www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 29 ožu 2024 00:51

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 28 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 09 stu 2007 23:31 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 svi 2007 19:34
Postovi: 175
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Zanima me naime,postoje mnoge molitve koje kad se izmole dobije se djelomični ili potpuni oprosti.Zanima me dali to vrijedi samo za grijehe koje sam ispovijedio ili za apsolutno sve grijehe moga života,jer neke grijehe vrlo često i zaboravimo pa ih niti ispovijedamo.Npr. potpuni oprosti se dobiju tko nosi medaljicu Sv.Benedikta i tjedno ili moli krunicu,ode na misu,daje milostinju itd.Zar to stvarno onda znaći da ako noseći medalju i molim krunicu da mi se brišu svi grijesi i da ako me zatekne smrtni čas da izbjegavam čistilište?BVB


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 11 stu 2007 16:04 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Dragi zuki_1,mislim da sam već negdje stavio link o oprostima,pa ću ti samo malo pokušati pojasniti...Otpuštanje vremenitih kazni,kao što vjerojatno znadeš daje nam naša Crkva,ali uz određene uvjete,a njih svodimo na ova četiri osnovana...

1.sakramentalna ispovijed

2.sveta pričest

3.molitva na nakanu sv.Oca

4.treba isključiti svaku privrženost uz grijeh,pa i onaj laki



Ako se ovi uvjeti zadovolje,dobija s e potpuni oprost,a to je onaj oprost koji oslobađa od svake vremenite kazne koje smo zaslužili svojim grijesima,koji jesu oprošteni,ali samo u segmentu krivnje i vječne kazne...mogao bih ti puno ovdje sada pisati,ali vjeruj mi to je teologija zahtjevnosti,pa bih Te molio da svakako pogledaš onaj link...Potpuni oprost može se primiti samo jednom na dan.

Sada ću ti napisati kada se može primiti potpuni, a kada djelomični oprost:

-klanjanje pred Tabernakulom ili izloženim Presvetim Oltarskim Sakramentom najmanje pola sata
- posjet jednoj od 4 rimske patrijahalne bazilike (sv.Petar, sv.Pavao, sv.Marija Velika, sv.Ivan Lateranski) - uz molitvu Očenaša i Vjerovanja: u tim bezilikama se potpuni oprost može primiti jednom na godinu (na zapovijedani blagdan ili na blagdan zaštitnika)
- tko na Veliki Petak u svečanu bogoslužju sudjeluje u klanjanju Križu Kristovu
- tko obavi duhovne vježbe u trajanju najmanje tri dana
- tko pobožno sudjeluje na pučkim misijama (od početka do kraja)
- tko prima Prvu Svetu Pričest ili tko pobožno sudjeluje na svečanosti dodjele Prve Svete Pričesti
- svećenik koji ima Mladu Misu i svi koji u toj svečanosti sudjeluju
- svećenik i svi vjernici koji sudjeluju na proslavi 25, 50. i 60. godišnjica misništva
- vjerniku koji za vrijeme trajanja biskupijske sinode posjeti crkvu u kojoj se ta sinoda održava i u njoj izmoli vjerovanje i Oče naš
-ako je recitira ili pjeva himan "O dođi Stvorče Duše Svet" (1. siječnja ili na Duhove)
- tko obavi pobožnost Križnog puta
- tko posjeti župnu crkvu i izmoli Oče naš i Vjerovanje u njoj na dan zaštitnika crkve (i na blagdan Porcijunkule 2.VIII. u svim franjevačkim crkvama)
- tko posjeti crkvu na dan njezina posvećenja ili na dan posvećenja oltara i tu izmoli Vjerovanje i Oče naš
- tko obnavlja Krsni savez u uskrsnoj noći ili na dan svoga Krštenja
- tko recitira ili javno pjeva himan "Tebe Boga hvalimo" na zadnji dan u godini
- tko posjeti crkvu redovnika na dan njihova utemeljitelja i tu izmoli Vjerovanje i Oče naš
-vjernik koji sudjeluje na liturgijskom slavlju kojemu predsjeda onaj koji vodi pastoralnu vizitaciju (biskup ili njegov delegat)
- tko primi papinski blagoslov uživo ili preko radija ili TV


O djelomičnim oprostima imamo:

Djelomičan oprost daje se vjerniku koji, obavljajući svoje dužnosti ili podnoseći životne tegobe, svoj duh uzdiže Bogu, dodajući neki od pobožnih zaziva: vjernicima koji vođeni duhom vjere milosrdnim srcem razdaju sebe ili svoja dobra, vjerniku koji se dragovoljno odriče u duhu pokore stvari koje su mu drage...

Djelomični oprosti dobivaju se i za mnoge pobožnosti:
Litanije-Dušo Kristova
Anđeo Gospodnji
Kraljice neba
Vjerovanje
posjet groblju i molitva za pokojne
časoslov za mrtve
psalam 51 O Sveta gozbo
mjesečna duhovna obnova
Pokoj vječni
posjet Presvetom
Oltarskom Sakramentu
Zdravo Kraljice
čitanje sv. Pisma
Pod Tvoju se obranu utječemo
Dođi Duše Presveti
Tebe Boga hvalimo
psalam 130 i još neke druge pobožnosti....

Svi podaci i norme o oprostima uzeti su iz "Enchiridion indulgentiarum, normae et concessiones", iz priručnika o oprostima koji je izdala vatikanska penitencieria 1986, a u njemu je i enciklika "Indulgentiarum doctrina" pape Pavla VI. iz 1967.g.

Što se tiče pitanja o nošenju medaljice sv Benedikta ili koje druge isti priručnik kaže...

Ako je neki nabožni predmet (krunica, medaljica, križić, škapular) blagoslovio Papa, vjernik može primiti potpuni oprost (ako ga pobožno nosi) na blagdan sv. Petra i Pavla, ako na taj dan izmoli Vjerovanje.

Ovdje bih još samo naglasio,da imamo preveliko blago kojih je djeliteljica naša sveta Crkva,da ona vođena Duhom Svetim znade za sve naše slabosti....nauk vjere je, da nakon sakramenetalne ispovijedi ostaje naš dug ,dio vremenite kazne za grijehe koje ćemo ispaštati u čistilištu,ali to ne znači da ćemo samo nošenjem blagoslovljenih predmeta i formalno zadovoljavanju uvjeta koji se traže,zadobiti odmah nebo...vjerujem da je to svima jasno i d a trebamo svim svojim bićem raditi na sebi,da budemo doista ono što Gospodin od nas očekuje,a tada će nam u tome pomoći i sam ON preko Crkve svojim zaslugama i Blažene Djevice Marije i svih svetaca...

Eto,nadam se da sam Ti barem malo uspio pojasniti neke stvari,kao što rekoh za nešto više,treba puno prostora i vremena,ali mislim da će i ovo biti dovoljno... :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 15 stu 2007 14:57 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 svi 2007 19:34
Postovi: 175
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Puno ti hvala! 8)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 15 stu 2007 16:13 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 02 stu 2007 15:03
Postovi: 68
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Potpuni oprost isto tako dobija onaj tko se ispovijedi i pričesti na Blagdan Božanskoga Milosrđa (prva nedjelja iza Uskrsa). Tako je Isus rekao Sv. sestri Faustini.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 16 stu 2007 22:06 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 svi 2007 19:34
Postovi: 175
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Zanima me ti oprosti koji se dobivaju na blagdane,dali su ti oprosti samo za grijehe koje sam prije tog blagdana ispovijedio ili za apsolutno sve grijehe iz svog života tj. i za one koje nisam nikada ispovijedio?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 16 stu 2007 23:34 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 02 stu 2007 15:03
Postovi: 68
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
zuki_1 napisao:
Zanima me ti oprosti koji se dobivaju na blagdane,dali su ti oprosti samo za grijehe koje sam prije tog blagdana ispovijedio ili za apsolutno sve grijehe iz svog života tj. i za one koje nisam nikada ispovijedio?


[uredi]

Kristove riječi svetoj sestri Faustini

(Proglašena blaženom 18. travnja 1993., a svetom 30. travnja 2000.)

»Obećajem da se duša koja bude štovala ovu sliku neće izgubiti. Već na ovome svijetu obećavam joj pobjedu nad neprijateljima, posebno pak u smrtnom času. Ja, Gospodin, štitit ću je kao svoju čast. Zrake na slici označuju krv i vodu koje potekoše iz dubine mojega milosrđa, u času kad je moje umiruće srce na križu bilo kopljem probodeno.«

»Kćeri moja, govori cijelome svijetu o mojem neiscrpnome milosrđu. Ja želim da blagdan božanskoga milosrđa bude utočište svih duša, poglavito svih grješnika. Toga dana izlit će se punina mojega milosrđa. Ja ću izliti čitavo more milosti na duše koje se budu približile tomu izvoru. Tko god se toga dana ispovijedi i pričesti, dobit će potpun oprost od grijeha i kazna za grijehe. Neka se nitko ne boji pristupiti k meni, makar njegovi grijesi bili najopakiji. Želim da se Blagdan mojega milosrđa svečano proslavi na prvu nedjelju nakon Uskrsa.«

»Duše koje šire štovanje mojega milosrđa štitit ću cijeloga života kao što majka štiti svoje dijete, a na smrtnome času bit ću im spasitelj, a ne sudac. U tome zadnjem času duša nema druge zaštite osim mojega milosrđa. Sretne li duše koja je već za života bila uronjena u moje milosrđe jer je neće stići pravda!«

»Prije nego dođem kao pravedni sudac, otvorit ću širom vrata svojega milosrđa. Tko pak ne želi proći kroz vrata milosrđa, morat će proći kroz vrata pravde.«

»Duše koje mole krunicu Božanskoga Milosrđa bit će u svojem životu uključene u moje milosrđe, napose u smrtnome času.«

»Čovječanstvo neće naći mira tako dugo dok se s posvemašnjim pouzdanjem ne obrati na moje milosrđe. Kaži bolesnome čovječanstvu da se mora uteći mojemu milosrdnomu srcu i ja ću ga obdariti mirom.«

Spasiteljevo obećanje umirućima

»Ako se ova krunica bude molila kod nekoga umirućega, ublažit će se gnjev Božji, a beskrajno Milosrđe zagrlit će dušu umirućega, primjenjujući na nju bolne patnje svojega Božanskoga sina.«


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 16 stu 2008 21:15 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
Teilablässe auf folgende Litaneien
folgende Litaneien besitzen Teilablässe:

Ovako pise ovdje da se uz ove litanije dobiva Djelomicni oprost..
- Namen-Jesu Litanei...Litanija Srcu Isusovom
- Herz-Jesu Litanei....Litanija Srcu Isusovom...
- Litanei vom kostbaren Blute..Litanija Predragocijene Krvi
- Laurentanische Litanei...Litanije Lauretanske
- Litanei vom heiligen Josef....Litanija Sv.Josipa
- Allerheiligenlitanei.........Litanija za Duse u cistilistu


Brate Joakime..Da li je ovako ispravno...??


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 23 stu 2012 12:31 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 11 ruj 2007 13:24
Postovi: 2127
Lokacija: metropola
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
ne znam di bi bilo prikladno otvoriti ovu temu..
moderatori nek premjeste ak misle da je potrebno...

uglavnom, nisam sigurna imali na TT-u negdje lista OPROSTA koje je moguće zadobiti za pokojne i sebe..
pa ak se nađe netko tko u praksi ima više iskustva o ovome, bila bih zahvalna da s nama podijeli...
naime, voljela bih time počastiti svoje pokojne...
i žao mi je vrimena kojeg u životu imam a da nisam iskoristila za ovakvo blago koje Crkva pruža...

hvala :)


Zadnja izmjena: Rora; 23 stu 2012 12:58; ukupno mijenjano 2 put/a.
Spojena tema sa već postojećom


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 23 stu 2012 12:59 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 01 ožu 2011 14:29
Postovi: 1350
Lokacija: Istra-Istria
Podijelio: 185 zahvala
Zahvaljeno je: 170 zahvala
Evo teme su spojene pa možete tu staviti listu potpunih oprosta. Mislim da bi bilo dobro. :)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 23 stu 2012 13:21 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 13 kol 2011 08:26
Postovi: 706
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
vox napisao:
ne znam di bi bilo prikladno otvoriti ovu temu..
moderatori nek premjeste ak misle da je potrebno...

uglavnom, nisam sigurna imali na TT-u negdje lista OPROSTA koje je moguće zadobiti za pokojne i sebe..
pa ak se nađe netko tko u praksi ima više iskustva o ovome, bila bih zahvalna da s nama podijeli...
naime, voljela bih time počastiti svoje pokojne...
i žao mi je vrimena kojeg u životu imam a da nisam iskoristila za ovakvo blago koje Crkva pruža...

hvala :)

ovo je najdetaljnije što sam dosad našao o oprostima,imaš popis svih uvjeta potrebnih da se zadobije oprost potpuni i djelomični

http://hrcak.srce.hr/index.php?show=cla ... ezik=62644

imaš i još ovo što je Papa kroz ovu godinu vjere dodao još mogućnosti da se zadobije potpuni oprost

http://www.zg-nadbiskupija.hr/index.php ... &Itemid=82

još

http://www.izlazak.hr/Crkva/O_oprostima ... licke.html
http://www.zupa-vrbovsko.com/dm_s.html


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 28 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 11 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr