www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 29 ožu 2024 08:58

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 2 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: 05 sij 2009 21:51 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 11 vel 2008 16:08
Postovi: 969
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
citam neko vrijeme tu knjigu i zaista mi je izvrsna... ne sumnjam da ste gotovo svi imali u ruci...

naisao sam na jedan dio koji mi nije bas bio jasan...

evo sto pise u knjizi:

Treba znati da sklonost i privrženost, što ih duša ima prema stvorenjima, izjednjacuje dusu sa stvorenjem i koliko je jaca sklonost toliko je vise izjednacuje i cini slicnim stvorenju jer ljubav cini da su slicni oni koji se ljube. Koji ljubi stvorenje spušta se nisko kako je i ono i na neki nacin, jos niže, jer ljubav ne samo da izjednacuje nego i podreduje zaljubljenog onomu koga ljubi.

na koji nacin treba ljubiti onda bliznjega svoga jer druga zapovijed ljubavi glasi: ljubi bliznjega svoga kao sebe samoga.

sad se meni namece pitanje kako ljubiti brata svoga ili zenu jer jos sv. Ivan od Kriza kaze kasnije:

... jer se ljubav prema Bogu i ljubav prema stvorenju protive jedna drugoj i te dvije protivnosti ne mogu stajati skupa u istom subjektu.

namece mi se misljenje da trebamo ljubiti Boga iznad svega i On mora biti na prvom mjestu dakle ljubav prema Bogu i iz te ljubavi nekako ljubiti brata svoga

neznam mozda cete vi mi znati ovo bolje objasnit jer ja pojima nemam :wink: :wink:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 06 sij 2009 08:02 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 26 svi 2006 12:15
Postovi: 830
Lokacija: Sl. Brod, Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Brate, imaš ti pojma itekako :D al evo da malo komentiram, filozofiram :lol: nisam dugo... :lol:

Citat:
Treba znati da sklonost i privrženost, što ih duša ima prema stvorenjima, izjednjacuje dusu sa stvorenjem i koliko je jaca sklonost toliko je vise izjednacuje i cini slicnim stvorenju jer ljubav cini da su slicni oni koji se ljube. Koji ljubi stvorenje spušta se nisko kako je i ono i na neki nacin, jos niže, jer ljubav ne samo da izjednacuje nego i podreduje zaljubljenog onomu koga ljubi.


Bog nam je dao taj osjećaj zaljubljenosti baš zato da bismo u tom stanju postali spontaniji, pa i smotaniji :lol:
..zaljubljen čovjek spreman je sve učiniti za osobu koju voli, samo da joj udovolji :lol: često je spreman učiniti i ono što sa zdravim razumom nikad ne bi :lol:
U današnje, moderno vrijeme se to iskorištava, zloupotrebljava, iznakažuje :roll: nažalost...

Kad nekog toliko voliš, postaješ mu sličan...laički rečeno...pokupiš njegove geste, poštapalice, pa i način razmišljanja...postaješ mu sličan :wink:

Što ti je srce više ispunjeno onom čistom ljubavlju, više postaješ podložan onomu koga voliš, predaješ mu se da tobom raspolaže, da na neki način manipulira, predaješ mu povjerenje i življenje :wink:

Tako možeš ljubiti samo onoga u koga si zaljubljen istinski, kome se želiš predati :D

Bližnjega ljubi kao sebe samoga, a još savršenije što možeš :D je slijediti Isusovu zapovijed:
Iv 15,12 napisao:
Ovo je moja zapovijed: ljubite jedni druge kao što sam ja vas ljubio!

Dati život svoj za prijatelja, najviše je što možemo dati :D
Ne ljubiš na isti način brata rođenoga, bližnjega (brata u Kristu) i ženu (s kojom u braku postaješ jedno)
Citat:
... jer se ljubav prema Bogu i ljubav prema stvorenju protive jedna drugoj i te dvije protivnosti ne mogu stajati skupa u istom subjektu.


Da, te dvije ljubavi su različite, jer Bog te ljubi savršeno i potpuno, a čovjek te ljubi nesavršeno i ograničeno...
Isto tako i ti, Bogu jedinome možeš dati sve svoje osjećaje, nesavršene kakvi jesu, a prema čovjeku ipak moraš biti oprezniji, jer Bog razumije i ono što ti sam ne, a čovjek se boji onoga što ne poznaje, ljubavi koja nije onakva kakvom si ju on predstavlja... :D

Mogla bi o tom filozofirat, al ima i drugih, pa eto...nadam se da sam bar malo pomogla :wink:

BTB :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 2 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr