www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 19:48

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 37 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 16 sij 2020 17:07 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 10 kol 2017 10:12
Postovi: 658
Podijelio: 27 zahvala
Zahvaljeno je: 43 zahvala
Fran26 napisao:
catholicus napisao:
..osobno vjerujem da papa moze pogrijesiti i kad govori o stvarima vjere,osobito na ovakav polusluzbeni nacin,ipak smatram da papa Honorije nije pogrijesio i da je nepravedno osudjen od 3. Carigradskog sabora. Ne vidim nista lose u monoteletizmu jer ako je Krist samo jedna osoba onda je prikladno reci da ta jedna osoba ima samo jednu volju,ali ipak dvije naravi.

Novi si na ovom forumu pa nisi sa svime upoznat Catholicus. Ima nešto što se zove "ignoriraj lista". Veruj mi Catholicus! Nećeš to probati. Sad me pitaš: a kako se dođe na tu listu, šta je to?! Na tu listu dođu ljudi koji se otvoreno protive nauku katoličke Crkve ili živućem zakonitom učiteljstvu, također, na tu listu dolaze oni koji pljuju po nekom od crkvenih pastira, bilo sadašnjim bilo prošlim. Ovim šta si napisao, otvoreno se protiviš crkvenim dogmama koje kažu;

The Pope is infallible when he speaks ex cathedra. (De fide.)

Each of the two natures in Christ possesses its own natural will and its own natural mode of operation. (De fide.)


Kažem, novi si ovdje pa nisi upoznat kako stvari stoje. Pripazi da više ne pišeš ovakve stvari, pripazi da se ne pojaviš tamo gde se nećeš pojaviti. :-|

Što,nisi intelektom dokučio da je to dobri stari Bonifacije??? :b101:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 16 sij 2020 17:44 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 11 pro 2019 04:42
Postovi: 19
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Da,ja sam Bonifacije. Imam novi mobitel s kojeg se nisam mogao prijaviti na forum sa starim nickom pa sam morao promijeniti nick. Samo radi toga. Svatko normalan moze skuzit da je to ista osoba vec radi postovanja prema Valtorti. Mislim da je najbolje da se neko vrijeme udaljim s foruma dok se strasti ne smire pa se jednog dana mozda opet vratim s nekom zanimljivom temom. Sad se zelim posvetit svom duhovnom zivotu da i ja ne bih zavrsio u dubinama pakla. Vi se samo nastavite prepucavati. Ali me je najvise razocarala tratincica. Ne radi toga sto je rekla da imam psihickih problema nego radi toga sto je odbacila neizrecivi dar bozanskih objava.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 17 sij 2020 18:45 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
catholicus napisao:
Da,ja sam Bonifacije.

Ni za milijun godina ne bi pogodio. Ček malo! Ti si Bonifacije?! :shock: Ja sam Catholicus mislio da si mu ti brat blizanac. :lol:

catholicus napisao:
Svatko normalan moze skuzit da je to ista osoba vec radi postovanja prema Valtorti.

Rekao bi Zvonimir Levačić "Ševa": Mmm da. :lol:

catholicus napisao:
Mislim da je najbolje da se neko vrijeme udaljim s foruma dok se strasti ne smire pa se jednog dana mozda opet vratim s nekom zanimljivom temom. Sad se zelim posvetit svom duhovnom zivotu da i ja ne bih zavrsio u dubinama pakla.

Pametna odluka. Da si i dalje nastavio sa ovim otvorenim bogohuljem, citiram;

catholicus napisao:
..osobno vjerujem da papa moze pogrijesiti i kad govori o stvarima vjere,osobito na ovakav polusluzbeni nacin,ipak smatram da papa Honorije nije pogrijesio i da je nepravedno osudjen od 3. Carigradskog sabora. Ne vidim nista lose u monoteletizmu jer ako je Krist samo jedna osoba onda je prikladno reci da ta jedna osoba ima samo jednu volju,ali ipak dvije naravi.


budi siguran da bi završio na "ignoriraj listi".

Glupo mi je kad ti je ona gospođa napisala, citiram;

IZMEĐU NEBA I ZEMLJE napisao:
..sumnjam da imaš prijatelja.a kamoli curu.

Kakve su to fore i uvrede na osobnoj razini?! :roll: Niste ni svjesni koliko ste u zabludi gospođo draga.

Bonifacije napisao:
Ove sezone radio sam na moru i tamo se zaljubio u jednu mladu curu.A ona se jos vise zaljubila u mene. Tako da me sad ne zanima ni jedna druga cura. Mozda mi je sunce i more udarilo u glavu. Mislio sam da cu je zaboravit kad se vratim u Zagreb,ali mi bas i ne ide. Cesto sam bio u napasti da je pozovem kod sebe u stan,ali sam se ipak suzdrzao. Bio bi to smrtni grijeh koji mi Bog mozda nikad ne bi oprostio.Nisam zelio preuzeti odgovornost za vjecnu propast jedne mlade djevojke. Stalno mi je bila na pameti ova misao:'Pravi muskarac djevojku vodi Bogu a ne u krevet.' A mislio sam i na onu misao iz Valtortinih objava:'Prava je ljubav uvijek cista. A cistoca zdruzena s ljubavlju povlaci za sobom cijeli niz drugih kreposti.' Tako da mi je i Valtorta pomogla da se suzdrzim.

Lol. Slika

IZMEĐU NEBA I ZEMLJE napisao:
Što,nisi intelektom dokučio da je to dobri stari Bonifacije??? :b101:

Nisam majke mi! :l30:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 18 sij 2020 08:28 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
kopitar napisao:
Fran što kažeš o ovome moželi papa biti heretik?

Vidim da si nešto nestrpljiv oko ovog. :roll: :lol: Prije nego bilo šta odgovorim, želim ti nešto pokazati. Vidi ovo Kopitaru!



kopitar napisao:
Za slobodu nas Krist oslobodi.

Fran26 napisao:
A šta je to sloboda?! Ovim te stavljam u vrlo nezavidan položaj Kopitaru. Šta je to sloboda?! Možeš ovde postavit definiciju slobode?!

kopitar napisao:
Misliš da kopiram i postavim ovdje def. o slobodi.

Fran26 napisao:
Bilo bi poželjno.

kopitar napisao:
Sloboda nije nešto što bi se moglo jednostavno i matematički objasniti u nekoj definiciji isto kao što nije moguće ni Ljubav kao takvu definirati ili riječima objasniti, odnosno možemo samo djelomično i uz upotrebu simbola , slika i usporedbi nešto pokušati reći. Isto tako ni vjeru ne možemo definirati jer je nadnaravni dar koji nezasluženo primamo od Boga te ne postoje nekakvi naučni alati kojima bi mogli istraživati i mjeriti ovakve pojave.
Može nam djelomično pomoći teologija i filozofija i samo u mjeri koliko smo sami po iskustvu i znanju sposobni razumjeti.

Fran26 napisao:
Ali Crkva je dala definicije tih pojmova, jel?! Možeš ih ovde stavti?! Šta bi to bila sloboda, ljubav i vjera, naravno, onako kako ih Crkva definira.

kopitar napisao:
Ali da nebi pomislili da je to nešto što mogu razumjeti samo " pametni i učeni" to nikako jer je jednako razumljiva svakom čovjeku bez obzira na vjeru, kulturu, znanje ,dob i sl.

Fran26 napisao:
Nisam baš siguran da je to tako samo po sebi razumljivo. Kad bi bilo tako, jel bi postojalo 897 definicija vjere, ljubavi i slobode?!

kopitar napisao:
Slobodu i ljubav idu uvjek skupa jer su bitno povezani (ljubi i čini što hoćeš).

Fran26 napisao:
Ovaj put si u pravu. Ali šta je to sloboda a šta je to ljubav?!

Fran26 napisao:
Gdje je zapelo Kopitaru?! Ne ide?! Ni vrag da znaš definicije ali ih ljubomorno čuvaš za sebe i ne želiš ih podijeliti sa nama?! :l30: Ako je to u pitanju - pošteno! Imaš pravo na to. Još "jučer" ti je dogma da je Bog nepromjenjiv izgledala tako razumljivo, citiram;

kopitar napisao:
Naravno da je Bog nepromjenjiv i za to ne treba dogma...mislim da tako očite stvari nisu dogmatizirane jer bi to bilo vrijeđanje inteligencije vjernika.

Fran26 napisao:
Čudi me da su ti danas: sloboda, ljubav i vjera tako teške.

Fran26 napisao:
Nisi odgovorio na koje te to definicije slobode, ljubavi i vjere navelo razmišljanje vlastitom glavom?!



Znaš kad je ovo pisano Kopitaru?! 27.3.2019. Danas je 18.1.2020. Sad me pitaš: kakve veze ovo ima sa temom: Slučaj "Pape heretika Honarija I."?! Nema veze. Želim ti samo reći da ubuduće trebaš biti bolje strpljiv. Od 27.3.2019. godinice čekam odgovor na to šta je: sloboda, ljubav i vjera. Do dana današnjeg, samo tišina. :) Evo na čemu je završilo, citiram;

Fran26 napisao:
Nisi odgovorio na koje te to definicije slobode, ljubavi i vjere navelo razmišljanje vlastitom glavom?!

Ljubomorno čuvaš odgovore za sebe. Znam te dobro Kopitaru. Pošteno! Nikaj ne velim. :lol: Ne moraš to odgovoriti danas, sutra ili kad. Ako odgovoriš na to do kraja godine, ja zadovoljan. Na ova pitanja čekam odgovore od 27.3.2019. onda mogu još pričekati da kraja godine. Nema žurbe. :lol: Sad kad ponovo čitam ovu raspravu, nešto mi zapelo za oko. Kaže;

kopitar napisao:
Naravno da je Bog nepromjenjiv i za to ne treba dogma...mislim da tako očite stvari nisu dogmatizirane jer bi to bilo vrijeđanje inteligencije vjernika.

Treba dogama, zato ju je i Crkva definirala. Kak to misli: ne treba dogma?! :roll: Treba. A kaj ta dogma znači?! Možeš ovde stavit, kaj bi to značilo da je Bog nepromjenjiv?!

Vratimo se sad na temu.

kopitar napisao:
Fran što kažeš o ovome moželi papa biti heretik?

Sasvim je nebitno što ja kažem o ovome, bitno je samo ono što Ckrva kaže. Budući da je odgovor Crkve podulji, stavit ću ga u više postova, tek toliko, preglednosti radi. :) Bez brige Kopitaru! Nećeš morati čekat odgovore na ovu temu do 2021. godinice, kao što ja čekam odgovore na gore spomenuta pitanja od 27.3.2019. god. Samo kažem, malo strpljenja. :)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 18 sij 2020 08:45 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 12 lip 2018 18:40
Postovi: 571
Podijelio: 88 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
Fran26 napisao:
kopitar napisao:
Fran što kažeš o ovome moželi papa biti heretik?

Vidim da si nešto nestrpljiv oko ovog. :roll: :lol: Prije nego bilo šta odgovorim, želim ti nešto pokazati. Vidi ovo Kopitaru!



kopitar napisao:
Za slobodu nas Krist oslobodi.

Fran26 napisao:
A šta je to sloboda?! Ovim te stavljam u vrlo nezavidan položaj Kopitaru. Šta je to sloboda?! Možeš ovde postavit definiciju slobode?!

kopitar napisao:
Misliš da kopiram i postavim ovdje def. o slobodi.

Fran26 napisao:
Bilo bi poželjno.

kopitar napisao:
Sloboda nije nešto što bi se moglo jednostavno i matematički objasniti u nekoj definiciji isto kao što nije moguće ni Ljubav kao takvu definirati ili riječima objasniti, odnosno možemo samo djelomično i uz upotrebu simbola , slika i usporedbi nešto pokušati reći. Isto tako ni vjeru ne možemo definirati jer je nadnaravni dar koji nezasluženo primamo od Boga te ne postoje nekakvi naučni alati kojima bi mogli istraživati i mjeriti ovakve pojave.
Može nam djelomično pomoći teologija i filozofija i samo u mjeri koliko smo sami po iskustvu i znanju sposobni razumjeti.

Fran26 napisao:
Ali Crkva je dala definicije tih pojmova, jel?! Možeš ih ovde stavti?! Šta bi to bila sloboda, ljubav i vjera, naravno, onako kako ih Crkva definira.

kopitar napisao:
Ali da nebi pomislili da je to nešto što mogu razumjeti samo " pametni i učeni" to nikako jer je jednako razumljiva svakom čovjeku bez obzira na vjeru, kulturu, znanje ,dob i sl.

Fran26 napisao:
Nisam baš siguran da je to tako samo po sebi razumljivo. Kad bi bilo tako, jel bi postojalo 897 definicija vjere, ljubavi i slobode?!

kopitar napisao:
Slobodu i ljubav idu uvjek skupa jer su bitno povezani (ljubi i čini što hoćeš).

Fran26 napisao:
Ovaj put si u pravu. Ali šta je to sloboda a šta je to ljubav?!

Fran26 napisao:
Gdje je zapelo Kopitaru?! Ne ide?! Ni vrag da znaš definicije ali ih ljubomorno čuvaš za sebe i ne želiš ih podijeliti sa nama?! :l30: Ako je to u pitanju - pošteno! Imaš pravo na to. Još "jučer" ti je dogma da je Bog nepromjenjiv izgledala tako razumljivo, citiram;

kopitar napisao:
Naravno da je Bog nepromjenjiv i za to ne treba dogma...mislim da tako očite stvari nisu dogmatizirane jer bi to bilo vrijeđanje inteligencije vjernika.

Fran26 napisao:
Čudi me da su ti danas: sloboda, ljubav i vjera tako teške.

Fran26 napisao:
Nisi odgovorio na koje te to definicije slobode, ljubavi i vjere navelo razmišljanje vlastitom glavom?!



Znaš kad je ovo pisano Kopitaru?! 27.3.2019. Danas je 18.1.2020. Sad me pitaš: kakve veze ovo ima sa temom: Slučaj "Pape heretika Honarija I."?! Nema veze. Želim ti samo reći da ubuduće trebaš biti bolje strpljiv. Od 27.3.2019. godinice čekam odgovor na to šta je: sloboda, ljubav i vjera. Do dana današnjeg, samo tišina. :) Evo na čemu je završilo, citiram;

Fran26 napisao:
Nisi odgovorio na koje te to definicije slobode, ljubavi i vjere navelo razmišljanje vlastitom glavom?!

Ljubomorno čuvaš odgovore za sebe. Znam te dobro Kopitaru. Pošteno! Nikaj ne velim. :lol: Ne moraš to odgovoriti danas, sutra ili kad. Ako odgovoriš na to do kraja godine, ja zadovoljan. Na ova pitanja čekam odgovore od 27.3.2019. onda mogu još pričekati da kraja godine. Nema žurbe. :lol: Sad kad ponovo čitam ovu raspravu, nešto mi zapelo za oko. Kaže;

kopitar napisao:
Naravno da je Bog nepromjenjiv i za to ne treba dogma...mislim da tako očite stvari nisu dogmatizirane jer bi to bilo vrijeđanje inteligencije vjernika.

Treba dogama, zato ju je i Crkva definirala. Kak to misli: ne treba dogma?! :roll: Treba. A kaj ta dogma znači?! Možeš ovde stavit, kaj bi to značilo da je Bog nepromjenjiv?!

Vratimo se sad na temu.

kopitar napisao:
Fran što kažeš o ovome moželi papa biti heretik?

Sasvim je nebitno što ja kažem o ovome, bitno je samo ono što Ckrva kaže. Budući da je odgovor Crkve podulji, stavit ću ga u više postova, tek toliko, preglednosti radi. :) Bez brige Kopitaru! Nećeš morati čekat odgovore na ovu temu do 2021. godinice, kao što ja čekam odgovore na gore spomenuta pitanja od 27.3.2019. god. Samo kažem, malo strpljenja. :)



Ja sam ti odgovoril prema svojim ograničenim sposobnostima što za mene znači sloboda a točne definicije sam traži po internetu i enciklopedijama.

Ako misliš da je moj odgovor pogrešan ili nepotpun rado bi čuo spontani tvoj odgovor a kasnije ako želiš stavi i definicije.
Citat:


kopitar napisao:
Naravno da je Bog nepromjenjiv i za to ne treba dogma...mislim da tako očite stvari nisu dogmatizirane jer bi to bilo vrijeđanje inteligencije vjernika.

Treba dogama, zato ju je i Crkva definirala. Kak to misli: ne treba dogma?! :roll: Treba. A kaj ta dogma znači?! Možeš ovde stavit, kaj bi to značilo da je Bog nepromjenjiv?!
Citat:


Pa upravo kak sam i objasnil, dogma za očite stvari nisu potrebne jer je samo po sebi logično nešto tipa da je Bog vječan ili nepromjenjiv i naravno da takva dogma ne postoji.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 18 sij 2020 15:32 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
kopitar napisao:
Pa upravo kak sam i objasnil, dogma za očite stvari nisu potrebne jer je samo po sebi logično nešto tipa da je Bog vječan ili nepromjenjiv i naravno da takva dogma ne postoji.

Ostavimo ostalo na sekundu da probamo ovo razjasnit. Kak si ti to napisal?! Takve dogme ne postoje?!

God is absolutely immutable. (De fide.)
God is eternal. (De fide.)


Upravo gledaš u njih. Jesi gledal "Gruntovčane"?! Kad su tetec Cinober i Pišta lugar kartali, Pišta je u jednom trenutku rekel tetecu Cinoberu: "Polefko Cinober! Nejdi na tenki led tancati". Tak i ja Kopitaru tebi sada kažem: "Polefko Kopitar! Nejdi na tenki led tancati". Na dogme sam posebno osjetljiv. Kad vidim da se netko tome protivi ili izvodi umne akrobacije u kojima tvrdi, citiram;

kopitar napisao:
...naravno da takva dogma ne postoji.

Postoji! Jedna i druga. Upravo gledaš u njih.

God is absolutely immutable. (De fide.)
God is eternal. (De fide.)


Sad kad bi još znao kaj to znači, tko sretniji od tebe. :)

p.s.

Lepo te upozoravam! Pripazi što pišeš. :-|


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 18 sij 2020 16:35 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 12 lip 2018 18:40
Postovi: 571
Podijelio: 88 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
Fran26 napisao:
kopitar napisao:
Pa upravo kak sam i objasnil, dogma za očite stvari nisu potrebne jer je samo po sebi logično nešto tipa da je Bog vječan ili nepromjenjiv i naravno da takva dogma ne postoji.

Ostavimo ostalo na sekundu da probamo ovo razjasnit. Kak si ti to napisal?! Takve dogme ne postoje?!

God is absolutely immutable. (De fide.)
God is eternal. (De fide.)


Upravo gledaš u njih. Jesi gledal "Gruntovčane"?! Kad su tetec Cinober i Pišta lugar kartali, Pišta je u jednom trenutku rekel tetecu Cinoberu: "Polefko Cinober! Nejdi na tenki led tancati". Tak i ja Kopitaru tebi sada kažem: "Polefko Kopitar! Nejdi na tenki led tancati". Na dogme sam posebno osjetljiv. Kad vidim da se netko tome protivi ili izvodi umne akrobacije u kojima tvrdi, citiram;

kopitar napisao:
...naravno da takva dogma ne postoji.

Postoji! Jedna i druga. Upravo gledaš u njih.

God is absolutely immutable. (De fide.)
God is eternal. (De fide.)


Sad kad bi još znao kaj to znači, tko sretniji od tebe. :)

p.s.

Lepo te upozoravam! Pripazi što pišeš. :-|


Nemaš dovoljno intelektualnog poštenja da priznaš da dogme tipa Bog je vječan i nepromjenjiv nemaju smisla jer je to jasno i malom djetetu i to je po meni vrijeđanje inteligencije vjernika osim ako su to samo usputne konstatacije sa ciljem da se objasne teže i kompliciranije stvari koja ta dogma želi reći ili je možda smisao takve dogme da posluži kao uvod u objašnjenje nečeg mnogo složenijeg kao npr. Trojstvo i sl.
Po meni dogmatiziranje stvari koje su same po sebi jasne čini kontraefekte koji šalju poruku vjerniku "ti nisi tu da misliš", čime umanjuje i njegovu misaonu potreb da se bavi najljepšim i najkorisnijim poslom a to je otkrivanje Boga tj. teologijom.
Nažalost ovaj strah i nepovjerenje prema teologiji je kod vjernika masovno prisutan jer im je nametnuta kriva predodžba da je teologija rezervirana samo za npr. svećenike a što je najgore i kad većine svećenika je prisutan ovaj neobjašnjivi strah. Sa čudnim te čudom gledaju kad ih pitaš nešto da ti pojasne neke nejasnoće teološke prirode, mjesto da potiču takve stvari oni ih na ovaj način suzbijaju.
Po meni suzbijati potrebu za teologijom je isto što i za Bogom jer se upravo sa teologijom bavimo onim što je naj više volimo tako da nema suštinski razlike između nje i molitve. Kažu da su se nekada vodili teološki razgovori po ulicama Carigrada kao nešto obično i svakidašnje poput pijenja kave.
Nažalost ova potreba polako izumire a naručiti kod nas katolika i dobro bi bilo kad bi se ovim problemom pozabavila Crkva da se vidi koji je uzrok tome.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 18 sij 2020 20:01 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 05 pro 2018 15:23
Postovi: 638
Podijelio: 26 zahvala
Zahvaljeno je: 11 zahvala
catholicus napisao:
Da,ja sam Bonifacije. Imam novi mobitel s kojeg se nisam mogao prijaviti na forum sa starim nickom pa sam morao promijeniti nick. Samo radi toga. Svatko normalan moze skuzit da je to ista osoba vec radi postovanja prema Valtorti. Mislim da je najbolje da se neko vrijeme udaljim s foruma dok se strasti ne smire pa se jednog dana mozda opet vratim s nekom zanimljivom temom. Sad se zelim posvetit svom duhovnom zivotu da i ja ne bih zavrsio u dubinama pakla. Vi se samo nastavite prepucavati. Ali me je najvise razocarala tratincica. Ne radi toga sto je rekla da imam psihickih problema nego radi toga sto je odbacila neizrecivi dar bozanskih objava.


E to je ono kad ja kažem da svak percipira sebe u drugome. Nemam se ja što smirit. Ja tebi ko ni ti meni niti iko ikome ovde ne znači ništa u životu :) Nema tu smirivanja...što se mene tiče. Ti misliš da san ja tebi iz ljutnje nešto rekla. Ništa mi nisi reka loše da bi se ja ljutila, pa sve i da jesi, ja to zaboravljam brže nego rečeš keks. Takva sam. Prije bi se imala ljutit na druge. Ali ta tvoja oholost je nemoguća. Čisto ljudski gledano NEMOGUĆA. I nemoguće iritirajuća. Ne bi ni tada spominjala ništa ali iz jednostavnog razloga što ovaj forum čitaju drugi ljudi...mladi ljudi...labilni ljudi. I sad da nađu ideš u paka jer ne voliš Valtrotu..npr. Normalana mlada osoba će se zapitat jel to možda jedan od "nadimaka" za našu Gospu... :? Još to bacanje u paka drugoga... Po mnogim svecima da ne kažem svim većina ljudi ide u paka...ali ko si ti da određuješ ko će to ić..i po kojim ti mjerilima "to" radiš... ti se ne bojiš Boga? Ti ćeš nekome govorit šta da ispovida. To komunisti nisu radili. EEjj stani malo....stani malo momče..previše je.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 18 sij 2020 21:11 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
kopitar napisao:
Nemaš dovoljno intelektualnog poštenja da priznaš da dogme tipa Bog je vječan i nepromjenjiv nemaju smisla jer je to jasno i malom djetetu i to je po meni vrijeđanje inteligencije vjernika osim ako su to samo usputne konstatacije sa ciljem da se objasne teže i kompliciranije stvari koja ta dogma želi reći ili je možda smisao takve dogme da posluži kao uvod u objašnjenje nečeg mnogo složenijeg kao npr. Trojstvo i sl.

Znači, ipak postoje te dogme. Ovde si napisao, citiram;

kopitar napisao:
...dogma za očite stvari nisu potrebne jer je samo po sebi logično nešto tipa da je Bog vječan ili nepromjenjiv i naravno da takva dogma ne postoji.

Postoji ili ne postoji?!


kopitar napisao:
Nemaš dovoljno intelektualnog poštenja da priznaš da dogme tipa Bog je vječan i nepromjenjiv nemaju smisla jer je to jasno i malom djetetu i to je po meni vrijeđanje inteligencije vjernika...

God is absolutely immutable. (De fide.)

The 4th Lateran Council and the Vatican Council teach that God is immutable (incommutabilis) D 428 1782. Holy Scripture excludes·all change from God and positively ascribes to Him absolute immutability. James I, 17: "With whom there is no change nor shadow of alteration." They (the heavens) shall perish but thou remamest and all of them shall grow old. And as a vestment thou shalt change them, and they shall be changed. But thou art always the selfsame. And thy years shall not fail.n Cf. Ps. 32, II ; Is. 46, 10; Hebr. 6, 17. Mal. 3, 6 indicates in the Divine Name of God the basis of the absolute immutability of God: For I am the Lord, and I change not.": Life and activity arc associated with God's immutability. St. Augustine says: "God knows to act in restfulless and to rest in activity." Novit quiescens agere ct agens quiescere (De av. Dei XII 17, 2). The Fathers exclude all change from God. Tertullian stresses that the Incarnation of the Logos involved no change or mutation in God: Furthermore God must be held to be unchangeable and inlmutable, because He is eternal" (Adv. Prax. 27). Origen opposes to the stoical teaching of God's corporeality and His consequent mutublity the Christian teaching of God's absolute inlmutability, for this he adduces proof [roln the Holy Writ (Ps. 101, 28; Mal. 3, 6) ; he also rejects the reproach by Celsus that God's Incarnation inlplied a change for the worse (C. Cels. I 21; IV 14). St. Augustine derives God' immutilbility froin His absolute plenitude of being which is expressed in th name Jahweh: "Being is a name which Connotes immutability. For all that changes ceases to be what it was and commences to be what it was not. True Being, Genuine Being is possessed only by Him who does not change " (Sermo 7, 7). St. Thomas bases the absolute immutability of God on His pure actuality, on His absolute simplicity and on His infinite perfection. Mutability includes potentiality, composition, and inperfection, and is thus irreconcilable with God as the actus purus, the absolutely perfect Essence. S. tho I 9, I. When God operates ad extra (outside Himself), for example, in the creation of the world, He does not effect a new act, but He enters on a new realisation of the eternal resolve of His divine will. The decree of creation is as eternal and immutable as the Divine Essence with which it is factually identical: only its effect, the created world is temporal and mutable. Cf. St. Augustine, De civ. Dei. Ludwig Ott "Fundamentals of Catholic Dogma"


God is eternal. (De fide.)

The dogma asserts that God possesses the Divine Being without beginning and without end, and without succession in a constant undivided now.The 4th Lateran Council and the Vatican Council attribute to God the predicate" eternal" (aetemus). D 428, 1782. Holy Writ bears witness to the individual grounds of the Divine eternity. The negation of beginning and end is expressed in Ps. 89, 2: Before the mountains were made, or the earth and the world were formed: from eternity and to eternity Thou art God." The absolute lack of succession is seen in Ps. 2, 7: "The Lord hath said to me: Thou art my Son, this day have I begotten thee." Jo. 8, S8: "Before Abraham was made, I am." Cf Ps. 101, 27 et seq.; 89, 4; 2 Peter 3, 8. The Fathers, in their conflict with the heathen world, falniliar with the genealogies of gods, expressly attest God's eternity. Cf. Aristides, Apol. 1.4; Tatian, Or. 4,3 ; Athenagoras Supp!. 10; St. Irenaeus, Adv. haer. II , 2. St. Augustine says that God's eternity is a constant present: "The eternity of God is His Essence itself: which has nothing mutable in it. In It there is nothing past, as if it were no longer, nothing future, as if it had not yet been. In It there is only , is,' that is, the present" (Enarr. in Ps. 101, 2, 10). Ludwig Ott "Fundamentals of Catholic Dogma"



To je jasno tebi i malom djetetu?! :roll: To vređa inteliganciju vjernika, do tih zaključka bi i sam došao da ti Crkva to nije rekla?! :roll:

kopitar napisao:
Po meni dogmatiziranje stvari koje su same po sebi jasne čini kontraefekte koji šalju poruku vjerniku "ti nisi tu da misliš", čime umanjuje i njegovu misaonu potreb da se bavi najljepšim i najkorisnijim poslom a to je otkrivanje Boga tj. teologijom.

Vjernik nema šta misliti, sve je već smišljeno. Šta sad ti tim dogmama možeš dodati ili oduzeti, koja korist za ove dogme ako ti nešto misliš o njima?! :roll:

kopitar napisao:
Po meni suzbijati potrebu za teologijom je isto što i za Bogom jer se upravo sa teologijom bavimo onim što je naj više volimo tako da nema suštinski razlike između nje i molitve.

Teologija se ne uči, teologija se sluša. Kako Crkva kaže tako jest. Nema rasprave oko toga.

kopitar napisao:
Kažu da su se nekada vodili teološki razgovori po ulicama Carigrada kao nešto obično i svakidašnje poput pijenja kave.

Tko to kaže: Dušan Berđa?! :lol: Da mi je bilo čuti te razgovore. :roll:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 19 sij 2020 07:46 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 11 pro 2019 04:42
Postovi: 19
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Potpuno je sigurno,tratincice, da nisi umjerena u jelu i picu i da ti post nije postao stil zivota. A kako to mogu znati ako te ne pozajem i ako mi to Bog nije objavio? Ne moram te ni poznavati niti mi Bog to mora objaviti,ali to sigurno znam na temelju gluposti koje ovdje pises iz dana u dan. Jer kad bi stvarno bila umjerena u jelu i picu i kad bi vise postila,ne bi mogla pricati ovakve gluposti kakve pricas u zadnje vrijeme. Zato ti od srca preporucam sveti post i kao pokoru za tvoje grijehe i kao lijek za tvoje duhovne bolesti. A sad je ocito da je tih duhovnih bolesti puno vise nego sto sam mislio. A mozda i nije slucajno sto si poludila nakon blagdana jer u te dane ljudi obicno pretjeraju s jelom i picem. A ako ne poslusas ovaj moj savjet,onda postoji veoma velika vjerovatnost da ces cijelu vjecnost postiti u paklu. Samo te post moze spasiti od vjecne osude,tratincice. Ne moras prihvatit Valtortu ako ti nije dana ta milost,ali post moras prihvatit. Post ce te poniziti,urazumiti,smiriti i sto je mozda najvaznije post ce obuzdati spolni nagon u tebi pa neces vise mastati o tome da se jednog dana u braku prepustas zabranjenim uzicima. Vise ti ne savjetujem odlazak u samostan jer bi bila na teret svojoj redovnickoj zajednici. Samo ti nastavi moliti za svog bracnog partnera koji ce moci zadovoljiti tvoju pozudu u zakonitom braku.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 37 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 6 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr