www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 09:10

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 53 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov: Pranje nogu
PostPostano: 28 ruj 2006 09:03 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 08 tra 2006 23:20
Postovi: 141
Lokacija: Paradiso (CH)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Vidi, 1 Sam 25,41; Lk,27; Iv 13,4-5

"Mislili su da su pobožni, a bili su zapravo samo preosjetljivi i prekritični".
Tko? Pa, neki pametni intelektualci.

Kako je kod vas stanje glede značenja ovog čina? Što mislite o ovom postupku? Prakticirate li to doslovce ili vam je ovaj čin samo znak smjernosti i ovisnosti, tj. poniznosti? Hvala!

Svako dobro vam želim.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 28 ruj 2006 10:40 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 08 tra 2006 23:20
Postovi: 141
Lokacija: Paradiso (CH)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Temple vrlo umjesno primjećuje: "Mi bismo s najvećim zadovoljstvom oprali noge našem božanskom Gospodinu; uznemiruje nas, međutim, kad on inzistira da operemo vlastite noge a potom, štoviše, zapovijeda da operemo noge i svojim bližnjima".

Nemojte pomisliti da sam ja otvorivši ovu temu htio postaviti načelo kojim se želi unaprijediti čistoća nogu. Samo da se razumijemo, molim lijepo.
Hvala!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 28 ruj 2006 13:59 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 tra 2006 21:52
Postovi: 1232
Lokacija: Dubrovnik
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
Lagao bih kad bi rekao da prakticiram doslovno pranje nogu. To sam razumio vise kao cin poniznosti, kao sto pise: 'Najveći među vama neka vam bude poslužitelj. Tko se god uzvisuje, bit će ponižen, a tko se ponizuje, bit će uzvišen."
Kao primjer kako zivjeti: 'Nije učenik nad učiteljem niti sluga nad gospodarom svojim.'
Ili ovo da nitko nikada ne moze reci da nije zaposano: 'Uto nasta među njima prepirka tko bi od njih bio najveći. A on im reče: "Kraljevi gospoduju svojim narodima i vlastodršci nazivaju sebe dobrotvorima. Vi nemojte tako! Naprotiv, najveći među vama neka bude kao najmlađi; i predstojnik kao poslužitelj. Ta tko je veći? Koji je za stolom ili koji poslužuje? Zar ne onaj koji je za stolom? A ja sam posred vas kao onaj koji poslužuje.'
'Nije učenik nad učiteljem. Pa i tko je posve doučen, bit će samo kao njegov učitelj.'
i na koncu dio iz Ivana koji je Cubela postavio za razmotriti: Kad im dakle opra noge, uze svoje haljine, opet sjede i reče im: "Razumijete li što sam vam učinio? Vi me zovete Učiteljem i Gospodinom. Pravo velite jer to i jesam! Ako dakle ja - Gospodin i Učitelj - vama oprah noge, treba da i vi jedni drugima perete noge. Primjer sam vam dao da i vi činite kao što ja vama učinih."
Zaista, zaista, kažem vam:
nije sluga veći od gospodara
niti poslanik od onoga koji ga posla.
Ako to znate, blago vama budete li tako i činili!'


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Pranje nogu
PostPostano: 28 ruj 2006 19:48 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Ćubela napisao:
Vidi, 1 Sam 25,41; Lk,27; Iv 13,4-5

"Mislili su da su pobožni, a bili su zapravo samo preosjetljivi i prekritični".
Tko? Pa, neki pametni intelektualci.

Kako je kod vas stanje glede značenja ovog čina? Što mislite o ovom postupku? Prakticirate li to doslovce ili vam je ovaj čin samo znak smjernosti i ovisnosti, tj. poniznosti? Hvala!

Svako dobro vam želim.


Poštovani Ćubela,
Ovim činom za mene osobno je Krist pokazao primjer prave i neizrecive nam poniznosti.Znademo da su taj posao u njegovo vrijeme izvršavali posljednje sluge,a On nama pokazuje se u liku tih posljednjih slugu,ali srcem Sina Božjega,zar ima većeg i boljeg primjera apostolima da u svojoj službi,kao i mi obični smrtnici učimo se biti i živjeti pravu poniznost,kako prema sebi,tako i prema bližnjemu,a tada ćemo uistinu biti ponizni pred Gospodinom!?Taj znak i taj čin bi mi trebao biti uvijek pred očima u mom svagdanjem životu,no moram priznati da još mnogo i puno treba poraditi na sebi da bi iako duboko shvaćajući smisao i smjernost Kristovu tim postupkom,jer slabosti tijela još kojiputa zarobljuju duh,ne živim tu poniznost na pravi način,na način kako je to nama pokazao Isus.No bitno je spoznavati u čemu nam je raditi.Inače još samo da kažem,da je pranje nogu bilo znakom i čiščenja od grijeha prije negoli je Isus ustanovio i blagovao Euharistiju nakon toga,što za nas RK ima itekako veliko značenje u sakramentu sv.ispovijedi.
S poštovanjem,


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 28 ruj 2006 21:55 
Odsutan
Počivao u miru Božjem
Počivao u miru Božjem

Pridružen: 31 sij 2006 18:58
Postovi: 685
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
ego pred drugima...ego....gnjusni ego


po meni to znači da ne očekujemo da nas drugi služe nego da budemo plemeniti i dobri prema "manjima" od sebe

a koliko puta naš ego prevlada,koliko puta smo osorni i oholi prema onima ...prema kojima "možemo" biti...a ulizujemo se "autoritetima"

naši najbliži odbiju naše mrko lice a stranac najbolju masku


i tako unedogled....milion lica ego ima

a kad bi služili druge........ malene pogotovo...ne bi egu vlast dozvolili

(samo ne savladah "ispit" kad mi tako "maleni" kasnije zabiju nož u leđa...nikako da taj dio "naštebam" :( :D )

a baš ni ego da držim uvijek pod nogama :?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 29 ruj 2006 00:06 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 tra 2006 21:52
Postovi: 1232
Lokacija: Dubrovnik
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
malo tko ego moze drzati pod kontrolom..., godi na taj nacin da odmah zaboravimo na Boga i pocnemo uzivati misleci samo na sebe i svoju velicinu, ljepotu, pamet... Odvratno al je tako.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 29 ruj 2006 13:38 
Odsutan
Počivao u miru Božjem
Počivao u miru Božjem

Pridružen: 31 sij 2006 18:58
Postovi: 685
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
je...a to je u biti tako jadno i isprazno..i očito


samo čovjek ....mislim...se ni ne može boriti protiv svog ega ako ne uzljubi Istinu, i ako se ne preispituje...a na kraju krajeva ako i ne sluša tuđe kritike...

često nam one pomažu puno više nego svi hvalospjevi









da i ovdje sam se zabunila

pa je trebalo biti ovako:

naši najbliži dobiju naše mrko lice a stranac najbolju masku


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 29 ruj 2006 15:23 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 lip 2006 12:46
Postovi: 1079
Lokacija: ZAGREB
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
[quote="andjelina1"]je...a to je u biti tako jadno i isprazno..i očito


samo čovjek ....mislim...se ni ne može boriti protiv svog ega ako ne uzljubi Istinu, i ako se ne preispituje...a na kraju krajeva ako i ne sluša tuđe kritike...

često nam one pomažu puno više nego svi hvalospjevi



da, naš ego... čini nas oholima. Negdje sam pročitala da ako želimo saznati uistinu kakvi smo- da pitamo svoje najbliže. Ali onda bez onog .. da ...ali


ja isprobala sa svojom djecom.... rekla im da mi napišu sve što im se ne sviđa u mojim postupcima i općenito....nisam mogla vjerovat! Bila sam potpuno :shock:
vjerujte... da mi je to rekao bivši muž... bilo bi ali ja ovo ali ja ono... :?: , a ovak kad ti tvoja dječica kažu i još argumentiraju... tu nema ali...

Preporučam isprobajte... dobar test za samospoznaju.... a na koncu ako bar malo savladate ponos- tj. oholost... nema šta ..poradit na sebi! Za put svetosti! Isplati se


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 29 ruj 2006 15:46 
Odsutan
Počivao u miru Božjem
Počivao u miru Božjem

Pridružen: 31 sij 2006 18:58
Postovi: 685
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
napravila...i rekla sam sinu nek napiše pozitivno i negativno...
eh...sad...

ja mislim da je trebao još dodati negativnosti...da ih je umanjio(ulizica :D )...ali i to što je napisao...su dugotrajne borbe moje sa sobom

da...divan test


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 04 lis 2006 20:14 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 08 tra 2006 23:20
Postovi: 141
Lokacija: Paradiso (CH)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Poštovani,

hvala na vašim odgovorima.

Dakle, možemo li se složiti s konstatacijom da i oni kršćani koji doslovce shvaćaju taj običaj ne čine ništa pogrješno, kao ni oni koji taj običaj uzimaju kao znak poniznosti, što je već bilo rečeno od nekih sudionika.

Ako se slažemo, onda smo ostavili iza sebe dosta toga što karakterizira sektaško tumačenje sv. pisamskih tekstova, zar ne?

Pozdrav svima iz Paradisa.
Smjerno u Kristu Ćubela :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 53 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr