www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 23 tra 2024 21:13

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 17 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 06 srp 2008 18:26 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 01 tra 2006 21:22
Postovi: 1095
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
IZ GLASA KONCILA - POUČNO PROČITATI
Stariji sam vjernik i ni za što ne bih propustio nedjeljnu misu. Ako nisam u svom mjestu, a posao mi je takav da sam dosta na putu, redovito sudjelujem na nedjeljnom euharistijskom slavlju u mjestu ili gradu gdje se zateknem. Baš zbog toga svjedok sam različitoga držanja vjernika za vrijeme euharistijskoga slavlja: od duboke i iskrene sabranosti do dosađivanja odnosno potpune odsutnosti duhom. Više sam puta bio i na misi na otvorenom te su me posebno zasmetale šetnje i šaputanja za vrijeme bogoslužja, dolazak s neugašenim mobitelom, kao i držanje žvakaćih guma ili bombona u ustima. Upravo te pojave češće sam susreo kad se euharistijsko slavlje slavilo na otvorenome, pod vedrim nebom. Ne znam bi li bilo prikladno da svećenik koji služi misu opomene vjernike na dolično ponašanje, primjereno svetome činu radi kojeg smo se, nadam se, okupili. Možda bi to bilo opterećujuće za samu liturgiju, pogotovo jer takve opomene nisu potrebne zapravo za većinu okupljenih vjernika.

Primijetio sam također da, osobito za ljetnih vrućina, na misna slavlja neki vjernici dolaze nedolično odjeveni. To važi i za muške i za ženske osobe. Ne znam treba li se s tim pomiriti pa na sve zažmiriti, ili bi ipak nešto trebalo poduzeti. Uvjeren sam da je najbitnije da svako euharistijsko slavlje protječe u maksimalno mogućoj sabranosti, jer tek onda postoje stvarni preduvjeti za istinski susret s Bogom, Božjom riječju i porukom te s Isusom Kristom, osobito u sakramentu pričesti.

Molio bih vas da barem objavite ovaj moj dopis, jer bih želio da se o tome povede razgovor u vjerničkim krugovima, a bit ću vam osobito zahvalan budete li i vi iznijeli stav o tim pitanjima.

Čitatelj

Ohrabrenje je to i poticaj za pastoralno osoblje u našim župama kada vide da ni ljetne vrućine nisu spriječile vjernike da nedjeljom pohrle u svoje crkve na susret s Gospodinom u zajednici vjernika. U nekim župama zbog velikog broja vjernika, za vrijeme ljetnih vrućina, bogoslužje se slavi na otvorenom, obično uz crkvu.

Koliko god otvoreni prostor, sudjelovanje na misnom slavlju činio ugodnijim, na njemu je ipak teže ostvariti sabranost i zajedništvo nego u crkvi. Izbjegavajući zagušljivost i skučenost u zatvorenom sakralnom prostoru, izabire se otvorenost i prozračnost pod vedrim nebom. No, taj novi bogoslužni prostor traži dodatni napor i odgovarajuću pripravu vjernika da shvate i prihvate da je to mjesto susreta s Gospodinom i da se tu valja ponašati jednako kao i u crkvi.

Ne priliči stoga ni šetanje ni šaputanje za vrijeme bogoslužja, ni dolazak s neugašenim mobitelom, kao ni držanje žvakaćih guma ili bombona u ustima. Valjalo bi se suzdržati i od uzimanja hrane i pića dok traje misa. Pogotovo nije umjesno pušiti na tom prostoru na kojemu se slavi euharistija, kao ni ikakva prodaja. Nadalje, na bogoslužje valja dolaziti na vrijeme. Jednom kad uđemo u crkvu, ili na bogoslužni prostor na otvorenom, tada valja ostati do kraja bogoslužja.

Što se tiče odjeće i obuće, i tu bi se već moglo govoriti o osnovama pristojna ponašanja. Donedavno se je znalo da u crkvu, na misu, valja ići u svečanoj odjeći, »misnom odijelu«. I na taj su način vjernici iskazivali svoju odanost i štovanje Gospodinu.

Što se to dogodilo u svijesti i kulturi vjernika kad treba izričito upozoravati da nije dolično ulaziti u crkvu i drugi bogoslužni prostor nedolično odjeven: u kratkim suknjama ili hlačama, razotkrivenih ramena, ili prsa, ili leđa. Zar svećenik mora opominjati razgolićene osobe na bogoslužju da prekriju svoju golotinju barem kakvom maramom, i da nije u redu da još pristupaju i pričesnom stolu nedolično odjevene? Kako mu je tek neugodno kad zbog toga mora uskratiti pričest!

Ili je najbolje rješenje, kao što je to već slučaj u nekim primorskim mjestima, da na crkvenim vratima stoje župni suradnici koji ne puštaju u crkvu osobe koje nisu dolično odjevene. Ponegdje su obazriviji, pa ih zamole da stanu na dno crkve, da svojim ponašanjem barem ne izazivaju pozornost drugih sudionika na bogoslužju, ako ne i sablazan.

Nije li dobrano zakazao obiteljski odgoj kada svećenik s oltara mora upozoravati kako se treba odijevati za sudjelovanje u bogoslužju i da ne priliči u crkvu ulaziti u natikačama, šlapama, klompama, japankama, te da se ljeti ne moraju nositi postole već da su prihvatljive i sandale?

A slavlje na otvorenom neumitno za sobom povlači i »otvorenije« ponašanje. Stoga, ako bi bilo nemoguće postići potrebno zajedničko sudjelovanje u bogoslužju na otvorenom, tada bi, unatoč svim izvanjskim pogodnostima, prednost trebalo dati slavljenju euharistije u primjerenijem sakralnom prostoru, tj. u crkvi. I kad bi se uz česta upozorenja na trenutke uspjela i postići određena sabranost, ni to ne bi smjelo opravdati napuštanje crkvenog prostora. Jer, stalno upozoravanje na ono što se ne smije na neomeđenom bogoslužnom prostoru već bi narušilo glavni preduvjet dostojnog sudjelovanja na euharistijskom slavlju, u središtu kojega je susret zajednice vjernika s Gospodinom, koji im priređuje gozbu hraneći ih svojim Tijelom i Riječju.

Sve bi trebalo učiniti da nam liturgijska slavlja na otvorenom (kao i ona u crkvi) ne postanu više nalik kakvom sajmu (vašaru!) nego istinskom bogoslužju. Jer, ukoliko sudjelovanje u svetom činu ne bi proizlazilo iz življene vjere, a što iskazujemo i svojim ponašanjem, te bi se pretvorilo u kakvu puku obvezu ili dužnost koju valja obaviti, pa i bilo kako, tada bi bilo umjesno postaviti pitanje nije li tu možda više riječ o kakvu svetogrdnom, nego o bogoslovnom činu.

Treba li podsjetiti da je nedjeljno bogoslužje vrhunac svih vjerničkih okupljanja i svečanosti? Na njega vjernici dolaze sa svojim brigama, teškoćama, nevoljama i grijesima, ali i sa svojim nastojanjima da ih se uz Božju pomoć oslobode, te da ojačaju svoja nadanja, nahrane vjeru, učvrste ljubav i dobiju poticaj za odvažnije, postojanije i domišljatije služenje Isusu Kristu u svojoj braći i sestrama.

Kako je u vašim župama i što vas smeta ?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 07 srp 2008 06:28 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 29 pro 2007 01:21
Postovi: 573
Lokacija: Mostar
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
U Katedrali i Crkvi sv. Petra i Pavla, crkve u koje ja idem na misu, je situacija dosta slična, posebice na tzv. misama za mlade (11 i 18 sati). Ono što sam ja primjetila je da mostarski dečki u crkvu dolaze pristojno obučeni, dok cure i nisu baš toliko pristojne. Minice, dekoltei, majice na bratelice...bez rukava ikakvih...
i nije baš lijepo za vidjeti
svećenici upozoravaju za vrijeme župnih obavijesti da se pripazi na pristojno i dolično oblačenje, al ih očigledno nitko ne uvažava.
Smatram kako bi bilo dobro na vrata crkvi postaviti redare, isto kao u sudu, u koji vam ne dozvoljavaju ulazak ako ste bez nedolično obučeni (barem u Mostaru), ili staviti one natpise na kojima se jasno vidi što je zabranjeno obući u crkvu


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 07 srp 2008 08:30 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 01 tra 2006 21:22
Postovi: 1095
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
Što se tiće golotinje gore su ženske. Mogle bi makar uzeti neki šal pa pokriti golotinju za vrijeme Sv. Mise. Jednoj poznanici udatoj ženi svojih 35 godina sa bratelicama i pola gtrudi vani koja je išla sa grupom slušati jednog mladog fratra rekla sam da ne ulazi u salu takva( bio je osmi mjesec i velika vručina) našto mi je ona odgovorila da joj je jako vruće i da se po vručini znoji. Odgovorila sam joj " zar fratru u abitu nije vruće a još kada vidi tvoje poprsje. " Na to je gospođa izvadila maramui pokrila se. Smiješne su mi i naše gospođe koje dolaze na Misu u dugim suknjama a prerez otraga ili sa strane do guzice . O pupkovima na vidjelu da i ne govorimo . Neke fol natežu majicu da ju produlje u Crkvi ali uzalud .Ne samo da nije pristojno nego fali i ukus. O mobitelima da i ne pričamo. Svakojake muzike . Čim zazvoni mobitel svi se okrenu prema krivcu sa strogim pogledom a najgore je kada za koju minutu zazvoni nekome drugome. Treba napomenuti ljudima prije Sv. Mise da iskljuće mobitele.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 07 srp 2008 09:01 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
..dragi moji..
..to je sve OK..

..no moramo znati...da se SVI ..MI..
..ne pridržavamo onog što piše u Evanđeljima..
..pa često nismo ni svjesni..da je nešto grijeh..


..Zato moramo biti puni , razumijevanja...i milosrđa..
..za braću i sestre..koji dolaze nedolično obučeni..

..pa je ..Daleko važnije..ono što oni ..iako nedolično obučeni..
...dolaze (uglavnom).

...čista i radosna srca na misu..
..pa neka TO BUDE UVIJEK ISPRED..osude..


..to su ljudi...mahom turisti..
..ne izlaze iz svojih domova...kao domaći ljudi..
..često nemaju ..ni svečanije robe..
..sunce je ..vrućina...
.pa se eto i lakše odijevaju..

..bili bi suludo..kad bi takvi dolazili...po zimi..

..zato ...pustite..ih...
..s razumijevanjem..
..i gledajte u njihova lica...
..njihove radosne osmijehe..
..slušajte njihove...molitve iz gorućeg srca..
.slušajte ta sazvučja svih jezika..
..molitve u jezicima...
..Međugorski specijalitet..
..nešto PREKRASNO..
-------------------

.jer mora se znati...
..da je "tat" ne samo ona..koja nosi lagano otkrivena poprsja..
..i lipe nogice..
..već i onaj ..tko bulji u njih.. :lol:
.pa mi muški često ispovijedamo ..i taj
..grijeh.. :lol:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 07 srp 2008 11:17 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 01 tra 2006 21:22
Postovi: 1095
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
Svima nam je vruče, ne kažem da moramo imati svečano odijelo ali barem donekle pristojno.
Kada idemo na neki važan susret i te kako se sredimo a na susret sa našim Bogom idemo kao da on ne zavređuje ni najmanje poštovanje.
Često sjedimo opušteni noga preko noge fali samo cigareta i karlovačko. :twisted: Kleknuti kao da nam je ponižavajuće i ne shvačamo da je čovjek najveći baš na koljenima.Pa zar mi nismo svjesni da je slavljenje Euharistije nešto največe i najsvetije.
Ako mi koji kažemo da smo vjernici ne pokažemo sa našim ponašanjem kako će tek drugi moći poštivati Svetu Misu. Djete uči gledajući roditelje. Osim toga pusti ovo , pusti ono i na kraju taj lasizam prelazi u normalu. Sve nam postaje normalno .


Ovo što ću nadodati nema veze sa ovim ali ……čitam u stranim novinama da će u Engleskoj u augustu početi prodaja " Cocain" novo piće poput Red Bulla ali u kojemu su jako visoke doze kofeina i taurina koje umrtve nepce i zube i daju efekt kokaina. Za sada su znanstvenici u nekim evropskim zemljama zabrinuti jer kažu da je to uvod u kokain a znamo koliki ga već troše. I to će ubrzo postati normalno , postalo je normalno da mladi izlaze u 23.00 sata da bi se vratili kući u 3- 4 ujutro. Zar smo toliko oslijepili da više ne vidimo granice, sve je dozvoljeno. Golotinja je postala normalna, brakovi istospolaca su normalni, abortusi su normalni, negdje već i eutanazija . Španjolska uvodi zakon ljudskih prava na majmune , zabranjeno je stavljati slike i reklame porodica muško , žensko i dijete ( to će se kažnjavati pošto vrijeđa istospolne obitelji) te skidanje križeva sa svih javnih ustanova i zabrana religijoznog državnog sprovoda. U Italiji su dali gay klupu ime Mario Mieli koji je prvi 1983 u Rimu otvorio gay klub. Između ostalog je bio i onaj koji je govorio da treba uči u slobodni spolni odnos sa svim bićima na zemlji , sa djecom (pedofilia) , mrtvacima (nekrofilija ) , životinjama (kaprofagia) i stablima ( zar sve to već ne rade sotonske sekte ) te da se treba boriti protiv glavnih ZAPREKA toj socijalnoj revoluciji a to je Krščanstvo koje propagira vrijednosti obitelji a takvi nazori su krivi da dijete kada odraste postaje heteroseksualna osoba.
Svaki dan ostajemo zapanjeni sa nekim novim zakonom. Vrijeme nije više sporo nego leti velikom brzinom a ljudi naročito mladi padaju u zamku princa ovog svijeta a da nisu svjesni. Čini mi se kao onaj brod Titanik na kojem se plesalo do zadnjega dok je tonuo.
Sigurno ćete reći pa nije baš tako strašno kao što speranza kaže.a ja ću vam odgovoriti OTVORITE OČI.
Pogledajte medije što nam nude "mjenjam muža" mjenjam ženu" BB kuću filmove u kojima nema ništa poučno ni moralno. Daju nam savjete kako biti u trendu kako biti cool.

Postoji na sve to odgovor a to je ISUS KRIST koji nam kaže nebojte se i poziva nas da uzmemo naš križ i da ga vjerno slijedimo. Đavao vodi okrutnu bitku . Bojim se da se ispunjaju rijeći Sv. Ludvika Marije Grignona de Montforta iz divne knjige "Prava pobobožnost prema Majci Božjoj " koja sigurno postoji i na Hrvatskom jeziku i savjetujem vam ju u ove dane odmora.
Pružimo ruke našoj dragoj Majci Nebeskoj i predajmo joj naša srca da ih ona preda svome ljubljenom Sinu Isusu sa koji želimo biti u vječnosti.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 07 srp 2008 23:35 
Bravo, Speranza! I za temu i za sve što si napisala.
Čitam to kad danas ovakva situacija kod nas na večernjoj misi: župnik ima na sebi onu bijelu haljinu (nije alba, ona druga, ne znam pravi izraz) i samo stolu prebačenu preko ramena. No, ta mu "haljina" nije dovoljno dugačka tako da se uredno vidi da je u običnim papučama obuvenim na bosu nogu i da je, očigledno, u kratkim hlačama jer se ne vide uopće nogavice od hlača. Dan jeste bio ekstremno vruć i kod nas u crkvi je jako vruće, ali bilo mi malo čudno to što vidim jer zaista nikada u životu nisam vidio da župnik služi misu tako obuven.
Nije da me je to sablaznilo, i župnici su ljudi i njima je vruće, sve to razumijem - ali jednostavno mi bilo neobično i nekako žao što se tako "spremio". Istina, viđam u crkvi još ponekog muškarca u papučama no ja nekako ne bih mogao tako doći na misu. Obujem pristojnije, zatvorenije sandale i naravno duge hlače i majicu/košulju s rukavima, nikako bez (s kratkim rukavima, jel :wink: )
Ne znam postoji li kakav pravilnik što i kada smije župnik obući/obuti za slavljenje mise? Ne želim reći ni da je on počinio nekakav grijeh ili prekršaj - jednostavno mi bilo čudno jer to vidim prvi put u životu. Župnik je odnedavno tek kod nas tako da i ne znam je li mu to i inače običaj....
Nadam se ipak da nije... Imam oho-ho godina, a nikad ne vidjeh takvo što pa se nadam da i neću više nikada, hehehe....


Vrh
  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 08 srp 2008 05:20 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
.Rasprava o suboti
1U ono je vrijeme neke subote Isus s učenicima prolazio žitnim poljima. Učenici su ogladnjeli te počeli trgati klasje i jesti ga.
2Opaze to neki farizeji pa kazaše: 'Ne bi to smjeli činiti! Zakonom je zabranjeno skupljati usjev subotom.'

3Ali Isus im reče: 'Niste li čitali što je učinio kralj David kad su on i njegovi pratitelji ogladnjeli?

4Ušao je u Dom Božji[a] te su pojeli prinesen kruh koji nije bilo dopušteno jesti ni njemu ni njegovim pratiteljima, nego samo svećenicima.

5Niste li u Zakonu pročitali da svećenici služeći subotom u Hramu krše Zakon, a ipak nemaju krivnje?

6A ja vam kažem da je ovdje nešto veće od Hrama!

7Kad biste zaista razumjeli što znači: "Draže mi je da ste milosrdni nego da mi prinosite žrtve

8Ja, Sin Čovječji, gospodar sam čak i subote.'


------------------------
Isus iscjeljuje u subotu

9Zatim ode u sinagogu i
10ondje spazi čovjeka usahnule ruke. Da bi ga mogli optužiti zbog potvrdnog odgovora, farizeji upitaju Isusa: 'Je li dopušteno subotom liječiti?'

11On odgovori: 'Tko to od vas ne bi svoju jedinu ovcu ako bi u subotu upala u jamu iz nje izvadio?

12A koliko je čovjek vredniji od ovceSubotom je, dakle, slobodno činiti dobro.'

13Onome čovjeku zatim reče: 'Ispruži ruku!' On ju ispruži, a ruka mu postane zdrava kao i druga.

14A farizeji se, čim su izišli iz sinagoge, okupe na vijećanje da se dogovore kako da ga smaknu.
-------------------------
Tko je od vas bez grijeha, neka prvi na nju baci kamen!» (Iv 8,7). Ponovno se sagne i nastavi pisati po zemlji, a oni koji dovedoše ženu, kad to čuše, stadoše odlaziti jedan za drugim počevši od starijih» (Iv 8,9). I osta Isus sam – i žena s njime. Sada započinje razgovor, pravi razgovor između Isusa i žene grješnice o grijehu, o oproštenju... «Ženo, gdje su oni? Zar te nitko ne osudi?» Ona reče: «Nitko, Gospodine!» Reče joj Isus: «Ni ja te ne osuđujem. Idi i odsada više nemoj griješiti!»



..mali kamenčići..

..ti koji ljubiš Gospodina..
..svim srcem..svojim..
..ne izlazi ..
..na svijetlo dnevno...
..s kamenčićima u džepu..
..da se nađu..
..pri ruci..
..kad treba..
..male bludnice..upozoriti..
..na nedoličnost..ili grijeha bluda..
..jer će sa svakim danom Gospodnjim..
..to kamenje u džepu bivati.. sve veće..
.pa ćeš jednog dana u transu..
..uletjeti u hordu...ljudova..
..spremnih za linč..i kamenovanje..
..i pridružit im se..
..da ti se srce..razgali..
..bacanjem kamenja..
..i zaštite svetinja..

..zavedeni..sebeslavljem..
..ne vidimo..
..da tamo ..na pijesku..
..ne leži ljudsko biće, bludnica, magdalena..
..već naš GRIJEH, PREVELIKI GRIJEH...
..kojeg treba ..uništiti..
..kamenjem ljubavi...
..u srcu bludnika..
..da bi naše srce..
..bilo čisto..i okajano..

..zato horda uvijek...napada i kamenuje..
..u čoporu...
..gdje postaju jedno tijelo ..
..i jedan duh..
..tijelo koje ubija...
..i duh koji ne prašta..
..u ime onoga koji JEST LJUBAV..
..u ime onoga koji JEST ŽIVOTVORAC
..

..pa tko onda stoji ..
..iza paravana ljudske pravednosti
.i odmazde..
.moramo se zapitati..
..kad krenemo na svijetlo dnevno..
..s kamenčićima u džepu..


--------------------------
..tko želi ljubiti ovako "LJUBITE JEDNI DRUGE, KAO ŠTO SAM JA LJUBIO VAS."..reče ISUS..

..neka izbaci sve kamenčiće iz svog džepa..
..i naoruža svoje srce..kapljicama..
..iz Beskrajnog mora BOžanskog Milosrđa..
..i neka s razumijevanjem ..škropi..
..po slabostima griješnika...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 08 srp 2008 08:48 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 01 tra 2006 21:22
Postovi: 1095
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
Jakov napisao:
Bravo, Speranza! I za temu i za sve što si napisala.
Čitam to kad danas ovakva situacija kod nas na večernjoj misi: župnik ima na sebi onu bijelu haljinu (nije alba, ona druga, ne znam pravi izraz) i samo stolu prebačenu preko ramena. No, ta mu "haljina" nije dovoljno dugačka tako da se uredno vidi da je u običnim papučama obuvenim na bosu nogu i da je, očigledno, u kratkim hlačama jer se ne vide uopće nogavice od hlača. Dan jeste bio ekstremno vruć i kod nas u crkvi je jako vruće, ali bilo mi malo čudno to što vidim jer zaista nikada u životu nisam vidio da župnik služi misu tako obuven.
Nije da me je to sablaznilo, i župnici su ljudi i njima je vruće, sve to razumijem - ali jednostavno mi bilo neobično i nekako žao što se tako "spremio". Istina, viđam u crkvi još ponekog muškarca u papučama no ja nekako ne bih mogao tako doći na misu. Obujem pristojnije, zatvorenije sandale i naravno duge hlače i majicu/košulju s rukavima, nikako bez (s kratkim rukavima, jel :wink: )
.Ne znam postoji li kakav pravilnik što i kada smije župnik obući/obuti za slavljenje mise? Ne želim reći ni da je on počinio nekakav grijeh ili prekršaj - jednostavno mi bilo čudno jer to vidim prvi put u životu. Župnik je odnedavno tek kod nas tako da i ne znam je li mu to i inače običaj....
Nadam se ipak da nije... Imam oho-ho godina, a nikad ne vidjeh takvo što pa se nadam da i neću više nikada, hehehe....



Dragi Jakove , istina je da su vručine velike ali za 4o minuta ili sat vremena nesmije biti problem da svečenik bude u ruhu koje mu propisuje obrednik. Nekada je trebalo više toga a sada se je sve misno ruho svečenika uglavnom svelo na albu koja mora biti dugačka Slika
pojas ili čingolo kojim se veže u pasu ali puno svečenika ga više i ne upotrebljava Slika nato se oblaći Kazula boja ovisi o liturgijskom vremenu (zelena, crvena, bijela, ljubičasta a nekada je bila i crna Slika i na kraju štola (vrijede boje istokao i kazula) SlikaNekada je postojala i molitva pri oblačenju ruha.

Zamislite da policajac ide u bermudama i majici sa kajišem i pištoljem jer mu je strašno vruće ili da kapetan avijona ili broda umjesto diveze nosi neko lagano šareno odijelo i patike .
Ovo je šala ali svečenik o kome si ti pisao nije se lijepo ponio niti prema svojoj službi a niti prema župljanima. U knjizi Valtorte o Čovjeku Bogu piše kako je Blažena Djevica sa puno ljubavi tkala i šila lijepe haljine Isusu. Pa i u Bbliji piše baciše kocku i podijeliše Isusove halje . Da je Isus bio u dronjcima sigurno ih nebi htjeli. Za vrijeme Sv, Mise na oltaru je prisutan sam Isus , tu je i Gospa, tu su Anđeli koji mu se duboko klanjaju a mi ?
Naravno da treba imati čisto srce i da naša pobožnost ne ovisi o odjeći ali je njen sastavni dio i znak poštovanja.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 08 srp 2008 10:22 
Speranza, hvala ti na divnom i vrlo informativnom odgovoru.

@ Naggar
I ti ga, brate, možeš natrućkati i svašta nadrobiti tako rano. :wink: Traktat cijeli! Kakvo kamenje, kakve osude? Samo iznesoh što vidjeh - ništa drugo. Pročitaj ponovo moj post. Po tvojoj logici ne bi bilo u redu ništa primjetiti (ne osuditi, nego samo primjetiti) čak i da se župnik pojavio na misi bez ikakvog misnog ruha nego samo u majici i kratkim hlačama te bosonog??!
Spusti oružje, ipak pretjeruješ. Evo, saznali smo od ljudi koji znaju više da postoji obrednik s pravilima o izgledu (odjeći, obući) svećenika koji slavi misu. Ne znam šta točno kaže obrednik i koje sve situacije spominje te postoji li kakvih olakšica (vrućina, npr.), ali skoro sam siguran da ne piše "neka ti alba bude 20 cm kraća, obuci je na kratke hlače pa onda obuj obične papuče na bosu nogu i tako održi misu." A možda i piše?? Možda se smiju malo raskomotiti?
Samo znam da nikad u životu nisam vidio tako nešto, a bio sam na puno misa koje su održavane po velikim vrućinama i zaista visokim temperaturama.

NHF!

Božji blagoslov svima!


Vrh
  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 08 srp 2008 20:55 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
Jakov napisao:
Speranza, hvala ti na divnom i vrlo informativnom odgovoru.

@ Naggar
I ti ga, brate, možeš natrućkati i svašta nadrobiti tako rano. :wink: Traktat cijeli! Kakvo kamenje, kakve osude? Samo iznesoh što vidjeh - ništa drugo. Pročitaj ponovo moj post. Po tvojoj logici ne bi bilo u redu ništa primjetiti (ne osuditi, nego samo primjetiti) čak i da se župnik pojavio na misi bez ikakvog misnog ruha nego samo u majici i kratkim hlačama te bosonog??!
Spusti oružje, ipak pretjeruješ. Evo, saznali smo od ljudi koji znaju više da postoji obrednik s pravilima o izgledu (odjeći, obući) svećenika koji slavi misu. Ne znam šta točno kaže obrednik i koje sve situacije spominje te postoji li kakvih olakšica (vrućina, npr.), ali skoro sam siguran da ne piše "neka ti alba bude 20 cm kraća, obuci je na kratke hlače pa onda obuj obične papuče na bosu nogu i tako održi misu." A možda i piše?? Možda se smiju malo raskomotiti?
Samo znam da nikad u životu nisam vidio tako nešto, a bio sam na puno misa koje su održavane po velikim vrućinama i zaista visokim temperaturama.

NHF!

Božji blagoslov svima!


.jakove..
..tvoj uradak nisam ni pročitao..

..moj post se odnosio na post..moje Sperance..
..jer joj rekoh..da nitko nije izuzet...
..pa ni ja sam...od ..
..dobre..recimo kritike ili osvrta..

..ja i moja Speranca ...
..možemo si dopustiti taj ."luksuz"..
..da jedni druge upućujemo..


..ne kužim zašto si ti jakove uletio u kadar..

..mnogi govore meni...naggare pretjeruješ..
..da pretjerujem..
..i to je sve..

..oni koji mogu..izdignuti se iznad..
..razumijet će..

..a drugima ću ..
..uvijek pretjerivati...

..za mene je ljubav prema čovjeku i bližnjem ..
..prije svih pravila..

..to sam ja takav..i takav ću ostati..
..i tko me želi mijesiti...
..poput meka..tijesta..
..uvjek će naići na...
..trnje...
------------

.da te razveselim jakove...
..dao sam si truda i pročitao tvoj uradak..

..i mogu ti reć..
..da me je sram to čitati...
..koliko farizejštine ima u tvom uradku..

..nakon tvog teksta požalim...
..što sam ..ikada napisao i jednu riječ..
.na forumu...

..čini mi se da će ti trebati godine..
..da izvučeš...šleper pun trupaca iz tvog oka..

.i na kraju,,ljubim tvoju dušu....

.no žalosan je ..i jadan
..extrakt tvog duha...

. s čim ćeš se pohvaliti..pred Gospodinom..
..da si mjerio duljine habita..svećenicima..
..i dubine dekoltea ..stranjkinjama...
..dok si sa strašću ..piljio u njihova poprsja..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 17 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 26 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr