www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 19 tra 2024 23:22

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: 28 sij 2008 04:00 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 sij 2007 09:44
Postovi: 661
Podijelio: 75 zahvala
Zahvaljeno je: 31 zahvala
Ne znam kakve su regulative ako to mogu tako nazvati u vezi sakramenta Bolesnickog pomazanja.
Evo o cemu se radi, radim u starackom domu i dogada se kad starci umiru te zbog ne donesene regulative o tome sto raditi u tome trenutku zvati svecenika ili ne? Umiru bez sakramenta. Do sada sam dva puta zvala svecenika morao je doci u civilu i udjeliti sakrament, dakle potaice. U oba slucaju su pacijenti bili bez obitelji. Ali mi je od "doticnih" dato na znanje da ne postupam po "regulativi" jer kod ljudi koji nisu jasno se izrazili koje su vjere, moze ispasti da ih prisilno pokrstavamo pred smrt te bi se to moglo protumaciti kao "zloupotreba sluzbenog polozaja". A ako bi pacijent imao obitelj, obitelj bi me mogla tuziti jer npr. doticni je protestant ili neke druge vjere.

p.s. u oba slucaju pacijenti su mi dali do znanja(na neki nacin) da zele svecenika. M.H. je govori "Crkva", "Svecenik"; a M.T. je drzala u ruci krunicu vrlo cvrsto i razvalcila je iz jedne ruke u drugu valjada pokusavajuci moliti. Inace nitko nezna kako je njoj u ruke dospjela ta krunica uvijek je stajala na zidu.

Sta o tome kaze Zakon Crkve, ako postoji takvo nesto?

Bila bi vam zahvalana na odgovoru, jer o tome ovisi i moja savjest i po svemu sudeci i moj posao


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 28 sij 2008 12:33 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 lip 2006 12:46
Postovi: 1079
Lokacija: ZAGREB
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Citat:
kod ljudi koji nisu jasno se izrazili koje su vjere, moze ispasti da ih prisilno pokrstavamo pred smrt te bi se to moglo protumaciti kao "zloupotreba sluzbenog polozaja".

Da, kako zli uvijek pronađe "inteligentan način" da ljude odvuče...da duša ne primi ovaj spasonosni sakrament. "zloupotreba službenog položaja"...kakav naziv, kakva domišljatost, da utjera strah, da preplaši....
Veki, nije ti lako odgovoriti, ti trebaš postupati po svojoj savjesti. S jedne strane poslušnost nadređenima- na to smo pozvani...a s druge strane imaš načina da te starce za koje uočiš da su tome skloni( kao bakica s krunicom...) i dok su još možda svjesni da ih otvoreno pitaš, da razgovaraš s njima o Isusu...s onima za koje ocijeniš da to možeš. Bez straha, veki, nedaj da te đavao zaplaši, koliko je važno spasiti makar i jednu dušu! Nećeš učiniti ništa da bi ti mogli spočitnuti zlouporabu službenog položaja, jer ako ti t a duša da svoj pristanak, opravdano ćeš tražiti da dođe svećenik i udijeli joj sakramenat bol. pomazanja.
Zakonski ...mislim da to nije regulirano, ali zašto se ti ne bi o svemu posavjetovala sa svojim župnikom?
Btb draga veki :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 28 sij 2008 20:59 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 sij 2007 09:44
Postovi: 661
Podijelio: 75 zahvala
Zahvaljeno je: 31 zahvala
draga vikica,
najprije hvala ti na odgovoru, a sa zupnikom sam razgovarala i on je rekao da ga zovnem kad-god treba on ce doci u civilu i nece nitko znati. eto toliko od njega. a meni preostaje da "zloupotrebljavam" sluzbeni polozaj za Kraljevstvo Nebesko.

a sto se tice te bakice jako je interesantno: ja nisam radila nekih dvadesetak dana i prvi dan kad sam dosla ponovno na posao ona je bila u stanju umiranja, zapravo bila je ona vec nekoliko dana ali nikako da umre, valjda cekala... Ali je interesantno da mi nije palo na pamet da zovnem svecenika prije 22:00. On je bio tu vecer bio na nekoj dobrotvornoj veceri i bas je ulazio u zupni stan kad sam ja zvala nije ni cipele skinuo. I dosao je za 10-tak minuta jer je jako blizu starackog doma. Sve se jednostavno poklopilo, Bog je to htio.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 28 sij 2008 21:32 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 08 sij 2008 15:01
Postovi: 103
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
veki, negdje mi stoji prica sa sv. Faustinom kako je ona isto tako u bolnici slicnu stvar napravila. Koliko se sjecam (prije cetiri godine sam ju procitala pa se ne sjecam svih detalja) ona je bila u bolnici i vidjela je jednu zenu-zidovku na umoru. Njezina rodbina je stalno bila uz nju. Ona je zarko molila da se nekako dogodi da se zena krsti, pa makar i na prijevaru jer je vise vjerovala da ce time pomoci toj zeni nego sto bi joj to bio grijeh. E sad, ne sjecam se svih detalja, kako je ona dobila znak pa kako se dogodilo da je na trenutak od te zene obitelj izasla van i cini mi se da je medicinska sestra na kraju uletila (u dogovoru saa sv. Faustinom) i krstila tu zenu i nakon par sati, cini mi se, zena je umrla. Stvarno se detalja ne sjecam, ali jedino sam sigurna da je sv. Faustina bila svjesna da bi obitelj sigurno bila protiv tog krstenja i da je to bilo mimo obiteljske zelje. Ali stvarno se ne sjecam da li je zena i u jednom trenutku dala do znanja sestri Faustini da to zeli, joj, tako mi je krivo, ne sjecam se. Mozda ce se netko naci da se sjeca.

Mozda ti to pomogne u tvojim razmisljanjima. :)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 29 sij 2008 09:39 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 sij 2007 09:44
Postovi: 661
Podijelio: 75 zahvala
Zahvaljeno je: 31 zahvala
Tratincice, sad si me pravo zainteresirala za Sv. Faustinu. pogledat cu preko interneta mozda ima nesto napisano o njoj i toj prici.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 28 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr