www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 26 tra 2024 01:50

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 146 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov: Re: Poniznost
PostPostano: 02 stu 2013 19:50 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 29 vel 2012 11:31
Postovi: 763
Podijelio: 22 zahvala
Zahvaljeno je: 19 zahvala
@ildefonz: to je zakljucak koji si ti izvukao? Nekad je stvarno pametnije presutit


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Poniznost
PostPostano: 02 stu 2013 19:55 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 15 ožu 2011 16:49
Postovi: 1617
Lokacija: severna Bačka
Podijelio: 48 zahvala
Zahvaljeno je: 31 zahvala
Pia napisao:
Ne znam sto bih ti rekla o laznoj poniznosti, nemam to iskustvo, ja sam potpuna suprotnost tomu, naime iskreno sam ohola :D a opet razmisljam, moze li ista dobro biti u necemu laznom? Kako Bog da promijeni lose u meni ako ja prvo ne priznam: losa sam. I nije li lazna poniznost, zapravo, tiho, nikad izgovoreno divljenje samom sebi? Zasto nemir suti, ne znam i je li to ispravno, tko ce znati? Ja poniznam nisam, pa primjenjujem koncept korisnosti: ako u tom trenutku, na tom mjestu, tim ljudim kazem, cini li to dobro ikome? Jer ako sutim kad trebam govorit (nekad i vikat haha) koje dobro cinim? Opet kazem, poniznost bas i nije moj teren, bolje se snalazim na polju grijeha i oholosti - iskustva sam solidnog tog skupila pa s pravom o tom zborim :D


bit će od tebe nešto..
vidiš kako je Bog strpljiv s tobom,
više nego ti, sama sa sobom,
u fazi si "kondicionih priprema",
toliko te voli.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostOvaj post je obrisan od Ildefonz na 02 stu 2013 20:33.
PostOvaj post je obrisan od Ildefonz na 02 stu 2013 20:36.
 Naslov: Re: Poniznost
PostPostano: 02 stu 2013 20:36 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 20 srp 2009 21:37
Postovi: 1065
Podijelio: 10 zahvala
Zahvaljeno je: 33 zahvala
Vratite se temi!!! :b112:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Poniznost
PostPostano: 02 stu 2013 20:43 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 19 kol 2012 21:39
Postovi: 92
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
O poniznosti su nam govorili jako puno, više puta i na više načina, svatko sa svojeg gledišta i to mi je na početku mog redovništva jako išlo na živce. Neprestano su govorili budi ponizan, nisi ponizan, budi ponizniji… nisam razumio o čemu se radi, niti su oni koji su to govorili razumjeli što hoće. Nastao je mučan odnos između mene i poniznosti. Kasnije sam shvatio da je poniznost jako žarka i muževna krepost. Kad se kaže muževna, ne zanemaruju se žene, misli se na osobu, osobu stamenu, osobu ukorijenjenu u Isusu Kristu i osobu kojoj nije stalo do drugoga nego do onoga što želi Isus Krist, a to je da se svi ljudi spase. Tu čovjek ne zanemaruje sebe, ne poništava sebe, nego se ugrađuje, ugrađuje u spasonosno djelo Isusa Krista. Tu su nas dosta učili - odricanje, poništavanje… Kad sam više čitao Ivana od Križa, shvatio sam što to znači. Poništiti sebe, odreći se, znači krenuti za njim, ne misliti na sebe nego na njega, i to može iskreno ponizna osoba.

Papa Leon u svom govoru o blaženstvima kaže da kraljevstvo nebesko treba dati onima koji su iskreno ponizni, a ne onima koji su siromašni. Ponizan čovjek uvijek prvo mjesto daje Bogu, sebe ne zanemaruje niti se poništava, nego se ugrađuje. Mi nismo stvoreni da se uništimo nego da se ugradimo. To može ponizna osoba. A ove kojekakve varijacije na temu, s kojima su nas gnjavili i koje ni danas ne razumijemo, izazivaju više problema i poteškoća nego progresivnog koraka naprijed. Gledajte koliko vas ima. Zamislite, svaka osoba, ako ima plan Isusa Krista u duši i u njega se ugrađuje, ako mu istinski svaki dan pomažemo da bude Spasitelj i Otkupitelj - ovaj svijet propasti ne može. Puka i prazna odricanja ničemu neće donijeti ako nemaju cilj, ali ako znam što hoću, onda će mi jedno posno gladovanje biti debelo blagoslovljeno, a ovako može biti mučenje.


Kad govorimo o poniznosti nekima će to djelovati pretjerano i zahtjevno, ali bez razloga - to su oni kojima nije do molitve niti suživota s Bogom do cilja. Čovjek je navikao na čistoću i red, ali čovjek je pretjerano uveden u sredstvo. Gledajte žicu koja provodi struju. Po žici struja ide s jedne strane na drugu, ali ona uvijek ostaje žica, nije se promijenila. Ali osoba koja pronosi Božju riječ daje svjedočanstvo prisutnoga i djelatnoga Isusa Krista, ne ostaje ista, ona se mijenja u onoga kojega naviješta, svjedoči i pronosi ovim svijetom. Dakle, nisam sredstvo, nego sam osoba u rukama Boga koji se sa mnom služi da bi preko mene prenio svoju riječ, svoj poziv, usadio u ljude svoj program, ali mijenja mene


ostatak teksta
http://sestre-sv-kriza.hr/index.php/2012-07-10-09-09-10/dom-duhovne-pomoci/item/484-pater-vjenceslav-mihetec-karmelicanin-ocd/484-pater-vjenceslav-mihetec-karmelicanin-ocd
Vjenceslav Mihetec, OCD


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Poniznost
PostPostano: 02 stu 2013 20:54 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 15 ožu 2011 16:49
Postovi: 1617
Lokacija: severna Bačka
Podijelio: 48 zahvala
Zahvaljeno je: 31 zahvala
ponizni ćute....
jer poniznost i nije priča.
to je život.
a, mi grešne oholice....
mlatimo praznu slamu.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Poniznost
PostPostano: 03 stu 2013 08:57 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
Božja ovčica napisao:
A lažna poniznost? Kako se čini, ona proizlazi također iz oholosti.

Upravo tako.

Božja ovčica napisao:
Ima li u takvoj poniznosti išta pozitivno i plodonosno?

Ne.

Božja ovčica napisao:
Npr. nemir šuti na poniženja i trpi kaže iz oholosti, ali ipak šuti.. Što je dobro, zar ne?

Ne razumin ovaj dio.

brzi_Heinz napisao:
lažnu poniznost vidim samo kao sredstvo za postizanje nekog cilja.
Pitanje je samo je li cilj opravdan.

S pravom ti Pia prigovara. Lažna poniznost kao sredstvo ne može biti opravdanje za postizanje nekih plemenitih ciljeva.


KKC 1753 Dobra nakana (npr. pomoći bližnjemu) ne čini dobrim ni ispravnim neko djelo koje je u sebi neuredno (kao što su laž ili ogovor). Svrha ne opravdava sredstva.

KKC 1759 "Ne može se opravdati zao čin izvršen s dobrom nakanom". Svrha ne opravdava sredstva.



Intention has the power of drawing all actions under its sway, so that any good works done with a bad intention are turned into bad works (Lk 11:34): “If your eye”, that is, your intention, “is evil, your whole body will be dark;” that is, the totality of your good works will be dark. Therefore, in whatever we do our intention should be set on God. The Apostle says (1 Cor 10:31): “Whether you eat or drink or do any other thing, do all for the glory of God.” But a good intention is not enough, but there must also be a good will, which is indicated by the term “soul”. For it often happens that someone acts with a good intention, but to no avail, because a good will is missing. For example, someone may steal to feed the poor; his intention is right, but he is lacking the requisite good will. So no evil can be excused because it is done with a good intention (Rm 3:8): “Those who [say we] say ‘Let us do evil so that good may come’ are justly condemned.” A good will accompanies an intention when the will itself harmonizes with the divine will, and that we ask every day: “Your will be done on earth as it is in heaven.” And (Ps 39:9): “I delight to do your will, my God.” Sv. Toma Akvinski "Collationes in decem praeceptis"

brzi_Heinz napisao:
Preformulirati ću pitanje: po čemu je neko sredstvo loše (ili dobro)?

jesam li sada jasan?

Da, ali sada je to sasvim druga stvar od onog šta si napisao u gornjem postu.


KKC 1757 Objekt, nakana i okolnosti tri su "izvora" moralnosti ljudskih čina.

KKC 1758 Izabrani objekt moralno određuje čin volje, ukoliko ga razum spoznaje i prosuđuje dobrim ili zlim.

KKC 1759 "Ne može se opravdati zao čin izvršen s dobrom nakanom". Svrha ne opravdava sredstva.

KKC 1760 Moralno dobar čin pretpostavlja dobrotu objekta, svrhe i okolnosti.

KKC 1761 Ima konkretnih postupaka koje je uvijek pogrešno izabrati, jer je njihov izbor nered volje, tj. moralno zlo. Nije dopušteno činiti zlo, da od toga nastane dobro.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Poniznost
PostPostano: 03 stu 2013 15:17 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 28 lis 2013 12:42
Postovi: 290
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Fran26 napisao:

Božja ovčica napisao:
Npr. nemir šuti na poniženja i trpi kaže iz oholosti, ali ipak šuti.. Što je dobro, zar ne?

Ne razumin ovaj dio.


nemir napisao:
Divim se ljudima, ako postoje, koji smireno i bez boli u grudima primaju uvrede, odbačenost, prezir, ogovaranja i sl. Ja na to ili plačem danima ili grubo reagiram i čak želim osvetu. A molim se za poniznost. I onda kada prešutim, kada kažem u sebi napravit ću nešto i prikazati svoju patnju Bogu, ja opet ljudski (oholoski) patim... daleko je sve to od poniznosti...
Svi smo mi velike oholice....


Razumiješ? Iako je sve daleko od poniznosti, šutjeti na uvrede ipak ima pozitivan konačni proizvod (sprječene svađe, nepotrebne riječi, gubitak mira, itd.)
Ili?

Ildefonz napisao:


Tako dobar tekst! :b112:


Netko je napisao da ponizni šute, oholice tu pričaju i raspravljaju.. Sad ne nađem kako bih citirala..
Ali ako je tako, foruma ne bi bilo. A ni toliko svjedočanstava..
Svatko sam odgovara pred Bogom zašto tu piše ili svjedoči. Pročitala sam tu na forumu kako je netko napisao da je svjedočenje predbračne čistoće isto oholost. Nisam sigurna u to, jer da nisam slušala takva svjedočanstva (kao i čitala ovaj forum) smatram da bi bila poprilično zakinuta.. E sad opet, Bog zna naša srca, pa ako sve radimo Njemu na slavu, a ne na svoju - ne vidim problem.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Poniznost
PostPostano: 03 stu 2013 16:22 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 22 ruj 2013 22:40
Postovi: 179
Podijelio: 22 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
Netko je napisao da ponizni šute, oholice tu pričaju i raspravljaju.. Sad ne nađem kako bih citirala..
Ali ako je tako, foruma ne bi bilo. A ni toliko svjedočanstava..
Svatko sam odgovara pred Bogom zašto tu piše ili svjedoči. Pročitala sam tu na forumu kako je netko napisao da je svjedočenje predbračne čistoće isto oholost. Nisam sigurna u to, jer da nisam slušala takva svjedočanstva (kao i čitala ovaj forum) smatram da bi bila poprilično zakinuta.. E sad opet, Bog zna naša srca, pa ako sve radimo Njemu na slavu, a ne na svoju - ne vidim problem.[/quote]


Poniznost je je najuzvisenija krepost. "Ubojica" oholosti. Ali i najveci izrazaj svetosti. Sveti nam o njoj govore.

Kada bih bio svjestan "svoje" poniznosti ili o njoj govorio (kao o necemu sto sam dostigao) zar bih bio ponizan?

Nije oholo o poniznosti pricati, ali je vazan motiv (to je izmedju Boga i covjeka - tko sam ja da sudim). Svaki razgovor i rasprava je dobra ukoliko ne gubimo mir iz srca, mi ili oni s kojima razgovoramo. Inace je izgubljeno vrijeme, iza kojega ostaje frustracija i nemir, a poruka ostaje izgubljena ( u zraku). Koje dobro imam ja ili moj bliznji od toga ploda?
Samo poruka koja dolazi iz srca moze dotaknuti drugo srce, ostalo je pusto klepetanje.

Tko je za mene ponizan? Onaj koji puno prica i razglaba ili onaj koji je sutljiv i sadrzajan kad progovori... A koji je Isusu drazi? Draga su mu oba!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 146 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 28 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
cron
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr