www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 24 tra 2024 16:04

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 36 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 08 stu 2007 18:55 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6388
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
Redjenje zene u RKC,je tema za promisljanje otvorena,za buducnost..
DIJALOG,nas katolika,muskarca i zene.a ne gledanje na proslost..
To sto sam ja ,zena,majka,baka i radim,(doprinosim zaradu)nije nista posebno.To mi je duznost,i tu sam jos uvjek malena,ono sto cinim da doprinesem zdrav vjerski zivot na zemlji.ali ne za vjecni zivot.
Znam da bi mogla i puno vise.Zena prije 2000god,i 100god,i danas je velika razlika..i nije isto,danasnja zena je angazovana,preuzima mnoge odgovornosti,za mnoge stvari se prije nije moglo ni zamisliti..
Vrijeme patrijarhat je vrijeme muskarca,tako je zena prije ,prihavtila da je to duzna.a u neku ruku je iskoriscavana.(obicnom zivotu)
Danasnja zena je,"Statistika:na polozaju..2006god..
Hrvatska na 16 mjestu,Austrija 26,Belgija 33,Francuska 70,Italia 77 mjesto,znaci da zena nije u danasnje vrijeme,sto samo ceka...nego i daje..RKC raspravlja o "redjenju zena" sto je sigurno znak vremena,a mozda i potrebe,jer kad nesto Crkva mijenja,onda to radi iz potrebe.
Zena koja osjeca ,i ima zelju za svecenstvom,ne vjerujem da nebi u danasnje vrijeme bila sposobna.."da primi sveti red."
Svecenstvo je drustvena sluzba,Sveta sluzba(dali si samo muskarci pozvani na svtost?)ujedno i jedna Crkvena tradicija,sluzba zajednice.
Dali je danasnja Crkva zrela da je u tome podrze,da poglavarstvo,vodstvo i puk,prihvate ,kao takvu.."Zaredjenu zenu Svecenicu"Moje osobno misljenje, TU NIJE TEOLOGIJA U PITANJU,
"tu je ljudsko pitanje,pitanje tradicije"(zena ne moze biti svecenik,samo zato sto je zena)kod nas se pokazala,i vrlo aktivna kao Pastoralna zena..
Katolici smatraju da bi "redjenje zena" bilo "simulacija sakramenata reda"
Crkva nije ovlastena djeliti Sakramenat Svecenickog Reda.."zenama"
toga se moraju drzati svi vjernici KC.
Sluzbu koju je Krist povjerio svojim apostolima,da naucavaju,posvecuju i upravljaju vjernicima..(danas su vec,na vise zupa jedan zupnik,i to raste,jer Svecenicki red opada,dali su
ti vjernici,dobri ili losi zasluzili,da ih se ostavi,"nezbrinute",sta je sa Sakramentima,Sv.Misom,Euharistijom...
ostacu prepusceni sami sebi, STA AKO OSTANEMO BEZ APOSTOLA)
RKC,je do sada bila,iskljucivo naklonjen muskarcu,obicaju i zakonu...
sto ne vidim prepreku,jer to je stvorio covjek,a ne BOG..
Ovdje kod mene u Burgelandu(Gradiscanski Hrvati)Evangelisticka crkva ima "Frau Pfarrer" i to "zena zupnica",imaju i Biskupicu..
Ako su te zene sposobne,zasto ne bi mogle i RK...

Ja sam patrijarhalno odgojena,primila sam vjeru u Crkvi i roditeljskom domu,meni je Sveta moja RKC, ostajem i dalje vjerna,STAROME...
Ali videm probleme modernog svijeta,kako napuscaju katolicku crkvu,
ispisuje se iz nje,prelaze u druge religije...i sekte..i ne mogu da vjerujem,da se nitko od RKC,ne smatra odgovornim za to...
i da trazi uzroke tome,RIJEC BOZJU NE ZELI NITKO MIJENJATI...
Moja "ZUPA NEMA SVAKI DAN SVETE MISE "???????
konzervativni smo u puno cega,a u drugim stvarima,gledamo dosta toga kroz prste,pogotovo na "Pokrete novog doba,karizmatike,i pastorala"


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 09 stu 2007 16:06 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 lip 2006 12:46
Postovi: 1079
Lokacija: ZAGREB
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Marte: :D
Citat:
Na svoju sliku stvori Bog čovjeka, na sliku Božju on ga stvori, muško i žensko stvori ih.
Dragi Joakime,
interesantna tema i vjerujem da ce mo ovdje imati jako "vrucih" diskusija.
Kao sto sam gore navela, musko i zensko stvori ih. Ja sam sretna da sam zena.Pred Bogom smo svi isti- IGal 3,27-28- ali ipak je Bog musko i zensko stvorio. Hvala mu da sam zena i majka !
Jer kao zena i majka imam svoje mjesto u crkvi koje nemoze nijedan muskarac zauzeti. Kao majka zapocinje moj apostolat podizuci rucicu svog djeteta dok prvi put samo ne nauci se krizati. Dok je u koljevci majcine pjesme i molitve ostaju zauvjek (bar) u podsvjesti tog djeteta.Dok djete narasta vidi me kao majku cesce nego oca ( koji rano izbiva iz kuce i dolazi popodne-navecer), sa molitvom i krunicom.
Djete je uz majku i majka puni sa djecom crkvu.
Zena ima divno mjestu u crkvi. Zene su one koje smatram tihim vodama .
Isus je sve pozvao da budu u crkvi, aktivni , a svaki na svom mjestu.Uloga zene je velika. Tiha, mirna , protkana ljubavlju . Cjela Biblija pise o zenama a nigdje nijedno pismo od zene. Znaci velika je nasa uloga, a pred svim zenama stoji nasa Majka Marija, i kroz Njen primjer uloge zene , tebalo bi nas zene vidjeti.
Nase djelovanje u sirenju Bozije Rijeci vidimo i na ovom forumu , nije nas bas malo
Zasad toliko, sa nestrpljenjem ocekujem druge poglede.

ovo mi je najljepši odgovor na ovom topicu, Bvb
_________________


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 09 stu 2007 20:29 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6388
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
Ja sam uvjerena ,da nase Poglavarstvo,kao i do sada uvjek pravilno postupa.Njima je ,kud i kamo vise poznato,sta se desava u svijetu,
i kuda vodi katolicka vjera..U svijetu ima negdje preko Milijardu Katolika,
(a koliko ima svecenika,ne znam ,znam da ima malo,i da broj opada)
Recimo u americi je veliki manjak svecenika,negdje oko 3500 katolicki crkvi,nema "zupnika" ,nema svecenika..Neki u crkvi smatraju da je "uvoz" svecenika,jedino rijesenje,a drugi smatraju da je nepravedna mjera prema domacima..
Prije 100god..nije bilo zamislivo,zena..(djevojcica) Ministrant..
"zena dijeli sv.pricest",nisu bili zamislivi,svi Karizmatski pokreti,zajednice,
i u opce Djelovavanje Duha Svetog..To je u zadnje vrijeme,sve postalo stvarnost..
Uloga i poslanje Svecenika je da "nastavi Kristovo djelo na zemlji,
da bude utjelovljeni Krist medju nama,da bude ispruzena Kristova desnica,
prema svima koji su potrebni Kristove ljubavi,i prolazi zemljom cineci dobro..(ako zupa nema svecenika,nema zupnika,tko ce njih prihvatiti?)
Da bude svima otac,koji pomaze i tjesi,zalosne i siromasne,potlacene ,napustene.Da kao brat trazi zalutale,da bude svima prijatelj(ako ga nema,ili ako dodje na 1sat,ili par sati????)
Koji place sa zalosnima,a raduje se sa radosnima(odakle mu toliko vrijeme,ako je i onako leteci???)
Da bude covjek milosrdja i ljubavi..(kako da pokaze tu svoju ljubav???)
Dakle uloga svecenika je da nastavi Kristovo djelo na zemlji,da bude utjelovljeni Krist medju nama..
Sta ima "MOJ BLIZNJI,NA DRUGOJ STRANI SVIJETA,I U SUSJEDSTVU OD MOJEG MISLJENJA;STO OSTAJEM STAROM VJERNA??"
Ja se osjecam,egoist..i ne poznajem Mog Bliznjeg,jer mism na sebe...
i ono "sto je meni sveto" GDJE JE TU LJUBAV...
Lako je bilo u stara vremena,toga se drzati,i dok je SVECENIK BIO NETKO..Pa nekada ni zena nije radila,na drzavnom poslu...a danas radi,
i uz to je isto "majka"Ako zelis svakom covjeku dobro,onda se mora i misljenje mijenjati..A za to je RKC nadlezna,i ona odlucuje,i ISPRAVNO DONOSI I MIJENJA ODLUKE,pa ako za 100godina bude i zena...
ZAREDJENA ZENA,nije za mene nikakav problem...
jer je MOJA CRKVA,tako odlucila...!I TO JE ODLUCILA IZ NEKE POTREBE..!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 11 stu 2007 18:52 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 22 vel 2007 19:10
Postovi: 87
Lokacija: Podravina
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Mislim da je to više stvar tradicije kaj žene nisu svećenici, a nisu bile ni u Isusovo doba jer onda (kolko ja znam) nisu imale ni pravo glasa, pa čak ni razgovarati s muškarcem javno.

Zato je i Isus (bar tako mislim) rođen kao muškarac, jer da je bio žena tko bi ga živ slušao? Ne bi smio javno govoriti ni pričati s ostalima (koliko je moje znanje o položaju žena u ono vrijeme). Ako netko misli da je Isus rođen kao muškarac jer Bog preferira muškarce kao svece, nositelje evanđenja itd. nek se malo zapita.

Zato ne mislim da je zaređivanje žena svetogrđe ali mi je čisto svejedno jer žene imaju druge uloge. I definitivno se ne slažem da je ređenje homoseksualaca svetogrđe jer osjećaji NE mogu biti grijeh i ako oni prakticiraju celibat ne vidim problem, gore mi je onda milijun hetreroseksualnih svećenika koji ne poštuju celibat.

Uostalom nek mi netko objasni pojavu đakonisa u Novom Zavjetu... kud je to nestalo...i zašto... teolozi javite se :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 11 stu 2007 19:14 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6388
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
Pa te Djakonise su postojale u S.Z...prilikom Krstenja, to je Joakim vec jednom objasnio..na temi "zena u Crkvi",i to je nestalo,koliko je stvari nestalo,a koliko je novoga doslo,to cini vrijeme,i potrebe..
a RKC, odlucuje...i to je jedino sto je ispravno...

Pa i neki od Apostola su bili ozenjeni...!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 28 pro 2007 13:23 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 17 ruj 2006 11:14
Postovi: 66
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
*Patientia* napisao:

Zato je i Isus (bar tako mislim) rođen kao muškarac, jer da je bio žena tko bi ga živ slušao? Ne bi smio javno govoriti ni pričati s ostalima (koliko je moje znanje o položaju žena u ono vrijeme). Ako netko misli da je Isus rođen kao muškarac jer Bog preferira muškarce kao svece, nositelje evanđenja itd. nek se malo zapita.



Pa sad, bilo je u Starom zavjetu i židovskom narodu itekako mudrih žena koje su muškarci slušali (proročica Debora, primjerice), pa Judita u istoimenoj deuterokanonskoj knjizi. Nije to baš Židovima bilo nezamislivo. Ali, kako je već papa Benedikt primijetio, imamo jednu zanimljivost: sve poganske religije u staro doba imale su žensko svećenstvo, OSIM ŽIDOVSTVA. Kod Židova nikad nije bilo svećenica. U kontinuitetu sa Starim zavjetom trebamo tražiti odgovor zašto Crkva ne dopušta ređenje žena. Bilo bi čudno da stare Židove smatramo Božjim narodom koji je posjedovao Božju objavljenu istinu u Zakonu, a da bi bili u zabludi glede nemogućnosti ređenja žena za svećenice kad su ih svi susjedni narodi imali.
Osim toga, Isus nije bio samo "faca" po tome što je propovijedao, a drugi su ga slušali. UZ Isusovo poslanje ide trpljenje koje je po svemu trpljenje tipično za stare izraelske proroke. Možeš li zamisliti Isusa na križu da je bio žena u ono vrijeme?
Bi li on kao žena mogao dopustiti da mu na posljednjoj večeri Ivan nasloni glavu na prsa?
Poslanica Hebrejima odgovara na to pitanje tekstom prema kojem je Isus veliki svećenik koji je prinio sam sebe kao žrtvu za sve grijehe. Budući da je kao takav nasljednik židovskog muškog svećenstva koje je Bog ustanovio u Zakonu, jasno je da je morao biti muškarac. I to ne zbog socioloških razloga. Nije se rodio kao muškarac samo zbog "patrijarhalne" sredine, nego i zato da ispuni Zakon u svojoj osobi.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 28 pro 2007 19:07 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 22 tra 2007 22:54
Postovi: 66
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
O teologiji i Crkvenim propisima cete vi znati vise, ali meni uopce vise nije cudno vidjeti zenu kako vodi misu u katolickim crkvama. Ja se, naime, seljakam po cijelom Beneluxu, uzduz i poprijeko, i u ovim zemljama je to najnormalnija stvar da zene vode rimokatolicku misu. Ponekad kao pastoralne djelatnice (u civilnoj odjeci, dakle, kao laici), a ponekad stvarno odjevene kao svecenici, u nekakve duge haljine, nalik svecenickim. Sad ja ne znam sto su one zapravo i koja im je funkcija, ali prpovijedaju i dijele hostiju pod misom kao i svecenici.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 28 pro 2007 19:52 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
nina22 napisao:
O teologiji i Crkvenim propisima cete vi znati vise, ali meni uopce vise nije cudno vidjeti zenu kako vodi misu u katolickim crkvama. Ja se, naime, seljakam po cijelom Beneluxu, uzduz i poprijeko, i u ovim zemljama je to najnormalnija stvar da zene vode rimokatolicku misu. Ponekad kao pastoralne djelatnice (u civilnoj odjeci, dakle, kao laici), a ponekad stvarno odjevene kao svecenici, u nekakve duge haljine, nalik svecenickim. Sad ja ne znam sto su one zapravo i koja im je funkcija, ali prpovijedaju i dijele hostiju pod misom kao i svecenici.


nina22 moja :shock: ...ovako,da razjasnimo odmah neke pojmove koji mogu dovesti u zabludu...

U katoličkim crkvama, žene ne vode liturgijski sv.misu,znači nisu, niti mogu biti predsjedatelji...nemaju za to mandat mjesnog biskupa,odnosno,bolje rečeno, žene ne mogu biti zaređene i ovlaštene da predsjedaju i vode euharistijsko slavlje u RKC,za sada...

Druga je stvar,što žene kao i muškarci,mogu biti suradnici u sv.misi,tj.akoliti,pa pomažu kod dijeljenja sv.pričesti(za koje dozvolu daje mjesni ordinarij)kao i da mogu kao laici(ako svojim životom svjedoče ispravan sakramentalni život), dobiti dozvolu biskupa, za propovijedanje,ili tzv.homiliju...

Što se pak tiče odijevanja, to je vlastito svakom pojedinom župniku,njegovoj župi, koji se brine za pastoral svoje župe i spada u kategoriju običaja dotične župe,ali koje s e pak ipak moraju ravnati,da odjeća suradnika,bilo ministranata ili akolita ili pak moderatora,bude u skladu s pristojnošću, i određenim regulama koja propisuje RKC...

Inače u našim Crkvama, crkvenim službenicima, uz službena odijela,bilo kod dijecezanaca bilo kod fratara ili pak franjevki,dozvoljeno i nošenje civilne odjeće kod obavljanja običnih svakodnevnih poslova,pa neka te to ne zbunjuje...

Citat:
ponekad stvarno odjevene kao svecenici, u nekakve duge haljine, nalik svecenickim. Sad ja ne znam sto su one zapravo i koja im je funkcija


Za ove koje si ih ovako opisala,ni ja ne znam koje su i kojoj denominaciji pripadaju... :l30: ...ali vjerujem da će ti bar malo pripomoći ovo napisano,kako je u RKC po pitanju o kojem si nam kazala... :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 28 pro 2007 21:13 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 22 tra 2007 22:54
Postovi: 66
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Ma, znam ja da to nisu prave "svecenice"... samo sam htjela reci da ovdje cesto vidim da zene vode misu. Jer to zaista jest tako. Znam da one ne mogu, pardon, ne smiju zaista sudjelovati kod pretvorbe kruha u Tijelo Kristovo, ali dijele tu hostiju koja je vec od svecenika (pravoga, dakle) blagoslovljena. Oprosti mi na ovako pojednostavljenom govoru, ne baratam teoloskim pojmovima.
Htjela sam samo reci da mi uopce vise nije neuobicajeno vidjeti zene koje vode katolicke mise. Dakako da znam da one nisu zaredjene.
Za Bozic, na polnocki, bila je jedna zena, odjevena u to nekakvo ceremonijalno ruho (oprosti mi na izrazu, ne znam kako se svecenici oblace kroz godinu, znam da to ima neko posebno znacenje itd) i ona je drzala propovijed i dijelila hostiju. Svecenika uopce nije bilo, bila su jos samo dva laika, kao ministranti ili sl.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 28 pro 2007 21:15 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 22 tra 2007 22:54
Postovi: 66
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Oprosti ako sam na malo bedast nacin sve to opisala, ali ja sam obracenica, i meni je sve to novo. A ovo sa zenama u RKC mi je totalno nejasno.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 36 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 13 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr