www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 29 ožu 2024 11:47

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 53 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 12 lis 2006 22:36 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 tra 2006 21:52
Postovi: 1232
Lokacija: Dubrovnik
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
Vjerujem kako dobro znas brate Cubela da se Isus Krist predao na klanje kao janje i podnosio je kao otirac svu prljavstinu svijeta ne zbog nemoci svoje, vec volje Oceve u kojeg se pouzdao. U Bibliji se Isus Krist na nemalo mjesta pobunio na covjeka ili narod, par puta i razbjesnio, pa nije li tako i Njegovo pitanje 'zasto me udaras', kao i 'zedan sam' odraz da je Isus Krist patio u ljudskom tijelu kao i covjek sto pati kad ga udaraju i kad je zedan, a ne kao nedokucivi Bog koji se odvojio od ljudi i nema iste potrebe i zelje. Tesko bi tako Isus Krist postavio vjeru da u tijelu covjeka nije imao iste probleme kao i mi, da se nije poistovjetio sa covjekom.
I mi bi brate Cubela upitali zasto nas udaraju ako istinu govorimo, bez obzira sto bi znali da udaraju oni koji Rijec ne cuju i nisu u istini. Promislimo jos, ako je Isus Krist na zemlji pitao nekoga 'zasto me udaras', koliko li ce to svjedocanstvo znaciti na nebu...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 18 lis 2006 17:39 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 06 lis 2006 15:58
Postovi: 189
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Ćubela napisao:
Jovan napisao:
Ćubela napisao:
Da se ne zanesemo, idalje smo kod teme "pranja nogu" (znak poniznosti).
Imadem jedno pitanje za vas, što mislite o izjavi poput ove:

"Ponizan da, ali otirač nigda!"

Hvala na suradnji.
Smjerno u Kristu Ćubela :D


NEODRŽIVA !


Poštovani Jovane,

kako je tebi neodrživa, pozivam te, a i sve ostale ako žele, da pročitaš tekst iz Dj 16,37-40, s posebnim naglaskom na ovoj rečenici: "Nipošto! Već neka sami dođu i neka nas izvedu!"

Prokomentiraj mi ovaj podatak i ponašanje (odgovor pun dostojanstva i ponosa kršćanskoga) Pavlovo, ako želiš. Hvala!

Božji blagoslov ti želim iz Paradisa.
Smjerno, kao i dosad, u Kristu brat Ćubela :D



Poštovani Ćubela, povodom tvog upita o komentaru Dj 16,37-40, koji , navodno, pobija moj stav o neodrživosti teze „Ponizan DA, a otirač NIKADA!“, želim ti reći samo to kako nisam siguran da bi ovakav pristup Pavla i Sile imao također i naš Gospodin Isus. Probaj ga zamisliti u istoj situaciji. Bi li i on ovako reagirao ili bi možda rekao „Ma pusti! Nije potrebno!“. Moj dojam je da je Pavlova reakcija u dobroj meri neprimerena , a znamo kako ni njegove sve ili pak Petrove u određenim situacijama nisu bile na 100 % -tnoj visini. Zato mislim kako i ova njihova reakcija nije bila baš na zavidnoj razini, nego da je ona bila više govor iz rane i izražaj povređenog ponosa, budući su znali da ih i zakon štiti. Osobno mislim kako si malo pogrešno postavio tezu, a pogotovo kad si rekao „...otirač NIKADA!“. Jer što reći za jedno od blaženstava „Blago progonjenima zbog pravednosti“ ili „Blago vama kad vas zbog mog imena prognaju i sve zlo slažu protiv vas! Radujte se i kličite jer su to isto činili i prorocima pre vas.“ Bolje bi , možda, bilo da si u prvi plan izbacio reč ponos , koji se istina može također dvojako shvaćati, zavisno od kontesta u kojem se nalazi (pozitivni-koji se također na više mesta spominje u Djelima apostolskim, a naročito kod Pavla i negativni- koji je oblik oholosti). Zapravo pravi tok ovog posta bi trebao ići kroz raspravu o ljudskom i kršćanskom dostojanstvu. A čisto sumnjam da to tebi, kao teologu, nije poznato ili se igramo „masnih puteva“, skliskog terena, pa tko izleti izleti. Ali, bolje da ne duljim jer ispast će opet na vidjelo neka moja predrasuda, a uostolam pa što zar ima nešto skrovito o čemu se neće pričati s krovova.
Ali budući nema baš puno komentara na ovaj tvoj post, dopusti da prognoziram kamo bi nas on odveo u konačnici : Do rasprave o suotkupiteljskoj ulozi čoveka u povesti spasa , a usko vezanom uz Augustinovu „Drugi ste Kristi!“. A to bi nas pak dovelo do „jedinog posrednika između Boga i čoveka“, te tumačenju tog pojma i na ovaj i na onaj način. Mislim da razumeš što hoću reći .
Smerno u Hristu!
Ups, opet ja izletih pred rudu. Bit će da je sklizak teren.
:grlim te: :arrow:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 ožu 2008 21:12 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 29 pro 2007 01:21
Postovi: 573
Lokacija: Mostar
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
evo ulazimo u Veliki tjedan....ulazimo u tjedan ustavnovljenje Euharistije, Muke Isusove smrti i Uskrsnuća...
Veliko otajstvo pred nama ljudima...
a počelo je pranjem nogu na Posljednoj večeri...
Nekada nisam razumjela zašto im je Isus baš morao prati noge..zašto se tako ponizio...
Sada znam da i mene pere od mojih grijeha, toliko me želi očistiti da ga svako moje odgađanje boli...osjećam to u trenutcima kada sam sama sa svojim Bogom, osjećam Njegovu bol u trenutcima kada dopustim da se moja siromašna duša otvori Njegovim riječima....


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 53 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 7 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr