www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 11:53

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 146 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov: Re: Poniznost
PostPostano: 03 stu 2013 18:49 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
Božja ovčica napisao:
Razumiješ? Iako je sve daleko od poniznosti, šutjeti na uvrede ipak ima pozitivan konačni proizvod (sprječene svađe, nepotrebne riječi, gubitak mira, itd.)
Ili?

Da, razumin. Sveto pismo kaže;

Heb 12,14 Nastojte oko mira sa svima! I oko posvećenja bez kojega nitko neće vidjeti Gospodina!

Rim 12,17 Nikome zlo za zlo ne vraćajte; zauzimajte se za dobro pred svim ljudima!

1 Sol 5,15 Pazite da tko komu zlo zlom ne uzvrati, nego uvijek promičite dobro jedni prema drugima i prema svima.

2 Tim 2,24-26 A sluga Gospodnji treba da se ne svađa, nego da bude nježan prema svima, sposoban poučavati, zlo podnositi, da s blagošću preodgaja protivnike, ne bi li ih Bog podario obraćenjem te spoznaju istinu i ponovno budu trijezni izvan zamke đavla koji ih drži robljem svoje volje.

Rim 12,14 Blagoslivljajte svoje progonitelje, blagoslivljajte, a ne proklinjite!



Znači, nedvosmisleno znamo što nam je činiti. Ako i nema mira u nama kako ti kažeš, nekad i nije do nas. Mi bi tribali podnositi uvrede i ostalo čime nas se gazi. Ne mora to biti nužno lažna poniznost ako šutimo na uvrede a u sebi osićamo srditost, ako strpljivo podnosimo taj nemir u nama i te nanesene uvrede, onak, bez puno prenamaganja, živimo u poniznosti. Teško da će čovik ovladati svojim osjećajima, barem ne na ovom svitu.


Sinko, nikad nijesi u svom životu siguran, nego dok si živ, svagda ti je potrebno duhovno oružje. Živiš među neprijateljima, koji te s desna i s lijeva napadaju. Ako se dakle sa svih strana ne zaštitiš štitom strpljivosti, nećeš dugo biti bez rane. Osim toga, ako se živo ne pouzdaš u me, te nemaš čiste nakane da sve pretrpiš radi mene, nećeš moći podnijeti žestinu navala i onako slavno pobijediti kao blaženi. Zato treba da srčano prođeš preko svih navala i da se snažnom rukom braniš od neprijatelja, jer se pobjedniku daje hljeb nebeski, a mlitavom ostaje velika sramota. Ako u ovom životu tražiš mir, kako ćeš tada doći u vječni mir? Ne spremaj se na mir i bezbrižnost, nego na veliku strpljivost. Ne traži pravi mir na zemlji, nego na nebu. Ne traži ga među ljudima i ostalim svtorenjima, nego samo u Bogu! Za ljubav Božju treba sve rado podnijeti: muke i boli, napasti, uznemirenja, tjeskobe, neprilike, slaboće, nepravde, ogovaranja, ukore, poniženja, sramotu, prigovaranja i preziranja. Sve ovo pomaže da postanemo kreposni: sve ovo iskušava učenika Kristova i sprema mu nebesku krunu. Vječnom platom naplatit ću ti ovaj časoviti napor i dat ću ti beskonačnu slavu za časovito poniženje. Misliš li, da ćeš svagda imati po svojoj volji duhovne utjehe? Moji ih sveci nijesu svagda imali, nego su podnosili silne poteškoće, snalazile su ih svakojake napasti, i duša im je bila pusta. Ali su strpljivo sve podnijeli. — Više su se pouzdali u Boga nego u se, jer su znali da »muke ovoga vremena nijesu vrijedne da buduću slavu« zasluže. Hoćeš li ti da odmah imaš, što su drugi jedva postigli prolivši mnogo suza i podnesavši velike napore? Toma Kempenac "Nasljeduj Krista"


A taj nemir nas samo još više ranjava.

Treba reći da dok je srce uznemireno, uvijek je izloženo različitim neprijateljskim udarcima, a što je još gore, u takvu stanju mi ne možemo dobro paziti na ispravan i siguran put kreposti. Lorenzo Scupoli "Duhovni boj"


Zato bi tribalo;


...zlu se treba opirati a mane onih za koje odgovaramo ispravljati postojano i valjano, ali blago i mirno. Ništa neće razjarenog slona tako umiriti kao kad ugleda janješce, a isto tako ništa neće toliko učinkovito zaustaviti topovsko zrno kao vuna... "Bolje je", kaže sveti Augustin u svom pismu Profaturu, "da ne damo srdžbi da uđe u srce, pa makar ona bila pravedna i ispravna, nego da je primimo, ma koliko god ona malena bila, jer, kad je jednom primimo, teško ćemo je istjerati, kad uđe malena je poput grančice, ali za čas naraste i pretvori se u balvan." Ako samo jednom prenoći i sunce zađe nad našom ljutnjom (što Apostol zabranjuje), pretvorit će se u mržnju koje se gotovo više nećemo moći riješiti; ona se hrani s tisuću krivih uvjerenja, jer ni jedan srdit čovjek ne misli da mu je srdžba nepravedna. Bolje je dakle naviknuti se na život bez srdžbe nego srditi se umjereno i razumno, a ako nas ona ipak zbog naše nesavršenosti i obuzme, bolje ju je odlučno odbaciti nego se s njom pogađati; jer, damo li joj samo malo prostora, ona će ga potpuno osvojiti poput zmije koja lako uvuče čitavo tijelo tamo gdje joj prođe glava. No, pitat ćeš se, kako da odbacim srdžbu? Čim je osjetiš, ti odmah skupi sve snage, ali ne naglo ni žestoko nego polako, sigurno i s punom ozbiljnošću; jer jednako kao što u sudnicama i sabornicama redari vičući - Mir! prave veću buku nego oni koje žele umiriti; tako se često događa, kad žestoko želimo suzbiti svoj gnjev, da se više uznemirimo nego što nas je uznemirio sam gnjev, a uznemireno srce ne može vladati sobom. Nakon tog blagog napora, poslušaj savjet svetog Augustina koji je, već starac, ovako savjetovao mladog biskupa Auksilija: "Čini što čovjek mora činiti; no, dogodi li ti se ono što se dogodilo čovjeku Božjemu koji u Psalmu kaže: Oko mi je pomućeno od velike srdžbe, uteci se Bogu vapeći: Smiluj mi se Gospodine, da pruži svoju desnicu i utiša tvoju srdžbu." Time želim reći da moramo Boga zvati u pomoć čim vidimo da nas obuzima ljutnja, onako kako su tu učinili i apostoli na jezeru kad ih je uznemirila oluja što se podigla; jer on će našim strastima zapovjediti da nestanu te će nastati tišina velika. No, znaj da se protiv nazočne i žestoke ljutnje moraš moliti postojano i mirno a ne žestoko; što vrijedi i za svako sredstvo kojim se koristimo protiv zla. Sv. Franjo Saleški "Filotea"



Božja ovčica napisao:
Netko je napisao da ponizni šute, oholice tu pričaju i raspravljaju.. Sad ne nađem kako bih citirala..

Ljudi svašta pišu. :lol:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Poniznost
PostPostano: 11 stu 2013 10:25 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 02 kol 2013 13:47
Postovi: 22
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Dragi moji forumaši,

pročitala sam u Verbumovom katalogu da će papa Franjo izdati novu knjigu s naslovom: PONIZNOST!


Jedva čekam... ili u prosincu ili u siječnju nisam sigurna.... :D
Kada je kupim i pročitam.... javim se s citatima...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Poniznost
PostPostano: 11 stu 2013 18:03 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 03 pro 2012 21:41
Postovi: 55
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
puno negativnosti i lazi u prvim stranicama ove teme..vjerujem da je svako dobro i svaki dar od Gospodina...svetost se ne zasluzuje ona se prima..pa tako i poniznost...vjerujem da je vecina bila ponizna neki manje neki vise -Gospodin u njima...to da smo slabi i jadni i da nemozemo nista to Gospodin govori "bez Mene nemozete uciniti nista"potrebno je vjezbat pa tako i poniznost,molitvom a posebno rijecju Bozijom...ˇako me tko ljubi cuvat ce moju rijec"LJUBAV je lanac koji povezuje sve kreposti a ako nje nema onda se rasprse sve druge kreposti...jedini istiniti izvor ljubavi je muka Isusova-sv.Misna zrtva.(papa franjo-ko zeli bit apostol u svjetu,propvjedat evandelje treba razmatrat muku Isusovu a to zahtjeva napor)-a bez Duha Svetog nemozemo negrijesit makar nista ne grijesimo....tek kad u Duhu razmotrimo(krizni put,osobno bi volio kad bi 15molitava sv.brigite molili molitve su cudo i dar Boziji) sta se dogada na sv.misi(zrtva)i kada situaciju gledamo izmedu mene i Boga....sta ja cinim a sta On cini na sv.ispovjedi i sv. misi te poslije u zivotu mozemo doci do poniznosti tada shvatimo vlastitu bjedu i pred nama se otvara Bozija velicina-to je nasa prava velicina.....oholost je -ja trebam bit manji a on rasti.-trik sebicnosti...a "On treba rasti a ja se umanjivati"-poniznost...razmatrajte muku Isusovu(molitve sv.Brigite 15) da upoznate koji niste Bozija otajstva ljubaviu kojima gori i pobjedeno je svako zlo a to se dogada na svakoj sv.misnoj zrtvi.kako bi se svi posvecivali svi smo jedno tjelo...svetiji ti svetiji sam i ja...grijesis ti ili ja slabiji smo svi..cudesni se darovi dobivaju u molitvama svete brigite...neizmjerni..ali bitna je i kakvoca,cistoca,redovita sv.ispovjed,sv.misa.Isus obecava prve stupnjeve savrsenstva ko moli molitve god.dana...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Poniznost
PostPostano: 11 stu 2013 18:08 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 03 pro 2012 21:41
Postovi: 55
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
poniznost treba sakrivat,i od samog sebe...negdje sam procito..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Poniznost
PostPostano: 11 stu 2013 18:23 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
KKISMM napisao:
puno negativnosti i lazi u prvim stranicama ove teme..

Đe? Citiraj ako ti nije problem. Slika


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Poniznost
PostPostano: 12 stu 2013 01:12 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
nemir napisao:
Dragi moji forumaši,

pročitala sam u Verbumovom katalogu da će papa Franjo izdati novu knjigu s naslovom: PONIZNOST!


Jedva čekam... ili u prosincu ili u siječnju nisam sigurna.... :D
Kada je kupim i pročitam.... javim se s citatima...



a što ako iz poniznosti...

..knjiga bude ..bijelih stranica..bez teksta.. :roll:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Poniznost
PostPostano: 12 stu 2013 10:22 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 02 kol 2013 13:47
Postovi: 22
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
naggar napisao:
nemir napisao:
Dragi moji forumaši,

pročitala sam u Verbumovom katalogu da će papa Franjo izdati novu knjigu s naslovom: PONIZNOST!


Jedva čekam... ili u prosincu ili u siječnju nisam sigurna.... :D
Kada je kupim i pročitam.... javim se s citatima...



a što ako iz poniznosti...

..knjiga bude ..bijelih stranica..bez teksta.. :roll:


Bilo bi originalno! :b112:

Ali neće biti...
:)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Poniznost
PostPostano: 08 vel 2014 15:11 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 28 lis 2013 12:42
Postovi: 290
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Iz knjige Kako ćemo ljubiti Isusa Krista (sv. Alfonz Liguori)

Oholica je kao naduti balon koji sam sebi izgleda velik, a u stvari se sva njegova veličina svodi na malo zraka koji za tren iščezava.

Oholica se uzda u svoje sile i zato pada, ali ponizan čovjek, uzdajući se jedino u Boga, ostaje jak i u najžešćim napastima, ne pada te može s apostolom Pavlom ponavljati: Sve mogu u Onome, koji me jača.

Ali da budemo ponizni, nije dosta da o sebi nisko mislimo... Doista, ponizna osoba - piše Toma Kempenac - prezire sebe i želi da je i drugi preziru.

Tko kaže da je najveći grešnik na svijetu, a ljuti se kada ga drugi preziru, pokazuje da je ponizan riječima, ali ne srcem.

Piše sveti Franjo Saleški: Podnošenje uvreda znak je poniznosti i prave kreposti.
Ako osoba provodi duhovan život, razmatra, često se pričešćuje, posti, mrtvi se, a onda ne može podnijeti neku uvredu, neku zajedljivu riječ, što to onda znači? Znači da je šuplja trska, bez poniznosti i bez kreposti.

Neki se ponašaju kao ježevi: dok ih ne dirate, mirni su i krotki. Ali ako ih koji poglavar ili prijatelj dirne, opomenivši ih radi neke loše učinjene stvari, odmah se nakostriješe i srdito odgovaraju da to nije istina ili da su ispravno učinili i da ne razumiju opomenu.

Oholica žali kad ga kore, ali samo stoga jer su mu otkrili manu, zato se smućuje, odgovara i ljuti se na onoga koji se opominje.

Evo što savjetuje sveti Filip Neri onima koji su zbog nečega okrivljeni: Tko se želi doista posvetiti, ne smije se nikada opravdavati, ni onda kad je krivo optužen.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Poniznost
PostPostano: 23 ožu 2014 10:49 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 18 tra 2012 23:11
Postovi: 142
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Fran26 napisao:
tonii napisao:
Žao mi je što je nemam uz sebe: http://verbum.hr/knjige/dijalog-bozansk ... osti-1688/
U Dijalogu se odvaja sebeljublje od oholosti tj. oholost je posljedica sebeljublja kao i svi ostali grijesi.


I meni je ža, baš me zanima kako Katarina Sijenska opisuje odnos sebeljublja i oholosti. Toma kaže da je svejedno računamo li oholost ili sebeljublje kao uzrok svakog grijeha;

p.s. Toni baš si daj truda i razveseli nas ovde, citiraj taj dio đe Katarina Sijenska opisuje odnos sebeljublja i oholosti. :)


Poglavlje 126.
"...Zaista,kako ti često rekoh, sve se opačine rađaju iz sebeljublja, jer sebeljublje rađa glavnu opačinu, a to je oholost, a ohol čovjek lišen je sklonosti prema ljubavi...."

Poglavlje 128.

"Sada hoću da ti govorim o trećem stupu,to jest o oholosti koja je, premda sam je metnuo na zadnje mjesto, ipak prva, jer su sve mane začinjene ohološću, kao što su sve krjeposti začinjene i primaju život od ljubavi.
Oholost se rađa i hrani od sjetilnog sebeljublja koje je kako ti rekoh, temelj ovim trima stupovima i svim tolikim zlima što ih stvorovi počinjaju....."

Iz Dijaloga Božanske Providnosti.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Poniznost
PostPostano: 05 svi 2014 00:53 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 28 lis 2013 12:42
Postovi: 290
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
nemir napisao:
Dragi moji forumaši,

pročitala sam u Verbumovom katalogu da će papa Franjo izdati novu knjigu s naslovom: PONIZNOST!


Jedva čekam... ili u prosincu ili u siječnju nisam sigurna.... :D
Kada je kupim i pročitam.... javim se s citatima...

http://verbum.hr/knjige/poniznost-5864/
Jel tko čitao? Zanimaju me dojmovi. :)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 146 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr