www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 23 tra 2024 09:05

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 33 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 11 ruj 2008 18:15 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 17 lis 2006 16:52
Postovi: 156
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
rebeka napisao:
Bravo Fernardo, i ja sam se pitala sta bi bilo da su mi roditelji Romi...
kako bi onda gledala na to sve...Da li bi bila ponosna na to sve...
i dosla do zakljucka "DA BI"...JER RODITELJSKI DOM JE SVETINJA...pa makar ja bila i ciganjka,i djete koje zeli W.C






drago mi je da se ja i rebeka slažemo :)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 11 ruj 2008 18:59 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 14 ožu 2007 20:24
Postovi: 25
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Citat:
Uzdanice,nisi nimalo u pravu,

Romima su zakinuta sva moguća prava...na vodu...na školovanje...na rad jer ih mnogi ne bi primili na posao jer sumnjaju u njih i što im preostaje nego da prose.? i ne možeš tvrditi da imaju sva prava kao i drugi u Hrvatskoj.
Zapitaj se koliko roma želi raditi ali kad traže posao onda sretnu ljude sa predrasudama..koji ih se boje da im nešto ne ukradu..i što onda..moraju kopati po smeću i prositi jer treba preživjeti


Ma nisu njima uopće zakinuta prava nikako. Oni imaju jednaka prava kao i ja, na život, na vjeru, na rad... Samo se za ta prava treba izboriti. Ne će nam nitko sve u životu servirati bez da se malo potrudimo. A zapitaš li se ikada zašto većina ljudi ima predrasude o njima, nekada i s pravom? Zato, što su poznati kao kradljivci i ljenčine, neradnici. Čast izuzetcima, ne želim reći da su svi takvi, ali ih većina je. Ako se sam nećeš potrudit i malo oznojit, ne treba se nadati da će to netko mjesto tebe, a oni su takav narod koji misli zato što su kao nacionalna manjina, pa ih treba država uzdržavati. Briga koga hoću li ja u kući imati vodu, struju ili wc, za to se ja osobno trebam pobrinuti i raditi da bi to stekla, a ne sjesti i govoriti: ugrožena sam!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 11 ruj 2008 20:14 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6388
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
Sinta i Roma, u manjim grupama rasuti su preko cijelog svijeta, žive od zajedničke kulturne i cuvaju jezične korijene. Iako su Romi i Sinti više od 500 godina u Europi gdje žive , pitanje njihovog podrijetla do kraja 18 Stoljeća nije jasno . Čini se da dolazi iz sjevero-zapadne Indije, što je rezultiralo s sličnosti njihovih jezika (Romani) sa narječja u Indo-European language iz ove regije može se zaključiti. Prema tome još uvijek su popularne predrasude na Sinti i Roma kao etničke grupe, kako se ne cijene kao ljudi,nego shvaca kao raspušten narod i jedan neobičan stil života. U tom kontekstu, oni koji se navode u više su navrata proglaseni kao Romi...Cigani..

Povijest

Rana povijest Sinti i Roma može samo špekulirati. Nije jasno da li su kao resama od indijskog društva živjeli, da li su jedan ili više Hindu pripadali ili se oni uključuju kao članovi nekoliko društvenih slojeva i etničkih skupina kao zajednica. Što je sigurno je da je njihov dom na sjeveru u nekoliko valova od emigracije od 5 Stoljeća lijevo. A massivne emigracije počinju u 11 Stoljeću. Vjerojatno je to tako od strane muslimanskih snaga u Indiji pokrenuti. Romi i Sinti su prolazili kroz Perziju da Anatolija i u vlašću Bizanta. Od tamo, velika većina na početku 14 Stoljeća prema Grčkoj. Na temelju feudalnih rekonstruiranih riječi koje su u Europsku Romani narječju. Sva narječja su reference na perzijski, kurdski i grčki. Nakon što su Romi i Sinti stotinjak godina u Grčkoj oni su distribuirani do kraja 16 Stoljeća preko cijelog europskog kontinenta.

U Španjolskoj, Sinti i Roma pod kraljem od vezova . Dolazi do promjena, međutim, uz protjerivanje od 1492. vezova Između 1499 i 1783, više od desetak zakona, korištenje haljina, jezika i običaja koji su bili pod Stafe Prva službena supresija mjere u Francuskoj idu godine 1539. U to vrijeme, Sinti i Roma protjerani su iz Pariza. 1563 prisiljeni da Romi i Sinti u Engleskoj pod pretnjom smrtne kazne, da napuste zemlju. Tijekom 17 Stoljeća mnogi su od njih ostali u Mađarskoj i Rumunjskoj i dok su se oslobodili u 1855.

S druge strane, diferencija položaja Sinta i Roma u Carskoj Rusiji jedva se razlikuju od mase siromašnih seljaka. Tijekom 500 godina turske vladavine na Balkanu oni uživaju privilegije Sinti i Romi, prelaze na Islam. U nekim republikama bivše Jugoslavije mjenjaju svoju poziciju u nekim drugim manjinama.

Diskriminacije protiv Roma i Sinti zajednica drži u većini europskih zemalja do danas. U 20 Stoljeću progona, dosegla je vrhunac kada je jedan nacionalsocijalizam tijekom oko 250 000 Roma i Sinti u koncentracionalnim logorima ubijena.



Diljem svijeta živi oko dvanaest milijuna Roma i Sinta (osam milijuna u Europi). Većina od njih su na Balkanu (posebno u Rumunjskoj), Srednja Europa i nasljednik države, bivši Sovjetski Savez naselili. A donji dio živi u Zapadnoj Europi, Srednja Istok, Sjeverna Afrika i Sjeverna i Južna Amerika.

Romi i Sinti podijeljeni su u grupe, ponekad čak i iz njihovih naselja ili područja njihova podrijetla, kao narode ". Među europskim narodima su cigani u Španjolskoj, Manouche u Francuskoj i Sinti u Njemačkoj.

Kultura i običaji

Budući da je naselje područjima od Sinti i Roma u cijeloj zemlji distribuirati, oni također nemaju jednu kulturu ili društvenih organizacija. U većini slučajeva, imaju veliku tradiciju solidarnosti . Kontakt s vanjskim svijetom smatraju "nečist", vjerojatno zbog vjerovanja i hinduistički Predmeti, vjerski svojih predaka natrag. Druga je mogućnost objedinjavanjem zajedničkih romski jezika, iz raznih narječja da svi spadaju u Indian Branch of the Indo-European languages. Većina naroda govori govor Romani. Drugi koriste lokalni dijalekti, jezik, iako se često koriste i riječi posuđene iz Romani.

Na možda najviše osnovnih razlika između pojedinih naroda u pogledu religija, obično vjeru zemlje su usvojile, u kojoj žive. Tako, članovi Sinti i Roma katolika, pravoslavnih i muslimana. Međutim, oni su obično malo kontaktirani s vjerskim organizacijama, te provođenje vjerske obrede unutar vlastite grupe i u vezi s vlastitim tradicijama.

Različiti narodi su podijeljeni u odvojene klanovae koji proizlazi iz brojnih obitelji isto porijeklo ili prošlosti zajedno. The nominalne lideri tih klanova su ponekad također poznati kao kralj ili kraljica. Uz ove opće nema naslova je politička rukovodstva, ruku pod ruku. Oni bi trebali samo izraziti poštovanje.

U slučaju Roma i Sinti obitelj igra veliku ulogu. Starije generacije uživaju poštivanje i vlast koja se prepoznaje. Vjenčanja su obično ugovorena. Često brakovi temelje se na želju sa različitim obiteljima ,koji dogovaraju zajedno. Došlo je do strog seksualnog morala. To su još uvijek zajedničke prakse za neudane djevojke koje u pratnji jedne osobe i pristojnosti za javnost drze do toga.. Za nekoliko grupa je također običaj, da nevjesta njena cistoca je cijena koja je održana do danas, plaćanje je od strane obitelji mladoženje gdje će biti plaćeni u obitelji nevjeste za gubitak od odvajanja obitelji ,tako podružnica nadoknadjuje .

Još jedna važna institucija je sud da je spore, sporove i pitanja civilne tradicije odlučuje. The Roma i Sinti su relativno neovisne od formalne socijalne strukture društva u kojem žive, jer suprovode zadatke iz vlastite zajednice.

Zanati su im iz podrucja nakita (zlato i bakar), i prerada drva i kože.

Kulturološki i ekonomski integrirani najbolji Sinti i Romi u manje industrijaliziranima područja južne Europe, Balkan i Srednja Istok. U zemljama bivše komunističke trenutno patnje pod ekonomskim okolnostima. Gotovo svuda Sinti i Roma su pod velikim tlakom, njihova tradicionalnog načina života. U Velikoj Britaniji se o njima godinama sudi, negira pravo procesa. Ostaje da se nadamo da kulture i Sinti i Roma će opstati, jer je u posljednje vrijeme opet zajedničkeo podrijetla, jezika i tradicija pada.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 33 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 8 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr