www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 20 tra 2024 05:19

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 33 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4
Autor Poruka
 Naslov: Re: LICEMJERI
PostPostano: 28 sij 2011 11:13 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 10 sij 2011 15:29
Postovi: 18
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
pozdrav svima!
evo ja sam novija ovdje,pa sa i ja nesto napisem...eto,PRIZNAJEM i sama cesto u sebi primjetim licemjerje,ali molim se dragom Ocu da mi oprosti i pomogne da ne budem takva..molite se i vi braco da ne budem takva i ja,a ni svi mi..(barem mi koji znamo sto je licemjerje i svijesni smo te ruzne mane)
:a1250:
Bvb


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: LICEMJERI
PostPostano: 22 svi 2011 21:06 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 23 ožu 2011 19:11
Postovi: 409
Podijelio: 320 zahvala
Zahvaljeno je: 103 zahvala
Evo da malo oživim ovu temu citirat cu jednog patera s SKAC-ove stranice:

Licemjeri

Sir 35,12-18; Ps 34; 2 Tim 4, 6-8 16-18; Lk 18,9-14

Da li bi Isus danas doviknuo i svima nama koji molimo tri put na dan, uredno postimo i dajemo svoj materijalni prilog (ili od njega živimo), da li bi i nama doviknuo: «licemjeri», «slijepi vođe», usporedio nas s «obijeljenim grobovima», «zmijama i leglom gujinjim»? (Matejevo evanđelje)

Jer Isus se opet obrušava na takvog, naizgled poštenog i pravednog pobožnog Židova svoga vremena. Kao potpunu suprotnost daje nam za primjer carinika, sinonim za izdajnika i prevaranta. Takvi su se zbog novca i lakšeg života prodali okupatorskoj vlasti, za njih radili, naplaćujući porez, time ih još više bogatili i još sebi trud naplaćivali, prisvajajući dio novca za sebe.

Zašto Isus nikada, koliko je razvidno iz evanđelja, nije pohvalio pobožne farizeje, nego su mu oni uvijek povod ili način kako da ukaže na ljudsku učmalost, licemjerje, želju da se ne mijenja.

Razlog je sigurno i u ovoj prispodobi – onaj ljudski ne želim se mijenjati, ja znam što je dobro za mene, razmišljanja koja često prerastu u oholost.

Farizej je jednostavno ohol čovjek. Možda se on takvim ne pokazuje u javnosti, tko zna kakvu je masku on pokazivao u javnosti, ali po ovom što vidimo u prispodobi on je ohol čovjek.

Ohol čovjek ne podnosi uspjeha drugoga. Potajno se raduje kad drugome ne ide, ili kad mu ide slabije. Ljut je kad vidi da nekome ide bolje. To se najčešće očituje na profesionalnom planu, u onom što radimo, zatim na emotivnom, osobito dok smo mlađi pa i na vjerskom, jer se netko, po našem mišljenju, približio Bogu više nego mi. Zašto ljudi toliko tračaju, ogovaraju i kleveću? Jer su oholi! Jer smo oholi! Oholost je najčešći simptom naše grešnosti. Ukoliko se priznaješ grešnikom, znaš da griješiš i to priznaješ, morat ćeš priznati barem neku vrstu oholosti. Oholost je i sotonu koštala prvog mjesta među anđelima (najjednostavnije rečeno), oholost je simbol ovoga svijeta, oholost se skriva pod tisuću naših sitnih ljudskih postupaka i misli.

Ako se ovdje prepoznajemo na dobrom smo putu; što se više u ovom prepoznajemo više ćemo imati snage i želje reći poput carinika: «Bože, milostiv budi meni grešnome/grešnici!»

Isus čak ništa ne kaže o tome da je carinik donio odluku da će se promijeniti, da više neće griješiti. No, u istom tom Lukinom evanđelju nekoliko poglavlja nakon ovog, nalazimo događaj, obraćenja Zakeja, carinika u Jerihonu. Taj obraćeni carinik nakon susreta s Isusom izjavljuje da pola svoga imanja daje siromasima i da vraća četverostruku onima koje je prevario. Tada mu Isus upućuje one tako utješne riječi: «Danas je došlo spasenje ovoj kući jer i on je sin Abrahamov!»

Ovaj naš carinik iz prispodobe očito još nije obraćen. No i takav, poluobraćen, ipak odlazi kući opravdan za razliku od «pobožnog», oholog farizeja.

Među pravoslavnim kršćanima, barem u monaškoj tradiciji očuvala se specifična molitva brojanice koju oni nazivaju Isusova molitva. Na ispletenoj brojanici koja obično ima 33 čvora ponavljaju se upravo ove riječi carinikove: «Bože milostiv budi meni grešnomu». No, ne zaboravimo, nakon priznanja slijedi i obraćenje, mijenjanje. I to ne samo jedno za cijeli život nego svakodnevno, tokom cijelog života. Cilj nam je ona Pavlova rečenica koju smo čuli u drugom čitanju: «Predragi! Ja se već prinosim za žrtvu ljevanicu, prispjelo je vrijeme moga odlaska. Dobar sam boj bio, trku završio, vjeru sačuvao!» Dakle ne bojmo se našeg «trna u tijelu, anđela sotoninog», pa neka ih je i više od jednog, može se! Put je jednostavan. Zove se istina, poniznost i prednje Bogu.

p. Antun Volenik DI



Eto lijepo receno, koliko se puta sama nadem u situaciji da sam bila licemjerna i onda se "mrzim" jer toliko mi to ide na zivce i kod sebe i kod drugih, al eto i spoznaja je nesto za pocetak...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: LICEMJERI
PostPostano: 23 svi 2011 07:36 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 11 vel 2011 08:45
Postovi: 175
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Svi mi smo bili u situaciji kada smo mjerili nečije lice...puno puta iz znatiželje..dosade, ponekad netko i iz zlobe..
Često molim ovu molitvu koja mi pomaze da ne budem ja ta koja ce mjeriti...vec da pazim na svoj omjer...


Majka Terezija
Litanije za dar poniznosti

Gospodine, smiluj se!
Kriste, smiluj se!
Gospodine, smiluj se!
Kriste, čuj nas!
Kriste, usliši nas!
Oče nebeski Bože, smiluj nam se!
Sine, Otkupitelju svijeta Bože, smiluj nam se!
Duše sveti Bože, smiluj nam se!
Sveto Trojstvo jedan Bože, smiluj nam se!

Isuse blaga i ponizna srca, usliši me!
Od težnje za srećom, oslobodi me, Isuse!
Od težnje za mirom,
Od težnje da mi bude lako,
Od težnje da sve drugima ispripovijedam,
Od težnje da me vole,
Od težnje da me hvale,
Od težnje da me shvaćaju,
Od težnje da me traže,
Od težnje da me uzdižu iznad drugih,
Od težnje da me oslobode muka,
Od težnje da me ne zaborave pitati,
Od težnje da prihvaćaju moju riječ,
Od težnje da vide u meni samo dobro,
Od straha od neuspjeha,
Od straha od kritika,
Od straha od poteškoća,
Od straha od ponižavanja,
Od straha od ismijavanja,
Od straha od zaborava,
Od straha od nepravde,
Od straha od osude,
Od straha od klevete,
Od straha od pogrde,

Da druge više vole nego mene, molim Te, Isuse!
Da drugi rastu, a ja da se smanjujem,
Da druge pozivaju, a da mene stave na drugo mjesto,
Da druge hvale, a mene zaborave,
Da drugi budu sveti, a ja da znam vršiti Božju volju,

Želim milost dobro iskoristiti vrijeme koje si mi dao živjeti, usliši me, Isuse!
Želim milost izvršiti sve zadatke i nadići sve poteškoće s kojime se susrećem svakoga dana,
Želim milost podnositi sve teškoće i križeve koje donosi svakodnevnica,
Želim milost prihvatiti svoje slabosti iz kojih se treba podići

Jaganjče Božji...

Isuse blaga i ponizna Srca učini srce naše po Srcu Svome!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 33 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 11 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr