www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 24 tra 2024 14:49

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 45 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 24 ruj 2012 10:20 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 16 ruj 2012 17:14
Postovi: 59
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
zelimbitiponizna napisao:
Mihael24 napisao:
zelimbitiponizna napisao:
Mihael24 napisao:
Dapace, covjek moze toliko utomiti svoju savjest, da pravi zlo.

Može si ruku otkinut i stavit nešto drugo, umjetno, ali ruka kao i savjest su nešto što mu po prirodi pripada.


Naravno, ali savjest kao moralni korektor, podlijeze slobodi izbora!
Bez slobode nema grijeha, nema zla, i covjek bi bez slobode bio marioneta!
Tek kad slobodno biras, mozes pogrijestiti, inace ne!

Ne podliježe savjest slobodi izbora, ona nam samo kaže kad smo loše izabrali.

Naravno da savjest podlijeze slobodi izbora, jer bez slobode izbora dobra i zla, nebi nam trebala savjest!
OK?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 24 ruj 2012 10:23 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 16 ruj 2012 17:14
Postovi: 59
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
zelimbitiponizna napisao:
Uopće želja da ti u slobodan odabir bude ponuđeno zlo je smrt.

Naravno! I sama vidis, da je savjest korektor nasih djelovanja, ali bez slobode nama savjesti, i time sloboda implicira savjest! Ako nema izbora, onda nema ni grijeha, nema ni druge smrti!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 24 ruj 2012 10:26 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 16 ruj 2012 17:14
Postovi: 59
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Utarhavertes napisao:
Prije postanka čovjeka postojaše dobro i zlo, a neki od Božjih "Prvih" se usprotiviše Njegovoj volji te se udaljiše a tminu zavolješe jer Tama je Ništa.
Ljude se dakako, ova priča ne tiče jer to ne mogu spoznati za života na Zemlji ali je bitno da zlo nije poteklo od čovjeka kao ni dobro.
No da li je čovjek po prirodi dobar ili zao?
Isus kaže: "Dakle, ako vi, premda ste zli, možete davati djeci svojoj dobre darove, koliko li će sigurnije Otac vaš nebeski davati dobra onima koji ga mole" (Mt: 7;11).
Ako Isus naziva ljude "zlim" onda nitko to ne može osporiti.

Adam i Eva u početku nisu spoznali zlo, a ako nisu spoznali zlo onda nisu spoznali ni dobro. Bili su neutralna bića kao npr. životinje. No imali su slobodnu volju, dakako jer im Bog dade vlast nad zemljom i svim živim bićima (koja nemaju slobodnu volju), a vladar bez slobodne volje nije vladar. Bog je ipak dopustio da se ponudi spoznaja dobra i zla iako nije želio da čovjek odabere tu ponudu (ponuda proistječe iz slobodne volje, slobodna volja sama po sebi zahtijeva PONUDU spoznaje dobra i zla, sveg postojanja i ništavila jer slobodna volja bira ali sve mora biti ponuđeno). I tako na prevaru Zmije...

Kaže Isus na jednom mjestu "Zašto me zoveš dobrim, samo je Jedan dobar"
Samo je Bog dakle dobar, a to nikako ne može biti i čovjek. Možeš bit ili dobar ili zao, nema između. Jer "ne beru se s drače smokve".

Dakle, po prirodi je Bog htio da čovjek bude neutralan (ne znajući ni za dobro ni za zlo). Dakle, od iskona je neutralan, ali poslje odabira je nažalost - ZAO jer znao je Bog da ako to izaberu da će biti zli, zbog toga to i nije želio.

Ipak kaže Isus na jednom mjestu "budite savršeni kao što je savršen Otac vaš nebeski".
Znači čovjek može biti savršen ali samo u Bogu jer On je savršen, On je dobar. Bez Boga smo (samo po svojoj prirodi) ipak, zli.


Neka vas dragi Bog blagoslovi!


I tebe! Vrlo dobar upis!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 24 ruj 2012 10:40 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 ruj 2011 21:43
Postovi: 442
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Već sam na drugoj temi rekla ali ću ovdje ponoviti. Sve što je Bog stvorio je dobro pa tako i čovjek.
Zli smo po odabiru, a ne po prirodi. "Po prirodi" se odnosi na ono kako nas je Bog stvorio odnosno zamislio.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 24 ruj 2012 21:38 
Odsutan
Novoregistrirani korisnik

Pridružen: 19 ruj 2012 09:38
Postovi: 9
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Da vam svima odgovorim koji smatrate da je pogresno sto sam napisao: sve sto ste naveli je rezultat "nabrzinu procitanog". Neki su odgovori odnosno pitanja jako daleko od onoga sto sam napisao. Uzivao sam citati vasa misljenja, neka su jako pronicljiva. Pozdravljam, Bog vas blagoslovio!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 25 ruj 2012 11:29 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 16 ruj 2012 17:14
Postovi: 59
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
zelimbitiponizna napisao:
Već sam na drugoj temi rekla ali ću ovdje ponoviti. Sve što je Bog stvorio je dobro pa tako i čovjek.
Zli smo po odabiru, a ne po prirodi. "Po prirodi" se odnosi na ono kako nas je Bog stvorio odnosno zamislio.

Draga "zelimbitiponizna"!
Dozvoli mi da ti stvar malo pojasnim, kako bi mogli u diskusiji ici naprijed. Mi krscani priznajemo supranaturalnost i supranaturalne entitete, gdje spada i ljudska svijest, koja je uz razum i volju dio naseg DUHA, po kojem smo mi ljudi "Imago Dei!"="Slika Bozja!"
Ako citas pomno Bibliju, onda ces doci do spoznaje, da nas biblijski tekstovi upucuju na dualisticku ontologiju, kada izvjestavaju o tijelu, dahu zivota, dusi u duhu. Drugacije receno: ljudska "priroda=bit" se sastoji iz dvije fundamentalne stvarnosti: fizicke=naturalne, prirodne, i duhovne=supranaturalne.

Isus Krist kaze, mi se moramo onoga bojati, koji je u stanju upropastiti i duh-dusu i tijelo u ognju paklenom, A i Sv. Pavao u poslanici Solunjanima 5, 23; jasno pravi distinkciju izmedju fizickog tijela i spiritualnog ljudskog duha.

Biblija kaze, da je covjek vise nego samo tijelo, on je duh-dusa i tijelo.

E sada kad znamo polazno ucenje krscanstva, onda nam je lakse shvatiti polaznu tvrdnju o ljudskom nagonu ka zlu i grijehu, koje je po definiciji krscanske teologije udaljavanje od apsolutnog dobra Boga, a nije kao takvo apsolutni princip zla, kao sto su ucili gnostici i Zaratustra.

Medjutim, krscanska pozicija jasno kaze, da je priroda ljudska, po odluci u edenskom vrtu, biti Bogu neposlusan (Istocni grijeh!op. pi.), od temelja usmjerena ka grijehu i zlu. Ovaj aspekt gledanja na tu sklonost na grijeh je od eminentne vaznosti za sve ljudske procese, psihicke, duh-dusevne i fizicke, buduci da ih ova sklonost ka grijehu i zlu kolorira i upliva. Zato je sklonost ljudske prirode, da se okrece protiv Boga i ljudi, dio slobode biranja i revoltiranja prema autoritetima, kao i uzrok svim njegovim psihickim nedacama. Osjecaj psiholoske krivnje i stvarne moralne krivnje u krscanstvu je jasan samim padom prvih ljudi u edenskom vrtu, i tim nasljedstvom za sve generacije do kraja svijeta.

Da bi demontirali i demantirali krscanski nauk i biblijsku poruku, te otkupiteljsko poslanje Isusa Krista u svijet, da spasi sve ljude od vjecne propasti, moderna sekularna stremljenja proglasavaju covjeka dobrim, po prirodi dobrim bicem, sto je nonsens, ako pogledamo ljudsku povijest i njegova dosadasnja zla. Tu bi se onda moglo postaviti esencijalno pitanje ovim ateistickim stremljenjima i njihovim apologetima: Kako to, da je drustvo toliko lose i zlo, a covjek toliko dobar?

Dakle, otvorenim nastupom protiv Boga i njegovih zapovijedi u edenskom vrtu, covjek postaje po prirodi (naturalno!) zao i to zlo se prenosi na sve ljudske generacije. Sloboda izbora je odlucila: ljudska priroda je zla! Svi se ljudi radjaju u grijehu.
Ako si drugog misljenja, onda mi pojasni gdje sam pogrijesio!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 25 ruj 2012 12:23 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 ruj 2011 21:43
Postovi: 442
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Uopće mi je nebitno da li smo po prirodi dobri ili ne (ja vjerujem da jesmo jer nas je Dobri Bog stvorio). Ovaj život je samo trenutak i zato MORAMO biti dobri i sveti ako želimo doći u Kraljevstvo Nebesko, a to je jedino bitno. Ovo ostalo je uistinu mlaćenje prazne slame.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 25 ruj 2012 12:35 
Odsutan
Novoregistrirani korisnik

Pridružen: 19 ruj 2012 09:38
Postovi: 9
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Ivan Krstitelj, najveći rođen od žene, otišao je u pustinju živjeti samotno i jesti skakavce. To baš i nije u skladu s našom prirodom, mislim da ćete se svi složiti oko toga. A zašto je to učinio? Učinio je to da očisti srce od zla i pripravi se za doček Gospodina. Dakle, išao je protiv ljudske prirode (mislim na materijalnu potrebitost koja je naravno dio ljudske prirode).
Sav svijet u kojem živimo je raspadljiv, dakle cijeli svemir se raspada (mijenja), a i naše tijelo s njim (zato i postoji VRIJEME). Ako govorimo o ljudskoj prirodi onda mislimo na Duh i tijelo. Ako nastojimo spasiti svoj život izgubit ćemo ga (Isus misli na život zemaljski- brige ovog svijeta odnosno tijelo!). Dakle tijelo se mora umanjivati da bi duh rastao, a mora se umanjivati jer je grešno samo po sebi no ne možemo ga ubiti jer Duh prebiva u tijelu. Isusovo tijelo nije bilo grešno i raspadljivo jer je nastalo po Duhu Svetom. Marijino tijelo je uzneseno na nebo jer je bilo sjedinjeno s Duhom Svetim. Kaza Isus o Ivanu Krstitelju, najvećem svecu među ljudima: "Ipak, i najmanji u kraljevstvu nebeskom veći je od njega". Nije Ivan bio zao čovjek nego zbog njegova tijela, zbog ljudske grešne prirode je manji od svih u Nebu, a "Nebo je nečisto pred Njim", a "samo je Jedan dobar" a ljudi moji, sve je jasno kao dan. Slažem se s Mihael24, nema govora.

Čitali ste o farizeju i cariniku u hramu: farizej je pred Bogom bio miran i govorio sve najbolje o sebi, carinik se pak tukao u prsa zbog svoje grešnosti. Ali carinik ode opravdan...

Uvik Isus i Marija!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 25 ruj 2012 13:06 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 16 ruj 2012 17:14
Postovi: 59
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
zelimbitiponizna napisao:
Uopće mi je nebitno da li smo po prirodi dobri ili ne (ja vjerujem da jesmo jer nas je Dobri Bog stvorio). Ovaj život je samo trenutak i zato MORAMO biti dobri i sveti ako želimo doći u Kraljevstvo Nebesko, a to je jedino bitno. Ovo ostalo je uistinu mlaćenje prazne slame.


Kako ces doci u kraljevstvo nebesko, ako uopce ne znas u sto i kako vjerujes? To da mi zelimo Bogu slijediti i postati bolji, ako vec nije moguce biti dobar, ne znaci, da smo mi rodjeni dobri, odnosno da smo bez grijeha rodjeni. Tim misljenjem vise nisi u krscanskoj domeni.
Zato je mlacenje prazne slame odbijanje saznati ISTINU.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 25 ruj 2012 13:08 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 16 ruj 2012 17:14
Postovi: 59
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Utarhavertes napisao:
Ivan Krstitelj, najveći rođen od žene, otišao je u pustinju živjeti samotno i jesti skakavce. To baš i nije u skladu s našom prirodom, mislim da ćete se svi složiti oko toga. A zašto je to učinio? Učinio je to da očisti srce od zla i pripravi se za doček Gospodina. Dakle, išao je protiv ljudske prirode (mislim na materijalnu potrebitost koja je naravno dio ljudske prirode).
Sav svijet u kojem živimo je raspadljiv, dakle cijeli svemir se raspada (mijenja), a i naše tijelo s njim (zato i postoji VRIJEME). Ako govorimo o ljudskoj prirodi onda mislimo na Duh i tijelo. Ako nastojimo spasiti svoj život izgubit ćemo ga (Isus misli na život zemaljski- brige ovog svijeta odnosno tijelo!). Dakle tijelo se mora umanjivati da bi duh rastao, a mora se umanjivati jer je grešno samo po sebi no ne možemo ga ubiti jer Duh prebiva u tijelu. Isusovo tijelo nije bilo grešno i raspadljivo jer je nastalo po Duhu Svetom. Marijino tijelo je uzneseno na nebo jer je bilo sjedinjeno s Duhom Svetim. Kaza Isus o Ivanu Krstitelju, najvećem svecu među ljudima: "Ipak, i najmanji u kraljevstvu nebeskom veći je od njega". Nije Ivan bio zao čovjek nego zbog njegova tijela, zbog ljudske grešne prirode je manji od svih u Nebu, a "Nebo je nečisto pred Njim", a "samo je Jedan dobar" a ljudi moji, sve je jasno kao dan. Slažem se s Mihael24, nema govora.

Čitali ste o farizeju i cariniku u hramu: farizej je pred Bogom bio miran i govorio sve najbolje o sebi, carinik se pak tukao u prsa zbog svoje grešnosti. Ali carinik ode opravdan...

Uvik Isus i Marija!


:b112:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 45 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 8 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr