www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 25 tra 2024 22:14

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 197 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5 ... 20  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 22 tra 2008 16:13 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 24 lis 2007 19:06
Postovi: 667
Lokacija: ...more,more....
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 4 zahvala
...poznavajući par parova ..i gledajuću na tv i našim vjerskim tiskovinama....
zanimala sam se šta Crkva misli o tome..
Dakako polemike o tome ima puno ..neki katolici su za neki protiv...mišljenja su podijeljena...
Osobno nisam na umjetnu oplodnju nikad pomišljala kao alternativu ...ali nekima je ona kao vapaj i izlaz iz beznađa..
Nažalost svjedoci smo ,da su ta dječica (ne sva) slabijeg imunitete...često bolesna....a istodobno uz veliku želju roditelja da nakon prve oplodnje preuzmu i ostale zametke....to se obično preskače...jer kao obveze prema ovoj djeci su više nego i velike ...psihičko stanje roditelja je napeto...prolaze godine ..pa već su i roditelji u godinama i niiiiz raznih opravdanja...i tako ostali zameci propadaju ili bivaju razdjeljeni po svijetu....
malo sam čitala stranice patera luke.....
evo šta on odgovara.....a zanima me i vaše mišljenje o tome:

-------------------------------------------------
Da li je istina da je umjetna oplodnja grijeh? Nije mi jasno zašto bi bio grijeh, ako su djeca dar Božji. A i umjetna oplodnja nije li dar Božji za one koji drugačije do djece ne mogu doći?


-----Original Message-----
From: Luka Rađa [mailto:luka.rada@zg.hinet.hr]
Sent: Thursday, February 06, 2003 11:28 AM
Subject: RE: umjetna oplodnja

Nije grijeh imati djecu, ali može biti grešan način na koji ona dolaze na svijet. Po prirodnom Božjem zakonu začeće djeteta pretpostavlja dvije nedjeljive komponente: oplodnju i ljubavni bračni čin. Kao što se bračni čin ne smije izolirati od začeća, tako se ni začeće ne smije izolirati od bračnog čina. Osim toga, umjetna oplodnja najčešće sa sobom povlači problem oplođenih, a potom uništenih zametaka.

Postoje sasvim specifični slučajevi u kojima bi se moglo stvar drugačije promotriti – a to je kad do začeća prirodnim putem ne može doći zbog izvjesnih anomalija kod ženina jajnika (pr. krvna cista), koje bi prestale kad bi došlo do oplodnje, u protivnom njeno zdravlje je ugroženo – te joj predstoji neizbježna operacija. U tom slučaju umjetna oplodnja bi bila u redu, jer svoje moralno opravdanje dobiva po tom što se na taj način spašava ženino zdravlje.

Od srca, p. Luka


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 22 tra 2008 17:38 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 svi 2007 16:41
Postovi: 1062
Lokacija: Vukovar
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
http://www.katolici.org/nauk.php?action=c_vidi&id=483


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 22 tra 2008 22:38 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 24 lis 2006 19:46
Postovi: 2079
Lokacija: dalmacija
Podijelio: 13 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
Šta reći..a ne pogriješiti... :roll:

Moje mišljenje...ne može biti saživljeno sa onim roditeljima koji nemaju dijecu...

Meni je Gospodin udijelio tu milost da ih imam...bez imalo muke...naše zemaljske...na čuvanje dvoje diječice...


Ne znan kakvog bi bila mišljenja da nemam dijecu..možda bi i ja tražila..vapila...moguće riješenje...

Tužno je gledati roditelje bez dijece..oni gledaju svaku trunkicu izlaza iz te situacije...jer smisao braku daju dijeca...za njih živimo..oni su radost...

Znam mnoge što su se rastavili zato što nisu mogli imati dijecu godinama...pa ni to nije dobro...


Nije ni to riješenje..jer godinama..uzaludnog traženja i čekanja...dolazi do svađa..nerazumijevanja..alkoholizma..mnogih drugih grešnih navika...osuđivanja..omalovažavanja..ko je kriv....

Gledajuć s te strane...bilo bi bolje da imaju poveznicu...onu kap koja donosi radost...


A gledajuć s vjerske strane...Gospodin je naš stvoritelj...i On nas želi..i On nas stvara..

I po tome..grijeh je da se mi pravimo Bogovima...


Mislim da tu triba Božije djelovanje..za prihvaćanje..i nošenje tog križa...

Tu dolazi na snagu-POSVOJENJE

Al kod nas je to tako teško dobiti...

Jer pored toliko zametaka..koja budu razdijeljena..il uništena..il već šta..isto tako imamo i dijece..odbačene..napuštene..izgladnjele..same...

Koja su isto tako razdijeljena po svitu...uništena psihički...ostavljena...i umiru od gladi..a isto su bez roditelja...

I oni su grijeh roditelja...jer su odbačeni...

Uf..sada mi mogla u krug sve pisati...

Za te roditelje tribamo se pomoliti...

Ništa drugo osim tog..da se pomolimo za sve te očajne ljude..da im Gospodin udijeli mir...i da prihvate taj križ...ne mogu reći...a da ne ispadne krivo...

Hm...

Bog je milosrdan...On možda i dopusti da se oplode te umjetne oplodnje...

Jer koliko znam većina ih nikada ne uspije...


Tko zna...Gospodin...

Neka im je u Milosti....



..eto ja zbrda zdola..

BVB


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 23 tra 2008 08:39 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 kol 2007 14:29
Postovi: 1099
Lokacija: sunčana strana
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 4 zahvala
Tema za mene maranatho,

S obzirom da već i ptice na grani znaju da ja želim djetešce jako i svim srcem, moram priznati da sam jedan period svog života razmišljala o umjetnoj oplodnji kao alternativi.
No, Gospodin je tako htio useliti se u srce moje prije nego sam donijela tu odluku i sad znam da je Njegova volja drugačija.
Kako milo i divno mi Gospod pokaza da svako dijete nije ni moje, ni tvoje, ni naše, ni vaše nego Njegovo.
Da, tijelo djeteta nastane prije nego se duša spusti u njega....jer kako drugačije objasniti da smo svi željeni i svi poslani od Boga.
Uzmite si za primjer incest....ljudi u bliskim rodbinskim vezama su sagriješili i dogodilo se da se muška i ženska stanica spoje....Bog ne odbacuje to stovrenje nego šalje dušu u to tijelo i nudi mogućnost tom čovjeku za spasenje.

Kada sam čitala o umjetnoj oplodnji vidjela sam da se uvijek proizvede veliki broj jajašaca i veliki broj ih se oplodi. Tada se oni razvijaju izvan majčine utrobe, te se radi selekcija "najboljih", obično 3-6 zametaka se izdvaja od kojih se većinom 2-3 stavljaju u maternicu, a ostalih 3-4 zamrzavaju. Ovi slabiji se odmah unište, tj. ubiju.
Kako mi je abortus najmrži grijeh ljudski odmah sam odustala od "in vitro" oplodnje.

I iako volim svoju sestricu moyu jako jako moram reći da se sa sljedećom konstatacijom ne slažem
moya je napisala:
Citat:
...jer smisao braku daju dijeca...za njih živimo..oni su radost...


Smisao braku daje ljubav između muža i žene. Brak je sakrament kojim bračni drugovi, muž i žena, pomazani od Boga postaju jedno tijelo.
Živimo jer nas Bog ljubi i jer nas je izabrao za sebe i jer je Njegova sveta volja bila da se rodimo.
Dao nam ili ne dao djecu, mi smo Njegovi ljubljeni, a naša uloga u životu uvjetno rečeno naše djece, jer je svaki čovjek u prvom redu božije dijete, jeste da usmjerimo djecu, koja su nam povjerena od Boga na čuvanje i odgoj, prema Bogu, dqa ih uputimo da koračaju Njegovim putem dajući im bezuvjetnu ljubav, kakvom nas je sve Krist ljubio i još uvijek ljubi.

P.S. Moyica nisam željela kritizirati tvoj stav, uzela sam rečenicu iz konteksta jer mi je malo zaparala uši, al znam što si ti mislila reći s njom i znam da si divna majka i prekrasno djetešce božije. Ljubi te zozy smajlic13


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 23 tra 2008 09:05 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 21 pro 2007 09:22
Postovi: 8104
Lokacija: münchen
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Tesko je uci u ovu temu rasprave,ali sa Zozy se potpuno slazem.
Braku daje smisao zivota zaista samo ljubav i samo ljubav.Kada
smo pred Bogom rekli -DA- rekli smo to -DA-i u dobru i u zlu.
Djeca jesu zaista dar Bozji,mnogi imaju djecu,dobe ih bez imalo
problema,ali mnogo te djecice ispasta zbog gluposti roditelja.
Ne zelim nikoga ovim rijecima uvrijediti,osobito ne one koji su
iz bilo kojih razloga rastavljeni,ali zelim time reci kako ta djecica
pate bez ljubavi roditelja,jer i ja sam jedno takovo dijete koje
sam vec kao beba bila dana kod djeda i bake na cuvanje.
Muz i zena zele postati roditelji i dragi Bog uslisi njihovu zelju,
a onda nastanu svade,tucnjave i sljedi rastava.Tog trenutka se
zaboravlja na djecu ili se djeca salju bakama na cuvanje kako
bi roditelji mogli sto vise zaraditi i ustedjeti ili napraviti kuce,
vikendice i neznam ni ja sto sve ne....a pitaju li se ti roditelji kako je tom djetetu ?Ja sam striktno protiv umjetne oplodnje,jer tu zaista
ima mnogo oplodenih stanica koje moraju izumrjeti i to je
nista drugo nego ubistvo nerodene djece.Zozy mi se svida sto je
svjesna toga i sto prihvaca volju Bozju kao i njen suprug,ali
takovih bracnih partnera je zasigurno jako malo.Bog zna sto
cini i prihvatimo njegovu volju.Oprostite ako sam svojim misljenjem
nekoga povrjedila.Umjetna oplodnja za moj pojam je veliki grijeh.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 23 tra 2008 10:32 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 srp 2007 12:56
Postovi: 2335
Lokacija: Gdje je blago, tamo je i srce..
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 39 zahvala
Umjetna oplodnja je grijeh.
Nema nikakvog opravdanja da bismo se koristili tim načinom, ma koliko hladno to zvučalo.

Kako kaže Zozy, dijete je isključivo Božji DAR i mi sami se ne smijemo miješati u taj Božji plan. Samo On smije dati život i samo po Njegovoj volji do novog života dolazi. Sve ostalo je naše upletanje na koje nemamo pravo i koje nije u skladu s Božjom voljom.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 23 tra 2008 14:16 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 24 lis 2006 19:46
Postovi: 2079
Lokacija: dalmacija
Podijelio: 13 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
opet kažem...Moje mišljenje...ne može biti saživljeno sa onim roditeljima koji nemaju dijecu... ...

..znam da su mom životu i braku dijeca dala smisao... :D

..Hvala ti i slava Gospodine!!!!

...zozyce..u potpunosti se razumijemo... :grlim te: :grlim te:

..drago mi je da se tema pokrenula... :wink:


..neka se na sve one koji žele dijete izlije punina milosti Božije..i neka Gospodin usliši sve njihove molitve... :grlim te: :grlim te: :grlim te:

BVB


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 23 tra 2008 20:27 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 29 pro 2007 01:21
Postovi: 573
Lokacija: Mostar
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Draga Moya...i ja sam na isto tom tragu bila dok mi moj ispovjednik nije rekao da djeca ne mogu nositi toliki teret na svojim malim leđima. Bračni partneri moraju biti okrenuti jedno prema drugom i zajedno ići prema Bogu da bi djeca mogla rasti potpuno u Božjoj ljubavi preko svojih roditelja.
A kad je u pitanju umjetna oplodnja, protiv sam upravo iz razloga koji sam navela, jer Bog blagoslivlja ljubav bračnih partnera novim životom, životom koji On stvori, pa bilo da su bračni roditelji biološki primili svoje dijete ili im Ga je on darovao preko utrobe druge žene.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 24 tra 2008 19:59 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 04 ožu 2006 14:31
Postovi: 46
Lokacija: Slav.Brod
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Moja supruga i ja ne možemo(zasad)imati djecu i drži nas rječ Božja.

Izaija: 66:9
Zar bih Ja otvorio krilo materino
a da ono ne rodi?--govori Jahve.
Zar bih Ja koji dajem rađanje,
zatvorio maternicu?--
kaže Bog tvoj.

Sirah: 38:9
Sine moj,u bolesti ne budi potišten,
već se Bogu moli,jer on zdravlje
daje. :a1250: :a1250: :a1250:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 24 tra 2008 20:58 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
[
Citat:
Kada sam čitala o umjetnoj oplodnji vidjela sam da se uvijek proizvede veliki broj jajašaca i veliki broj ih se oplodi. Tada se oni razvijaju izvan majčine utrobe, te se radi selekcija "najboljih", obično 3-6 zametaka se izdvaja od kojih se većinom 2-3 stavljaju u maternicu, a ostalih 3-4 zamrzavaju. Ovi slabiji se odmah unište, tj. ubiju.
Kako mi je abortus najmrži grijeh ljudski odmah sam odustala od "in vitro" oplodnje.


..zozy..Bravo..

..reći ću jedan primjer...recimo neprovjeren..
..jedna djevojčica..jedno 7-10 g..
..sanjala je san....u kojem joj se ..jedna djevojčica..
..obraća...kako joj je ..jako zima...
..neprestano..
..na kraju se obratila majci..
..koja joj je rekla..da ..
..je ona umjetno začeta..i da ima još jedan..zametak..
..smrznut..
------------------------

. a onda jedan ..primjer..priča jednog mog pajde..
..a ispričala mu je ..njegova cura..
..ta djevojka je sanjala san..
..kako se vozi autobus pun djece..
. i pada u provaliju...
..i tako svaku noć neprestano..
..kad se povjerila mami...
..mama joj je rekla da je njenja baka..
..napravila 20-30 abortusa..

..Nakon toga..dali su misu za svako to abortirano dijete..
..i dali mu ime...

..i ružnih snova ..više nije bilo..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 197 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5 ... 20  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 21 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr