www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 29 ožu 2024 10:51

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 65 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 07 vel 2008 19:28 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
Citat:
Dajem sve od sebe i trudim se više nego ikada...
a što bi mi vrijedilo odbaciti kavu, cigaretu ili bilo što ako ne bih nastojala ovo što Moya napisa...
[/quote]


...strast je slast...tak i ja sebe..uvjeravam..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 07 vel 2008 19:47 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 21 pro 2007 09:22
Postovi: 8104
Lokacija: münchen
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Ja sam ipak odlucila ne piti kavu pa da vidim dali cu ove godine izdrzati.Prosle sam godine uspjela dva tjedna ali nije vise islo,vidjet cu dali cu ove biti hrabrija,uz to od iduce nedelje idem u jedan staracki dom obilazit starceke koji nikoga nemaju.Vjerujem da ce to biti dobro djelo i Isusu milo.Trudim se biti dobra ali uvijek se negdje podkradu pogreske htjela ja to ili ne.No nastojat cu i na to gledati.Volja je tu a sad uz Bozju pomoc dalje.Hvala Ti Isuse.

ISUSE UZDAM SE U TEBE


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 08 vel 2008 09:56 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
...Svake godine negdje u približno vrijeme,dolazi nam vrijeme kojega svi znademo,najviše po raznoraznim odricanjima.Ne znam da li je potrebno sada objašnjavati i pisati što je Korizma,vjerujem da manje više svi to znademo,ali eto malo d ase podsjetimo...

Korizma je vrijeme koje prethodi i oraspoložuje nas za slavlje Uskrsa ili Vazma.To je vrijeme kada intenzivnije slušamo riječ Božju,pomirujemo s e ljudima i Bogom....to je vrijeme posta,pokore i molitve.Post je oduvijek služio kao kura čišćenja duše i tijela....s medicinskog stanovišta znademo, da je pročišćavanje tijela djelovanje posta.Naša Crkva nam svake godine u proljeće nudi četrdesetodnevnu korizmu kao vrijeme u kojem ćemo pročistiti i dušu i tijelo.Sv.Benedikt u svom pravilu 49,2 savjetuje monasima da u korizmenom vremenu svakom čistoćom čuvaju svoj život,te da s e očiste od nemarnosti.

On očito korizmu shvaća kao vrijeme unutarnjg i vanjskog čišćenja....on aludira kako bi monah trebao svjesnije živjeti,više moliti i izbjegavati krivo ponašanje.....eto nama dobrih smjernica.

Prvo što bi trebali izvući kao pouku,da je korizma vrijeme vježbanja za postizavanje nutarnje slobode. To ćemo najlakše naučiti,ako s e svjesno odričemo nečega što je meni jako drago ili na što sam jako navezan.(ovo odricanje ne treba poistovijećivati sa trendom i ciljem lijepog izgleda,kako s e nažalost to pokazuje i prikazuje u ovom vremenu),bilo d a se radi o slatkišima,kavi,alkoholu,cigaretama itd.Znači svako to odricanje treba promatrati u kontekstu vježbanja nutarnje slobode,jer time što se nečega odričem,dokazujem samome sebi da nisam ni o čemu ovisan,osim što želim biti o Bogu.

To iskustvo nam itekako može pomoći za daljni rast u vjeri,a odmah u početku ćemo osjećati,kako nam nije samo lakše tijelo,već i naša duša i duh, u biti kompletno tijelo.Vrlo lako, to čišćenje možemo razumijeti(naše drage sekice će to najbolje u ovom primjeru)u generalki kuće,stana, bilo svake subote ili jednom mjesečno ili jednom godišnje kod odvoza glomaznog otpada itd....kada krenenmo od kuta do kuta ,ladice do ladice,svakovrsnih papira i papirića,nailaska na raznorazne poruke i porukice koje nas mogu opteretiti uvijek iznova,kada naiđemo na stvari zaostale još od prošlog proljeća,bacimo pogled na to i vidimo da je to prošlo svršeno vrijeme i da to nam više ne treba,dapače samo mi stvara gužvu i nered od svih tih silnih nakupina.

Za neke stvari na koje naiđem možda će mi trebati malo više snage i hrabrosti, jer me sjećaju i dodiruju moju intimu,no ipak u svojoj odlučnosti bacam u koš sve što mi opterećuje moju dušu,sve ono što smatram d a mi je suvišno.Inače znamo iz iskustva,da nam prenatrpan prostor u kojem stanujemo ili radimo, "guši" i dušu i tijelo.Uz sve ovo gore navedeno,pokušajmo urediti i svoj stil i način svakodnevnog života....razmislimo kako i u kojoj strci živimo od jutra do večeri.

Sve mi je prenatrpano raznim izlascima,rokovima,obvezama.....jesam li time zadovoljan i primjećujem li da Bog vrlo malo prosotra zauzima u tom čitavom danu?Znači naš cilj ove, a i svake korizme,bi nam trebalo biti vrijeme čišćenja naše nutrine i bistrina našega uma....jer bistrinu koju želimo,otvoriti će nam jasniji put prema samoj molitvi.....jer post je uvijek bio u duhovnoj tradiciji,put koji je vodio kontemplaciji,biti bliži Bogu,jer tada nam molitva postaje jasnija i čišća.

Ona nije pomućena unutarnjom prljavštinom,rastresenošću.Post nam sve to bistri,zato dragi moji nemojmo se bojati s radošću pristupiti korizmenom vremenu,vremenu odricanja,posta i pokore....jer uz ove kreposti čistimo se i bistrimo,a to nam je vjerujem svima potrebno.Pa eto i Isus kada je postio na brdu Preobraženja,susreo je Mojsija i Iliju.

Tertulijan je post smatrao uvjetom naše preobrazbe.....eto,možda sam bar malo približio što bi u biti ovo korizmeno vrijeme za nas trebalo značiti i kojih sredstava se treba primiti da bi ipak na koncu očistili,pročistili i naše tijelo i našu dušu,kako bi mogli našem duhu,dati veću slobodu "kretanja" prema Bogu.

Ako s e ispravno shvati i post i pokora i molitva,sv.misa, i dobra djela koja činimo,ma tko može biti sretniji i radosniji od nas,kada uđemo tako pročišćeni u najveće otajstvo naše vjere,u Veliki Tjedan,u najveći dar našega Boga,u slavlje pobjede Života nad smrću,u naš Uskrs kojega svi iščekujemo i kojemu se svi nadamo.Stoga, svima Vama i sebi želim da ulaskom u ovu Korizmu i "izlaskom iz nje",doista budemo sretni i radosni da svi možemo osjetiti da smo svakim danom sve bliže i bliže Bogu,te da osjetimo da svakim danom naša vjera i povjerenje u Njega raste,te da nas sve kušnje i napasti ovoga svijeta,ako to ne želimo,ne mogu od Njega nikada odvojiti.

Pa eto, s tim željama,krenimo bodreći i učvršćivajući jedne druge na ovom našem dragom TT forumu,u svojim obiteljima,na poslu,u društvu,pokažimo da želimo i da možemo biti drukčiji,pokažimo svima(ponajprije sebi)da ono što vjerujemo,da to uistinu i želimo i hoćemo i živimo! :D :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 08 vel 2008 10:03 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Samo malo još da nadopunim...Korizma je inače vrijeme koje je po uzoru na 40-godišnje putovanje Božjeg naroda iz egipatskog ropstva do vazmnog slavlja u domovini kao što piše…Js 5 10"Izraelci se, dakle, utaboriše u Gilgalu i ondje na Jerihonskim poljanama proslaviše Pashu uvečer četrnaestoga dana u mjesecu. 11A sutradan poslije Pashe, upravo toga dana, blagovali su od uroda one zemlje: beskvasna kruha i pržena zrnja. 12I mana je prestala padati čim su počeli jesti plodove zemlje. Tako Izraelci nisu više imali mane, nego su se te godine hranili plodovima zemlje kanaanske".....

Po uzoru na Mojsija…Izl 2418"Četrdeset dana i četrdeset noći boravio je Mojsije na brdu".i samog GospodinaMk 13I "bijaše u pustinji četrdeset dana, gdje ga je iskušavao Sotona; bijaše sa zvijerima, a anđeli mu služahu".

Tako se u tom vremenu, zajedno sa našim kandidatima za krštenje(katekumenima) i pokornicima,pripremamo za istinsko slavlje vazmenog trodnevlja.Mi,odnosno Crkva,nastojimo se u tom vremenu odricati svih ugodnih stvari i zamamljivih užitaka,kao i biti spremni u darivanju i pomaganju siromašnih i gladnih,kako bi svi zajedno u zajedništvu i imaštini imali blagdansko slavlje kao što i piše…Neh 810I "Pođite i jedite masna jela, i pijte slatko, i pošaljite dio onima koji nemaju ništa pripremljeno, jer ovo je dan posvećen našem Gospodu. Ne žalostite se: radost Jahvina vaša je jakost." 12I ode sav narod da jede i pije, i da šalje obroke, i da slavi veliko slavlje: jer su shvatili riječi koje su im objavljene".

U tom vremenu svako svoje slobodno vrijeme više posvećujemo Božjoj riječi(korizmene propovijedi,pokornička slavlja) i pobožnije i češće sudjelovanje na sv.misama.Uz sve to poznata i draga nam je pobožnost križnog puta i razmatranje Isusove muke.Još samo da kažem,za one koji možda nisu dovoljno upoznati,liturgijska boja u tom vremenu je ljubičasta,kao i da se u tom vremenu ne ukrašavaju oltari i crkva,ne sviraju orgulje,ispušta se aleluja i Slava,te se zakrivaju oltarne slike i kipovi.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 08 vel 2008 10:05 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 18 tra 2007 12:33
Postovi: 390
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
jakime, doista si ovo lijepo i korisno napisao! :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 08 vel 2008 10:38 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Hvala draga moja fide,no kako i sama tema govori o postu,ovo je vrlo dobro znati i zapamtiti...čitamo u SP

Post i nemrs



Tradicionalna je doktrina kršćanske duhovnosti da sastavni dio pokajanja, to jest napuštanja grijeha i vraćanja Bogu, čini neka vrsta pokore, bez koje kršćanin ne bi mogao ostati na uskom putu i biti spašen....

Jr 18
11Zato sada reci Judejcima i Jeruzalemcima: 'Ovako govori Jahve: Evo, spremam vam zlo i snujem protiv vas osnove. Vratite se, dakle, svaki sa svoga zlog puta i popravite svoje putove i svoja djela.'


Ez 18
30Dome Izraelov, ja ću suditi svakome po njegovim putovima - riječ je Jahve Gospoda. Obratite se, dakle, i povratite od svih svojih nedjela, i grijeh vam vaš neće biti na propast!


Ez 33
11Odgovori im: 'Života mi moga - riječ je Jahve Gospoda - nije meni do smrti bezbožnikove, nego da se odvrati od zloga puta svojega i da živi! Obratite se, dakle, obratite od zloga puta svojega! Zašto da umrete, dome Izraelov!' 12Sine čovječji, reci sinovima naroda svoga: 'Pravednika neće izbaviti pravednost njegova u dan kad sagriješi niti će bezbožnik stradati zbog svoje bezbožnosti u dan kad se od nje odvrati, kao što ni pravednik neće moći ostati na životu u dan kad sagriješi. 13Reknem li ja prevedniku: 'Živjet ćeš!' a on se pouzda u svoju pravednost i stane činiti nepravdu, zaboravit ću svu njegovu pravednost, i on će umrijeti zbog nepravde što je počini! 14A reknem li bezbožniku: 'Umrijet ćeš!' a on se odvrati od grijeha svojega i stane raditi po zakonu i pravdi, 15vrati zalog, plati oteto i stane živjeti po zakonima života, ne čineći bezakonja - živjet će, neće umrijeti!


Jl 2
12"Al' i sada - riječ je Jahvina - vratite se k meni svim srcem svojim posteć', plačuć' i kukajuć'."


Mt 3
2"Obratite se jer približilo se kraljevstvo nebesko!"


Mt 4
17Otada je Isus počeo propovijedati: "Obratite se jer približilo se kraljevstvo nebesko!"


Dj 2
38Petar će im: "Obratite se i svatko od vas neka se krsti u ime Isusa Krista da vam se oproste grijesi i primit ćete dar, Duha Svetoga.


I sam Krist je rekao da će Njegovi učenici postiti kad On ode (Lk 5,35). Stoga je opći zakon pokore dio Božjeg zakona za čovjeka.

Crkva je, sa svoje strane, odredila neke oblike pokore, kako bi mi katolici učinili ono što je propisano Božanskim zakonom, ali i da im olakša ispunjenje te obveze. Tako naše Kanonsko pravo, određuje obveze za katolike rimskog obreda (katolici istočnog obreda imaju svoju vlastitu tradiciju vršenja pokore kako je to već određeno u kodu Kanona za Istočne Crkve).

Slika

Kanon 1250 - Svi petci kroz godinu i u vrijeme Korizme smatraju se danima i vremenima pokore u cijeloj Crkvi.



Kanon 1251 - Uzdržavanje od blagovanja mesa i druge hrane, prema odredbama biskupske konferencije, provodi se u sve petke kroz godinu osim na svetkovine; post i nemrs se moraju poštivati na Čistu srijedu i u petak Muke i smrti našeg Gospodina Isusa Krista.



Kanon 1252 - Sve osobe koje su navršile 14 godina života obavezne su se pridržavati nemrsa; sve odrasle osobe obavezne su pridržavati se posta do ulaska u 60. godinu života. Ipak, dušebrižnici i roditelji obavezni su djecu, koja nisu obavezna pridržavati se posta i nemrsa, upućivati u pravo razumijevanje pokore.



Kanon 1253 - Dužnost je biskupske konferencije da preciznije odredi način obdržavanja posta i nemrsa te da predlože oblik pokore koji može, u cijelosti ili djelomično, zamijeniti post, posebno djela milosrđa i pobožne vježbe.




Tako Crkva raspolaže s dva oblika službene pokorničke prakse – čak i tri, ako uključimo euharistijski post sat vremena prije primanja Pričesti.


Nemrs - Zakon nemrsa obvezuje da se katolici u petke, u razdoblju od svoje navršene 14. godine života pa do smrti, odriču blagovanja mesa, u čast Isusove Muke na Veliki Petak. Mesom se smatra meso i organi sisavaca i peradi, uključujući juhe pripremljene od njih i sokovi od pečenja. Dopušteno je blagovanje morskih i slatkovodnih vrsta riba, vodozemaca, gmazova i školjkaša kao i proizvoda dobivenih od životinja, na primjer margarina i želatine, koji nemaju okus po mesu.


U petke izvan Korizme, umjesto nemrsa, vjernici mogu po vlastitom izboru vršiti pokorničku, ili čak karitativnu, praksu.U te petke oni moraju izvršiti neko djelo pokore ili milosrđa. Za većinu je ljudi najlakše držati se tradicije, to jest, uzdržavati se od blagovanja mesa u sve petke tijekom godine.

Post - Zakon posta obvezuje katolike od navršene 18. godine života (Kanon 97) do 59. rođendana (to jest, do ulaska u 60. godinu života, što znači do ulaska u godinu koja završava proslavom 60. rođendana) da smanje količinu hrane koju inače blaguju. Crkva post definira kao jedan obilni obrok dnevno uz dva manja obroka koji zajedno nisu količinski veći od glavnog obroka. Takav je post obavezan na Čistu Srijedu i Veliki Petak.Smatra se da je post prekinut ako se između obroka uzima hrana ili piće koje se može smatrati hranom (pića spravljena od mlijeka, ali ne i samo mlijeko).Alkoholna pića ne prekidaju post, ipak, oni nisu u duhu pokore.

Osobe koje se izuzimaju iz obaveze posta ili nemrsa - Osim onih koji se nalaze izvan dobnih granica obveze posta i nemrsa, izuzete su i psihički retardirane osobe, bolesnici, osobe krhkog zdravlja, trudnice ili dojilje s obzirom na potrebe blagovanja mesa ili uzimanja hrane, fizički radnici prema potrebi, uzvanici kod obroka koji bi svojim odbijanjem obroka nanijeli veliku uvredu domaćinu ili izazvali neprijateljstvo, kao i osobe koje se nađu u drugim okolnostima moralne ili fizičke nemogućnosti obdržavanja pokorničke discipline.


Katolici se potiču i da u svako vrijeme, osim spomenutih minimalnih pokorničkih obveza, čine i osobnu pokoru po vlastitom izboru. Ona se može organizirati po uzoru na post i nemrs. Na primjer, može se povećati broj dana nemrsa. Neki se ljudi potpuno odriču blagovanja mesa iz vjerskih motiva (za razliku od onih koji ne mrse iz zdravstvenih ili drugih razloga). Neki redovi, za pokoru, nikad ne jedu meso. Na sličan način, može se povećati broj dana kad se posti. U ranoj Crkvi prakticirao se post srijedom i subotom. Taj post može se obdržavati onako kako propisuje zakon Crkve (jedan glavni obrok i dva manja) ili strože, o kruhu i vodi. Ovaj slobodno izabrani post može se sastojati i u odricanju od nekog užitka – slatkiša, sokova, pušenja, koktela prije večere, itd. To je stvar osobnog izbora.



Prije svega, obavezni smo činiti dužnosti koje zahtijeva naš stalež. Svako odricanje koje bi nas ozbiljno omelo u izvršavanju našeg posla, bilo u svojstvu studenta, radnika ili roditelja, protivilo bi se Božjoj volji


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 08 vel 2008 10:57 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 lip 2006 12:46
Postovi: 1079
Lokacija: ZAGREB
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
hvala ti joakime, baš sam primijetila da puno ljudi ne razlikuju post i nemrs, ovdje je sve lijepo objašnjeno!
Btb :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 vel 2008 23:35 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=5tRS3AJyDuw[/youtube]


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 15 vel 2008 22:47 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 29 pro 2007 01:21
Postovi: 573
Lokacija: Mostar
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Smiluj mi se, Bože, po milosrđu svome,
po velikom smilovanju izbriši moje bezakonje!
Operi me svega od moje krivice,
od grijeha me mojeg očisti!
Bezakonje svoje priznajem,
grijeh je moj svagda preda mnom.
Tebi, samom tebi ja sam zgriješio
i učinio što je zlo pred tobom:
pravedan ćeš biti kad progovoriš,
bez prijekora kada presudiš.
Evo, grešan sam već rođen,
u grijehu me zače majka moja.
Evo, ti ljubiš srce iskreno,
u dubini duše učiš me mudrosti.
Poškropi me izopom da se očistim,
operi me, i bit ću bjelji od snijega!
Ps 51, 3-9


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 19 vel 2008 05:26 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Slika Slika


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 65 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 7 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr