistici koji su imali Božanske ili Gospine objave, viđenja, lokucije isl...vidioci koji su imali objave...nešto slično kao Marija Valtorta o kojoj smo pričali

Poznati mi je samo slučaj Sv. Faustine Kowalske, kao što sam ti napisao. Za ostalo nemerem pisati nešt kaj ne znam. Ono kaj znam jest da Crkva kaže kako Marija Valtorta laže. I tak dugo dok to Crkva za nju to kaže, budi siguran da tako jest.

Hrvoje Hrki napisao:
Ako ćeš iskreno odgovoriti bez izvrdavanja, stajalište će ti pretpostavljam biti barem slično momu.

Pa pišem ti iskreno i bez izvrdavanja, a kak drugačije?! :l30:

Hrvoje Hrki napisao:
ako vidimo da KC- isntitucinalna KC može često pogriješiti, posebica kada su u pitanju ljudi koji imamju objave, ako povučemo analogiju, paralelu, šta možemo zaključiti u vezi Epa o Bogočovjeku od Marije Valtorte
Može li i kod tog slučaja KC pogriješiti , staviti njen ep na popis zabranjenih knjiga , kao što je npr. stavila i Dnevnik Fuatine kowalske,a danas je jedna od najčitanijih katoličkih knjiga!

Može. Ali tak dugo dok Crkva ne promjeni mišljenje, a pitanje je hoće li ga uopće promijeni, Marija Valtorta laže.

Hrvoje Hrki napisao:
imao sam još poneko pitanja, ali ne mogu se sjetiti...ako se sjetim staviti ću ih

Dok se ti prisjetiš pitanja, da ja tebi postavim jedno. Može jargane moj?! :) Kaže ovako, citiram;

Hrvoje Hrki napisao:
neko je od mešugorskih vidioca pitao mislim Gospu gdje završi većina ljudi
znate šta je Gospa rekla....u raju, ali poslije čistilišta! :D
Bogu hvala na tomu...i Gospi kao posrednici siromašnih grešnih duša!

Bonifacije napisao:
Od 10 000 odraslih ljudi jedva se jedan spasava,a svi ostali padaju u pakao.

Moje pitanje glasi: tko laže "Gospa" ili Bonifacije?!

p.s. Vidiš kak sam brz. Odgovorio sam ti u rekordnom roku. :)

-------------------
Laže Bonifacije, Gospa nikad ne laže
Jednom sam već rekao ,ali ponoviti ću:
SREĆOM JE BOG STVORIO I ČISTILIŠTE!

Da njega nema možda bi bilo nešto ala što kaže Bonifacije
Ovako se puno više spašava trpljenjem , vremenitim kaznama u čistilište, te onda stižu raj
Ja sam sklon vjerovati da se na karaju spasi više od 50 zapeta 1 ljudi!

PS: čudi ma da neznaš da su Padre Pio, Ivana Orleanska bili sumnjivi Crkvi, suspendurani, a Ivana skoro spaljena na lomači??a navodno toliko čitaš
Osim toga , reducirano si odgovorio na ono analogiju -paralelu...
Ako oni mali sitni činovnici crkve koji su pisali sud o Epu o Bogočovjeku ( to nije mišljenje dano od Svetog Oficija) su u krivu, onda je zaključak da vjernike dovode u duboku zabludu i uskraćuju im sve blagodati koje im Isusove objave dane mariji valtorti mogu donijeti...jer ako ih je Bog davao onda ih je davao sa nekom svrhom!
Cilj, svrha nije da ti biseri ostanu samo kod marije valtorte...jer da je meta samo marija valtorta a ne ostatak svijeta onda bi on mariji zabranio da ih objavljuje a ne davao nalog da ih širi

E , budući da mišljenje dano od neke niže instance u biskupiji u italiji u vezi valtorte nije obvezatno za vjernike u svijetu , SVATKO TKO HOĆE , MOŽE I SMIJE čitati taj ep! To nije dogma , ex cathedra izjava o vjeri i moralu i braniti nekome da čita valtortu je nelegalno
E , ja sam se nadao da ćeš barem u tom smiuslu jednom biti pošten i reći nešto u tom smjeru...znači, da onaj tko čuta nije heretik isl!
Ali, naravno ...treba imati intel. hrabrosti i poštenja pa to priznati!

amen

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 15 sij 2021 14:12 
Odsutan

Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 71 zahvala
Hrvoje Hrki napisao:

Ovako se puno više spašava trpljenjem , vremenitim kaznama u čistilište, te onda stižu raj

PS: čudi ma da neznaš da su Padre Pio, Ivana Orleanska bili sumnjivi Crkvi, suspendurani, a Ivana skoro spaljena na lomači??a navodno toliko čitaš
Ako oni mali sitni činovnici crkve koji su pisali sud o Epu o Bogočovjeku ( to nije mišljenje dano od Svetog Oficija) su u krivu, onda je zaključak da vjernike dovode u duboku zabludu i uskraćuju im sve blagodati koje im Isusove objave dane mariji valtorti mogu donijeti...jer ako ih je Bog davao onda ih je davao sa nekom svrhom!
Cilj, svrha nije da ti biseri ostanu samo kod marije valtorte...jer da je meta samo marija valtorta a ne ostatak svijeta onda bi on mariji zabranio da ih objavljuje a ne davao nalog da ih širi

E , budući da mišljenje dano od neke niže instance u biskupiji u italiji u vezi valtorte nije obvezatno za vjernike u svijetu , SVATKO TKO HOĆE , MOŽE I SMIJE čitati taj ep! To nije dogma , ex cathedra izjava o vjeri i moralu i braniti nekome da čita valtortu je nelegalno
E , ja sam se nadao da ćeš barem u tom smiuslu jednom biti pošten i reći nešto u tom smjeru...znači, da onaj tko čuta nije heretik isl!

Hrvoje Hrki: ignoriraj lista od 15.1.2021. do 15.3.2021.
Filomena: ignoriraj lista od 24.4.2013. do 24.4.2023.
Prancing Commy: ignoriraj lista od 23.1.2013. do 23.1.2063.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 15 sij 2021 14:42 
Odsutan

Fran26 napisao:
Hrvoje Hrki napisao:

Hrvoje Hrki: ignoriraj lista od 15.1.2021. do 15.3.2021.
Filomena: ignoriraj lista od 24.4.2013. do 24.4.2023.
Prancing Commy: ignoriraj lista od 23.1.2013. do 23.1.2063.

e sad kad sam te malo pošpotao jer se praviš grbav , ti ovako...a dobro, ako ne možeš čitat moje upise tvoj problem :lol:

amen

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 15 sij 2021 15:58 
Odsutan

Znači, ti Hrki vjeruješ svakome tko priča i piše da je imao viđenja.
Stavila sam na ovaj forum zablude Valtorte evo ti ovdje ako nisi vidio

Neka od problematičnih mjesta u Valtortinu "Spjevu o Bogočovjeku"

Posljednja riječ na križu

Djelo Marije Valtorte "Spjev o Bogočovjeku" već desetljećima kruži pobožnim katoličkim sredinama. Čak i neki evangelici skupljaju sve njegove sveske i ozbiljno uzimaju viđenja i nadahnuća ove vidjelice. Međutim te knjige bile su na vatikanskom Indeksu, tj. popisu zabranjenih knjiga, koji je, doduše, nakon Drugoga vatikanskoga koncila ukinut, ali je s moralnoga gledišta i dalje važan, jer nijedno djelo nije na nj dospjelo bez razloga.

Postavlja se pitanje zašto bi se Nebo nakon gotovo dvije tisuće godina čekanja odjednom odlučilo omalene evanđeoske izvještaje iskititi beskonačnim pripovijedanjem koje se proteže kroz desetak debelih svezaka. A ne samo da je vidjeličin stil prekomjerno kitnjast i obilježen neprekidnim vrtlogom osjećaja nego i sadržaj ima problematičnih mjesta.

Na primjer:

Poznato je sedam Isusovih riječi na križu, koje prenosi Biblija. No Valtorti je navodno Gospodin objavio da je njegova posljednja riječ zapravo glasila: Mama! Postavlja se pitanje kako bismo onda u skladu s tim vidjeli Kristovo djelo spasenja: više naravnim nego nadnaravnim? Bogočovjek Isus Krist na križu je slobodnom odlukom izvršio djelo otkupljenja – i nije li po sebi razumljivo da je svoju posljednju riječ uputio nebeskom Ocu, s kojim je istobitan, a ne zemaljskoj majci, koliko god da je s njom ljudski i duhovno bio nesumnjivo povezan?

U Valtortinu "Spjevu o Bogočovjeku", u svesku o Muci čitamo dakle, u poglavlju o raspeću, da je posljednje što je Krist izustio na drvu križa bio prvi dio riječi "mama". Navodno je taj "siloviti krik" (a ne: "Dovršeno je!" ili: "Oče, u Tvoje ruke predajem duh svoj!", nego nakon toga početak riječi "mama") proparao tišinu neposredno prije Isusove smrti. Potom slijede "dramatični" prizori u kojima se Marija previja do tla i divlje viče: "Više nemam Sina!" A Bogomajka je bila vjernica, koja nipošto ne pretpostavlja da smrću sve završava.

Otkupljenje

U svesku o Muci, u poglavlju pod naslovom "Grob Josipa Arimatejskog" Marija Valtorta tvrdi da joj je Krist objavio da otkupljenje nije dovršio On, nego njegova Majka. A znamo da Crkva, iako katkad naziva Mariju i suotkupiteljicom, nikad nije naučavala da je Majka Božja izvršila otkupljenje. To je učinio naš Gospodin na križu. No Valtorta kaže da joj je Isus rekao:

...Ja sam imao, u Muci, samo jedno napastovanje. Ali Majka Žena ispaštala je za ženu, koja je kriva za svako zlo, više i više puta. I Sotona je na Pobjednicu bjesnio s ustostručenom okrutnošću. Marija ga je pobijedila. Mariju je najokrutnije napastovao. Napastovao tijelo Majke. Napastovao srce Majke. Napastovao Majčin duh. Svijet misli da je otkupljenje završilo mojim posljednjim dahom. Nije. Dovršila ga je Majka nadodavši svoju trostruku muku da bi čovječanstvo otkupila od trostruke požude...

U istom poglavlju, oplakujući Krista, Marija ga naziva svojim Stvorenjem, a tako ga naziva i na nekim drugim mjestima u "Spjevu o Bogočovjeku". To zvuči čudno, kao što je čudno i kad joj u svesku o trećoj godini javnog djelovanja, u poglavlju pod naslovom "U Gamali" Isus kaže da će biti druga u crkvenoj hijerarhiji, odmah iza Petra. Je li ona ikad uopće bila dio crkvene hijerarhije, iako Petra i sva ostala stvorenja daleko nadilazi svetošću?

Istočni grijeh

Kršćanstvo su uvijek ugrožavali s jedne strane liberalna prilagodba duhu vremena, dakle posvjetovljenje, a s druge upravo suprotnost: tijelu neprijateljsko "produhovljenje", koje se u antici zvalo "gnoza" ("spoznaja"), a u kasnome srednjem vijeku njezini su sljedbenici većinom bili poznati pod nazivom "katari" ("čisti"), ili u istočnoj Europi "bogumili". Ti su sektaši načelno odbacivali čak i ženidbu i rađanje djece, dok je Crkva, naprotiv, već u starom vijeku branila dostojanstvo i svetost ženidbe protiv gnostičkih krivovjeraca, a poslije protiv raznih tijelu neprijateljskih sekta i samozvanih superasketa.

Ipak, neke gnostičke ideje znale su se kroz stanovite pukotine uvući među kršćane, često preko raznih viđenja i sličnih "prosvjetljenja" i navodno nebeskih nadahnuća. Iako te čudnovate predodžbe ne pripadaju službenom crkvenom naviještanju, u nekih vjernika padaju na plodno tlo.

Jedan primjer:

Tu i tamo može se u pobožnim krugovima naići na neobično mišljenje da se pad Adama i Eve sastojao u njihovu spolnom sjedinjenju. To uče čak i u nekim sjemeništima. Međutim protiv tog nazora govori činjenica da, kronološki gledano, prva Božja zapovijed našim praroditeljima glasi: "Plodite se i množite!" Taj zahtjev Svevišnjega postavljen je u raju, a ne tek poslije pada. Osim toga nedvosmisleno iz Knjige postanka te iz drugih mjesta u Svetom pismu proizlazi da istočni grijeh nipošto ne potječe s područja putenosti, nego da je on ohola neposlušnost Stvoritelju, dakle duhovni grijeh. (Svakako, čulnost kod Adama i Eve u rajskom stanju nije bila neuredna, nego potpuno skladna.) A ipak neki naši suvremenici najozbiljinije misle da su se neki ljudski udovi nakon pragrijeha čak anatomski izmijenili, te da bi se začeće novog života u edenskom vrtu događalo biološki sasvim drukčije.

Predodžba da se istočni grijeh sastojao u spolnoj intimnosti između naših praroditelja pojavljuje se npr. u prvom svesku Valtortina "Spjeva o Bogočovjeku". Valtorta piše da Adam i Eva isprva nisu znali kako začeti dijete spolnim sjedinjenjem; umjesto toga razmnožavanje se imalo ostvarivati posebnim Božjim zahvatom, bez spolnog odnosa. Spoznaja tog odnosa bila je Adamu i Evi zabranjena i upravo je to bio mamac kojim se poslužila zmija da napastuje Evu.

Međutim prema crkvenom nauku Adam i Eva nisu u raju bili nesvjesni svrhe ženidbe niti je bilo predviđeno da se ljudi razmnožavaju bespolno. To potvrđuju riječi Svetog pisma koje se odnose na stanje prije pada: "Stoga će čovjek ostaviti oca i majku da prione uza svoju ženu i bit će njih dvoje jedno tijelo." U svom naučavanju o počinjenju istočnoga grijeha Crkva ne spominje spolni čin. Naši su praroditelji posvetnu milost izgubili oholim neposluhom, a ni uzrok, ni sadržaj, ni posljedica toga čina nije bio sam spolni nagon ni spolni odnos, nego je jedna od posljedica prvoga grijeha neurednost spolnog nagona.

Usprkos tomu Valtorta inzistira, vrlo detaljno, na seksualnom obilježju istočnoga grijeha.

Ex opere operantis?

Ono što u "Spjevu o Bogočovjeku" Isus iznosi o valjanosti sakramenata, koje je sam ustanovio, čini se da proturječi Svetom pismu i crkvenom nauku.

Crkva je nastavak Kristova života na zemlji riječju i sakramentom. Kad svećenik dijeli sakramente, on djeluje "in persona Christi": namjesto Krista te kao "služitelj sakramenta". Pravi je djelitelj sam Krist, a svećenik je njegovo zemaljsko oruđe. Budući da sakramente dijeli zapravo Krist, njihova valjanost ne ovisi o svećenikovoj dostojnosti ili čak savršenosti. A k tome bi vjernike duboko onespokojilo ako bi djelotvornost sakramenta bila vezana uza svećenikovo moralno stanje. Zar trebaju najprije provesti "tehnički pregled" karaktera dotičnog svećenika, da bi bili sigurni da će primiti valjan sakrament?

Budući dakle da je djelitelj u konačnici Krist, sakrament je djelotvoran samim izvršenjem ("ex opere operato") – neovisno o dostojnosti svećenika, služitelja sakramenta. Sa svećenikove strane za učinkovitost je potrebna samo ispravna nakana, dakle namjera izvršenjem sakramenta činiti ono što Crkva čini. Ta namjera u pravilu se smije pretpostaviti kao po sebi razumljiva.

O tome zavisi li valjanost sakramenta od svećenikovih moralnih osobina stoljećima su se među kršćanima vodile žestoke rasprave. Stroge asketske sekte, npr. montanisti u 2. stoljeću, a još više donatisti u 4. i 5., djelotvornost su podijeljenih sakramenata vezivali uza svećenikovu dostojnost. Tomu se nedvosmisleno suprotstavilo učiteljstvo Katoličke crkve, čvrsto se držeći načela "ex opere operato": sakrament se ostvaruje izvršenjem – jer se ne zasniva na svećenikovoj ljudskoj kakvoći, nego na Kristu i njegovim obećanjima, te na nalogu koji je Gospodin dao svojoj Crkvi.

Zato Crkva naučava i valjanost tzv. krivovjerničkoga krsta: čak i ako krštenje podijeli krivovjerac, ono je valjano, pogotovo jer je nužno za spas i stoga od presudne važnosti. O tome se opširno izjasnio prije svega sveti Augustin, pobijajući krivovjerja krutih donatista i sličnih asketskih skupina.

Kratko i jasno rečeno: i kad svećenik u stanju smrtnoga grijeha služi svetu misu, on ipak izvršava valjanu pretvorbu. Isto vrijedi za odrješenje od grijeha, u sakramentu pokore.

Međutim u zadnjem svesku "Spjeva o Bogočovjeku" čitamo, u poglavlju o Isusovu ukazanju apostolima s Tomom, ove riječi Valtortina "Isusa" upućene apostolima:

"...Dao sam vam vlast otpuštati grijehe. Ali ne može se dati ono što se ne posjeduje. Morate dakle biti sigurni da Ja ovu vlast u savršenom stupnju posjedujem i služim se njome prema vama, koji morate biti čisti u najvećem stupnju da očistite onoga koji dođe k vama, blatan od grijeha. Kako bi mogao netko suditi i čistiti ako bi zasluživao osudu i sam bio nečist?... Kako bi mogao reći: 'Ja te odrješujem u ime Božje' ako zbog svojih grijeha ne bi imao Boga uza se?..."

Štoviše, zahtijevana čistoća prerasta malo dalje u istom poglavlju u zahtjev za savršenošću:

"Ali kad umačete ruke u more moje Krvi, kao berači u badanj, i iz nje crpite čime da očistite zaprljane haljine bijednika koji su sagriješili, budite ne samo čisti, nego savršeni, da se ne biste umrljali jednim većim grijehom; dapače: s više grijeha, prolijevajući i dirajući svetogrdno Krv jednoga Boga, ili zakazujući u ljubavi i pravednosti uskraćujući ga ili dajući ga sa strogošću koja nije Kristova... Kako biti strog s jaganjcima kad si pastir idol?"

No ako bi bilo svetogrdno da euharistiju dijeli svećenik koji nije savršen, onda bi svi svećenici bili svetogrdnici! Također: čemu osuđivanje strogoće, koja je katkad u dijeljenju sakramenata itekako potrebna?

Završetak ovog poglavlja u zadnjem svesku "Spjeva o Bogočovjeku" tipičan je. Valtorta pripovijeda patru koji to sluša i zapisuje:

"Ali kad je već na podnožju stubišta, okrene se i gleda me. O, Oče, gleda me! Misli na mene! Traži svoj mali 'glas', i radost što je sa svojim prijateljima ne priječi ga da se sjeti mene! Gleda me iznad glava apostola i smiješi mi se. Podigne ruku blagoslivljajući me i kaže: 'Mir bio s tobom.' I viđenje prestane."

Pa mi reci, zar u to vjeruješ???

Onog zovem Mlohavicije jer je to skraćeno od Mlohavicije Hereticus od Valtorte, pratiš li uopće forum?

Vrh
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 108 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]