www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 29 ožu 2024 07:06

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 234 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 22 lip 2010 17:33 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 11 ruj 2007 13:24
Postovi: 2127
Lokacija: metropola
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
eto, strašna voks ubacila u "stari papir" i par disney slikovnica!!
baj baj ha ha
kralj lavova i tam neki mamun prizivaju duhove..tatu od kralja lavova, koji je u slikovnici prikazan ko neki demončić na nebu...
i tak...mislim, sve se to polako al SIGURNO uvlači u um i srce naše dice...nije ni čudo da ima tih prizivanja duhova i sl...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 23 lip 2010 12:13 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 14 pro 2009 13:08
Postovi: 234
Lokacija: cazma
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
vox napisao:
eto, strašna voks ubacila u "stari papir" i par disney slikovnica!!
baj baj ha ha
kralj lavova i tam neki mamun prizivaju duhove..tatu od kralja lavova, koji je u slikovnici prikazan ko neki demončić na nebu...
i tak...mislim, sve se to polako al SIGURNO uvlači u um i srce naše dice...nije ni čudo da ima tih prizivanja duhova i sl...

I ja sam tako napravila i ne vidim da je klincima naročito nedostajalo.
A ima od Sonje Tomić puno ljepših priča a da ne spominjem MAK za koji sigurno svi znate.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 25 lip 2010 08:16 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 22 lip 2010 19:38
Postovi: 175
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Bas sam to vidila neki dan na youtube i sokirala sam se. Ko bi moga i pomisliti na to ikada?? tako nevini crtici, a u biti...
Joj, od cega danas ne tribamo braniti male???


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 25 lip 2010 10:23 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 lip 2008 11:33
Postovi: 971
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
nekoliko rečenica iz zbirke tekstova michaela d. o'briena: "rat za duše naše djece" (razmišljanja o odgoju i književnosti), iz teksta "budućnost, paranoja i 'striček' walt":

Koga među nama nisu oduševili, pa i formirali filmovi snimljeni u ranim godinama njihove produkcije, moderne inačice klasičnih bajki poput Uspavane ljepotice, Pinokija te Snjeguljice. U tim se, kao i u drugim filmovima, zlo prikazuje kao zlo, a krjepost kao moralna borba koja obiluje pokušajima i pogrješkama. Ako lažeš, narast će ti nos; ako se predaš porocima, pretvorit ćeš se u magarca; vradžbine su sredstvo kojima se neprijatelj služi protiv dobra; vještice donose smrt. (str.128)

...o Aladdinu:

Kada nehotice protrlja svetiljku, iz nje se pojavljuje (materijalizira) duh - jinn. U islamskoj su religiji jinni demonski duhovi; inteligentna i ratoborna bića zraka, koja mogu preuzeti brojna obličja, uključujući i ona ljudi i životinja. (str.133)
...
Jednostavno rečeno, jinn je zloduh. No, prikazan je vrlo neodoljivo. Zabavan i tužan, pametan i odan (sve dotle dok njime gospodariš, dakako), bezazlen, spreman pomoći te beskrajno zabavan. Upravo duh čuvar kakvog bi svako dijete poželjelo. (str.135)

o Zvonaru crkve Notre Dame:

Kvazimodovi su jedini prijatelji tri oborinska odljeva u obliku grotesknih likova, dražesni i smiješni zlodusići koji podsjećaju na Tri lakrdijaša. Oni ga potiču neka vjeruje u ljubav, u sebe, te neka ima hrabrosti.
U jednom zanimljivom kratkom prizoru, ti se likovi ismijavaju slici pape. Nešto kasnije u filmu postoji prizor u kojem se vjernici mole ispod u katedrali. Mole, bez iznimke, za bogatstvo, moć, i ispunjenje svojih želja čime se katolike pokazuje kao posve sebične i površne ljude. (str.140)

o filmu Ljepotica i zvijer:

...te se razumije kako je Gaston angažirao svećenika nalik na klauna da ih vjenča. (Prikaz svećenika kao korumpiranih, ili smiješnih gotovo je sveprisutan u suvremenim filmovima pri čemu su Disneyevi filmovi u tom smislu osobito nemilosrdni.) (str.138)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 25 lip 2010 10:35 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 tra 2008 21:01
Postovi: 1065
Lokacija: Negdje,.. daleko,..
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
Hvala Kleofa,.. vidis to su cake na koje se ne osvrces,.. a vidi koliko su pomogle da danasnji ljudi preziru sve Crkveno,..



Ja mogu posvjedociti da sam ko malena uvijek sa admiracijom promatrala filmske likove, zene, samostalne, njen stan, njen posao, njena sloboda,.. i uvijek sam sanjarila da cu i ja tako jednog dana se osamostaliti i biti neovisna,.. i USPJELA SAM!!! kako sam bila ponosna,.. a koliko sam bila PRAZNA,... dok nisam upoznala Gospodina,...

ali do tog trenutka sam trcala za snom... ono zivjeti pod roditeljskim krovom nije bio san iz filma,... steta!!! ali tako sam odrastala,.. i svaki novi film je sve vise podupirao moju zelju,..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 26 lip 2010 12:29 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 tra 2008 21:01
Postovi: 1065
Lokacija: Negdje,.. daleko,..
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
HMMMMM,.. evo moja djecica bas gledaju "RIBA RIBI GRIZE REP",.. (Shark Tale) hmmmmm naizgled divan crtic,.. Ukratko

i dok ja ovdje postam odjednom, po prvi put mi svane, a crtic su vec toliko puta pogledali,.. kako je Leny, tako "njezan" lik,..

aj ti sad zakljuci sta, gdje i kako!!!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 29 lip 2010 06:48 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 lip 2008 11:33
Postovi: 971
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
hrvren napisao:
Evo - jedno od najljepsih djela hrvatske djecje knjizevnosti trebalo bi zabraniti klincima - Price iz davnina Ivane Brlic Mazuranic - djelo nastalo na slavenskoj mitologiji i puno raznih mitoloskih bica.

ja bih iz toga djela definitivno izdvojio priču 'kako je potjeh tražio istinu'. po meni je to čista kršćanska alegorija. koliko mi je poznato, ivana je brlić-mažuranić i sama bila majka petero ili šestoro djece te počela pisati baš jer je smišljala priče za svoju djecu. o njezinu vjerskom stavu ne znam ništa, ali bih volio saznati ako tko što više zna. pretpostavljam da je u njeno vrijeme ovdje kod nas majka šestoro djeca morala biti katolkinja.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 29 lip 2010 06:54 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 lip 2008 11:33
Postovi: 971
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
hrvren napisao:
A kad smo bili malo veci onda smo pravili puske - komad drveta, guma iz gaca - nategnes ju stipaljkom za ves, zrno kukuruza i tuci jedni po drugima - i skoro si poizbijali oci. Nije bilo petardi, ali je bilo karabita... dakle imali smo vrlo pristojne uvjete za pobiti se, nikome nikada nista nije bilo i nitko se oko tih stvari nije uzrujavao :D

ovo je bio dio i moga odrastanja samo što smo se umjesto zrna kukuruza (pazi da ti zdrave ne izvaže koliko ste zrna bacili, a mogli ste nahraniti gladne u africi) gađali čepovima od pivskih boca što je još opasnije. bilo je i karabita i gađanja strjelicama i još svašta-nešto.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 29 lip 2010 08:28 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 stu 2009 11:49
Postovi: 511
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Kleofa napisao:
ja bih iz toga djela definitivno izdvojio priču 'kako je potjeh tražio istinu'. po meni je to čista kršćanska alegorija. koliko mi je poznato, ivana je brlić-mažuranić i sama bila majka petero ili šestoro djece te počela pisati baš jer je smišljala priče za svoju djecu. o njezinu vjerskom stavu ne znam ništa, ali bih volio saznati ako tko što više zna. pretpostavljam da je u njeno vrijeme ovdje kod nas majka šestoro djeca morala biti katolkinja.


Pa po defoultu je bila katolkinja, koliko je to prakticirala - vjerojatno koliko i vecina ljudi oko nje.

Ali vidis, bas je ovaj Potjeh dobar primjer za ono sto zelim reci - i tu je dakle ispricana prica o borbi dobra i zla.
I ja na to gledam na nacin da mi je ok da dijete cuje jednu prekrasnu pricu, da kroz neka daljnja pojasnjenja dijete dobije uvid u cinjenicu da smo Slaveni i da je u citavoj prici koristena slavenska mitologija.
A s druge strane mogao bih to baciti u smece bas radi toga jer I.B. Mazuranic koristi te likove - koristena iskljucivo staroslavenska imena (dakle mozemo ih gledati kao poganska), likovi Bjesomara, Bijesova, Svaroga, Svarozica... - dakle poganskih slavenskih bozanstava.
Opcenito, sve Price iz davnina i jesu gradjene na likovima slavenskih bozanstava i narodne predaje i meni je to prekrasna stvar jer dijete kroz to moze nauciti i dio svoje povijesti koja je, posebice u skolama strasno zanemarena.
A s druge strane mogao bih samo reci - to je zlo, ona nam podvaljuje poganska vjerovanja...
To je ono sto pricam - treba povuci crtu i ne histerizirati previse oko svega.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 29 lip 2010 08:30 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 stu 2009 11:49
Postovi: 511
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Kleofa napisao:
ovo je bio dio i moga odrastanja samo što smo se umjesto zrna kukuruza (pazi da ti zdrave ne izvaže koliko ste zrna bacili, a mogli ste nahraniti gladne u africi) gađali čepovima od pivskih boca što je još opasnije. bilo je i karabita i gađanja strjelicama i još svašta-nešto.


hahahahahahahaha gdje si ti to odrastao da je toliko pivskih cepova hahahahahahahahaha

a karabit :D ah, karabit hehe dobro da jos imam bubnjice :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 234 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 10 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
cron
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr