www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 03 svi 2024 19:58

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 396 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 40  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov: Re: Joga
PostPostano: 26 lip 2014 14:25 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
Neki polaznici metoda tvrde da su vrlo učinkovite, da ih opuštaju i čine sretnijima, neki pak kažu da na jogu idu samo zbog tjelovježbe, što mislite o tome?

To je glavni argument s kojim istupaju praktikanti joge i istočnjačkih tehnika. Ni ja ga ne želim obezvređivati. Želim istaknuti da svaka religija ima terapijska svojstva. Vjernik bilo koje religije, bilo katolik, Židov ili musliman, ako punim plućima prakticira svoju vjeru, sigurno će osjetiti i psihosomatsko poboljšanje. Tko svoju vjeru ne prakticira naravno da će u nju biti razočaran. Isto vrijedi i za jogu koja kada se ne bi rigorozno prakticirala svaki dan, čak i po nekoliko puta, rezultati bi izostali. Puno je kršćana koji su nakon prelaska od joge na vlastitu vjeru te počeli pohađati svakodnevnu misu, moliti krunicu, čitati Bibliju i primjenjivati kršćansku meditaciju, ostali impresionirani jednako dobrim rezultatima na oslobođenju od stresa, uklanjanje anksioznosti i depresije, otkriću smisla života i sreće u svakodnevici. Ne treba plaćati tečajeve joge da bi se postiglo identične rezultate, nego treba otkriti blago vlastite vjere kojoj se često pristupa površno, pa su takvi i rezultati. Nije istina da joga, transcendentalna meditacija, i druge istočnjačke tehnike, vjerniku samo pomažu bolje živjeti vlastitu vjeru. One nisu nikakav «fitness duše» nego religiozne tehnike sa svrhom postizanja oslobođenja iz ciklusa reinkarnacije. Nema gurua koji bi podučavao samo asane (tjelovježbe) kao jogu. Asane redovito prati tehnika disanja i meditacija koja je bez mantre, kaže Svamiji, isto što i tijelo bez duše. Zahvaljujući jogi na Zapadu je porastao postotak kršćana koji su počeli vjerovati u reinkarnaciju. Pravom katoliku joga nije potrebna.


http://www.areopag.hr/intervju-za-vecernji-list/


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Joga
PostPostano: 26 lip 2014 15:08 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 01 ožu 2011 14:29
Postovi: 1352
Lokacija: Istra-Istria
Podijelio: 185 zahvala
Zahvaljeno je: 170 zahvala
Jogu nije nikako moguće odijeliti od njezine duhovnosti. Ne postoji nešto što se zove joga kao vježba a ostalo stavimo po strani.
To je iluzorno i nije istinito. Nema šanse.
Ako si na kraju svojih satova joge imala vrijeme "meditiranja i opuštanja" onda znaš (kao što sam i ja tada radila) da ti se govori da se recimo spojiš sa tim nekim "veliki duhom", "energijom" ili kako već to oni zvali. Netko će ti reći da se samo opustiš i zamisliš neku od tih "energija", netko drugi će ti reći da zamisliš tj. da se spojiš sa svojom krunskom čakrom ili onom koja je između očiju (a koje se sada ne mogu sjetiti imena), netko treći će ti reći da zamisliš čak i Isusa, ali po njima Isus nije ono što je nama Isus pravi Bog i pravi Čovjek.
Za nijh je Isus tek jedan prorok tipa Buddha ili:
"Krist: za New Age povijesni Isusov lik nije drugo nego utjelovljenje ideje ili energije ili pak ukupnost vibracija." ( Papinsko vijeće za kulturu, Papinsko vijeće za međureligijski dijalog: "Isus Krist - donositelj vode žive ").

Na zapadu je joga možda čak jednim dijelom odijeljena od njezine istočnjačke duhovnosti isključivo da bude primamljiva zapadnom čovjeku. Na ta mala vrata ona ulazi u svakodnevni život i udaljava kršćanina od Biti svoje vjere. Malim koracima se postiže to da čovjek odustaje od molitve, posta, žrtve svega onoga što nas Isus uči.
Joga je za nekoga samo početak udaljavanja od Vjere. Nakon nje može svašta doći kao npr. meditacija ona blaža i ona žešča pa sve do prelaska na neku drugu vjeru. Npr. učiteljica koja nas je vodila kroz satove joge sada je postala budist i štuje njihove bogove.
Ona se baš sva upustila u prakticiranje joge a dalje je sve išlo samo.

Uvijek ću ponavljati da joga nije samo vježbanje jer se nju nikako ne može odijeljeti od njezine duhovnosti. Te poze koje se tamo rade (ne znam više imena) neka vrsta su klanjanja tim bogovima bio pas ili mačka.
Kao katolik samo se jednom Bogu treba klanjati. Isus je jedini pravi Put, Istina i Život, a ostalo su sve smućke ma koliko se nama mogle činiti privlačne.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Joga
PostPostano: 26 lip 2014 15:21 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 23 ožu 2014 12:26
Postovi: 18
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Isti je redovnik napisao i knjigu Christian yoga u kojoj obrazlaze da su neke vrste joge komplementarne sa krscanstvom i donose veliku dobrobit. Ako vas zanima mozete i to potraziti. U svojem prvom postu sam napisala da postoje "istocnjackije" vrste joge i drugih metoda koja meni osobno nekad izgledaju kao zabrijavanja i one druge koje se vise podudaraju s nasom kulturom. Ja npr. Ne vjerujem u reinkarnaciju i nitko me nikad na satu joge nije navodio da u nju vjerujem. Dapace, nije ni bila spominjana. Naravno da unutar svoje religije imamo predivnih nacina da dodjemo do meditacije i mira,kao i u vecini drugih religija.samo ja se u tim nacinima nisam pronasla dok nisam upoznala jogu-ona mi je bila kao nekakav precac. Ovima koji ne citaju moje postove a zele raspravu ponavljam - ne postoje bogovi psa ili macke i ne klanja im se kroz jogu cak ni najortodoksniju-to je velika glupost. Uglavnom, ja sam svoje vidjenje o ovoj temi iznjela i ako ga je netko uvazio zahvalna sam na tome te bi se tu zaustavila.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Joga
PostPostano: 26 lip 2014 15:39 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 01 ožu 2011 14:29
Postovi: 1352
Lokacija: Istra-Istria
Podijelio: 185 zahvala
Zahvaljeno je: 170 zahvala
Dobro možda nisam pravim imenom nazvala te poze ali ja znam da jogu ne možeš nikako odvojiti od njezine duhovnosti, a ako želiš biti kršćanin katolik moraš se maknuti od svega što nije odobreno od strane Crkve i što nije dopušteno za katolika.

Pročitaj ovaj link od oca Jamesa Manjackala:

http://www.jmanjackal.net/cro/croyoga.htm

Joga kako i on kaže je nespojiva sa kršćanstvom, a ti kako želiš. Slobodna volja je još uvijek aktualna pa...
Ali jedno je ne znati i baviti se sa nečim što je nedopušteno, a jedno je znati a ipak se i dalje baviti sa nečim što je nedopušteno.

Isus je jedini pravi Put!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Joga
PostPostano: 26 lip 2014 16:10 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
Hitler je bio i slikar,
nacizam je imao i dobrih stvari, red rad disciplina itd.

Zar se onda može uzeti iz cjelokupnog užasnog Opusa nacizma i Hitlerovog djela
neki dio i reći da , ima dobrih dijelova koji se , slažu s kršćanstvom
ili koristiti Hitlerove slike kao ilustraciju za turiste u logorima smrti.

Yoga je nespojiva s kršćanstvo..
kao i da kažemo da se nacistički način red, rad i displina koristi i u kršćanskim samostanima..

a u samostanima ima reda, rada i dicipliine...no to nije isto..

ako se u yogu...hoda...u sklopu neke vježbe..to je onda yoga hodanje..

a kod nas je to..obično hodanje..
i ne možemo ga nazvati.....yoga hodanje koje je pozitvno.. 8)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Joga
PostPostano: 26 lip 2014 17:24 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
lilijana napisao:
Spomenula sam don Sbutegu zato sto je on bio duhovni covjek koji je pripadao istoj toj katolickoj crkvi ali je iz vlastitog srca i uma iskreno iznosio prekrasna razmisljanja o nauku crkve,vjeri i Bogu.

To je u redu ako je bio takav čovjek. Samo, kakve to veze ima sa jogom? :l30:

lilijana napisao:
Osobno u Bibliji a posebno u novom zavjetu nalazim mnoge odgovore na svoja pitanja.

Slažem se, ali opet pitam: kakve to veze ima sa jogom? :l30:

lilijana napisao:
Za raspravu dali je moja vjera ispravna dajem vam dopustenje i prihvacam vasa razmisljanja, iako ja ne volim prosudjivati o tome za druge.

U šta ti viruješ zlateko, i na koji način viruješ, viruj mi, meni sasvim svejedno. Slika

lilijana napisao:
Sto se tice joge, ona je 95% praksa a 5% teorija, tako da bez obzira na doktorate i diplome netko tko nije prakticirao jogu nije ju dozivio i ne moze ju poznavati.

Šta je joga to mi je rekla Katolička Crkva. A citirao sam ti šta Crkva misli o tim nju ejđ bajkama. :lol:

lilijana napisao:
Ukoliko vec imate svoje usadjeno misljenje koje vas zadovoljava, niposto nikog ne zelim uznemiravati. Joga ipak nije bas toliko vazna.

Nej tak. Katolik nema svoje mišljenje. Ja nemam svoje mišljenje, moje mišljenje je Joseph Ratzinger i Hans Urs von Balthasar. Bože sačuvaj kad bi ja počeo misliti svojom tikvanjom. :roll: Za dva tjedna tko zna kakve sve prakse bi prakticirao, tko zna u šta bi vjerovao i kakve gluposti bi izvaljivao. :roll: Zanimljivo, ljudi koji gledaju na katolike sa strane ne mogu se načuditi kako se ti ljudi podlažu autoritetu i prihvaćaju ono šta im autoritet nalaže. Nju ejđovci to gledaju kao slabost, ateisti to gledaju kao slabost, nisu ni agnostici daleko od tog razmišljanja. A nije tako, viruj mi da nije tako. Katolička Crkva ima i imala je u svojim redovima takve intelektualce da ti mozak stane, njihov intelektualni domet bio je nešto nezamislivo. Pa su se opet podvrgnuli autoritetu Crkve. Evo npr. Sv. Augustin i Sv. Toma Akvinski. Razmišljanja tih ljudi su danas jednako aktualna kao prije 16, odnosno 8 stoljeća. Ne samo u Crkvi, nego i u filozofskim krugovima koji imaju malo ili nimalo veze sa Crkvom. Ako se Tomi Akvinskome nije bio problem podložiti autoritetu, onda se nije ni meni. Nimalo mi to ne predstavlja problem. A bez imalo zadrške me možeš smatrati intelektualcem. Katolici nisu tupi ljudi, naprotiv, oni su dobrim djelom intelektualci. Nemereš ti nas jogom uznemiriti. Kakva bi to moja vjera bila kad bi bio toliko podložan da bi se priklanjao svakom mišljenju na koje bi naišao? Znaš kakva bi bila- jadna. :roll: Nisam pet godina slušao filozofiju da bi me sad nju ejđ bajke zavodile. Ako npr. jedan doktor teologije (Papinsko lateransko sveučilište, Rim) piše;


...joga nije samo metoda psihofizičkoga uvježbavanja. To je način postojanja i filozofija života koji se shvaća kroz hindu­ističku antropologiju i teologiju i koji se u mnogočemu razlikuju od kršćanskoga shvaćanja. Stoga joga nije samo pitanje relaksacije: mentalne koncentracije, nego pitanje nove religioznosti koja može biti i mentalno pogibeljna za osobe koje pripadaju drugoj kulturi i civilizaciji. Na Zapadu se potpuno krivo shvaća da joga vodi tjelesnoj kondi­ciji kroz vježbe disanja. Iz takve prakse mogu se pojaviti patološki simptomi kao grčevi, drhtanje tijela, glavobolja, na što redovito upo­zoravaju i indijski učitelji joge. Joga je nasljeđe religiozne tradicije Dalekoga istoka kojoj je cilj poništenje emocija i imobilizacija tijela radi oslobađanja duha. Međutim, poništavanje emocija jest napad na ljudsku narav kojoj su i intelektualne i afektivne realnosti temeljne osobine. Emocije treba oplemeniti kako bi se postigli duhovni ciljevi, a ne vršiti nasilje nad ljudskom naravi. Ovo shvaćanje primjereno je mentalitetu religijske kršćanske tradicije za razliku od joge koja je nasljeđe hinduizma. Tomislav Jozić "Porijeklo moralnoga zakona"


Onda je to tako. Za katolika je ovo kraj priče. Iskreno da ti kažem, i za mene je ova priča završila. Nije da imam nešto osobno protiv tebe Lilijana, ali postaješ dosadna sa tim nju ejđ bajkama. Postoji nešto što se zove ignoriraj lista. A viruj mi zlateko, to je lista na kojoj ne želiš završiti. Slika

Dakle;

Lilijana: ignoriraj lista od 26.6.2014. do 26.8.2014.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Joga
PostPostano: 26 lip 2014 18:55 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 15 ožu 2011 16:49
Postovi: 1617
Lokacija: severna Bačka
Podijelio: 48 zahvala
Zahvaljeno je: 31 zahvala
-https://www.youtube.com/watch?v=xyQCAX6r7Mw
-https://www.youtube.com/watch?v=gPjZaZT_504

probaj za promjenu
ima tog još,


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Joga
PostPostano: 26 lip 2014 20:25 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 26 ruj 2013 17:29
Postovi: 433
Podijelio: 10 zahvala
Zahvaljeno je: 38 zahvala
lilijana napisao:
Isti je redovnik napisao i knjigu Christian yoga u kojoj obrazlaze da su neke vrste joge komplementarne sa krscanstvom i donose veliku dobrobit. Ako vas zanima mozete i to potraziti. U svojem prvom postu sam napisala da postoje "istocnjackije" vrste joge i drugih metoda koja meni osobno nekad izgledaju kao zabrijavanja i one druge koje se vise podudaraju s nasom kulturom. Ja npr. Ne vjerujem u reinkarnaciju i nitko me nikad na satu joge nije navodio da u nju vjerujem. Dapace, nije ni bila spominjana. Naravno da unutar svoje religije imamo predivnih nacina da dodjemo do meditacije i mira,kao i u vecini drugih religija.samo ja se u tim nacinima nisam pronasla dok nisam upoznala jogu-ona mi je bila kao nekakav precac. Ovima koji ne citaju moje postove a zele raspravu ponavljam - ne postoje bogovi psa ili macke i ne klanja im se kroz jogu cak ni najortodoksniju-to je velika glupost. Uglavnom, ja sam svoje vidjenje o ovoj temi iznjela i ako ga je netko uvazio zahvalna sam na tome te bi se tu zaustavila.


Oprosti mi ,ali čini mi se da malo djetinjasto prosuđuješ stvari. Ne želim te uvrijediti, to čak možda i nije loše, više simpatično, ali imaš onaj stav koji djeca imaju u školi: volim hrvatski jer je profesorica iz hrvatskog suuuuperrrrr, a mrzim biologiju jer je profesor koma.
Uopće nije bitno šta kaže tamo jedan tip, a šta kaže neki drugi tip.
Uopće nije bitno jel tebi don Damir Stojić simpatičan ili nije i jel ti se sviđaju više njegova predavanja ili predavanja nekog drugog tipa.
Nije ni meni don Damir simpatičan i uopćeeee mi ne leže ta njegova predavanja.
Nije čovjek kriv, al meni ne leži. smajlic24
Bitno je šta kaže službeni Nauk.
Ne kažem da su apsolutno nebitni trenutno živući ljudi koji predstavljaju Crkvu, al i ti se ljudi mogu zeznut i ne moraju iznijet pravu stvar na pravi način.
To je ono ko kad ljudi kažu - neću ići u Crkvu jer onaj tamo neki lik, za kojeg znam da u komunizmu nije išao sad ide. Neću ja bit ko on!
Pa ne ideš ti u Crkvu zbog tog tipa ili usprkos njemu.
Nećeš prakticirati ili neprakticirati jogu zato što je to don Damir dobro ili loše pjesnički objasnio, nego zato što Crkva to tako kaže.
On je samo glasnik koji se tebi može više ili manje dopadati.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Joga
PostPostano: 27 lip 2014 02:20 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 16 vel 2011 19:03
Postovi: 484
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
Volio bih da si bila samnom pa da vidis sta te istocnjacke
stvari naprave od ljudi i obitelji kada sam popisivao stanovnistvio.
A ni 50 kuca mislim,koliko li je tek u gradu.
2 kuce raspad sistema i ljudi,a nisam ni pricao sa pola.
Decko mlad poceo,ograda jing jang znakovi,majka mi njegova svasta
napricala kakav je bio i kakav je sad.

Ova druga nekakve meditacije,ona je taj ucitelj yogi il kako vec.
U istoj kuci zivi sa sestrom i majkom al odvojeni stanovi,ne vole se nit
pricaju.Ona ne moze pomoci sebi kamo li drugom.
Nazalos ljudi ne znaju ni gdje traziti pomoc,vjerovatno
ni ne mogu.

To ide po malo nakon 10 god se vide rezultati.

A znam i koje su muke prolazile osobe kad hoce
taj reiki prestat,ni to ne znam sto je tocno.
znam da su dvoje trebali u taj zadnji stupanj pa im
uslo u glavu,vjerovatno nisu rekli sve al ovi malo dosta.

Znam da ti to nece promjeniti misljenje,reci ces kakve to ima
veze sa tvojom yogom,mozda ni ne vjerujes u postojanje
zla ali ta yoga ako nije toliko opasna,sto je pitanje,onda
vodi na opasnije.
Jednostavno covjek zeli vece zadovoljsvo a ti mozes prerast yogu
da tako kazem.

A


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Joga
PostPostano: 27 lip 2014 08:57 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 03 vel 2014 12:22
Postovi: 199
Lokacija: Sjever
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 18 zahvala
sluga napisao:
Volio bih da si bila samnom pa da vidis sta te istocnjacke
stvari naprave od ljudi i obitelji kada sam popisivao stanovnistvio.
A ni 50 kuca mislim,koliko li je tek u gradu.
2 kuce raspad sistema i ljudi,a nisam ni pricao sa pola.
Decko mlad poceo,ograda jing jang znakovi,majka mi njegova svasta
napricala kakav je bio i kakav je sad.

Ova druga nekakve meditacije,ona je taj ucitelj yogi il kako vec.
U istoj kuci zivi sa sestrom i majkom al odvojeni stanovi,ne vole se nit
pricaju.Ona ne moze pomoci sebi kamo li drugom.
Nazalos ljudi ne znaju ni gdje traziti pomoc,vjerovatno
ni ne mogu.

To ide po malo nakon 10 god se vide rezultati.

A znam i koje su muke prolazile osobe kad hoce
taj reiki prestat,ni to ne znam sto je tocno.
znam da su dvoje trebali u taj zadnji stupanj pa im
uslo u glavu,vjerovatno nisu rekli sve al ovi malo dosta.

Znam da ti to nece promjeniti misljenje,reci ces kakve to ima
veze sa tvojom yogom,mozda ni ne vjerujes u postojanje
zla ali ta yoga ako nije toliko opasna,sto je pitanje,onda
vodi na opasnije.
Jednostavno covjek zeli vece zadovoljsvo a ti mozes prerast yogu
da tako kazem.

A


Ovakve slucajeve(i mnogo gore od toga) mozes pronaci i kod ljudi koji idu svaku nedjelju u crkvu. Da se razumijemo, ne branim ja jogu ali niti ne osudjujem ljude koji prakticiraju. Joga nije sama po sebi opasna ali moze biti. To je bit.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 396 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 40  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr