www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 16 lip 2024 08:36

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 252 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 26  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 29 ožu 2006 08:34 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
damir707 napisao:
Smrt,odnosno napuštanje ovozemaljskog i odlazak jednog supružnika
u bolji, vječni život, otvara mogućnost solidarnosti prema potrebama onog
koji ostaje. Crkveni zakon je tu jasan. Može se opet ženiti. Ljudski život je
žrtva i iskustveni put u svim smjerovima. Na tom putu pronalaziš i biraš
u istini i ljubavi JEDNU osobu po pitanju braka za čitav život.
Da li smo sebični i sebeljubni ako iskorištavamo mogućnost ponovne
ženidbe (odabira) i da li tu ima elemenata iskrivljenih osjećaja solidarnosti
ili možda težnji prema zaboravu nerazrješivosti vlastite veze?




Dragi damire707 vidim da je tema koja vrlo okupira tvoje iskreno i plemenito srce pa ću pokušati u kratkim crtama dati svoje viđenje,ali isključivo potkrijepljno Crkvenim naukom.Naime kako pišeš i znadeš Crkveni nauk, a time i crkveno zakonodavstvo svoje izvorište ima u Evanđelju, u riječima i djelima Isusa Krista, od kojega ne može odstupiti. Stoga i pitanja braka imaju svoje uporište u Evanđelju, na više mjesta.Tako Lk 20,27-38 (Pristupe mu neki od saduceja, koji niječu uskrsnuće. Upitaše ga: "Učitelju! Mojsije nam napisa: Umre li bez djece čiji brat koji imaše ženu, neka njegov brat uzme tu ženu te podigne porod bratu svomu. Bijaše tako sedmero braće. Prvi se oženi i umrije bez djece. Drugi uze njegovu ženu, onda treći; i tako redom sva sedmorica pomriješe ne ostavivši djece. Naposljetku umrije i žena. Kojemu će dakle od njih ta žena pripasti o uskrsnuću? Jer sedmorica su je imala za ženu. Reče im Isus: "Djeca se ovog svijeta žene i udaju. No oni koji se nađoše dostojni onog svijeta i uskrsnuća od mrtvih niti se žene niti udaju. Zaista, ni umrijeti više ne mogu: anđelima su jednaki i sinovi su Božji jer su sinovi uskrsnuća.")Vidiš, Isus dakle ne osporava mogućnost da se netko više puta ženi, zašto bi onda to Crkva činila!?E sad je tu ovo pitanje. bračno zajedništvo (koje podrazumijeva ljubav) ono je moguće više puta (nakon smrti supružnika/ce), jer je brak zemaljska ustanova "Djeca se ovog svijeta žene i udaju" i Crkva nema pravo uskratiti nekome novo bračno zajedništvo ako on to želi i to je dobro, jer onaj koji se odlučuje za brak ima pravo na njega jer "nije dobro da čovjek bude sam"!

Kad je u pitanju ljubav, onda se ona može shvatiti i živjeti i šire od bračnog zajedništva. Ukoliko se živi u braku moguća je više puta (nakon smrti supružnika/ce) za one koji to žele. Ali oni,(predpostavljam što tebe okupira) koji žele tu ljubav sačuvati i darovati samo jednoj osobi, i nakon njezine smrti - nitko ih ne priječi - dapače ima dosta takvih slučajeva bračne vjernosti i nakon smrti. Međutim, takvi ne mogu biti mjerilo onima koji se žele ponovno oženiti (udati).Ukoliko netko želi živjeti u ljubavi "onog svijeta i uskrsnuća od mrtvih niti se žene niti udaju". Primjer je Isus (život u celibatu) koji savjetom poziva na savršenstvo one koji žele već sada u ovome svijetu biti dionici vječne "ljubavi" u najširem smislu - gdje se niti žene niti udavaju - koja nadilazi bračnu ljubav. Tu je temelj redovničkih zavjeta "beženstva" i svećeničkog celibata. To je savjet Isusov za one koji to žele i slobodno odabiru.Stoga moj damire707 Isus nam daje primjer i savjet,i što god da odabereš nećeš pogriješti jer ćeš raditi po svojoj savjesti i ljubavi koju osjećaš,a to je najbitnije.Nadam se da nisam bio predugačak i da će ti ovo barem malo pomoći! :!: :evil:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 30 ožu 2006 06:08 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 vel 2006 23:15
Postovi: 709
Podijelio: 3 zahvala
Zahvaljeno je: 6 zahvala
Hvala ti dragi brate Joakime na uvijek lijepim riječima.
Očito si kroz ovaj post prepoznao moju dušu. OK. Pitam se još da li ljubav
onih koji se drugačije odluče (ponovo se žene) može biti približno upravo-
-proporcijalna onoj prvoj? Oni će sigurno nastojati da bude i reći da ona
prva zaborava nema. Malo se šalim, ali na novonastalu situaciju mogu
utjecati i neki drugi faktori, djeca godine..
Možda da otvorim neki post, nrp. LJubav u braku ili možda ovo još
netko može prokomentirati?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 30 ožu 2006 15:30 
Odsutan
Počivao u miru Božjem
Počivao u miru Božjem

Pridružen: 31 sij 2006 18:58
Postovi: 685
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
ja mislim da je svaka ljubav neponovljiva i samim time svaka divna....


mislim da ni djeca ni godine ne mogu utjecati na ljubav..jedino što mislim da može utjecati na ljubav je koliko smo mi slobodni dozvoliti sebi da volimo i da imamo čisto srce prema toj osobi....

u biti sam sigurna da nije toliko bitna ni osoba ni vrijeme ni mjesto...nego samo naše raspoloženje za ljubav i za radostan duh....

no sve te ljubavi su amplitudne....jedino ljubav prema Bogu je konstantna i prava ..i jedino ona u potpunosti ispunjava tako da ispunjeni Njegovom ljubavi nemamo potrebu tražiti nekog/nešto drugo da nas potakne/upotpuni...jer se osjećamo potpuni i dostatni za sve

hvala i slava Isusu


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 17 lis 2006 17:20 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 08 tra 2006 23:20
Postovi: 141
Lokacija: Paradiso (CH)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
dominik kao gost napisao:
po mom vjerovanju brak je do smrti.
a rastava je dopustena samo u slucaju preljuba.


Amen!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 19 lis 2006 18:20 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 06 lis 2006 15:58
Postovi: 189
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Ćubela napisao:
dominik kao gost napisao:
po mom vjerovanju brak je do smrti.
a rastava je dopustena samo u slucaju preljuba.


Amen!

Ne PRELJUBA, nego BLUDNIŠTVA! :shock:
:o „Ne tužite se jedni na druge da ne budete osuđeni. Evo, sudac stoji pred vratima! Za uzor
strpljivosti i podnošenja zala uzmite, braćo, proroke koji su govorili u ime Gospodnje. Eto, blaženima nazivamo one koji ustrajaše. Za postojanost Jobovu čuste i nakanu Gospodnju vidjeste jer milostiv je Gospodin i milosrdan! Prije svega braćo ne zaklinjite se ni nebom ni zemljom, ni ikojom drugom zakletvom. Vaše da neka bude da, i ne-ne, da ne padnete pod sud.“ Jak 5,9-12

„Budite savršeni kao što je savršen kao što je savršen Otac vaš na nebesima!“ (Mt 5,48)- Ovo je rečenica kojom Gospodin završava celi jedan niz uputa datih na Gori, a među koje spada i govor o preljubu i bludništvu, rastavi i otpustu. Kako pri tom da se ne zapitamo koliko smo mi puta izvršili preljub prema Gospodinu odmetnuvši se od njega svojim brojnim gresima, a da je On ostao veran nama. Možemo biti ne samo preljubnici s vremena na vreme, nego i otvoreni bludnici i raskolnici, a On opet daje da „kiša pada i dobrima i zlima“, On nam ne uskraćuje šansu za pokajanjem i obraćenjem. On želi da i mi budemo savršeni poput njega, milosrdni poput njega, jer ljubav sve podnosi, sve prašta, svemu se nada...Iz tog razloga On poziva na to da ne rastavljamo ono što On združi, nego da budemo strpljivi i milosrdni; da praštamo jedni drugima, kao što je i On oprostio nama. „Zli slugo , zar i ti nisi trebao činiti tako. Ja ti oprostih toliko, a ti nisi u stanju oprostiti to malo.“ Na žalost, vrlo često se mi postavljamo poput gospodara milosti, umesto kao upravitelji koji su dužni opraštati.
U Mk 10,2-12 Isus jasno kaže da su muž i žena jedno telo, te da svatko tko otpusti svoju ženu i oženi se drugom čini preljub, a da je otpust bio dozvoljen kod Mojsija zbog okorelosti njihovog srca. Znamo pak da mi molimo za srce od mesa a ne od kamena, život po milosti, a ne po zakonu. Također, znamo da će nam biti mereno po meri kojom mi budemo merili. Ako je tako, kako onda u ovom kontekstu tretiramo Iv 8,1-11, kada su se morali razići svi , od starijih do mlađih, oni koji su mislili kamenovati uhvaćenu ženu u preljubu. Nitko je ne osudi, jer su svi bili sa gresima. Netko može celi život „sliniti“ požudno gledajući za drugim ženama, što je (složit ćeš se) preljub u srcu , kako kaže Isus, a da žena zbog osećaja odbačenosti i jednostavne želje za utehom jer je muž ne voli, ode, kada se nađe u situaciji, u zagrljaj drugom muškarcu. I to da mu bude razlog da je može javno otpustiti, tj. da dobije za to poništenje sakramentalnog braka? Zar ne zaslužuje reč :“Licemeru! Proždireš devu, a cediš komarca!“ Brak za crkvu jest sakrament. Sakrement bi trebao biti novost života koja se trajno obnavlja u intimnom odnosu s Bogom. Kad se tako zazpočne ženidba onda ona i ima Božju pomoć i Božji blagoslov. I onda može i trajati - u dobru i zlu, u zdravlju i bolesti.
Zato sam u naslovu (citatu) stavio primer Jobove postojanosti. Jednom kada kažemo DA, neka to i bude DA, kako ne bi smo potpali pod sud. Nadalje, dobro bi bilo pažljivo pročitati tekst Mt 5,32 gdje Isus razlikuje reči preljub i bludništvo. On ne kaže „sem da se nađe u preljubu“, nego „zbog bludništva“. Preljub je priljubljivanje drugom, davanje ljubavi drugom, dok su bludnice , u Isusovo vreme bile žene lakog morala za koje se znalo da su bludnice, kao što je to bila Marija Magdalena pre svog obraćenja. Logično je da se onda postavlja pitanje : Što sa slučajem kad jedan od supružnika živi otvoreno u grehu, ne nastojeći da se menja i na taj način javno i osobno i javno u krupnoj stvari ponižava svog sudruga? Da li da trpi poput Joba ili ...? Mislim da je to stvar izbora trpećeg, s tim da u krajnjoj meri ima pravo na rastavu od postelje i pravno, sudsku rastavu zbog raspodele imovine, ali ne i sakramentalnu, sem da se utvrdi da ženidba nije bila niti valjana u startu.
Sv. Ivan Zlatousti svetuje mladim muževima da održe ovaj govor svojim suprugama: "Uzeo sam te u svoje ruke i volim te, volim te vise od svoga života. Jer sadašnji život nije ništa, i moj najgorljiviji san jest provesti ovaj život s tobom, tako da budemo sigurni da nećemo biti odeljeni u onome koji nam je namenjen (...). Stavljam ljubav prema tebi iznad svega i ništa mi ne bi bilo bolnije nego kad ne bih uvek mislio kao ti".
Srdačan pozdrav, brate Ćubela!
Muževi ljubite svoje žene kao što je Hrist ljubio Crkvu! AMEN!
:idea:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 22 lis 2006 14:38 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Iako je poštovani Jovan dosta dobro objasnio sakramentalnu trajnost ženidbe u odnosu na rastavu od postelje i stola,nadodat ću samo par riječi i nekoliko važnih citata iz SP.Naša Katolička Crkva uči da pokušaj ženidbe nakon rastave predstavlja teški grijeh.Iz priloženoga se vidi da brojne protestantske skupine to odobravaju.Znam da je to koji puta vrlo teško shvatiti i razumjeti u svakodnevnom životu,ali je to činjenica koja je čvrsto utemeljena na Kristovim riječima,mislim d aje već bilo citirano u Mt 5,31-32.Zatim imamo nadalje u Mt 19,3-10 Lk 16,18 u SZ imamo kod proroka Malahije 2,16-"Jer ja mrzim otpuštanje žena-govori Jahve,Bog Izraelov-i onoga koji nevjerom haljine svoje kalja-govori Jahve nad Vojskama!Poštujte dakle život svoj,ne budite nevjerni!".Imamo još nekoliko odlomaka,pa tko ima volju evo:Mt 19,16-19 Mk 10,11-12.17-19 Lk 18,19-20 Rim 7,2-3 Rim 13,8-10 1 Kor 6,9-11 1Kor 7,10-11


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 10 tra 2007 20:07 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6390
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
Mnogi brak se nasukao.Cija je krivica?Jeli to apokalipticka bijeda ili zavodjenje danasnjeg vremena.?
Dali je zajednicki zivot(ili bar zivot onog sto je ostao sam)zaista nemoguc.?Mi ljudi gledimo onako kako zelimo da vidimo,a sto je za mene dobro,ne mora da bude dobro i za bracnog druga.
Mozda neki nisu ni svjesni,kolike posljedice mogu da ostanu,na djeci i bracnom paru,ako se krivo optuzi,mozda u njegovim ocima ispravno,ali u drugoga neispravn?Jer i on je vidio onako kako je on htio?
Ako si i ti jedan ,od rastavljenih....Samo Bog zna tvoje srce,tvoju nevolju,tvoje suze,tvoje ponore...Da li ti On oprasta.?
Zato obrati mu cijelo svoje srce,i on ce ti oprostiti.
Ali zasto rastavljeni i ponovno ozenjeni nemaju mjesta za stolom Gospodnjim.?To je kao iskljucivanje od zajednistva za stolom u nekoj obitelji:Tko i unatoc svih opomena razara jezgro obitelji..
(ljubav koja trazi zajednistvo u dobrim i zlim danima)sam se izdvaja od stola.a sta je s onima koji se ne odvajaju sami od stola?
Dogadja se da jedni primaju sa ozbiljnoscu i vjerom potvrdjuju Gospodinove rijeci: "Sto je Bog vezao"..ovo iskljucivanje zajednistva za stolom nije crkvena osuda(jer samo Bog poznaje ljudsko srce)
I nije iskljucenje iz crkve,(jer ti zauvjek ostajes u Kristovoj obitelji)
nego samo signal,da se ovdje radi o necemu,sto je za covjeka najvaznije:

O onoj ljubavi ,koja je neunistiva,jer dolazi od Boga.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 10 tra 2007 22:46 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 svi 2006 20:51
Postovi: 166
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Citat:
Ali zasto rastavljeni i ponovno ozenjeni nemaju mjesta za stolom Gospodnjim.?To je kao iskljucivanje od zajednistva za stolom u nekoj obitelji:Tko i unatoc svih opomena razara jezgro obitelji..

ne razumijem točno ovu rečenicu. zapravo, ne razumijem što znači- Tko i unatoc svih opomena razara jezgro obitelji.. ...tko razara jezgru obitelji?...koje su opomene...
mislim da nije istina da rastavljeni i ponovno oženjeni nemaju mjesta za stolom Gospodnjim, kao što ne mislim da to vrijedi i za one koji nemaju sve sakramente... za Njegovim stolom nemaju mjesta oni koji se ne kaju. u to sam sigurna. htjela sam napisati da za Njegovim stolom nema mjesta za one koji su zli, koji lažu, koji varaju, kradu, ogovaraju, smišljaju kako nekoga povrijediti, uvrijediti, koji ne ljube, koji su sebi najvažniji... a onda sam se sjetila da i za njih ima mjesta za stolom Gospodnjim, ako se pokaju.
isključivanje iz zajedništva ja ipak malko gledam i kao Crkvenu osusu, ograđivanje, jer ne samo što te zajednica prezrela, nego ti je Crkva zabranila pravo na ispovjed, na oprost, na pričest. pisali smo o kajanju i vidljivim i nevidljivim sakramentima, ali ne postoji ispovjed za ludu... zar ne?
i nije uvijeh oholost i sebeljubivost oba bračna druga razlog rastave, i toga moramo biti svjesni. tko zna kakvi sve brodolomi ljude natjeraju na rastavu. tko zna što sve ljude 'natjera' da se uopće vjenčaju prije nego se dovoljno poznaju i budu zreli svjesni svoga čina...
ostaje mi pitanje- je li veći grijeh nepromišljeno ući u brak i 'osigurati' mučan život sebi, bračnom drugu, eventualnoj djeci, ili prekinuti tu muku.
zašto su zaručnički tečajevi samo formalnost, zašto ih svi uvijek prođu, zašto svećenici vjenčavaju parove kojima je beba na putu- trebali bi pričekati godinu dana (ne izmišljam, takav je Crkveni zakon, svećenik mi je rekao) pa ih onda vjenčati, a ne iz 'nužde' ili 'prinude'... zar sve te stvari nemaju udjela u rastavi brakova?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 11 tra 2007 05:22 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
[
Citat:
mislim da nije istina da rastavljeni i ponovno oženjeni nemaju mjesta za stolom Gospodnjim, kao što ne mislim da to vrijedi i za one koji nemaju sve sakramente... za Njegovim stolom nemaju mjesta oni koji se ne kaju. u to sam sigurna. htjela sam napisati da za Njegovim stolom nema mjesta za one koji su zli, koji lažu, koji varaju, kradu, ogovaraju, smišljaju kako nekoga povrijediti, uvrijediti, koji ne ljube, koji su sebi najvažniji... a onda sam se sjetila da i za njih ima mjesta za stolom Gospodnjim, ako se pokaju.


.."Idi i ne griješi više"..vrijedi za sve...

..sjetite se da nije bilo mjesta za Isusa ..."Hramu Božjem"..

.. a bilo je za ..."hramske trgovce"...

..pa vjerujte...u Božju pravednost...SVAKAKO...

.jer Božja riječ je zadnja i SAVRŠENO ISTINITA I PRAVEDNA..

..makar te riječi pravednosti ..ne čujemo uvijek u crkvi..

..jer u "ono vrijeme"..oni koji su se prvi trebali pokloniti pred Mesijom..
..prvi su ga osudili..

..pa eto od onoga vremena..pa do sada..ništa se nije promijenilo...

..Mnogi govore u IME Gospodnje..

..a malo ih je...kroz koje govori Duh Gospodnji...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 11 tra 2007 07:16 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
rebeka napisao:
Mnogi brak se nasukao.Cija je krivica?Jeli to apokalipticka bijeda ili zavodjenje danasnjeg vremena.?
Dali je zajednicki zivot(ili bar zivot onog sto je ostao sam)zaista nemoguc.?Mi ljudi gledimo onako kako zelimo da vidimo,a sto je za mene dobro,ne mora da bude dobro i za bracnog druga.
Mozda neki nisu ni svjesni,kolike posljedice mogu da ostanu,na djeci i bracnom paru,ako se krivo optuzi,mozda u njegovim ocima ispravno,ali u drugoga neispravn?Jer i on je vidio onako kako je on htio?
Ako si i ti jedan ,od rastavljenih....Samo Bog zna tvoje srce,tvoju nevolju,tvoje suze,tvoje ponore...Da li ti On oprasta.?
Zato obrati mu cijelo svoje srce,i on ce ti oprostiti.
Ali zasto rastavljeni i ponovno ozenjeni nemaju mjesta za stolom Gospodnjim.?To je kao iskljucivanje od zajednistva za stolom u nekoj obitelji:Tko i unatoc svih opomena razara jezgro obitelji..
(ljubav koja trazi zajednistvo u dobrim i zlim danima)sam se izdvaja od stola.a sta je s onima koji se ne odvajaju sami od stola?
Dogadja se da jedni primaju sa ozbiljnoscu i vjerom potvrdjuju Gospodinove rijeci: "Sto je Bog vezao"..ovo iskljucivanje zajednistva za stolom nije crkvena osuda(jer samo Bog poznaje ljudsko srce)
I nije iskljucenje iz crkve,(jer ti zauvjek ostajes u Kristovoj obitelji)
nego samo signal,da se ovdje radi o necemu,sto je za covjeka najvaznije:

O onoj ljubavi ,koja je neunistiva,jer dolazi od Boga.


Moja rebeka,čitajući ovaj odlomak,imah osjećaj da sjedim u nekoj kršćanskoj denominaciji,gdje mi njihov pastor s govornice govori,u najmanju ruku o negaciji same sakramentalnosti,odnosno sakramenta koje je Krist ostavio svojoj Crkvi i koji smo dužni po regula i Njegovoj Riječi obdržavati.

Za Crkvu je stav jasan: brak je doživotan i nerazrješiv!događa da se brakovi "raspadaju", iako se u nekim sredinama čak ajmo reći i opravdano može govoriti i o pravoj "krizi" braka kao ustanove. Crkva sve to prati svojim budnim razmišljanjem, svjesna da je dužna i danas ljudima biti od pomoći i voditi ih u skladu s Božjim zapovijedima. Zato se pastoralom posebno posvećuje svima onima koji su, iz raznih razloga, suočeni s tom tragičnom činjenicom rastave braka, u kojoj uz supružnike vrlo veliki teret muke podnose i djeca. Crkva sve rastavljene prati svojim pastoralnim radom, ističući da ih nije zaboravila i da su i dalje dio velike vjerničke zajednice. Ako ih je supružnik ili supruga napustila ne njihovom krivnjom, a oni drže vjernost svome bračnome vezu, smiju pristupati i sakramentu ispovijedi i sakramentu pričesti.

Dakle, to vrijedi, strogo u slučajevima da su sačuvali svoju bračnu čistoću, tj. da nisu drugi put"slobodnoj vezi" kojih je nažalost sve više u društvu.

Ako se pak netko rastane,pa ponovno civilno vjenča, onda se taj nalazi u stanju koje se objektivno protivi Božjem zakonu. Tada ne smije na pričest! To bi svoje stanje morao iskreno ispovjediti, a ispovjednik bi mu onda objasnio da, dok traje takvo stanje, ne može pristupati pričesti. Onima koji žive u takvim prilikama, u sakramentu ispovijedi ne može se udijeliti pomirenje, osim onima koji se pokaju, obvezavši se da će živjeti u potpunoj uzdržljivosti, tj. ponašati se prema novome partneru kao brat prema sestri i obratno. Prema svima onima koji žive u takvome stanju i koji često čuvaju vjeru, te žele kršćanski odgajati svoju djecu, cijela zajednica, svećenici i vjernici, trebaju iskazivati brigui i ljubav kako se ne bi osjećali odijeljenima, ili, ne daj Bože, "izbačenima" iz Crkve.

iz ovoga svega,a i moji prethodnici su dijelom odogovorili,pa čak i načeli jednu tešku i duboku stvar unutar same čovjekove nutrine i vječne borbe između "prava"i savjesti,složenost je s kojoj se odvajkada suočava i sama Crkva,ali trenutni zakon je takav,do možebitnog mijenjanja,nadopunjavanja ili kakovog drugog oblika,moje je povinuti se i prihvatiti,ma koliko to teško i bolno bilo.No,kako vidimo,nitko nikad nije zbog toga isključen iz zajednice,već dapače daje im se mogućnost što više ih uključiti u caritativan rad,župni zbor i druge akcije koje se mogu raditi u samoj zajednici,osim gore navedenih koje trenutno propisuje Zakon i regule RKC.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 252 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 26  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 8 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr