www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 29 tra 2024 16:14

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 234 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 20, 21, 22, 23, 24  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 29 lip 2010 09:09 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 lip 2008 11:33
Postovi: 971
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
hrvren napisao:
hahahahahahahaha gdje si ti to odrastao da je toliko pivskih cepova hahahahahahahahaha

bilo me svugdje. ovaj dio je iz okoline imotskoga. nisam nikad ništa slomio al sam isto dolazio svaki dan krvav s bicikla.
vozili bi ponije na način da je u okuci tribalo kolinom derat po prašini ko motoristi a među žice (žbice) zadit komad plastike (od čaše od jogurta npr.) da 'prdi'.
uvik se sitim da nam nije bilo ništa neobično kretat se među poskocima. danas ih se bojim. :mrgreen:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 29 lip 2010 09:14 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 lip 2008 11:33
Postovi: 971
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
hrvren napisao:
Ali vidis, bas je ovaj Potjeh dobar primjer za ono sto zelim reci - i tu je dakle ispricana prica o borbi dobra i zla.
I ja na to gledam na nacin da mi je ok da dijete cuje jednu prekrasnu pricu, da kroz neka daljnja pojasnjenja dijete dobije uvid u cinjenicu da smo Slaveni i da je u citavoj prici koristena slavenska mitologija.
A s druge strane mogao bih to baciti u smece bas radi toga jer I.B. Mazuranic koristi te likove - koristena iskljucivo staroslavenska imena (dakle mozemo ih gledati kao poganska), likovi Bjesomara, Bijesova, Svaroga, Svarozica... - dakle poganskih slavenskih bozanstava.
Opcenito, sve Price iz davnina i jesu gradjene na likovima slavenskih bozanstava i narodne predaje i meni je to prekrasna stvar jer dijete kroz to moze nauciti i dio svoje povijesti koja je, posebice u skolama strasno zanemarena.
A s druge strane mogao bih samo reci - to je zlo, ona nam podvaljuje poganska vjerovanja...
To je ono sto pricam - treba povuci crtu i ne histerizirati previse oko svega.

mene nimalo ne zanima slavenska mitologija ali potjehom sam oduševljen kao katolik. on jest priča o borbi dobra i zla ali ne samo to. i islam to razlikuje koliko i mitologija. potjeh se žrtvuje za druge. doduše, ispada da on čini nešto posve promašeno kao i svi kršćani. čak smo ga spremni osuditi jer je napustio djeda...ali kraj sve mijenja...

Ele, pravo se bijaše Bjesomar pobojao Potjeha. Jer da nije poginuo Potjeh tražeći istinu, niti bi bjesovi ostavili Maruna i Ljutišu, niti bi na krčevini bilo svetog ognja ni čestitog naroda. Ovako pak sve izišlo na bruku i sramotu Bjesomara i njegove vojske.

ako u svarožiću vidimo Krista...kako je potjeh tražio istinu je čista kršćanska priča.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 29 lip 2010 09:16 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 stu 2009 11:49
Postovi: 511
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Kleofa napisao:
bilo me svugdje. ovaj dio je iz okoline imotskoga. nisam nikad ništa slomio al sam isto dolazio svaki dan krvav s bicikla.
vozili bi ponije na način da je u okuci tribalo kolinom derat po prašini ko motoristi a među žice (žbice) zadit komad plastike (od čaše od jogurta npr.) da 'prdi'.
uvik se sitim da nam nije bilo ništa neobično kretat se među poskocima. danas ih se bojim. :mrgreen:


haha nisam znao da su Imocani takve pivopije :D

a sto se bicikala tice, mi smo znali nabiti limenke od Cole na gumu pa bi se ona zaglavila na prednjoj vilici i sluzila kao rezonancijska kutija - puno uvjerljivije od jogurta :lol: za onaj istinski Harley zvuk hehe

sjecam se da sam i ja u jednom od driftova izgubio pola palca, ostalo samo na komadu koze i ustanem se lijepo, nastavim do trgovine i tamo tek skuzim da mi boroleta sljapka jer je bila puna krvi lol I takve stvari su bile normalne, bez ikakvih krema, ljekova, doktora...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 29 lip 2010 09:21 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 stu 2009 11:49
Postovi: 511
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Kleofa napisao:
mene nimalo ne zanima slavenska mitologija ali potjehom sam oduševljen kao katolik. on jest priča o borbi dobra i zla ali ne samo to. i islam to razlikuje koliko i mitologija. potjeh se žrtvuje za druge. doduše, ispada da on čini nešto posve promašeno kao i svi kršćani. čak smo ga spremni osuditi jer je napustio djeda...ali kraj sve mijenja...

Ele, pravo se bijaše Bjesomar pobojao Potjeha. Jer da nije poginuo Potjeh tražeći istinu, niti bi bjesovi ostavili Maruna i Ljutišu, niti bi na krčevini bilo svetog ognja ni čestitog naroda. Ovako pak sve izišlo na bruku i sramotu Bjesomara i njegove vojske.

ako u svarožiću vidimo Krista...kako je potjeh tražio istinu je čista kršćanska priča.


Ali o tome i pricam - sve je ocito moguce sagledati na milijun nacina - hocemo li citati i voljeti tu pricu zato sto pronalazimo paralele s katolicanstvom ili cemo je baciti i pljunuti jer se u prici koriste slavenska bozanstva i mitologija - isto kao i ovo s crtanim filmovima.
Zelim reci da se sve onda moze tako paranoicno sagledavati, po tome u svemu lezi zlo i sve treba baciti.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 29 lip 2010 09:38 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 lip 2008 11:33
Postovi: 971
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
hrvren napisao:
haha nisam znao da su Imocani takve pivopije :D

više vinopije. napisao sam čepovi od piva ali bilo je tu čepova i od pipija, kole, pepsija...
čep bi se natega lastikom i zakačio na šćipalicu (štipaljku) kako si opisa.
ako si napravio dobru pušku zna je letit i do 30-ak metara mislim.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 29 lip 2010 09:41 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 lip 2008 11:33
Postovi: 971
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
hrvren napisao:
Ali o tome i pricam - sve je ocito moguce sagledati na milijun nacina - hocemo li citati i voljeti tu pricu zato sto pronalazimo paralele s katolicanstvom ili cemo je baciti i pljunuti jer se u prici koriste slavenska bozanstva i mitologija - isto kao i ovo s crtanim filmovima.
Zelim reci da se sve onda moze tako paranoicno sagledavati, po tome u svemu lezi zlo i sve treba baciti.

tu se slažemo, već sam napisao. nisam za paranoju. tek kad utvrdiš da je nešto definitivno loše treba pristupit uništavanju. ja sam svojim rukama usitnio cijeli komplet knjiga o harry potteru koji je sin dobio na dar od učiteljice(!) učinio sam to s neopisivim užitkom.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 29 lip 2010 09:42 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 05 srp 2009 15:29
Postovi: 2003
Lokacija: Slavonija
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Matyjesus napisao:
HMMMMM,.. evo moja djecica bas gledaju "RIBA RIBI GRIZE REP",.. (Shark Tale) hmmmmm naizgled divan crtic,.. Ukratko

i dok ja ovdje postam odjednom, po prvi put mi svane, a crtic su vec toliko puta pogledali,.. kako je Leny, tako "njezan" lik,..

aj ti sad zakljuci sta, gdje i kako!!!


Sada si mi dala za razmišljati Maty...ja sam isto gledala taj crtić i stvarno Lennya nisam doživjela nikako drugačije nego jednog dobrog vegetarijanca, ništa mi drugo nije palo na pamet.
E sada, ako je tu neka druga poruka, ja moram priznati da je nisam snimila. :l30:

Ali ima jedan Disneyev crtić meni jako drag zbog toga što sam kao mala najviše voljela tu priču i slikovnicu...Bambi!
Evo dok ja ovo pišem, moj stariji ga gleda i ja se sjetim kako sam negdje pročitala da je to vrlo okrutan crtić zbog toga što lovac u crtiću ubija Bambijevu majku pa je to kao poruka djeci da se i to može u životu, ubiti roditelje. Taj crtić je napravljen po knjizi Felixa Saltena i ja moram priznati da nikada, niti kao dijete a ni sada kao odrasla osoba nisam tako shvatila niti knjigu niti crtić. Za mene je to i dan danas jedna od najljepših priča koju sam pročitala, a jedine nuspojave su da nikada nisam voljela jesti srnetinu kao ni divljač općenito i da u svakom lanetu vidim Bambija! :D

Sjećam se jednog razgovora kada smo se suprug i ja sreli sa njegovim kolegom sa posla koji je inače lovac i njegovim tada mislim petogodišnjim sinom...nisam sigurna ali mislim da je mali toliko imao. I kako je dječak bio obučen u neku lijepu oblekicu onako malo je vuklo na lovačko ali mu je jako lijepo pristajalo, ja mu to kažem, a njego tata će, da, i on će jednoga dana biti lovac. A mali njemu onako odlučno i ozbiljno na to, neću, oni ubijaju životinje. A tata njemu, ali lovci se i brinu za životinje, nose im hranu po zimi i štite ih...a mali, da, ali samo zato da ih kasnije mogu ustrijeliti...i onda je tata zašutio. Sada da li je to utjecaj nečega ne znam, ali mene je zadivilo djetetovo razmišljanje i obrana svog stava. :)

Isto tako ne mislim da će moj mali primiti nekakvu negativnu poruku od Bambia jer su prikazani svi osjećaji i etape kao i kod ljudi, i mislim da je
stvarno pretjerano tvrditi da se promiče nasilje zato što Bambijeva majka strada od lovca...prije suosjećanje za malog Bambija koji je ostao siroče...to je u životu tako, nije život uvijek samo sreća i veselje... :?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 29 lip 2010 09:50 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 stu 2009 11:49
Postovi: 511
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Kleofa napisao:
hrvren napisao:
haha nisam znao da su Imocani takve pivopije :D

više vinopije. napisao sam čepovi od piva ali bilo je tu čepova i od pipija, kole, pepsija...
čep bi se natega lastikom i zakačio na šćipalicu (štipaljku) kako si opisa.
ako si napravio dobru pušku zna je letit i do 30-ak metara mislim.


Pa znam da su vinopije, zato mi i je cudna izjava :D Ah, Kujundzusa hehe


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 29 lip 2010 09:54 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 stu 2009 11:49
Postovi: 511
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Kleofa napisao:
hrvren napisao:
Ali o tome i pricam - sve je ocito moguce sagledati na milijun nacina - hocemo li citati i voljeti tu pricu zato sto pronalazimo paralele s katolicanstvom ili cemo je baciti i pljunuti jer se u prici koriste slavenska bozanstva i mitologija - isto kao i ovo s crtanim filmovima.
Zelim reci da se sve onda moze tako paranoicno sagledavati, po tome u svemu lezi zlo i sve treba baciti.

tu se slažemo, već sam napisao. nisam za paranoju. tek kad utvrdiš da je nešto definitivno loše treba pristupit uništavanju. ja sam svojim rukama usitnio cijeli komplet knjiga o harry potteru koji je sin dobio na dar od učiteljice(!) učinio sam to s neopisivim užitkom.


Ne znam - ja djetetu ne branim te stvari. Samo je svjestan toga da je u svemu rijec o najobicnijoj fantaziji, da je magija izmisljena stvar... kazem - meni je djetetu puno bitnije objasniti o cemu je rijec i dati mu da to samo uvidi, nego mu u startu sve zabraniti. Mislim da bih time ucinio kontraefekt jer nije spremno samo onda misliti svojom glavom, nespreman je za svijet koji ga okruzujue, a s kojim se definitivno srece svaki dan i ne bi imao neki imunosustav jer sam ga pretjerano stitio i nikada nije bio izlozen tome i u situaciji da mora sam razmisljati sto je dobro, a sto lose.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 29 lip 2010 10:02 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 lip 2008 11:33
Postovi: 971
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
hrvren napisao:
Pa znam da su vinopije, zato mi i je cudna izjava :D Ah, Kujundzusa hehe

kujundžuša, da ...mada ja puno više volim iločki traminac :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 234 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 20, 21, 22, 23, 24  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 30 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr