www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 13:48

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 65 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 22 vel 2008 06:25 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Iako je danas blagdan Katedre sv.Petra,ne zaboravimo na pobožnost križnog puta i sv.Euharistiju,te na djela pokore...evo, neka nam i ovaj mali "uradak",bar malo pripomogne u tome...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=wB3f7YGx0gk[/youtube]


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 22 vel 2008 08:17 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 08 lis 2007 08:55
Postovi: 480
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Isuse, hvala Ti na ovom našem dragom bratu Joakimu!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 22 vel 2008 10:58 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 21 ožu 2007 14:07
Postovi: 714
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Ljubav nije ljubljena..... :cry:

Isuse kakvi su to ljudi koji LJUBAV NEljube?!

Kakav je to svijet koji DOBRO NEljubi ?

Kakva su to srca koja ljubljena NEžele biti ?

O moj Isuse :twisted:

Isuse ja Te ljubim i želim Te ljubiti u vijeke vjekova..

Isuse ja ljubim tvoju ljubav !

Mi te ovdje volimo !

Uzmi moje srce, dušu i tijelo,,sve moje.... Isuse Volim Te!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 22 vel 2008 11:21 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 21 pro 2007 09:22
Postovi: 8104
Lokacija: münchen
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Da, zbilo se to Isuse prije 2000 godina i vise,
kada su Te nevinog osudili,mucili i tukli,
htjeli su Te ubiti,da te nebude vise.
Sam si rekao -oprosti im oce, jer neznaju sto cine !
Ljubav je Tvoja nadvladala,umro si za nas,
ali si i ponovno uskrsnuo,da nas spasis.dami imamo zivot,
zivot vjecni.Za nase grijehe Ti Si umro i opet uskrsnuo.
Sve za nas i radi nas,a mi ?Kako Ti uzvracamo ?
Ima mnogo obracenih,a jos vise neobracenih.
Ima mnogo onih koji vjeruju,ali nazalost jos vise onih
koji ne vjeruju.I danas govoris,Oce oprosti im jer
neznaju sto cine.
Ljubim Te Isuse svim zarom srca svoga i molim Te
za sve one koji Te ne ljube.

OPROSTI IM OCE JER NEZNAJU STO CINE


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 22 vel 2008 23:03 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 29 pro 2007 01:21
Postovi: 573
Lokacija: Mostar
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Bez ljubavi Tvoje ništa sam Gospodine, bez ljubavi tvoje sva moja odricanja ne znače ništa Gospodine, bez ljubavi tvoje ni post ni djela milosrđa ove Korizme nemaju vrijednosti....
Hvala ti što vidim da sam ništa bez ljubavi tvoje


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 24 vel 2008 23:28 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=AQP7lnm_RkI[/youtube]


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 24 vel 2008 23:34 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 29 pro 2007 01:21
Postovi: 573
Lokacija: Mostar
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Ja se kajem, Bože mili,
od svakoga grijeha moga,
moje srce gorko cvili,
jer uvrijedih tebe Boga.


Milosrđe tvoje veće
nego moje sve krivine;
tvoja milost pustit neće
skrušen grešnik da pogine.


Ja te ljubim, dobri Bože,
iz dna srca ljubim tebe
što mi više duša može,
više nego samog sebe.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 19 vel 2009 10:37 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
Korizmena djela: post, milostinja i molitva


Post

Sigurno je da post najosnovniji element vršenja korizme. Za sv. Augustina kao i za sv. Leona korizma je jednostavno "presveti i najveći post". Post je sigurno lijek. Sv. Leon govori o korizmi kao o vremenu koje je posvećeno "ljekovitom postu". Mnoge darovne molitve ističu spasonosnu učinkovitost korizmenog posta koji je uspostavljen za ozdravljenje duše i tijela. Praksi posta, koji je obvezatan, Crkva dodaje sva druga djela kršćanskog mrtvljenja. Posebno preporučuje strogu štedljivost kod uporabe dobara i komotnosti sadašnjeg života. Korizma je ozbiljan i strog period u kojemu se trebamo odreći određenih radosti koje su inače dopuštene. Sv. Augustin nas upozorava da je dobro odreći se onoga što je dopušteno da ne padnemo u osjećaj pretjerane krivnje. Postom krotimo poroke i postajemo gospodari tijela. On učvršćuje tijelo i po njemu zaslužujemo milosti. Pokorom postižemo oproštenje grijeha i zaslužujemo nebesku nagradu.
Postiti znači jednom se u danu do sita najesti, a u druga dva obroka manje uzeti. Post obvezuje sve koji su navršili 18 godina i nisu prešli 60. godinu. Nemrs znači ne jesti meso. To smo dužni činiti sve petke kroz godinu, a napose u korizmi. Post i nemrs jesu obvezatni na Čistu srijedu ili Pepelnicu i na Veliki Petak .


Milostinja

Pod imenom milostinje treba shvatiti sva djela milosrđa prema bližnjemu što sv. Leon zove "pobožna djela". Sveti Ocu su jednodušni u izjavi da je milostinja nužni dodatak postu. Naravno, čini milosrđa ne ograničavaju se samo na ublažavanje fizičke bijede. Gospodin nam je zapovjedio da u isto vrijeme dajemo i opraštamo. Zato kršćanin treba za vrijeme korizme prakticirati dvije vrste milostinje: davati i opraštati. Korizma nas pripravlja na slavljenje misterija križa. Nitko ne može dobiti puninu božanskog opraštanja, plod vlastit tom misteriju, ako sam najprije ne ispuni uvjet koje je sam Spasitelj postavio: oprostite i bit će vam oprošteno. I na kraju milostinja upotpunjava post.


Molitva

Sv. Augustin kaže da su post i milostinja dva krila koja dižu k Bogu molitvu u korizmi. Post i molitva su zato da očiste dušu i da joj lakše pomognu da se uzdigne k Bogu. Zauzvrat molitva potiče i oživljava obdržavanje korizme. Molitvom dobivamo milost koja nam je potrebna da počnemo "svečanost posta" s djelatnom ljubavlju koju primamo i da je ispunimo sve do kraja u pobožnosti. Molitva čini naš post ugodnim pred Gospodinom i daje mu spasenjski učinak. Nema sv. mise u korizmi u kojoj ne bi Crkva, na ovaj ili na onaj način, molila i tražila od Boga da blagoslovi i posveti njezin korizmeni post. Period čišćenja i nadnaravnog rasta u korizmi zahtijeva da molitva bude ustrajnija, pouzdanija i gorljivija nego obično. Sv. Leon traži da molitva u korizmi bude što ustrajnija. Najsigurniji način podržavanja duha molitve jest sabranje, vanjska tišina i šutnja i postojana meditacija o Svetom Pismu. Liturgijski tekstovi pokazuju u više navrata djelotvornost božanske riječi koja silazi s neba, prodire u dušu i čini je plodnom poput osvježavajuće kiše. K tome, bitka protiv zlog Duha traži od nas da trajno zazivamo Božju pomoć protiv zamki zloga.


Nutarnja raspoloženja koja trebaju pokretati naš korizmeni elan


Skrušenost srca

Da bismo ostvarili duboko i potpuno čišćenje duše, korizmena djela trebaju izlaziti iz skrušena srca, a to znači iz one boli koja zahvaća i ostvaruje u duši živo žaljenje zbog grijeha. Zato ne čudi da Crkva odmah od početka traži od svih duh skrušenosti i kajanja. Čin pepeljenja znači zauzeti pred Bogom stav u kojem priznajem da sam zaslužio smrt i zato se hrabro usmjeravam na put pokore i ispaštanja. Da bi skrušenost trajno rasla Crkva svaki dan moli od Boga da vjernicima stravi u dno njihovih srdaca pravu pokoru koja je prvi polog božanskog milosrđa. Zato nas zove da razderemo svoja srca. Duh skrušenosti se ostvaruje u molitvi. Korizmena liturgija nam predlaže model skrušenosti srca u osobi ponizne grešnice iz Evanđelja koja svjedoči svoje istinsko obraćenje suzama kojim pere noge Gospodinu i obasipa ih cjelovima. Nije li to slika duše koja nudi Bogu korizmenu pokoru kao žrtvu skrušena i ponizna srca?

Povjerenje u Boga

Skrušenosti srca treba se pridružiti povjerenje u Božje milosrđe. Kršćanin treba iskoristiti korizmu za otvaranje širem povjernju u
Božje djelovanje. Izbor čitanja kroz korizmu želi u nama snažno probuditi i učvrstiti povjerenje u Boga. Zato Crkva s pravom
naviješta za vrijeme cijele korizme da Božje milosrđe nema mjere.


Strpljivost

Vrijeme kušnje i borbe, vrijeme ispaštanja i askeze, vrijeme korizme zahtijeva više nego ikoje drugo vrijeme kroz godinu vježbanje u kreposti strpljivosti koju sv. Pavao predstavlja kao raspoznajni znak pravih Kristovih slugu: "nego se u svemu iskazujmo kao poslužitelji Božji velikom strpljivošću" (2 Kor 6,4).


Radost

Značajno je da sv. Benedikt u kratkom poglavlju koje je posvećeno korizmi u svom Pravilu spominje dvaput radost. Korizma donosi kršćaninu blagodat dvostruke radosti: radost dragovoljne i dobrohotne uzdržljivosti i radost Uskrsa za kojim gorljivo čezne. Sv. Benedikt kaže da nas korizma pripravlja za pashalni misterij života koji savršeni kršćanin treba čekati s radosnom duhovnom željom. Zato nedjelja "Laetare" odiše jednom vrlo čistom radosti u kojoj se već odražava nešto od uskrsne radosti. Diskretna, nenametljiva i suzdržljiva, ali duboka radost korizme ne poznaje uzmaka ni pomračenja.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 24 vel 2009 08:23 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
mali podsjednik,preuzeto sa KNI...

Pepelnica – Čista Srijeda: početak korizme


U Srijedu, 25. veljače ove godine crkva slavi Pepelnicu ili Čistu Srijedu. Na Pepelnicu je značajan obred pepeljenja. Obred pepeljenja se obavlja za vrijeme mise nakon evanđelja, te u toj misi zamjenjuje pokajnički čin. Izvan mise ga je dobro obaviti u okviru službe riječi. Svećenik najprije blagoslivlja pepeo, a zatim ga stavlja vjernicima na čelo i pri tom govori: "Obratite se i vjerujte evanđelju!" ili: "Spomeni se čovječe da si prah i da ćeš se u prah pretvoriti!"

Obično se uzima pepeo spaljenih palmi i maslinovih grančica od prethodne Cvjetnice. Pepeo u kršćanskoj simbolici znak je pokore i obraćenja. Pepeljenjem na Pepelnicu označava se početak pokorničkog korizmenog vremena. Čovjeka, koji vjeruje u uskrsnuće, pepeo podsjeća na prolaznost života i na to da ne smije prionuti uz dobra ovoga svijeta, uz novac i vlast, kao da bi ta dobra mogla dati smisao ljudskom životu. To je ujedno i poziv na obraćenje k pravim i istinskim vrijednostima.

S Pepelnicom započinje vrijeme korizme. Korizma je povlašteno vrijeme crkvene godine, a sama riječ korizma dolazi od latinske quadragesima = četrdesetnica. Broj četrdeset u biblijskoj simbolici označava vremena kušnje i usavršavanja. Stoga je korizma za kršćane vrijeme pokore, kad sami sebe ispituju koliko su se zaista obratili i prionuli uz Krista. U to vrijeme Crkva nas posebno poziva na zajedničku pokoru: intenzivnije posvećivanje molitvi, vršenje djela pobožnosti i ljubavi, odricanje, vjernije izvršavanje vlastitih obveza te post i nemrs.

Post i nemrs kršćani su dužni, prema crkvenom Zakoniku, održavati na Pepelnicu i na Veliki Petak; samo nemrs obvezuje na sve petke u korizmi. (U ostale petke kroz godinu nemrs se može zamijeniti drugim dobrim djelima).

Post znači uzimanje manje količine jela od one uobičajene, tj. odricanje od jela u tolikoj mjeri da to predstavlja neku pokoru.

Nemrs obuhvaća odricanje od mesa. Crkveni zakon nemrsa obvezuje sve one kršćane koji su navršili četrnaestu godinu života, a zakon posta sve one koji su navršili osamnaestu godinu života pa do započete šezdesete.


Slika

Sjeti se čovječe "prah si, u prah ćeš se i vratiti" (Post 3,19b).
Tim riječima započinje priprema kršćana na blagdan Uskrsnuća.
Zar to nije pomalo cinički? Čovjek je bezvrijedan poput prašine po kojoj gazi, koju otresa s nogu.
Pisac koji je zapisao te riječi, živio je vjerojatno na dvoru kralja Salomona, usred vremena velike samosvijesti u povijesti Izraela.
I ti kralju Salomone, i ti obični čovječe, koji živiš danas, svi ste vi prašina. Ja prašina? Zar ništa ne vrijedim?
Želim dokazati suprotno. Bacam se na posao, da nešto stvorim. Trčim cijeli život i dokazujem se, do iscrpljenosti. Vodim borbu, utakmicu protiv prirode, jučer, danas, a sutra ću tu utakmicu sigurno izgubiti.
Silim i drugoga na borbu, jer on mi je konkurencija. I ja njemu. Okrećem kolo do iznemoglosti.
Zar je to smisao života? Zar me je Bog zbog toga stvorio?
Izraelci podsjećaju Boga, da ne bude strog na sudu, jer Bože, ti znaš od čega si nas stvorio, kakav smo materijal, samo smo prašina, usahla trava, koja danas jest, a sutra nije.
Kako se ponašati pred Bogom? Priznati pred njim kako smo sitni, mali, neznatni. To nas jedino može spasiti.
Kako se ponašati prema drugome i samome sebi? Biti suosjećajan, ljudskiji, jer i drugi je, poput mene, neznatan, sitan, pa onda ni drugi neće biti onaj koji me ugrožava.
Voda, mada nježna, mekana, podatna, jača je od kamena.
Tako i meni valja biti iskren, priznati svoje granice, svoju mjeru i to će mi dopustiti da se umirim, da nestane straha i da se nadam, da se Bog nije prevario jer me je stvorio. Ne moram se bojati što postojim, jer Bog me je htio. Prah sam, valja mi biti ponizan, to shvatiti i zahvaljivati tvorcu prašine.
Znak je da sam blagoslovljen, ako mogu na čelo primiti znak križa pepelom uz riječi: Sjeti se čovječe da si prah…
To znači: Ne trudi se boriti se protiv sebe, ne vjeruj da imaš razloga i dalje se sramiti. Pusti da nestane misao da moraš bit više nego što jesi. Takvim kakvim te je Bog stvorio, si dobar i velik i divan i čudesan. Da je On uzeo prah i da su njegove ruke mijesile u prašini, da bi ti nastao, to je dovoljno dobro, dovoljno veličanstveno, dovoljno lijepo i ljudsko.
Usred prašine, ako ju prihvatiš, imaš razloga, da o sebi, o čovjeku misliš s puno nade.



Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 24 vel 2009 08:44 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 21 pro 2007 09:22
Postovi: 8104
Lokacija: münchen
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Gospodine,ucini me onakovom kakovom Ti zelis da budem...
Daj mi one milosti ,koje mi Ti zelis dati i daj da budem ono
sto ti zelis da budem...U Tvoje ruke predajem sada svoj zivot,
predajem Ti sada sve sto jesam i sto imam,jer sve sto imam
od Tebe je...Vodi me Gospodine putem kojim Ti zelis.Amen.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 65 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 23 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
cron
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr