www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 18 stu 2017 11:08

Vrijeme na UTC [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 399 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov: Re: Joga
PostPostano: 24 stu 2014 13:42 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Vjeroispovjest: nema
Status: U vezi
Fran26 napisao:
Shvaćaš li koliko so ova pitanja teška? Vraga crnoga shvaćaš. :roll: I nitko nikome ništa nije dokazao već dobrih 2500 godina. A ti se ovde razbacuješ "dokazima" i "činjenicama"? Lol. Ljute li ironije. Ljudi ne da ne znaju kaj je to bitak, nego ne znaju kaj je to uopće biće. Čovjeće! Ako i znamo kaj je to biće, definitivno nemeremo to dokazati. A ti bablje priče kao što je joga dokazuješ pomoću ovih link-bezvezarija? :roll:

Mislim da sam beskrajno mnogo puta naveo da dokazujem ili osporavam samo ono sto je u sferi pragmaticnog, egazaktnog i cinjenicnog. Naravno, ukoliko prihvacamo fizicku pojavnost kao takvu, no ako ju ne prihvacamo onda cijela ova rasprava uopce nema misla jer cijeli njen kontekst skupa sa i jogom i katolicanstvom relativiziramo. Buduci govorimo unutar konteksta koji prihvaca postojanje takvih subjekata/objekata kao realnosti onda je i citava ova citatna citaba upravo ono za sto lazno optuzujes: izvlacenje citatarenjiem - i to na usputne primjedbe, dakle radi se ili o svjesnom spiniranju ili nesvjesnoj nemogucnosti odrzavanja "tematske suvislosti" u dijalogu.

Citat:
A ti bablje priče kao što je joga dokazuješ pomoću ovih link-bezvezarija? :roll:

Opet spiniras i nesuvislo populisticki lupas fraze osporavajuci nesto sto mi ti sam stavljas u usta, a nikada nisam rekao. Nikakav link nije sluzio dokazivanju smislenosti ili vaznosti joge kao takve, vec samo cinjenicnoj egzistenciji odredjenih konkretnih institucija kojima ti sajtovi pripadaju ili koje opisuju. Uopce u cijeloj ovoj raspravi ne tvrdim da je bilo sto sto one prakticiraju i promoviraju nuzno tocno li krivo, to su neka sasvim druga pitanja u koja uopce nismo jos ulazili, a niti mi je namjera.

Citat:
Time si ti meni nešto dokazao? Dajte najte. :roll:

Da, dokazao sam tocno ono sto sam i tvrdio: da se joga u zdravstvene svrhe primjenjuje u indiji sire, na visim i formaliziranijim nivoima, povijesno duze nego na zapadu, sa formaliziranijim skolovanjima, vise akademskih istrazivanja i tako dalje, dakle da je tvrdnja kako je to zapadna izmisljotina koje uopce nema u Indiji jednostavno netocna.

Citat:
Da, i? Ako i postoji joga na državnoj razini ili gdje već tvrdiš da postoji, postavlja se pitanje: kakve to veze ima sa bilo čime? Koga briga? Kužiš, koga briga? Probaj zamislit koliko to ljudima znači, pogotovo katolicima. Nemereš ni zamislit. Lol. Slika

Ima veze sa time sto je Blazevic opetovano u razlicitim izjavama, predavanjima, intervjuima itd tvrdio kako se u Indiji joga ne koristi u te zdravstvene svrhe usprkos tome sto postoji citav niz institucija posvecenih upravo tome, ukljucujuci one u ministarstvu zdravlja indije i sto su najstarije indijske daleko starije od popularnosti joge na zapadu uopce, a kamoli terapijske joge. Dakle u tome je sasvim sigurno pogrijesio.

Ako te ne briga ne vidim zasto onda tako zucljivo osporavas, spiniras i skreces raspravu u nesto sto uopce ne tvrdim. Sasvim mi je jasno da je sve ovo nebitno za srz religijske kritike, da i dalje katolicima ne utjece na misljenje (barem dok neki autoritet misljenje ne promjeni, pa ce i oni) itd. Upravo zbog toga ne zelim uopce ulaziti u teoloske rasprave i u potpunosti podrzavam svacije pravo da sa religijskog stanovista smatra sto god zeli, pa i da je joga sotonsko zlo. Ne mogu medjutim prihvatiti sirenje neistna u to ime pa se samo tim segmentima provjerljivih i lako osporivih dezinformacija koje Blazevic & co sire ovdje i bavim.

Citat:
I ja mislim da je prilično jasno, ali nipošto nije dokazivo pomoću ovih linkova;

Ako je linkan Blazevicev tekst gdje eksplicitno kaze kako se u indiji joga ne vjezba radi zdravlja i ne postoji medicinska joga, a zatim dani linkovi i na sluzbene drzavne, sa drzavom povezane i privatne institucije u Indiji koje se upravo time bave u puno sirem, dubljem obimu i kroz duze vremensko razdoblje nego je to slucaj na zapadu svakako je dokaziva jedna od dvije stvari:

Blazevic namjerno iskrivljuje stvarno stanje stvari i dezinformira

ili

Ne poznaje stvarno stanje stvari pa nije bas niti neki ekspert za te teme.

Nema bas neke trece opcije.

Citat:
Kaj vi jogičari nemate nekog glavnog tipa koji vam je autoritet?

Ne

Citat:
Ti meni citiraj šta je joga od tog glavnog tipa, koji god da jest: Sai Baba, Šiva, Bog sunca Ra ili kako se već zove. Citiraj mi točno šta Sai Baba piše i gdje on to piše, tak da si sam mogu provijeriti. Dakle, Sai Baba kaže: joga je to to i to, on to kaže ovde i ovde. Zar je to tako teško? :roll: Tek kad vidim šta taj vaš glavni jogičar kaže, tek onda mogu znati šta je joga. Ovako preko linkova ili tvojeg pisanja nemerem znati ništa. Jer vrjerujem da ćeš se složiti, linkovi kojima se ne zna tko im je autor, baš kao i tvoje pisanje, ne znače mnogo. Ali kad ti meni citiraš Sai Babu ili Boga Šivu, ili tog glavnog hinduističkog jogičara, kako god se zvao, tek onda to ima "težinu".

Ne postoji centralni autoritet, ne postoji dogma, ne postoji univerzalna doktrina. I hinduizam i budizam i jainizam (i eventualno sikhizam, taoizam i gdje god se vec joga ili njeni elementi pojavljivali) osim sto su u startu razlicite religije nisu niti unutar sebe homogene, unficirane religije sa jedinstvenim autoritetom, teologijom i dogmom, pa cesto cak niti spisima. Sto god citirao primjenjivo je samo za sljedbenke tog gurua ili tu skupinu/instituciju i slicno, ne moze biti primjenjivo na jogu u globalu.

Sai Baba je potpuno nebitan, vrlo popularan covjek ali je u osnovni moderni newage guruizam, nije cak bio niti pravi Swami (redovnik) iako se tako nazivao, nije poznato da je ikad formalno primio monaske zavjete u bilo kojoj hindu tradiciji.

Osim toga nisam previse religiozan i ne zanima me sto vodje nekog religijskog ogranka kazu i prenapuhavaju, kako sa krscanske tako i sa hindu strane, puno mi je zanimljivije sto kaze povijest.

Citat:
Ja tebi ovde mogu ispisati stotine stranica o tome šta je kršćanstvo, liturgija, dogma, crkveni sabor ili šta već. Ali to tebi ništa ne znači, jer su to samo moje privatne mudrolije, jel? Ali ako ja tebi točno citiram Tomu Akvinskoga ili Sv. Augustina ili Karl Rahnera ili Hans Urs von Balthasara koji kažu kršćanstvo je to to i to, dogma je to to i to, liturgija je to to i to, i oni to kažu ovde i ovde, e to je onda već sasvim druga priča.

Mozda ako bi razgovarali o teologiji, dogmatici, filozofiji i slicno. Ako pak razgovaramo o onim mjerljivim fizckim cinjenicama, o povijesti crkve, o socialnim kretanjima, o financijama itd onda je relevantnije sto kaze bilo koji povjesnicar od Tome ili Augustna.

Citat:
Znaš koju težinu imaju tvoji linkovi, istu kao i ovaj link, potpuno jednaku težinu;

http://www.znet.hr/2014/03/prodanovic-s ... konitosti/

Lol. Slika Bilo tko može napraviti bilo koju stranicu, na toj stranici može napisati bilo šta, i bilo tko može tu stranicu kasnije linkati bilo gdje. I? To je dokaz čega? To je dokaz da svaki od nas na internetu može pisati šta hoće, pa čak da Sanader nije ukrao ni lipe, i može to pisati gdje god hoće. I onda svaki lajbek to može dalje linkati gdje god hoće.

Svatko moze otvoriti stranicu na netu. Ali ne moze bas svatko otvoriti stranicu na domeni vlade odredjene zemlje, a cak i da je tako sposoban haker brzo bi ju obrisali. Mislim da postajanje stranice vladine agencije na sluzbenoj domeni ministarstva sasvim dovoljno za potrebe ove nase virtualne rasprave dokazuje da takva agencija stvarno i postoji, ako vec smatras da sam lazov kada kazem da sam sudjelovao na njihovim konferecijama (prezentacijama znanstvenh medicinskih istrazivanja) na jednom od najvecih drzavnih medicinskih instituta pa sam i fizicki vidio da postoje :D

Citat:
Za te bezvezarije da dajem pare? Svašta. Da i ja potrošim tolike pare kolike si ti potrošio da učiš o toj budalaštini? Da dam pare nekome tko će mi prodavat maglu i da me onda kasnije ljudi ismijavaju kod svakog daljnjeg pokušaja prodaje novo stečene magle? Toliko naivan nisam. Sjećaš se šta ti je Samuel napisao, citiram;

U tom slucaju ostaje samo prihvatiti najjaci dokaz koji je moguce bez fizicke posjete, a mislim da su sluzbene stranice ministarstva indijske vlade sasvim solidan.

Citat:
Brutalno GoraneM, moraš priznati. Slika

A ono, njemu je to bacanje para, meni je na lemozine, krstenja i vjencanja... svaka budala svoje veselje :D

Citat:
Da, odgovorio si, ali kako? U tome je problem. Blaževića si citirao, dobro kažeš, ali kako? Pustimo to. Znaš i sam da je joga prodavanje magle. Joga je tema kojom se bave curice od 12 godina. Šta kažeš GoreneM da mi pređemo na neku mušku temu? Npr. Na ovom forumu imaš temu pod nazivom "Uvod u filozofiju", pa da tamo probamo raspravit što je biće, bitak, što u biti jest a što nije. Šta kažeš na to GoraneM? Nećemo valjda ovde ko neke bebe sa placa mlatit praznu slamu o temi kao što je joga. :l30:

Prilicno jasno i argumentirano.

Ovo drugo je opet spiniranje, ako me budu zanimale filozofske teme ukljucit cu se u njih, ako me ne zanimaju necu, ovdje je to potpuno nebitno i nema veze sa temom :P

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 24 stu 2014 21:15 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Fran26 napisao:
hodocasnik napisao:
p.p.s. moradoh rascijepiti poruku jer izgleda tehničke mogućnosti foruma ne dozvoljavaju vieš od tri citata u jednom ili što već..

Dozvoljavaju. Nešto si zabrljao tokom postanja. Sjećam se da je i meni u dva-tri navrata pisalo nešto u smislu da je moguće najviše tri citata u jednom postu, ali očito je to pisalo jer sam nešto krivo napravio tokom postanja, kad sam malo uredio post, sve je bilo ok. Evo samo za primjer da forum dozvoljava tri i više od tri citata u jednom postu. Dozvoljava on poprilično mnogo citata u jednom postu. Lol.

Di si tikvane?:) naravno da nije problem citirati više puta onako kako si ti bio naveo, ali s obzirom da neredovito pišem (pa tamam kad naučim citirati do sljedećeg puta to zaboravim:), htio sam da se vide i oni postovi na koje sugovornik replicira i moja replika.. valjda ako se takvih 3u1 nađe više od 3 :shock: onda postaje problem.. štogod, večeras neću riskirati takvo što :zubo:

p.s. pozdravi i Samuelu, dugo je vremena prošlo, mislim da sam i tebi bio ostao dužan neke postove na bitnom, ali eto, morat ćeš mi otpisati taj dug;) NAravno pozdrav i svoj ostaloj ekipi!

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 24 stu 2014 21:30 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

GoranM napisao:
hodocasnik napisao:
] i na temelju čega oni argumentiraju tu tvrdnju da budizam daje prvu sistematizaciju joge? Naime ako se uzme u obzir datiranje dijela, onda recimo britanica donosi da su prva tri dijela Yogasutre pisana u 3.st. prije Krista, a to je dobrih dvjestotinjak godina prije budističkih tekstova.

Na temelju toga da je datiranje starije.
Prvo ne mozes starost odredjenih fragmentata smatrati vremenom nastanka komplilacije. Ako cemo tako gledati joga se spominje u razlicitim izvorima i prije joga sutre, nju uzimamo kao temelj upravo jer je cjelovita komplilacija, ne zato sto bi elementi unutar nje bili nesto novo. Ona je i sama pod utjecajem budizma, upanisadske misli, jainizma, a gotovo potpuno prihvaca kao teoloski okvir samkhyu, dakle sama po sebi je tipicna kompilacija razlicitih postojecih ideja.
Nadalje, usporedjujes sa vremenom zapisa budistickog kanona (a koji je isto vjerojatno prije vremena komplilacije joga sutri), a ne sa vremenom nastanka. Racuna se da je pali kanon prije zapisivanja usmeno prenosen od cca 5 st p k, dakle prije nego se datiraju i najstariji fragmenti yoga sutre.
No ta datiranja su sve prilicna nagadjanja i mogu kod razlicitih autora prilicno varirati, no nisam bas naletio na ozbiljne akademske autore koji smatraju da je joga brahmanisticka pojava neovisna o budizmu, jainizmu i ostalim shramana utjecajima koji sa samo u jednom djelu sa njime preklapa i utjece, njije uvjetovana niti poistovjecena sa brahmanistickim hinduizmom.
Uostalom to ti gorori i povijest, odnosno to da je brahmanizam dosao sa arijevcima u indiju dok je shramanizam autohtona indijska tradicicija koja se sa njime pomjesala ponegdje, ali nije svugdje.

Datiranje zapisa nije starije makar se radilo samo o dijelovima Yogasutre, nego su ti dijelovi stariji od Kanona 300 godina. Ako govoriš o datiranju nastanka, onda kako za Pali kanon, tako i za Yogasutru vrijedi da je prvo dugo prenošena usmeno pa teko onda zapisivana. S tim da je kanon prenošen 500 godina od vremena Bude, a Yogasutra je udaljena nekih 200 godina. I onda kad pretpostaviš da je Patanjali preuzeo od budista ideje - to ostaju samo pretpostavke. Niko ne može sa sigurnošću utvrditi da je tako, posebno jer najstariji sačuvani Kanon je iz vremena 1000 godina nakon Bude, pri čemu su čak i komentari Yogasutre stariji od njega. Zbog toga akademska zajednica neće kao ti skočiti u zaključak da je Kanon ili sramana pokret izvor Yogasutre, nego će reći da postoji međuutjecaj ideja ali se ne može sa sigurnošću tvrditi koliko je tko preuzeo od koga. Posebno kad se uzme u obzir da o yogi postoji cijeli niz drugih hinduističkih izvora osim yogasutre koji su svi stariji od Kanona i za koje se također ne mora pretpostaviti da su usmeno prenošeni kao kanon čak 500 godina da bi bili stariji od vremena Bude. :)

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 24 stu 2014 21:42 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

GoranM napisao:
Citat:
Čak i ako uzmemo u obzir da su ta datiranja u Indiji problematična stvar, ostaje pitanje kvalitete tekstova. Sami budisti priznaju da se Pali kanon ne može mjeriti sa Patanjalijevim radom i ako budistička izlaganja uzmemo kao sistematizaciju, onda se jednako može proglasiti sistematizacijom joge Mahabharata koja je također datirana nekoliko stoljeća prije budističkih tekstova, ili sistematizaciju može predstavljati i Kataka upanišad u kojem bog Smrt podučava nekog asketu jogi, a koji je također pisan prije budističkih tekstova.

U mahabharati postoje natuknice o tome kako nesto postoji, ali ne postoje jasne tehnicke upute i sistematizacije kakve postoje u pali kanonu. Takodjer, dio gdje se joga spominje datira u budisticki, a ne pred-budisticki period.

U MAhabharati se joga spominje, kažu, 900 puta. To zaobići i onda tvrditi da su sramane izvor joge, je pretvarati se slijep pored zdravih očiju.

Opet nevažno što je se Mahabharata datira u budistički period kad je nekoliko stotina godina starija od Kanona. Dakle, ako hoćeš zbilja biti nepristran, onda kad već Kanonu dopuštaš 500 godina prenošenja (iako je upitno koliko je ono što je na Paliju zapisano izvorno Budino učenje zbog prisutnih teističkih elemenata), onda i za epove moraš dopustiti barem dvije stotine godina usmenog prenošenja do vremena Bude. Naravno ako dopustiš više ond ispada da su stariji od Bude:)

I sam držim da MAhabharata nije sistematizacija, ali nisu niti samo natuknice kako ti kažeš, nego vjerojatno još temeljitija objašnjenja zbog prirode sutri (sutre po značenju riječu su natuknice) koje se ne mogu razumjeti bez vedante ili kasnijih komentara.. Cijelo poglavlej u Bhagavad giti je posvećeno Krishni kojeg hinduisti smatraju najvećim yogijem, i onda vi neki amateri hoćete yogu iz hinduizma brisati ili prikazati sramaskom ili neovisnom:) I ti se u upustiš u takvu rabotu da bi eto dokazao da su kršćanski apologete u krivu:)

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 24 stu 2014 21:58 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

GoranM napisao:
Citat:
Tko su ti autori? Čak i ovo što navodiš da postoji otpor u hinduizmu i protivljenje jogi samo dodatno naglašava da je istinito ovo što tvrdi Rabi Maharaj "Nema hinduizma bez joge" - a ti to proglašavaš smiješnim

Vise manji svaki religijski fundamentalista, guru itd. Npr jos u prvom valu susreta sa indijom u viktorijansko vrijeme postajla je potreba dokazivanja u okvirima tadasnjeg europskog svjetonazora i morala pa su mnogi autori neke „nemoralne“ tantricke prakse smatrali degradacijom izvorne ciste vedske tantricke misli. No povijesno je besmisleno tvrditi em da je tantra vedska, em da su te lijeve prakse neka novija degradacija, odnosno mozemo ih pratiti unatrag kao i druge tantricke prakse, a ne dolazi direktno iz veda (iako se mjesa sa svime i svacim, naravno). Dobar primjer ti je npr Sir J.Woodroffe (Avalon) od zapadnih predstavnika, a medju indijskim je to gotovo vecina. Danas je dosta ojacao nacionalizam (cak sa elementima fasizma) i kao svako desnicarenje politika podrzava religijsko-mitoloski svjetonazor mimo povijesnih cinjenica.
Kako moze ne biti hinduizma bez joge ako cinjenicno postoje hindu religijske skupine koju jogu odbacuju kao bespotrebnu ili prevazidjenu sa jedne strane (npr neki bhakti pravci, ono sto identificiramo sa modernim hinduizmom), a sa druge strane skupine preostalog autohtonog brahmanizma koje najbolje prikazuju temelje hindu-identifikacije takodjer nisu nesto prejogicke? Dakle to da postoji hinduizam koji ne prakticira jogu je fakticka cinjenica, kao i ona da postoji joga van hinduizma (budizam, jainizam, a ima cini mi se odjea i u taoizmu, vjerojatno donekle i sufizmu itd), ne vidim kako bi se to moglo izvrnuti bilo kakvim sofizmom.

Je li ti stvarno misliš da kršćanski apologete poput Rabi Maharaja koji je osim indijac i studirao komparativnu religioznost ili nešto tome slično, ili sami hinduisti, da oni ne bi znali ovo što ti pišeš da postoje skupine autohtonog brahmanizma, ili da ne znaju da postoji yoga u budizmu ili jainizmu (to sam čak i ja znao:), ili da današnji bhakti (iako Patanjali i bhakti svrstava u jedan od pravaca yoge) odbacuje yogu kao nepotrebnu? Ono stvarno, je li misliš da ti ljudi kojima je to struka i kulturno nasljeđe ne znaju sve to?

Dakle ne radi se ni o kakvom spinu niti o tome da si ti otkrio toplu vodu navodeći sve to, nego kada kršćanski apologete ili hinduisti kažu "Nema yoge bez hinduizma" onda se pozivaju na to da je yoga - bez obzira na izvorišta od domicilnog stanovništva - hinduizirana, i da ovo što danas imamo od yoge se ne može odijeliti od tih hinduističkih korijena. Sramane koliko god da su utjecale na razvoj, nisu ni uspjele ni htjele odvojiti yogu od hinduističkog dharmičkog nasljeđa - niti sam Buda nije uspijevao misliti izvan tog kruga ili ideja. Drugi dio izjave "Nema hinduizma bez yoge" - nitko ozbiljan ne opovrgava izuzecima ili dodatnim razvojem bhakti pravca, nego se, po riječima jednog Eliadea yoga može prepoznati da povratno daje pečat cijelom hinduizmu bez obzira na škole.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 24 stu 2014 22:12 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

GoranM napisao:
Citat:
Dakle nakon što neuspješno pokušaš govoriti o nečemu što nije stvarna tema razgovora pa budeš upozoren na to, ti si i dalje "smart ass" pa govoriš kako "slična suvremena identifikacija nije jednostavna" Halo, treba li nacrtati? Nije tema niti pitanje indijske nacije niti povijesnosti termina hinduizma, nego ako nemaš nikakav argument na tvrdnju koju sam bio napisao:
"Zar ćemo se spuštati na tu razinu rasprave da Patanjalija ne smatramo hinduistom, zato što u njegovo vrijeme nije postojao termin hinduizam? Ili zar vede nisu dovoljan temelj da se određene sljedbenike tih tekstova prepozna po zajedničkim karakteristikama, bez obzira na razlike koje između njih postoje?"

- dakle ako nemaš nikakav argument, pokušaj biti malo pristojan u raspravi pa nemoj toliko trolati, odnosno drži se teme kao što i nalaže osnovna pristojnost u komunikaciji..

Formiranje ideje hinduizma (termin koji su smislili stranci kao generalni naziv za religiju onkraj inda) i indijske nacije su prirodno povezani.
Sto se tvoje tvrdnje tice kao sto sam masu puta rekao: to sto postoji joga u hinduizmu ne znaci da izmedju njih stoji znak jednakosti. Mozda je Patanjali volio jest jecam. Ne znaci da je zbog toga svatko tko voli jest jecam hindus niti da svaki hindus jede jecam. Patanjalija pripadnikom brahmanisticke/hindu religije cini prihvacanje veda, a ne joge. Da prihvaca vede, a odbacuje jogu i dalje bi bio hindus (kao sto je slucaj sa puno drugih skupina u hinduizmu), a da promovira jogu ali odbacuje vede ne bi bio hindus (kao sto nisu budisticki jogiji).
Vrlo elementarna logika. Joga nije vedska praksa, a postoji i u vediziranim i u nevediziranim tradicijama. Hinduizam je definiran vedama, dakle kako vede nisu definirane jogom onda nije niti hinduizam, uostalom to je ocito stanje na terenu buduci ima s nejhogicke hinduse i jogicke hinduse, kao i nejogicke ili jogicke budiste, odnosno joga nije striktno vezana uz ovu ili onu religijsku skupinu indijskog podkontinenta.

Halo! gdje sam ja tvrdio da između yoge i hinduizma postoji znak jendakosti?? Joga je samo jedna od 6 hinduističkih škola ali njezine ideje su u većoj ili manjoj mjeri prihvaćene u drugim školama, i zato onaj citat od Eliadea koji podkrepljuje tezu "Nema hinduizma bez joge".

Također yoga prihvaća autoritet veda što je čini hinduističkom, a ove tvoje usporedbe stvarno postaju sve lošije.. Budisti ili jainisti ne prihvaćaju vede ali joga koju su prihvatili sa svim onim okultnim elementima je prvo postojala hinduizirana, pa iako oni drugačije tumače pojmove, tendencija i usmjerenje joge kao tehnike samooslobađanja je ostala ista.. Buda samo neće reći da je on postao bog, ali i dalje ga muči reinkarnacija, samsara i moksa odnosno nirvana itd... who cares :)

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 24 stu 2014 22:20 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

GoranM napisao:
Citat:
Ljudi raspravljaju o jogi ali ne isključivo o povijesnosti što ti pokušavaš nametnuti. Ti u stvari najmanje raspravljaš o onome o čemu govore Blažević i Maharaj i o onome o čemu ljudi ovdje zbilja raspravljaju; a to je nespojivost joge i kršćanstva.

Zato sto sa time nemam problema. Ako neki vjernik za svoju religiju smatra bilo sto – vjera je, nema se sto raspravljati. To vrijedi i za nespojivost joge i krscanstva. Ako krscani smatraju da je nespojivo, onda je nespojivo, nije uopce nesto sto ima smisla debatirati van pripadnika same vjerske skupine.
Osvrnuo sam se samo na tvrdnje koje pri tome iznosi, a koje smatram neistinitima. Ako vam je to ne bitno ne vidim zasto se uopce raspravljamo o tim temama, posto meni spojivost ili nesoivost sa krscanstvom uopce nije nesto sto osporavam, podrzavam ili uopce imam misljenje, vasa stvar.
Citat:

koje čudno razmišljanje.. ovdje nismo o tome da raspravljamo o tvojim problemima, nego ako sluga koliko se sjećam, kaže da je joga neprihvatljiva za kršćane jer u jogi čovjek postaje bog, onda je to konkretan razlog i razlika između tih religija. Ne moraš raspravljati o tome ali to jeono o čemu ovi ljudi uglavnom su raspravljali.. nisam se uspio natjerati da pročitam više od dvije-tri stranice rasprave na temi od kada si se ti pojavio, ali koliko sam vidio ti samo piliš o povijesnosti, a ta povijesnost ovdje nikog ne zanima.

Pri tome valja primjetiti da je tvoje navođenje povijesnosti toliko iskrivljeno, da na žalost ne mogu izbjeći dojam da svjesno i namjerno lažeš.. ali dobro, nismo tu da raspravljamo o tvojim problemima:)

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 24 stu 2014 22:36 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

GoranM napisao:
hodocasnik napisao:
]
Citat:
Ovo što si napisao ničim ne opovrgava moju tvrdnju da je hinduizam dao ključni pečat jogi, bila ona u Indiji, Tibetu, ili na Marsu:) Da se ne vraćam više na tu poruku, znam da sam spominjao da budizam preuzima osnovne ideje iz hinduizma i joge samo ih tumači neteistički. Možeš li ti ičim dokazati da su budistički termini dharme, traženja oslobođenja vlastitim snagama, nastojanja da se oslobodi reinkarnacijskog kruga itd. - da su to originalni budistički termini ili su stoljećima prije već prisutni u hinduizmu? Opet, ne zanimaju me specifičnosti i razlike u shvaćanju pojedinih termina, pa pliz nemoj sad početi i o tome trolati.. jer to ne bi ničim negiralo ovo što ja tvrdim odnosno ponavljam ono što Blažević i Maharaj tvrde - nema joge bez hinduizma makar se i na Marsu vježbala:)

Ponovno – budizam ne moze preuzeti ideje iz necega sto se oformilo kao religija nakon sto je on vec poceo egzistirati.
Kad se vec razbacujemo terminima – samadhi kao centralni cilj prakse postavljen u joga sutri se nigdje ne spominje prije budistickog vremena.
Dharma u hinduizmu i budhizmu nemaju isto znacenje. Oslobodjenje vlastitim snagama i nije nuznost cak niti u kasnijem budizmu, a jos manje hinduizmu.
Razlike i slicnosti u terminima nisu trolanje nego bit stvari. Ne mozes ligvisticko postajanje nekog izraza, a koji znaci nesto sasvim peto, samo zato sto se spominje smatrati izvorom religijske ideje. Ideje se prenose jezikom i jezik je samo sredstvo.
I rijec tantra znaci „tkanje“, ali to ne znaci da ako netko u starom vedskom tesktu krosti sanskrtsku rijec tantra za tkanje pri tome govori o tantri kao duhovnom/religijskom pravcu koji se sa tim terminom poceo identificirati tek puno kasnije.
Greska koju cesto Blazevic & co rade jest da poistojecuju shramanistizirani i tantrizirani dio hinduizma (ili hinduizirani dio shramanizma i tantre) sa cjelokupnoscu hinudizma i joge. A to nije bas tako, ta gomila razlicitih izvora se vrlo razlicito spajala i ne postoji samo taj brahmano-shramana-tantra spoj. Postoje prakticke sve moguce kombinacije. Joga je u osnovi sramana-tantra spoj i postoji kao takav van hinduizma kao i unutar hinduizma u brahmano-shramana-tantra obliku. Istovremeno postoje pravci unutar hinduizma koji nisu niti shramana niti tantra (dakle neki klasicni vedski brahmanizam) ili koji su brahmano-tantra kultevi koji kad vec spominjes oslobodjenje vlastitim snagama to potpuno odbacuju smatrajuci da se oslobadjamo samo Bozijom miloscu.
Naravno i to je pojednostavljeno jer se ne radi o tri cista utjecaja vec grupiranju mase razlicitih kombinacija kroz povijest.

Pišeš:
"Ponovno – budizam ne moze preuzeti ideje iz necega sto se oformilo kao religija nakon sto je on vec poceo egzistirati."

- šta se oformilo kao religija nakon pto je on počeo egzistirati? Hinduizam? Jesi li zbilja toliko samouvjeren da misliš kako drugi ne znaju za ta datiranja? Prvo, formativni dio hinduizma počinje stoljećima prije Bude. ZAtim, pored svih razlika brahmanizam se često naziva prvotnim hinduizmom kako sam već pisao.

Pišeš:
"Razlike i slicnosti u terminima nisu trolanje nego bit stvari. Ne mozes ligvisticko postajanje nekog izraza, a koji znaci nesto sasvim peto, samo zato sto se spominje smatrati izvorom religijske ideje. Ideje se prenose jezikom i jezik je samo sredstvo."

Razlike u terminima su trolanje i nevažne baš zato što postoji osnovni izvorni lingvistički izraz koji je začetak ideje, a što je ta ideja kasnije evoluirala u nešto peto opet ne znači da je postala nešto sasvim različito. Dakle jezik je sredstvo prenošenja ideje i to je bit, a ne kasnije varijacije. Što tebe uz ovaj pokušaj čini ono baš - trolerom :)

Pišeš:
"Greska koju cesto Blazevic & co rade jest da poistojecuju shramanistizirani i tantrizirani dio hinduizma (ili hinduizirani dio shramanizma i tantre) sa cjelokupnoscu hinudizma i joge."

Tvoja pretpostavka da poistovjećuju kao što i do sada si puno toga njima pripisao a onda to napadaš.. jeftina eristika, ali evo.. tu bi kontinjuud :)

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 25 stu 2014 10:15 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Vjeroispovjest: Kršćanin-Katolik
:lol: :) na ovo gore

Hodočasniče, obzirom da si insajder:
da se svi jednom uvjerimo/razuvjerimo: može li se prakticirati jogu BEZ duhovnog aspekta, znači samo
vježbanje?Postoji li takvo što uopće? Mogu li ja sad recimo izvesti zmiju, žirafu ili neku drugu životinju :lol: a da to bude samo vježba?
Obzirom da neki naši forumaši misle da je moguće, i da mi ostali vidimo vraga u svemu.

Jer ja znam svoje naume koje s vama namjeravam, naume mira, a ne nesreće: da vam dadnem budućnost i nadu. Tada ćete me zazivati, dolaziti k meni, moliti mi se i ja ću vas uslišati. Tražit ćete me i naći me jer ćete me tražiti svim srcem svojim. Jr 29,11

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 25 stu 2014 14:45 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Zahvaljeno je: 49 zahvala
hodocasnik napisao:
Di si tikvane?:)

Ovde sam, mlatim praznu slamu.

hodocasnik napisao:
naravno da nije problem citirati više puta onako kako si ti bio naveo, ali s obzirom da neredovito pišem (pa tamam kad naučim citirati do sljedećeg puta to zaboravim:), htio sam da se vide i oni postovi na koje sugovornik replicira i moja replika.. valjda ako se takvih 3u1 nađe više od 3 :shock: onda postaje problem..

Vrlo moguće.

Vrh
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 399 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]