www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 21:57

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 396 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5 ... 40  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov: Joga
PostPostano: 20 sij 2011 17:46 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 24 kol 2008 09:37
Postovi: 35
Lokacija: Split
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Potpuno mi je razumljivo da se Crkva protivi jogi. Ali da li spada pod grijeh ako ja kao kršćanin prakticiram samo fizičke vježbe joge (znači nikakve mantre, meditacije, prihvaćanje teorije o reinkarnaciji its.)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Joga
PostPostano: 20 sij 2011 18:28 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 10 kol 2007 20:16
Postovi: 237
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Mislim da sam u knjizi M. Restrepa pročitala da je svaka poza kod vježbanja joge klanjanje nekom božanstvu.Već mi je i sama pomisao na to užasna! Zna se onaj kome se svi trebamo jedinom klanjati!!!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Joga
PostPostano: 20 sij 2011 18:41 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 06 pro 2010 18:54
Postovi: 74
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Zeljko- napisao:
Potpuno mi je razumljivo da se Crkva protivi jogi. Ali da li spada pod grijeh ako ja kao kršćanin prakticiram samo fizičke vježbe joge (znači nikakve mantre, meditacije, prihvaćanje teorije o reinkarnaciji its.)


i ja sam se svojevremeno upuštala u vježbe iz knjige joga za svaki dan...tada još nisam znala što je joga zapravo, ali kad sam saznala svu pozadinu....nekako mi se više ne vježba po toj knjizi, ali i danas svakodnevno radim vježbe koje su mješavina vježbi iz škole, onih s tretmana za kraljžnicu od fizioterapeuta i nekih rastezanja koje su mi ostale iz te knjige...ako sam u Bogu, ne mislim da radim ništa loše...

S druge strane, protivim se svakom uvođenju joge u škole, đacima, profesorima, pod krinkom da je to samo tjelovježba.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Joga
PostPostano: 21 sij 2011 10:19 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 25 tra 2007 18:26
Postovi: 2994
Podijelio: 149 zahvala
Zahvaljeno je: 118 zahvala
nisam nikad ..
jednom mi je moja ginekologinja rekla da bi bilo dobro da vježbam to iz joge.. a rekla sam da nema šanse..a ona kaže..pa to vam je samo radi fizičkog stanja vašeg, ne ulazim u vaše vjersko opredjeljenje..
ma ja njoj.. jok, ma kakvi..
i jednom u toplicama fizioterapeut pored statičkih vježbi za kralježnicu kaže-ajmo sad svi četveronoške i istegnuti tijelo u vis.. to mi je odmah smrdilo na jogu .. to izvijanje gore i glava dolje.. ne radim tu vježbu..ni u ludilu .. nekako po savjesti znam da to nešto ne valja..
eto.. ljudi moji.. ima vježbi koliko volite rekla bih "normalnih" ali ovo sve izvijanje..uf.. bjež od toga


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Joga
PostPostano: 21 sij 2011 13:07 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 04 lis 2010 12:44
Postovi: 657
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
Ja kad sam sestri reko da ne ide na jogu proglasila me umobolnim. Otad ne ulazim u te delikatne teme. :mrgreen:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Joga
PostPostano: 21 sij 2011 17:14 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 22 srp 2010 16:48
Postovi: 111
Lokacija: Požega
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
joga je zlo


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Joga
PostPostano: 21 sij 2011 17:45 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 06 pro 2010 18:54
Postovi: 74
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
ANTE KATOLIK napisao:
Ja kad sam sestri reko da ne ide na jogu proglasila me umobolnim. Otad ne ulazim u te delikatne teme. :mrgreen:

pa s nama možeš.... :P

ja sam danas razgovarala s jednim kolegom, nije katolik, ali je kršćanin...pitam ga za jogu, on veli...nije to samo tjelovježba, to su poze klanjanja njihovim bogovima, kažem mu bolje reći vragovima, a on će - da, bogovima s rogovima

pa ako usporedimo vježbanje kod fizioterapeuta ili u teretani s jogom, uočit ćemo da se inače vježbe sastoje od napinjanja i opuštanja mišića, a kod joge ne...tamo zauzimaš poze, svaka poza ima ime...ono što može zavarat je disanje i što za svaku pozu kažu za koji je dio tijela...ali veli moj kolega da mi koji smo u Bogu, koji imamo vjeru, imamo i dar od Boga da prepoznamo zlo pa nas zli ne može zavarati.

Neki dan mi dođe kolegica i s oduševljenjem priča kako je krenula na jogu...draga mi je, ali nema vjere, pa joj nisam ništa rekla...ali sestri bih rekla...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Joga
PostPostano: 21 sij 2011 23:50 
Odsutan
Novoregistrirani korisnik

Pridružen: 31 pro 2010 16:52
Postovi: 5
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Zeljko- napisao:
Potpuno mi je razumljivo da se Crkva protivi jogi. Ali da li spada pod grijeh ako ja kao kršćanin prakticiram samo fizičke vježbe joge (znači nikakve mantre, meditacije, prihvaćanje teorije o reinkarnaciji its.)


Namoj krivo razumjeti, ali što bi netko odgovorio hindusu koji pita, a mogu ja samo jesti tu vašu hostiju, bez vjere u to sve...
Joga je dio duhovnog života hindusa, srž hinduizma. Službeni stav Katoličke Crkve o hinduizmu:
Katolička crkva ne odbacuje ništa što je u Hindiuzmu sveto i istinito. S iskrenim štovanjem promatra te načine djelovanja i življenja, te zapovijedi i nauke koje, premda se umnogome razlikuju od onoga što Crkva drži i naučava, ipak nerijetko odražavaju zraku one Istine što prosvjetljuje sve ljude.

Nije za nas kršćane, no ne možemo ni proglašavati samo tako sve zlom, jer eto, nije kršćsnko, i netko je rekao da su to demoni....


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Joga
PostPostano: 22 sij 2011 00:07 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 ruj 2010 22:52
Postovi: 335
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
sajomi napisao:
i netko je rekao da su to demoni....

Mislim da se možemo svakako složiti oko idućeg:
Čim se netko tko je kršten počne klanjati drugim bogovima, zar je čudno da demoni dođu?
Pa i u, ne znam, Islamu, isto ima dobrih stvari, ali da se ja sad s njima počnem klanjati Alahu...
u tim slučajevima kršim: "Ja sam Gospodin Bog tvoj, nemaj drugih bogova uz mene" - prvu Božju zapovijed.. Bog je sam tada rekao: "Danas stavljam preda te blagoslov i prokletstvo... Blagoslov ak budeš držao sve što ti danas kažem.. Prokletstvo ako.. Biraj.."


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Joga
PostPostano: 22 sij 2011 19:01 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
Zeljko- napisao:
Potpuno mi je razumljivo da se Crkva protivi jogi. Ali da li spada pod grijeh ako ja kao kršćanin prakticiram samo fizičke vježbe joge (znači nikakve mantre, meditacije, prihvaćanje teorije o reinkarnaciji its.)



Yoga je jedno od šest ortodoksnih pravaca unutar hinduizma. Yoga, kao proces oslobađanja duše od iluzija svijeta (od neznanja, naivne predodžbe poistovjećivanja s 'egom' kao nositeljem svjetskog iskustva, sličnosti sa svijetom, od svjetovnog, čežnje za ovozemaljskim životom), ima osam stupnjeva: 1. nenasilje; 2. čistoća tijela i karaktera; 3. tjelesne vježbe svladavanja fizičkog sputavanja duha; 4. vježbe disanja kao predstupanj za koncentraciju; 5. koncentracija na vlastiti duh; 6. koncentracija na jednu točku; 7. meditacija bez ego-svijesti; 8. prosvjetljenje.
- Je li yoga (ne)prihvatljiva za kršćane i zašto? Navodimo mišljenje fra Josipa Blaževića:
Yoga i slične orijentalne tehnike, većinom, privlače one ljude koji unutar vlastite kršćanske zajednice nisu otkrili blago svoje vjere i nisu doživjeli iskustvo susreta sa živim Bogom (nezadovoljni samom formom, okreću se prema spomenutim tehnikama). Osim toga, orijentalne tehnike postaju moda. Naklonošću ili zavedenošću nekih službi, spomenute tehnike žele prodrijeti i u sustav školstva, pod vidom 'znanstvene', napose 'terapijske' osnovanosti. Još prije invazije guruâ na Zapad, susret s yogom u misijskim zemljama potakao je na razmišljanje o primjeni yoge i u kršćanskoj meditaciji. Na tu temu, Kongregacija za nauk vjere izdala je 15. X. 1989. dokument pod naslovom: O nekim aspektima kršćanske meditacije. Između ostaloga, dokument oprezno daje upute i uvjete pod kojima bi se kršćanska molitva mogla obogatiti meditacijama nastalim u kontekstu drugih religija i kultura. Najkraće, ako bi se orijentalne tehnike, pa prema tome i yoga, oslobodile svojih hermetičkih i religioznih sadržaja i u njih unio kršćanski sadržaj (tada bi one prestale biti yoga!), mogle bi poslužiti kao polazište kršćanskoj meditaciji. I ništa više od toga.
- Što se tiče primjene yoge u terapijske svrhe, čiji je učinak u međuvremenu prenapuhan, svjedoci smo da na Zapad stižu tek prerađeni oblici yoge, neka instant-yoga, prilagođena zapadnjačkom mentalitetu, koja svoj izraz nalazi upravo u Svamijijevom sustavu 'Yoge u svakodnevnom životu', koja i dalje ima tendenciju inicijacije u hinduizam. Zato je dragocjeno upozorenje iz pera samog pape Ivana Pavla II: Nije... na odmet upozoriti one kršćane koji se s oduševljenjem otvaraju određenim ponudama što dolaze iz religioznih tradicija Dalekog istoka, u vezi s metodama i tehnikama meditacije i askeze... U nekim krugovima postali su gotovo moda koja se prihvaća na dosta nekritičan način. Najprije treba dobro poznavati vlastito duhovno nasljeđe i razmisliti je li pravo odbaciti ga tako olako (Prijeći prag nade, Mozaik knjiga, Zagreb, 1994., str. 108).
- Konkretno, i same vježbe tjelesne yoge mijenjaju psihologiju čovjeka, vode promjeni mentaliteta (radi ponavljanja tih vježbi stotina godina: čakre, šest duhovnih točaka u tijelu). U oko 18 vježbi yoge, koje su slične zapadnima, ne smijemo ići, jer nećemo znati granicu kada to (vježba) prestaje, a ono drugo (tendencija inicijacije u hinduizam) počinje. Tim vježbama, naš duh ulazi u mentalnu yogu koja nas potiče na ne-djelovanje, pasivnost, nesuradnju sa stvorenim svijetom - čime napada na same temelje Evanđelja
. I prije nego ćemo početi govoriti o bilo kakvom đavlu, naš mentalitet će se promijeniti, ističe dr. Erika, suradnica p. Rufusa...


http://www.zupa-viskovo.com/dm12.html


Danas se moze naci,da se nude neke tjelesne vjezbe pod "yoga",a da nemaju mnogo zajednickog sa stvarnom yogom...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 396 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5 ... 40  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr