www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 19:34

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 396 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov: Re: Joga
PostPostano: 20 stu 2014 09:42 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 svi 2010 09:23
Postovi: 750
Podijelio: 60 zahvala
Zahvaljeno je: 14 zahvala
Billy napisao:
....To tvrde ljudi koji znaju mnogo više o jogi i vjeru od tebe i mene.
Prema tome držimo se onih koji znaju i preporučaju jer zašto učiti na vlastitim greškama?

Jeste, Billy, zato eto...Npr. ja, koji sam, uglavnom ipak zbog joge i onoga što se uz nju nabavlja i čita (guta se bezbočnička literatura), završio na neuropsihijatriji...Bijaše to prije ravno 33 godine, ali ona "viđenja" po noći (one utvare) koje su kao posljedica bavljenja okultnim, jer i joga je to također, prisilne misli, nesposobnost koncentracije... neobjašnjivi strahovi...- to se ne zaboravlja.
Ali me nije "izliječila" NPS, nego molitve otklinjanja od strane svećenika - tek iz trećeg pokušaja.
E, pa sad...Danas zbog problema s kičmom imam Reganove tjelovježbe, čiji je već početni stav tijela nalik jogi. I što sad?, zbilja, ŠTO?!
Tjelovježba, sa srcem i vjerom kršćana, bila ona nalik na jogu ili ne, kako može biti zlo?
Fizička vježba, s molitvom, s osloncem na Isusa kojeg molim da mi smanji bol, da me ozdravi - i to je grijeh?
Pa stvarno se nekada u nečemu pretjeruje!

Ljudi koji danas, zbog održavanja i kondicije i zdravlja, trče u prirodi, po nečijem uvjerenju su u "kanđama zloga" jer eto...i jogisti trče (nebitno ako je to zbog kondicije)???? Mamma mia.
Izgleda da ovu temu o jogi - mada o jogi zna samo iz pročitanoga - svatko razvlači i vuče na svoj mlin...
Sve što se čini/radi s Isusom u srcu, s vjerom u Boga, s molitvom - kako je to grijeh?
Sotona ne može podnijeti ime Marije, još više ime Isus...
Dajte, ljudi dragi, ne trpajmo u isti koš cipele i kobasice! :) S jogom oprez! Ali nije svaka vježba ujedno i joga.
Problem joge je ODBACIVANJE Isusa, i oslanjanje samo na vlastite snage, s vjerom u nešto apstraktno (nirvana) i samooblikovanje samoga sebe u smislu dostizanja nekakvog savršenstva - to je onda i grijeh! - TOGA SE ČUVAJMO!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Joga
PostPostano: 20 stu 2014 10:17 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
zdrave napisao:
Problem joge je ODBACIVANJE Isusa, i oslanjanje samo na vlastite snage, s vjerom u nešto apstraktno (nirvana) i samooblikovanje samoga sebe u smislu dostizanja nekakvog savršenstva - to je onda i grijeh! - TOGA SE ČUVAJMO!

Slažem se u potpunosti!
Poanta je što onaj tko prakticira jogu neće ići na misu i zapostavit će Isusa.
Isus mu neće biti potreban.
Doma će svako jutro i večer pozdravljat sunce uz mantre, a neće se moliti jer to nije potrebno onome tko prakticira jogu.
Za čas se nađeš na autoputu koji te vodi od Boga i zato je joga zlo.
Nemože po nikakvoj meditaciji koju prakticira joga čovijek postati savršen. Postaje rob.
Čovjek koji je stvoren kao savršen i koji je pao po Adamu, jedino savršenstvo ponovno može postići u sjedinjenju s Bogom.
Sjedinjenje s Bogom nije moguće preko joge.
Joga je isprazna.
Sjedinjenje s Bogom moguće je preko Marije, preko svataca, preko molitava, preko kršćanskog načina života.
Idemo Isusu preko Marije, preko krunice, preko meditacija križnog puta muke Gospodnje.
To je pravi smjer, autoput koji vodi Bogu.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Joga
PostPostano: 20 stu 2014 20:27 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 23 ožu 2014 12:26
Postovi: 18
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Zdrave, joga nikako ne odbacuje Isusa. Kao što sam već napisala mene je upravo joga umirila i na neki način otvorila, pa
sam nakon joge spoznala ono što trebam prepoznati u crkvi, na misi, za vrijeme meditacije molim se i osjećam prisutnost Isusa isto
kao i za vrijeme molitve u crkvi. Možda je to slučajno tako došlo, ne znam, ovdje su to podrugljivo nazivali new age-om (pojam koji slabo poznajem) nije ni to bitno, ali ponovno pišem pomogla mi je u psihičkom i fizičkom zdravlju. Svi doktori hvale jogu, pa i psihijatri. Imam jako puno prijatelja i poznanika koji rade jogu i nikad nisam čula da se netko zbog nje razbolio, naprotiv zdravi su i dobri ljudi.
Mene naime zanima gdje si prije 33 godine vježbao jogu? Prilično sam uvjerena da se prije 33 godine u Hrvatskoj nije imala gdje vježbati, nije bilo ni certificiranih učitelja... pošto je i na zapad tek onda zapravo počela dolaziti pa je i tamo bila rijetka...
Znam da imamo različita mišljenja i ne želim tvoje ni promjeniti, samo ponavljam da u današnje vrijeme kada mnogo ljudi treba pomoć i kada mnogi oko nas pate po mom mišljenju nalazite zlo u nečem tako bezazlenom kao što je drevna disciplina joge - nije ona toliko moćna kao što o njoj pričate, iako je lijepa i nekima (kojima odgovara) pomaže.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Joga
PostPostano: 20 stu 2014 20:50 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 06 ruj 2013 01:19
Postovi: 134
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 6 zahvala
Iz: PRIPREMA ZA SVETU ISPOVIJED (sastavio don Josip Radić)

1. Božja zapovijed: Nemaj drugih bogova uz mene

Je li meni Bog na prvome mjestu u životu? Imam li nekih drugih bogova uz njega, kao što su novac, materijalno bogatstvo, karijera, ugled, čast, vlast, dobar glas, da svi moraju imati dobro mišljenje o meni, tijelo i tjelesnost, odjeća i vanjski izgled, prestiž u društvu i među prijateljima, sebeljublje? Jesu li mi neke osobe, primjerice sportaši, političari, glumci, popularne osobe ili neke stvari kao što su automobil, televizor, kompjutor, kuća i drugo moji idoli? Jesam li ja sam sebi najveći idol? Možda zbog ovih idola imam površnu savjest i lako kršim zakon Božji.

Jesam li praznovjeran? Vjerujem li da mi crna mačka ili broj 13 donose nesreću, kucam li tri puta u drvo da neki događaji ne pođu loše po mene? Vjerujem li da mi neki simboli i predmeti donose sreću, primjerice djetelina s četiri lista, potkova, bubamara, roščić, grbavac, crvena vrpca i slično?

Jesam li se odao igrama na sreću, poker-aparatima, lotu, sportskoj prognozi i slično?

Jesam li išao nadriliječnicima, bioenergetičarima, vudu i drugim samozvanim prorocima, radiestezistima i slično? Mnogi se kiropraktičari zapravo bave bioenergijom i neke vrste akupunkture magijskog su podrijetla.

Jesam li išao na tečajeve transcendentalne meditacije, joge, sudjelovao u obredima istočnjačkih i drugih sekti, Hare Krišne, sudjelovao u Sai Babinom pokretu ili religije Bahai ili sličnim istočnjačkim vjerskim pokretima? Jesam li pripadao nekoj sekti?

Jesam li sam i je li mi netko drugi čitao iz dlana, gatao iz šalice i karata? Čitam li horoskop, vjerujem li u zvijezde? Jesam li nazočio ili sudjelovao u spiritističkim seansama?

Jesam li bio član neke liberalne stranke koja relativizira istinu i moral ili komunističke partije koja niječe Boga? Jesam li prihvaćao ili podupirao sekte te učenja ili ideologije koje Crkva osuđuje, a koje podržavaju ateizam?

Jesam li čitao literaturu magijskog podrijetla ili onu koja promiče mržnju prema Bogu i čovjeku?

Jesam li se družio s onima koji izruguju vjeru i vjerske istine ili koji su protuvjerski raspoloženi?

Jesam li sumnjao o vjeri, jesam li namjerno negirao ili sumnjao u istine vjere, primjerice u raj, čistilište i pakao? Jesam li možda zatajio svoju vjeru iz koristoljublja, obzira ili straha?

Jesam li dao obećanje ili zavjete, a da ih nisam održao? Prije no što daš zavjet, obrati se svećeniku da čuješ njegov savjet.

Dajem li Bogu dostatno svoga vremena? Molim li redovito ili kroz dulja razdoblja zapuštam molitvu? Čitam li Sveto pismo, vjerske knjige i časopise ili sam lijen i nezainteresiran? Tražim li Boga, pravu istinu i pravu radost iskrenim srcem? Ljubim li Boga, hvalim li ga i slavim, zahvaljujem li mu?

Kome ili čemu pripada prvo mjesto u mome životu? Tko je ili što je moj Bog?



izvor: http://zupa-sv-marka-krizevcanina.hr/?p=1887


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Joga
PostPostano: 21 stu 2014 08:26 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
lilijana napisao:
Svi doktori hvale jogu, pa i psihijatri. Imam jako puno prijatelja i poznanika koji rade jogu i nikad nisam čula da se netko zbog nje razbolio, naprotiv zdravi su i dobri ljudi.

Svi svećenici vele da se joga treba odbaciti.
Liječnici velikim dijelom su ateisti i normalno je da na jogu gledaju drugačije. Čast izuzecima.
Ne vide opasnosti koji se kriju u toj praksi.
Pa i čitanje horoskopa i gatanje iz dlana nije nikog ubilo, a koje je dobro čovijeku donijelo?
Moj poznanik, koj je godinama prakticirao jogu, a Bogu Hvala je i odbacio nakon 40 godina prakticiranja se upoznao sa njom za vrijeme studija u Zagrebu... Dakle prije 40. godina u Zg je bilo mjesto di je naučio jogu.
Mladost ludost.
Kakav je stav liječnika o opsjednutosti? Većina odbacuje tako nešto.
Odbacuju iz neznanja da zlo postoji, a znamo itekako da postoji. Iako nemamo fizički dokaz.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Joga
PostPostano: 21 stu 2014 11:41 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
Evo zašto je joga opasna, pogotovo za kršćane. Samo malo surfajući naišao sam na tekst:

Joga je jedini put kojim možemo život učiniti uspješnim i postići svoj cilj. Joga nije religija – joga je korijen i izvor svih religija. Joga predstavlja izvorni duhovni princip iz kojeg se napajaju svi sveti spisi. Joga je poput stabla iz kojeg izrastaju grane različitih oblika štovanja Boga. Joga je suština mudrosti svih religijskih spisa i učenja. Svaki put, svaka tehnika ili vježba, svaka vjera i svaka molitva kojom se može dostići spoznaja Boga je joga. „Joga“ je onaj trenutak u kojem ljudska svijest dolazi u dodir sa božanskom sviješću. Svjetlost koja tada nastaje je takozvano „prosvjetljenje“ koje čovjek pritom doživljava. Svaki put koji vodi do tog sjedinjena i spoznaje Stvarnosti je „put joge“.

Živjeti u skladu sa samim sobom i sa svojom okolinom, želja je svakog čovjeka. U današnje smo vrijeme u mnogim područjima života suočeni sa sve većim fizičkim i psihičkim zahtjevima. Zbog toga sve više ljudi pati od tjelesnih i psihičkih napetosti kao što su stres, nervoza, nesanica, kao i od jednostranoga tjelesnog opterećenja i posljedica nedostatnoga kretanja. Upravo u današnje vrijeme veliku vrijednost imaju metode i tehnike za poboljšanje zdravlja te postizanje tjelesnog, mentalnog i duševnog sklada. Joga je put kojim ćete ponovno uspostaviti taj skad i ravnotežu sami sa sobom i svojom okolinom.

Dakle ispada da je joga ispred svega. Ispred kršćanstva.
Nema riječi o Trojedinom Bogu o Isusu...

Moja je misija pomoći ljudima da razumiju sebe i druge, vole i štite sva živa bića te da na kraju spoznaju Boga.

Ja se pitam kojeg Boga?!
Jer kad se uz sve uključi reinkarnacija.......

Danas je polularno biti sve samo da si kontra-kršćanin i kontra katiolik.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Joga
PostPostano: 21 stu 2014 16:03 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 19 lis 2013 22:48
Postovi: 24
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
korisnica1 napisao:
Pozdrav!

Zanima me jesu li navedene vježbe joga:

http://www.mooshema.com/wp-content/uplo ... ercise.jpg izdržaj

http://www.fitness.com.hr/images/clanci ... kukova.jpg podizanje kukova (završni položaj je mali most -ili kako se već to zove)

http://www.ordinacija.hr/repository/ima ... 1384872380 vježbe slične ovima
(zbog: 2. red, 3. vježba: http://www.azs-joga.pl/img/joga_-_figury.jpg)


Zaključak?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Joga
PostPostano: 21 stu 2014 22:00 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 03 vel 2014 12:22
Postovi: 199
Lokacija: Sjever
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 18 zahvala
Pitas samu sebe ili...??


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Joga
PostPostano: 23 stu 2014 00:43 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 24 kol 2014 02:05
Postovi: 80
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Fran26 napisao:
Oprosti GoranM što ti tek sad odgovaram. Danas ti je istekla kazna, danas si skinut sa ignoriraj liste. Još jednom- oprosti! :grlim te:


GoranM napisao:
Prema dosad vidjenom ti si adhomeinas i forumo-zvrk koji se izvrdava iz argumentirane rasprave kada bez argumenata ostane.

Da, to često viđam u tvojim postovima, pojmovi kao: agrumenti, dokazi, činjenice, istina. Zato se i pitam jel ti uopće znaš šta ti pojmovi znače? Izgleda da ne. Jer ako svoje pisanje smatraš argumentima i činjenicama, ako ovi linkovi predstavljaju činjenice i argumente;


GoranM napisao:



Onda imamo velik problem GoranM. Onda moramo ponovno utvrditi značenje tih pojmova, jer izgleda da netko od nas te pojmove uopće ne razumije. Pa to smo učili u prvom razredu gimnazije, i ako me sjećanje ne vara, ovi linkovi nisu pripadali pod činjenice i argumente. Ne samo ovi linkovi, nego bilo koji linkovi. Kad je neki link nekom nešto dokazao? Živo me zanima.


GoranM napisao:
Linkove sam stavio na tvoj izriciti zahtjev da podkrijepim sto sam rekao.

I tim linkovima si ti nešto potkrijepio? Sad mora da se zekaš ili? :l30:

GoranM napisao:
Ali dokazuju da je Blazevic nesto rekao (i cesto govori), a s druge strane da samo postojanje institucija na koje linkah to prilicno cvrsto demantira.

Ti meni prvo citiraj šta je točno Blažević rekao i gde je on to rekao. Kad mi vidimo šta je on točno rekao, i gde je on to rekao, tek tada možemo vidit jel to točno ili ne.

GoranM napisao:
Ne mozes reci da ne postoji zdravstvena joga u zemlji koja se njome bavi duze nego je joga uopce popularna na zapadu, koja ima sluzbene drzavne agencije, odjele u ministarsvu i istrazivacke drzavne projekte tome posvecene sto nema niti jedna zapadna zemlja. Ocigledno je da je potpuno promasio sa tom tvrdnjom.

To ti kažeš da ne možeš reći da ne postoji zdrastvena joga u zemlji koja se njome bavi duže nego je joga uopće popularna na zapadu, te koja ima službene državne agencije, odjele u ministarstvu i istraživačke državne projekte tome posvećene što nema niti jedna zapadna zemlja. Ali ni dost sam reči, treba to dokazati. Dokaži da postoji zdrastvena joga u zemlji koja se njome bavi duže nego je joga uopće popularna na zapadu. I dokaži da ima službene državne agencije, odjele u ministarstvu i istraživačke državne projekte tome posvećene što nema niti jedna zapadna zemlja. Ja tu vidim samo tvoje pisanje i nekoliko linkova, ako to smatraš pod neke dokaze, onda, kako sam i rekao, imamo problem oko pojma dokaza i dokazivanja.

GoranM napisao:
Ovo nije linkano kao dokaz da je joga bilo sta nego kao dokaz da Blazevic ili laze ili ne poznaje tematiku. kako god okrenes za osobu koju predstavljaju velikim strucnjakom nije dobro.

Linkovima si ti dokazao da Blažević laže? Laže šta? Citiraj mi gde i šta je Blažević lagao. Ovako vidim samo tvoje pisanje u kojem vidim da piše kako Blažević laže. Citiraj gde on to laže i šta laže, a ono najbitnije, dokaži da laže. Ako možeš dokazati. Jer ovim linkovima, ne znam šta si dokazao. :l30:

GoranM napisao:
Sad kada si ostao bez argumenata u toj raspravi pokusavas temu ispinirati na nesto potpuno drugo...

Kakvih argumenta? Ja nisam ni imao nikakve argumente. Mene zanima gde su argumenti za tvoje pisanje. Slažeš se da tvoje pisanje ne možemo smatrati kao nešto argumentirano, budimo realni, to je samo pisanje tipa koji piše pod nickom GoranM. Ima tisuće tipova pod tisuće različitih nickova. I gle čuda! Svi tvrde da je baš njihovo pisanje argument, činjenica, dokaz, istina ili šta već. Nije to tak jednostavno. Treba to sve dokazati, tek onda će ljudi vidit da je to sve isitna.


Zanimljivo, na moje pitanje, citiram;


Fran26 napisao:
...šta je to argument i šta je to dokaz?



Ti odgovaraš, citiram;


GoranM napisao:
kada osoba A kaze: dokazi mi da je Blazevic to izrekao i da je pri tome bio u krivu te da ocito ne poznaje materiju o kojoj govori

a osoba B prilozi citate Blazevica gdje izricito tvrdi sto je i receno te linkove koji nedvosmisleno dokazuju da je u krivu i to ne u nekim filozofsko-teoloskim domenama nego nepoznavaju najobicnije fakticne povijesti i stanja na terenu...

To je argument i dokaz koje je prilicno egzaktan, jasan, jednoznacan, nedvosmislen i rekao bih neoboriv.

Imamo problem GoranM. Tvoj odgovor mi govori da ti nikad u životu nisi vidio definiciju dokaza i dokazivanja. Možda da krenemo od nekog početka, može? Ovako samo mlatimo praznu slamu. Probajmo ovde prvo definirati šta je to dokaz i kako se dokazuje. Jel može GoranM? Bar da od nečeg krenemo. Ovako rasprava ide u sto smjera, a mi još uvijek ne znamo šta je to dokaz i kako se dokazuje.

GoranM napisao:
Spinanje, skretanje teme i izvlacenje pseudofilozofskim isprikama (prilicno kontraproduktivno jer pokazuje elementarnu dialosku i logicku nekonzistentnost/nediscipliniranost neprihvatljivu za bilo koga tko se na filozofiju pokusava pozivati) tu nista ne znaci.

Sa nepunih devet godinica sam počeo čitati: Russella, Wittgensteina, Tarskog, Bocheńskog, Gödela, Leśniewskog, Kanta, Ockham, Whitehead i Willard Van Orman Quinea. I ti meni objašnjavaš šta je logika. Ljute li ironije. Možeš li ti uopće definirati taj pojam? Samo nemoj moli te gledat u wikipediju i slične bedastoće, pa nismo djeca. :roll:


Mozes relativizirati sve do nekakve solipsisticke razine kada bilo koja rasprava o bilo cemu postaje besmislena jer sve moze biti san/iluzija.

Neki paranoik ce i kada ga odvedes kod predjednika indije i u ministarstvo zdravlja indije sebe vrlo lako uvjeriti da se radi o zavjeri, da je bio drogran ili tko zna sto.

No ako si citao occama ne trebam ti govoriti kakvi se principi ovdje primjenjuju.

Ako dam link na sluzbene stranice ministrastva zdravlja indije sa pripadajucim odjelom za jogu kao i drzavne agancije za jogu koje su pod njegovim pokroviteljstvom imas nekoliko opcija:

1) cinjenica je da to postoji na drzavnoj razini

2) radi se o velikoj zavjeri na najvisoj drzavnoj razini

3) radi se o velikoj zavjeri na svjetskoj razini

4) radi se o velikoj zavjeri na kozmickoj razini (onoj tipa kreacionista koji vjeruju da je fosile podmetnuo sotona kako bi zavarao ljude iluzijama o starosti zemlje vecoj od 5000 ili koliko vec god).


Mislim da je prilicno jasno sto bi elementarni principi neke primjenjene logke tu odabrali kao najizvjesnije.

Ako ti pak nit sluzbene stranice ministarstva i ostalih drzavnih agencija nisu dokaz da one postoje ne vjerujem da ima ikakvog nacina da ti se isto dokaze. Ako si spreman to financirati rado cu te odvesti do njihovih fizickih sjedista, no nisam siguran da bi i to zadovoljilo.

Sto se ostalih komentara tice vec sam na njih odgovorio, kao sto sam i konkretno citirao Blazevica pa nema svrhe cijeli krug zapocinjati ponovno od nule ako nisi pratio diskusiju.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Joga
PostPostano: 23 stu 2014 00:51 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 24 kol 2014 02:05
Postovi: 80
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
korisnica1 napisao:
korisnica1 napisao:
Pozdrav!

Zanima me jesu li navedene vježbe joga:

http://www.mooshema.com/wp-content/uplo ... ercise.jpg izdržaj

http://www.fitness.com.hr/images/clanci ... kukova.jpg podizanje kukova (završni položaj je mali most -ili kako se već to zove)

http://www.ordinacija.hr/repository/ima ... 1384872380 vježbe slične ovima
(zbog: 2. red, 3. vježba: http://www.azs-joga.pl/img/joga_-_figury.jpg)


Zaključak?


Tesko da mozes imati definitivan zakljucag oko necega sto je nedefinitivnozakljucivo, odnosno u konacnici uvjerenje.

Ja bih rekao da nijedan polozaj sam po sebi nije dostatan da bude jogom. To slijedi iz cinjenice da se polozaji razlicito rade u razlicitim tradicijama i skolama te da skepticniji promatraci uglavnom smatraju kako je puno vjezbi u jogi u stvari preuzeto u zadnjim stoljecima iz gimnastike (a neki i ranije iz vojnih vjezbi isl), uz to sto je raspon ljudskih kretnji relativno ogranicen i univerzalan pa je prirodno da ponesto bude i "otkrivanje tople vode".

Bilo koju fizicku kretnju se moze pretvoriti u jogu ako se stavi u jogicki kontekst primjenjuje u specificne svrhe i ciljeve ili kombinira sa jogickim vjezbama u uzem smislu i unutar same kretnje (bandhama, mudrama, pranayamama itd). Isto tako pitanje je koliko sami fizicki polozaji izolirani van tog konteksta i primjenjivani u druge svrhe i dalje bivaju jogom.

Dakle, po meni, sam polozaj nije nesto sto moze po sebi uopce biti definicija jogckog ili ne.

korisnica1 napisao:
zdrave napisao:
Korisnice1, čemu svi ovi linkovi? Što bi bilo bitno ili sporno u njima?
Pa, nije problem u tjeklovježbama nego onome što si "usadimo u glavu"...Da ne kažem u srce, još bolje kao SREDSTVO da se dođe do cilja.
A cilj joge nije - opetujem li se? - dostizanje jedinsstva s Bogom nego nirvane. I ja opet neću o jin-jangu. Čitaj o tome na Netu.
http://hr.wikipedia.org/wiki/Jin_i_jang
i
http://hr.wikipedia.org/wiki/Joga


Eh, kad bi to bilo tako jednostavno.
Don Damir Stojić tvrdi kako je svaka poza klanjanje određenom božanstvu, bez obzira želimo li to mi ili ne (usporedio je to s krštenjem - dijete kad se krsti, nema pojma o čemu se radi, ono u srcu nije odlučilo krstiti se, ali je krštenje "na njemu obavljeno" i on je kršten).

Stojic je u krivu.

Opet se ponavljam, ali vecina poza ima tehnicke nazive (koliko god nam onako sanskrtski egzoticno zvucali), vrlo ih malo ima nazive koji bi se mogli povezvati sa nekim mitoloskim i religijskim momentima. A razlicite skupine koje vjezaju jogu ih razlicito primjenjuju kako u suvremenom dobu tako i tradicionalno pa ne me moze naci neka univerzalna veza izmedju njih i pojedinih bozanstava, mantri, pa cak nit religija.

Njegova usporedba bi mogla biti primjenjena na neke druge stvari poput inicijacija. Npr, kada se ide na tecaj TM meditacije iako tvrde kako je sve jako znanstveno i tehnicki izvedeno na kraju balade ljude iniciraju, cesto uz pricu kako je to nesto izmedju njih i njihovog gurua te minimaliziraju religjsku komponentu (zbog toga su izgubili i jednu parnicu u SAD-u i bili proglaseni religijskom zajednicom). No radi se de facto o tradicionalnoj mantra-inicijaciji i ulasku u odredjeno duhovno nasljedje. Ne bih ulazio u to ima li to neku stvarnu dublju, okultnu, duhovnu isl vrijednost mimo one u koju se uvjerimo, ali svakako bi tu mogli naci direktnu paralelu sa krstenjem bez pune privole i svjesti i citirana bi metafora imala smisla. Kod obicnih fizckih vjezbi joge pak mislim da je pretjerano nategnuta i nema bas nekog prevelikog smisla.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 396 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr