www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 19 tra 2024 17:01

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 396 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34 ... 40  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov: Re: Joga
PostPostano: 20 lis 2014 11:48 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
GoranM napisao:

Imam stav nakon procitanih njegovih clanaka i novinskih razgovora te odslusanih predavanja (knjige nisam citao), te Verlindeovih, Manjackalovih i Maharajovih. Vise od vecine katolika koji se za te pricice hvataju, a rekao bih i sa puno boljim zaledjem i razumijevanjem teme.

Svi mi imamo neki stav, samo sto za njega iznosim konkretne argumenta, a ovdje s druge strane dobijam samo vrijednosne sudove i adhominem napade, jos niti jedno uspjesno osporavanje iznesenih tvrdnji.


Ti nemaš argumente nego izvrnute činjenice iz konteksta.
Ponašaš se ko Mujo u vicu kad vozi krivom smjerom kroz jednosmjernu ulicu. Na radiju obavještavaju da jedna bena vozi u krivom smjeru a Mujo će: ma što jedna ima ih na stotine koji voze krivo!!! :a1490:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Joga
PostPostano: 20 lis 2014 11:52 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
:b112:
FRANC-JOSEF napisao:
Meni nije jasno kako se neka osoba koja se izjašnjava kao čovjek bez vjere toliko trudi da nas zatucane vjernike uvjeri da nismo u pravu... kaj se mene tiče sai baba ili netko drugi? Možda onaj Indijac kaj je umro, a njegovi ga sljedbenici drže u hladnjaku i tvrde da je u zimskom snu? Možda oni imaju neki forum, pa hajde tamo i njih masiraj.. da si zgodna cura izjavio bih da sam homić, pa ti dopustio da me pokušaš lječiti, ali ovako... eto, ja vjerujem da je joga dobra za istezanje prije mise... znači, ne vjeruješ u ništa, ali si toliko human da i nas spašavaš od nas samih....

To mu ne bi bilo zanimljivo.
Đavlu je posao da poštene zavadi i odvede na krivi put.
Šta će radit kod onih koji su na krivom putu ionako? Ne bi imao posla.

Mada nikome od nas ne pada na pamet ići na neki forum o sai babi i prodavat spiku da je on bezveze.
Ili trubit o liku koji je u frižideru neke bedastoće.
No, fasciniraju me fanatici koji su svega svijeta pamet pobrali i imaju znanja i vještine pa dolaze na forum prodavat svoja uvjerenja kako je nešto super što za nas vjernike predstavlja grijeh.
Grijeh je udaljavanje od Boga.
Tko nas želi udaljiti od Boga nije od Boga.
Vrlo jednostavno i jasno.

Katoliku ne treba new age i joga.
Samo križ. To je pravi put do Boga.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Joga
PostPostano: 20 lis 2014 18:03 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
..što se tiče sai babe...
..moram skromno priznat :D
da sam veći prorok..od njega...(u stvari on ni nije prorok)
..prije jedno 8 cca godina na forumu NET.HR RELIGIJA...
..malo smo pričali o sabi babi..
..njegovi fanovi su rekli da je
..sai baba rekao da će živjeti do xxxx godina..
..a ja sam rekao da neće dočekati xxxx godinu..
i bio sam u pravu... 8)
..:D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Joga
PostPostano: 20 lis 2014 19:48 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
GoranM napisao:
Samuel napisao:
Ma koliko trubio da nije fer što sam ga provalio,

Nije poanta u fernosti jer nisam to niti skrivao (registrirao se imenom, stavio modovima vidljiv mail sa te adrese i napisao na pocetku rasprave cime se bavim).

Poanta je da je to postupak koji nije dozvoljen na vecini foruma. I ovdje je eksplicitno u pravilima nevedeno da je zabranjeno iznositi privatne podatke o drugim forumasima. Anonimnost je na ovakvim mjestima u pravilu zasticena i taj tvoj postupak, a koji ulazi u cijelu ovu adhominem pricu bez argumenata, je problematican, ne sami podaci koji nisu neka tajna.

Citat:
toliko nije fer ni od njega da nije sam rekao da se time bavi i da nas zavlači, a znamo i zašto!!

Ponavljanje neistine ju ne cini istinitom. Jasno sam davno prije nego si "provalio" napisao cime se bavim. Mozda nisi procitao, ali sam to rekao i u odgovoru na to tvoje "provaljivanje", a to sigurno jesi procitao pa je ovo ponavljanje netocne teze cisto politikansko izvrdavanje.

Citat:
Ja sam ga provalit morao, jer mislim da je to fer zbog forumaša da shvate tko, zašto i kako!
Već sam napisao da je čovjeku joga posao (http://www.vih.hr/terapeuti/) i da tako ljudima uzima novce, ali to je ionako za one koji imaju novca i ne znaju kuda će od dosade, a to se njemu dobro isplati!!

A ja sam ti odgovorio da mi je joga vise interes nego posao i da sam jos uvijek debelo u minusu te da vrlo cesto radim besplatno itd.

Vec sam ti predlozio okladu u slucaju da nadjes jednu jedinu osobu koju sam dovukao sa foruma te joj ista naplatio, odnosno koristenje virtuale u poslovne svrhe.

Sad dodajem na to jos bolju. Slobodan si doc i procesljat svo knjigovodstvo, vidjet kako se radi, a i koji su nasi troskovi. Ako ustanovis da od toga zaradjujemo (tj da smo u plusu) obecajem ti istu stvar - da cu se zauvijek pustiti joge i pocet redovno odlaziti u crkvu. Ali ako se pokaze da nisi u pravu ti prelazis na Islam.

Oces ovaj puta prihvatiti? :D


Citat:
E sad je samo pitanje, zašto čovjek toliko vremena troši ovdje na tolike postove!?!?!

Zasto vi trosite na pisanja po forumima? Zaradjujete od toga?

Citat:
Ali kad klinci kažu da im je to dosadno i nebitno i da to pokaže teti (J.Blažević) u vrtiću, e onda on počne govoriti klincima kako ta teta nema pojma, kako je ona neuka i bezobrazna, kako će ona reći da je to lagano i da to svatko može i slične stvari!!

A ja kazem da klinci ne bi ovdje raspravljali da im nije bitno. Bitno im je, samo nemaju argumenata i ne mogu obraniti svoje misljenje pa placu mami :D

Vrlo ce mi biti drago ako Blazevic dodje ovdje raspravljati. Javno necu (napisah i zasto, a nije mi niti privlacno). Osobno sa njime ne vidim svrhe, buduci ima daleko strucnijih (i po mojoj procjeni i po znanstvenom opusu i po znanstvenim titualama ako se na to toliko poziva) kojima bih da nesto zelim nauciti pisao.


Opet ti men došo!! :b101: :b101: :b101: :b101:
Nije ti dosta, jes ti neki jogomazohista!!
Već mi neugodno a ti bi još!! :b101: :b101:

Dokle brete, dokle!! :roll: :roll:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Joga
PostPostano: 24 lis 2014 21:47 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 22 ruj 2014 20:58
Postovi: 86
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
GoranM napisao:
hodocasnik napisao:
Kada ideja o tome da budizam daje sistematizaciju joge postane akademski mainstream, onda možemo govoriti da je to što ti tvrdiš istina.

To jest akademski mejnstrim.

Uostalom cak ti i na wikipediji pise:

The origins of Yoga have been speculated to date back to pre-vedic Indian traditions, but most likely developed around the sixth and fifth centuries BCE, in the same ascetic circles as the early sramana movements.[8][note 1] The earliest accounts of yoga-practices are in the Buddhist Nikayas.[9] Parallel developments were recorded around 400 CE in the Yoga Sutras of Patanjali,[10] which combines pre–philosophical speculations and diverse ascetic practices of the first millennium BCE with Samkhya-philosophy. Hatha yoga emerged from tantra by the turn of the first millennium.[11][12]

Citat:
Sve do tada, u znanosti ostaje neprepoznato to što si ti spojio 2 i 2:) Također, ostavlja jako loš dojam ako fraBlaževiću prigovaraš da nije dovoljno znanstven i na akademskoj razini, dok u isto vrijeme ti ne uvažavaš ono što je redovito gradivo na fakultetima gdje se predaje indologija.

U stvari ono sto govorim dolazi iz akademskih indoloskih izvora. Sigurno ne dolazi iz religijskih buduci hinduisticki religijski obiljezeni autori jednako subjektivno i mitologizirajuce prikazuju stvari kao i krscanski apologoti pa onda prirodno zele i jogu (pa cak i budizam) u klasicnoj hindu asimilacijskoj taktici ugurati pod svoje. Upravo akademska, znanstvena povijest tvrdi drugacije.



O pa nije dovoljno da se ti složiš sa nekim autorom pa da to odmah postane mainstream :) Ali vidim da govoriš o više izvora, pa daj molim te navedi tko se još složio sa ovim tvojim autorom - i na temelju čega oni argumentiraju tu tvrdnju da budizam daje prvu sistematizaciju joge? Naime ako se uzme u obzir datiranje dijela, onda recimo britanica donosi da su prva tri dijela Yogasutre pisana u 3.st. prije Krista, a to je dobrih dvjestotinjak godina prije budističkih tekstova.

Čak i ako uzmemo u obzir da su ta datiranja u Indiji problematična stvar, ostaje pitanje kvalitete tekstova. Sami budisti priznaju da se Pali kanon ne može mjeriti sa Patanjalijevim radom i ako budistička izlaganja uzmemo kao sistematizaciju, onda se jednako može proglasiti sistematizacijom joge Mahabharata koja je također datirana nekoliko stoljeća prije budističkih tekstova, ili sistematizaciju može predstavljati i Kataka upanišad u kojem bog Smrt podučava nekog asketu jogi, a koji je također pisan prije budističkih tekstova.

GoranM napisao:
hodocasnik napisao:


Citat:
Zato da ponovim, kada Blažević ili bilo ko drugi tvrdi da nema joge bez hinduizma, onda se poziva baš na tu činjenicu da se sistematizacija joge dogodila unutar hinuizma i da taj Patanjalijev tekst predstavlja jedan od temeljnih tekstova u hinduizmu. To onda još znači da je utjecaj bio dvosmjeran, pa se ni današnji hinduizam takav kakav jest, ne može zamisliti bez joge.

Normalno da se moze zamisliti bez joge. ne treba se niti zamisljati jer postoje hindu skupine koje u potpunosti odbacuju jogu, koje kritiziraju jogu itd. Postoje jos uvijek u nekim izoliranim krajevima predstavnici klasicne relativno ciste brahmanisticke vedske religije prije nego je doslo do mjesanja sa ostalim utjecajima poput sramana i tantre (koji su izvor joge) i sve je to hinduizam. Dok s druge strane joga u budizmu nije hinduizam. Hinduizam definira slijedjenje veda, a ne slijedjene joge. mozes biti jogi bez hinduizma i hindus bez joge sto je kako rekoh opet fakticka cinjenica, a ne spekulacija.

Citat:
U stvari "Nema joge bez hinuizma niti hinduizma bez joge" je izrekao Rabi Maharaj, obraćenik na kršćanstvo, koji je iz obitelji gdje su generacijama njegove pretke štovali kao jogine i bogove. Njegovo znanje i uvide o tome ne možeš negirati time što ga proglasiš kršćanskim apologetom i pristranim, posebno ne ako se uzme u obzir koliko je tvoje pisanje pristrano.

Je, citao sam njegovu knjigu, prilicno smijesna. Ne go sto je do li krscanski apologet. Jednako kao sto kakav prepobracenik na jehove trazi u katolicanstvu sotonizam, mnogobostvo ili sto vec, to sve ide retrogradno nakon sto se prihvati neka ideologija pa se ostatak svijeta nastoji istumaciti na nacin da ju u nasim glavama podrzi i opravda.

Buduci ovo sto pisem dolazi iz povijesnih izvora koje upravo hindu autori najvise osporavaju posto im narusava religijski mit ne znam po kojoj osnovi ga nazivas pristranim. Vecina njih bi se prva slozila da je joga hindu porjekla itd (vjerojatno odatle i crpis svoje informacije). Osobno medjutim kada govorimo o povijesti zanima me samo sto povijesnicari govore i to oni koji nemaju religijsku agendu koja ih cini u najmanju ruku subjektivnim, a ponekad i prilicnim manipulatorima.


Tko su ti autori? Čak i ovo što navodiš da postoji otpor u hinduizmu i protivljenje jogi samo dodatno naglašava da je istinito ovo što tvrdi Rabi Maharaj "Nema hinduizma bez joge" - a ti to proglašavaš smiješnim :) Maharajeva tvrdnja je općenita u smislu da se nije pozivao na sve moguće prvace i škole u indiji - što bi bilo apsurdno (a to apsurdno ti u svom nerazumijevanju ili više perfidnosti, pripisuješ i Blaževiću i Maharaju) - nego Maharaj tvrdi da utjecaj joge nadilazi pojedinu školu kao što i Eliade govori da prisutnost joge u budizmu ukazuje na opću raširenost takvih tehnika u Indiji.

Evo za usporedbu citat iz btritanicce
"Yoga, ( Sanskrit: “Yoking” or “Union”) one of the six orthodox systems (darshans) of Indian philosophy. Its influence has been widespread among many other schools of Indian thought. Its basic text is the Yoga-sutras by Patanjali (c. 2nd century bce?)."


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Joga
PostPostano: 24 lis 2014 21:50 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 22 ruj 2014 20:58
Postovi: 86
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
[quote="GoranM]
Ali se spominjao hinduizam koji je kao drustvena identifikacija slicna, ne bas tako jednostavna drustvena relativno suvremena identifikacija
[quote]

Dakle nakon što neuspješno pokušaš govoriti o nečemu što nije stvarna tema razgovora pa budeš upozoren na to, ti si i dalje "smart ass" pa govoriš kako "slična suvremena identifikacija nije jednostavna" Halo, treba li nacrtati? Nije tema niti pitanje indijske nacije niti povijesnosti termina hinduizma, nego ako nemaš nikakav argument na tvrdnju koju sam bio napisao:

"Zar ćemo se spuštati na tu razinu rasprave da Patanjalija ne smatramo hinduistom, zato što u njegovo vrijeme nije postojao termin hinduizam? Ili zar vede nisu dovoljan temelj da se određene sljedbenike tih tekstova prepozna po zajedničkim karakteristikama, bez obzira na razlike koje između njih postoje?"

- dakle ako nemaš nikakav argument, pokušaj biti malo pristojan u raspravi pa nemoj toliko trolati, odnosno drži se teme kao što i nalaže osnovna pristojnost u komunikaciji..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Joga
PostPostano: 24 lis 2014 21:57 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 22 ruj 2014 20:58
Postovi: 86
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
[quote="GoranM"]Mozda, ali nekako vidim da se stalno govoreci kako ih ne zanima o istom raspravlja. Ako nekoga ne zanima onda niti ne sudjeluje u raspravi o tome, a niti moze razumijeti povijesne izvore, odnose pa niti definirati jogu u religijskom kontekstu.
[quote]

Ljudi raspravljaju o jogi ali ne isključivo o povijesnosti što ti pokušavaš nametnuti. Ti u stvari najmanje raspravljaš o onome o čemu govore Blažević i Maharaj i o onome o čemu ljudi ovdje zbilja raspravljaju; a to je nespojivost joge i kršćanstva.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Joga
PostPostano: 24 lis 2014 21:59 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 22 ruj 2014 20:58
Postovi: 86
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
GoranM napisao:
Prestao je postojati u indiji, ali nije van nje. Recimo neki theravada-meditacijski ucitelji jugoistocne azije vjezbace uredno nazivaju jogijima.
Tibetanski budizam ima hatajogicku praksu koju takodjer poducava.

Razlog sto je nama najpoznatija (pa vecini i jedino poznata) joga koja dolazi iz hinduistickog zaledja je upravo zato sto se tamo ona vise sekularizirala i izdvojila iz religije. naime da bi radio takve prakse u tbetanskom budizmu moras prihvatiti cjelokupni religijski sustav i kompleksne prakse sa puno ritualistike, stovanja bozanstava, inicijacija od strane gurua isl u cemu su obicno onda hata (ne pod tim nazivom) prakse onda jedna od praksi u odredjenom broju tradicija Tibetanskog vajrayana budizma.

Ne mogu se gotovo nigdje (kazem gotovo jer jedna skupina takvog tipa ipak postoji) ucitii izolirano joga van tog religijskog konteksta.

Ali postoji i dalje i ako bas zelis mogu te uputiti gdje mozes uciti tibetansku budisticku jogu.


Ovo što si napisao ničim ne opovrgava moju tvrdnju da je hinduizam dao ključni pečat jogi, bila ona u Indiji, Tibetu, ili na Marsu:) Da se ne vraćam više na tu poruku, znam da sam spominjao da budizam preuzima osnovne ideje iz hinduizma i joge samo ih tumači neteistički. Možeš li ti ičim dokazati da su budistički termini dharme, traženja oslobođenja vlastitim snagama, nastojanja da se oslobodi reinkarnacijskog kruga itd. - da su to originalni budistički termini ili su stoljećima prije već prisutni u hinduizmu? Opet, ne zanimaju me specifičnosti i razlike u shvaćanju pojedinih termina, pa pliz nemoj sad početi i o tome trolati.. jer to ne bi ničim negiralo ovo što ja tvrdim odnosno ponavljam ono što Blažević i Maharaj tvrde - nema joge bez hinduizma makar se i na Marsu vježbala:)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Joga
PostPostano: 24 lis 2014 22:02 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 22 ruj 2014 20:58
Postovi: 86
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
GoranM napisao:
hodocasnik napisao:
TAkođer se zna da joga kao hinuistički termin je postojao prije Bude, pa je pitanje koliko toga je on sam i njegovi sljedbenici pokupili iz hinduizma, tumačeći termine u skladu sa svojim pristupom. I zato je opravdano reći nema joge bez hinduizma, i to bi trebalo pošteno reći svima koji dolaze vježbati. Kad bi bilo poštenja a ne samo nastojanja da se zaradi..

To je besmislen komentar jer govorimo o vremenima vedskog brahmanizma, sramana religija, tantre i raznih lokalnih kultova gdje jos nije formiran hinduizam kakvim ga danas prepoznajemo. Moderni hinduizam uz prihvacanje vedskog brahmanizma obiljezavaju reformski post-budisticki (i anti-budisticki) pokreti srednjeg vijeka koji su razvili niz strukturiranih tradicija, dali im filozofsku vjerodostojnost i prepoznatljivost, uveli mnogo ideja koje su razvili budisti itd. U biti tek tu mozemo tekstualno poceti pratiti sljedbe onog tipa kakve danas vidjamo po indijskim hramovima. Drugi moment je spomenuti homogenizirajuci neohinduski koji nastoji sve te razne sljedbe okupiti, najcesce pod plastem nekakve simplificirane neo-(advaita)vedante.

Budizam je povijesno gledano jednako izvor hinduizma kao i brahmanizam, tantra itd, ne postoji hinduizam pred-budistickog razdoblja.

A terminologija je prirodno slicna kada je jezik slican ili isti. Cak i u ranom budizmu kada se svjesno odlucuje za aktivne jezike, a ne tada vec mrtvi kodificirani religijski sanskrt radi se o srodnim jezicima termini su slicni (npr nirvana-nibbana). Normalna stvar. Kao sto se recimo na zapadu koristi termin meditacije kao prevod (prilicno los i neprecizan) dhyane (ali i dharane i kojecega drugog), a mozes ga naci odavno i u krscanskim izvorima i razbnim drugim.


Pa ako baš hoćeš formativni dio hinduizma u užem smislu počinje nekih 250 godina prije Bude. Također se najčešće i vedski brahmanizam naziva hinduizmom, pa je poznato da se dio hindusa bunio kad je uveden naziv hinduizam jer su htjeli da ih se naziva vedska religioznost, ali eto tebi je sve to besmisleno:)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Joga
PostPostano: 24 lis 2014 22:06 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 22 ruj 2014 20:58
Postovi: 86
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
GoranM napisao:
hodocasnik napisao:
Opet, pojam hinduizam je nevažan jer postoji set vjerovanja koji se oslanja na vede.

Upravo tako - oslanja se na vede i oslanjanje na vede je ono sto definira hinduizam. Kako joga ne dolazi iz veda ona to i ne cini.


Joga dolazi i iz veda, i nikakva tvoja apologetika ne može negirati ono što je akademski mainstream:) da razvoj pojma joga počinje iz rgveda nekih tisuću godina prije budizma. Joga je definirana istim idejama kao i hinduizam; samsara, karma, reinkarnacija, vlastitim naporom naći oslobođenje, itd. itd. Znači ovaj dio tvoje replike je opet trolanje bez stvarnih argumenata..

Pored toga, hinduizam nisu samo vede nego i vedanta, pa onda iako Patanjalijeva Jogasutra ne spada u vede, i dalje je to jedan od temeljnih tekstova hinduizma.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 396 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34 ... 40  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
cron
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr