www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 29 ožu 2024 16:28

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 45 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 23 ruj 2012 10:26 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 16 ruj 2012 17:14
Postovi: 59
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Da li je covjek po prirodi dobar ili zao, pitanje je od esencijalne vaznosti?

Humanisticka psihologija smatra da je covjek po prirodi dobar.
Ovako se o tome izrazio Carl Rogers:
“Ja sam ne smatram, iako sam svjestan svega destruktivnog sto sam dozivio, kao napr. okrutnosti i mnoga druga zla u svijetu, kao ratne zlocine i prijetnje, do besmislenih nasilja na ulici, da je sve to zlo dio ljudske prirode.
Ako uzmemo u obzir, da je humanisticka psihologija znanost koja se bavi dusevnim stanjima, bez duse, onda se stvarno pitam, sto je tu jos od znanosti ostalo?

Psiholoski monizam je misljenja, da je duh dio materije. Behavioristi misle, da je duh epifenomen fizikalnih procesa u CNS-u. Drugacije receno, osobnost i misljenje nisu nista drugo, doli epifenomeni procesa u mozgu. Po ovom je ocevidno, da se nijekanjem supranarturalnih, nadnaravnih entiteta, iskljucivo spustamo na prirodu, a samim tim bi svi humanisti morali biti behavioristi, sto nije slucaj u realnom zivotu. Behavioristi nedopustaju slobodu individue i osobnosti, nego su mislenja, da smo mi ljudi fizikalno determinirani.

Zasto je ovdje vidljiva nekonsekventnost ateistickog sekularnog humanizma? Pa iz jednog jednostavnog razloga: behaviorizam ubija duh-dusu i svodi ljude na obicne automate, ili zombije.
Psiholozi sekularnog humanizma zastupaju trecu silu, jer odbacuju i behaviorizam i Freudijanizam i psihoanalizu.

I dok krscanstvo uci, da je svaki covjek gresnik i da je covjecanstvo palo iz prvotnog stanja u grijeh, ateisticki humanisti uce, da je covjek po prirodi dobar.

A. Maslow pise: “Koliko je meni poznato, mi ne posjedujemo nikakve unutrasnje instinkte prema zlu”. On je misljenja, da su dobri impulsi kod ljudi pokvareni kroz kulturnu spoznaju i iskustvo, jer ih nismo u stanju naci kod ljudi u njihovom prvotnom stanju, te time svu odgovornost prenosi sa pojedinca na drustvo. Mnogi se ne slazu sa ovom tvrdnjom, jer su misljenja, da se time cijelu kulturu smatra kao neprijateljskim cimbenikom u zivotu, a to je neprihvatljivo.

Maslow titulira covjeka koji je uspio otkriti dobro u svojoj unutrasnjoj domeni kao jednog od onih, koji su se samoostvarili u zivotu. Sto mu to pak znaci, to ne objasnjava nigdje.
Sve je ovo lijepo nema sta, ali je iz aspekta znanosti ipak narazumljivo, buduci da mi danas raspolazemo mnogim podatcima iz fiziologije, biokemije i neurobiologije i preko njjih o mnogim bolestima, pa ipak mi znamo jako malo, zasto ljudi mrze, zasto ne mogu voljeti, zasto pate od osjecaja krivnje i zasto ih uhvati strah kad naprave nesto lose. Posebno nam je neobjasnjivo, zasto se medjusobno mrzimo i ubijamo?

I tako oni i dalje konstruiraju znanost po svojoj mjeri i prilagodjavaju covjeka istoj, a religiju zele unistiti ili bar potisnuti u zatvorene prostore.
Facit: humanisti su misljenja:
-covjek je po prirodi dobar i tako sposoban za perfekciju.
-drustvo i njegove institucije su odgovorne za zlo u ljudima.
-covjek je sposoban prodrijeti u svoju sustinu i u njoj naci svoju dobru srz.

U cijeloj argumentaciji sekularnih humanista o prirodnom dobrom covjeku, evidentna je kontradikcija. Ako je covjek po prirodi dobar, kako onda moze drustvo biti toliko zlo?
Sto ovoj nauci suprostavlja krscanstvo kao religija, jer krscanstvo je daleko vise od psihologije?
Krscanstvo vjeruje u postojanje Boga i sve nadnaravne entitete, dakle, vjeruje da je covjek tijelo i duh, koji cine njegovu osobu, sa komponentama svijesti, razuma i volje. Dakle, krscanstvo zastupa dualnu ontologiju i smatra da duh nije epifenomen CNS-a. Znanstveno potvdna argumentacija, jer iako mi znamo da se skoro svakih 7- godina mijenjamo kao bioloski sustavi, nas identitet ostaje isti koji je bio i prije.

Ako bi nasa svijest bila iskljucivo epifenomen CNS-a, onda ne vidim mogucnosti za kontinuiranost svijesti. A glede nase memorije mozemo takodjer utvrditi, da nije odnos 1: 1 u relaciji mozdane stanice i informacija koju opozivamo.

Mi krscani znamo, da je covjek po istocnom grijehu postao zao. Zato je uzrok svim psihickim problemima diskrepancija izmedju nasih zelja kako bi zadovoljili nase nagone na stetu nasih bliznjih i Boga, i nase savjesti, kako korektiva nasih radnji. Pojam krivnje je iskljucivo u krscanstvu prezentan i rijesen. Da postoji, u to nema sumnje. Uvjerite se i sami, ako nekad uvrijedite svoje najblize ili prijatelje, kako vam je poslije zao, da ste to ucinili. Krscani znaju, da psiholoska krivnja trazi i odgovornost pred Bogom. Ako jedan covjek bude slomljen na ovoj psiholoskoj bazi, onda je on i vise nego zbunjen, jer u svojoj unutrasnjosti osjeca krivnju, a moderna psihologija mu sugerira, da se radi o umisljenim osjecajima, medjutim, on se nije nikad u stanju rijesiti ovih osjecaja krivnje, jer posjeduje stvarno moralno osjecanje i svijest o tome stvarnom moralnom ponasanju u svojoj savjesti.
Uvjeravanja o nepostojanju krivnje ne urode nikad plodom, jer covjek zna da je pogrijesio i da snosi krivnju za svoja nedjela.

Fundamentalno naginjanje pale ljudske prirode jest, da se sto dalje udalji od Boga, kada grijesi. Dakle, svi psihicki bolesnici imaju svoje dusevne probleme.
Zato se covjek nikada ne osjeca dobro, dok ne sredi svoje stanje i odnos prema Bogu. Osobno motralno ponasanje je dio nase svijesti preko nase savjesti.

Priznavanje grijeha i krivnje je kljuc u terapiranju psihickih bolesnika i njihovih patnja koje nisu uzrokovane bioloskim bolestima. Priznavanje grijeha i odpustenje ili oprostenje grijeha preko Isusa KRISTA; kao sto stoji u prvoj Ivanovoj poslanici 1, 9, izmirenje sa Bogom u drugoj poslanici Sv. Pavla Korincanima 5, 17-21; kao i ozdravljenje preko Duha Svetoga u prvoj Solunjanima 5, 23 ; i Hebrejima 12, 1-11; predstavlja bazu za ponovni pocetak bez krivnje.

Ako nekom nije jasno zasto Bog ponekad dopusta zlo i patnju, onda mu se moze odgovoriti, da su putevi Bozji neistrazivi, buduci da neki ljudi preko tih kusnji dolaze blize Bogu, postaju bolji ljudi. U sekularnom humanizmu patnja nema smisla, docim je u krscanstvi dijametralno oprecna situacija, jer i Isus Krist je patio na krizu i umro, kako bi nas svojim uskrsnucem treci dan, spasio od vjecne propasti.
Pozitivna psiholoska higijena implicira krscanski pogled na svijet, gdje je covjek po svojoj prirodi gresan i uvjek i iz nova stoji pred izborom kao i Adam i Eva: ili vjerujem Bogu ili zmiji, sotoni, trece opcije nema.

Krscanstvo je “religio vera”. Covjek je gresno bice od svog pocetka, do toga zakljucka sam ja sam dosao, a TI?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 23 ruj 2012 10:37 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 15 ožu 2011 16:49
Postovi: 1617
Lokacija: severna Bačka
Podijelio: 48 zahvala
Zahvaljeno je: 31 zahvala
..ni jedno ni drugo
samo ima slobodnu volju
kaže neka indijanska izreka da čovek u sebi nosi dva vuka:
dobrog i lošeg,
pobedi
onaj
kojeg više
hraniš...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 23 ruj 2012 10:41 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 16 ruj 2012 17:14
Postovi: 59
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
cirenac napisao:
..ni jedno ni drugo
samo ima slobodnu volju
kaže neka indijanska izreka da čovek u sebi nosi dva vuka:
dobrog i lošeg,
pobedi
onaj
kojeg više
hraniš...

Time implicite potvrdjujes moju argumentaciju, jer covjek posjeduje slobodnu volju, a mogucnost odluke je bila za covjeka primarno presudna, jer je sagrijesio i presao iz stanja dobra, u stanje izbora dobra i zla. Ali prvotni grijeh je ostao i presao na cijelo covjecanstvo, pa se svaki covjek radja u njemu. Drugacije nije moguce objasniti pojavu zla i smrti u svijetu.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 23 ruj 2012 12:44 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 ruj 2011 21:43
Postovi: 442
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Čovjek je po prirodi dobar. Uvijek bio i ostao.
Usporedbe radi. Recimo da vidiš čovjeka koji je u životu doživio par nesreća i bolesti i sad ima umjetnu ruku, nogu, kuk, srce, oko, aparat za sluh itd. Da li je taj čovjek po prirodi od mesa ili od tih materijala. Ako zamijeniš cijelo tijelo i ostane samo mozak i još par ključnih dijelova tijela opet je on po prirodi od mesa.
Isto je i sa dušom. Može se svojom voljom odijeliti od Boga i činiti zlo, ali to nije po našoj prirodi, zbog toga i umiremo.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 23 ruj 2012 13:17 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 16 ruj 2012 17:14
Postovi: 59
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
zelimbitiponizna napisao:
Čovjek je po prirodi dobar. Uvijek bio i ostao.
Usporedbe radi. Recimo da vidiš čovjeka koji je u životu doživio par nesreća i bolesti i sad ima umjetnu ruku, nogu, kuk, srce, oko, aparat za sluh itd. Da li je taj čovjek po prirodi od mesa ili od tih materijala. Ako zamijeniš cijelo tijelo i ostane samo mozak i još par ključnih dijelova tijela opet je on po prirodi od mesa.
Isto je i sa dušom. Može se svojom voljom odijeliti od Boga i činiti zlo, ali to nije po našoj prirodi, zbog toga i umiremo.


"Zelisbitiponizna", a prekardasila si svoje kompetencije i objavu.
Prije svega, ti neznas sto je covjek kao osoba. A tu onda i pocinju tvoji problemi o ljudskoj prirodi. Covjek je kao "Bios"=zivot duh-dusa i tijelo, i samim tim je tijelo obicna materijalna ljuska, za ono sto je nosioc osobnosti i ljudskog dostojanstva, naime, duh-dusu.
Bog je stvorio covjeka u savrsenom obliku, ali je on sagrijesio i pao iz prvotnog stanja u gresno stanje, pa se zato covjek radja u grijehu i ostaje gresan u svom zivotu, dakle, po prirodi se covjek radja u grijehu. Istocni grijeh! A to je posljedica slobode i slobodnog izbora.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 23 ruj 2012 18:48 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 ruj 2011 21:43
Postovi: 442
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Kad guraš ruku u vatru peče (meso). Kad činiš zlo peče (savjest). Meni je to dovoljan znak što je kontra moje prirode, a što u skladu s njom.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 23 ruj 2012 18:58 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
Mihael24 napisao:
. Covjek je gresno bice od svog pocetka, do toga zakljucka sam ja sam dosao, ?


..Početak čovjeka je u Bogu..

.početak grijeha..nije u Bogu..

..početak grijeha je u slobodi kreacije...

..grijeh ne pripada izvorno čovjeku...

..razlikujemo biće od njegovog grijeha..

..svak se može osloboditi grijeha..

..znači da...grijeh nije u temeljima čovjeka..

.."Evo sve činim novo" je nova Božja kreacija..koja eleminira...mogućnost grijeha
..u slobodnoj kreaciji..

..ulazna vrata u "SVE ČINIM NOVO"..

..zove se USRKSNUĆE... 8)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 23 ruj 2012 19:01 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 16 ruj 2012 17:14
Postovi: 59
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
zelimbitiponizna napisao:
Kad guraš ruku u vatru peče (meso). Kad činiš zlo peče (savjest). Meni je to dovoljan znak što je kontra moje prirode, a što u skladu s njom.


Zeno Bozja, savjest je duhovni korektor nasih radnji, ali to nije znak, da je covjek po prirodi dobar. To implicira slobodu izbora i korekciju, po samom razvoju te savjesti. Dapace, covjek moze toliko utomiti svoju savjest, da pravi zlo. Kako su pogrijesili Adam i Eva?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 23 ruj 2012 19:05 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 16 ruj 2012 17:14
Postovi: 59
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
naggar napisao:
Mihael24 napisao:
. Covjek je gresno bice od svog pocetka, do toga zakljucka sam ja sam dosao, ?


..Početak čovjeka je u Bogu..

.početak grijeha..nije u Bogu..

..početak grijeha je u slobodi kreacije...

..grijeh ne pripada izvorno čovjeku...

..razlikujemo biće od njegovog grijeha..

..svak se može osloboditi grijeha..

..znači da...grijeh nije u temeljima čovjeka..

.."Evo sve činim novo" je nova Božja kreacija..koja eleminira...mogućnost grijeha
..u slobodnoj kreaciji..

..ulazna vrata u "SVE ČINIM NOVO"..

..zove se USRKSNUĆE... 8)


Da li si ti misljenja, da se covjek radja bez grijeha?
Iako pocetak grijeha nije u Bogu, ne znaci da ljudi nisu gresni!
Satan je zaveo ljude, i oni su po principu slobode izbora sagrijesili, jer su se odlucili agirati protiv Bozje zapovijedi.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 23 ruj 2012 19:08 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 ruj 2011 21:43
Postovi: 442
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Adam i Eva su pogriješili što nisu izašli na svjetlo Božjeg lica već su se sakrili od njega ne priznajući svoj grijeh, prebacujući ga na drugoga. Da su se ponizili pred Bogom i tražili oprost vjerujem da bi sve bilo ok. Oni su odabrali da ostanu u grijehu.


Zadnja izmjena: zelimbitiponizna; 23 ruj 2012 19:09; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 45 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr