www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 17:08

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 39 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 15 pro 2008 16:27 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 01 pro 2008 13:12
Postovi: 48
Lokacija: zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Citat:
visnja napisao:
3. O nužnim odredbama da bismo se dobro pričestili

627. Postiže li sakrament euharistije u nama uvijek svoj čudesni učinak?

Sakrament euharistije proizvodi u nama svoje čudesne učinke, ako se prima s dostojnim raspoloženjem.

628. Što je sve potrebno da bismo se dobro pričestili?

Da bismo se dobro pričestili potrebne su tri stvari: 1. biti u milosti Božjoj, 2. biti natašte od ponoći do časa pričesti, 3. znati što primamo i pristupiti na pričest sa svom pobožnošću.

629. Što znači biti u milosti Božjoj?

Biti u milosti Božjoj znači imati čistu savjest od svih smrtnih grijeha.

630. Ako je tko u smrtnom grijehu, što mora učiniti prije negoli se pričesti?

Ako tko zna da je u smrtnom grijehu, mora se dobro ispovjediti prije negoli se pričesti, jer samo kajanje bez ispovijedi nije dovoljno onome tko je u smrtnom grijehu i tko se želi dostojno pričestiti.

631. Zašto nije dovoljno samo potpuno kajanje onome tko zna da je u smrtnom grijehu da bi se mogao pričestiti?

Zato što je Crkva radi časti sakramenta odredila da se onaj tko je u smrtnom grijehu ne usudi pričestiti, ako se prije toga nije ispovjedio.

632. Prima li Isusa Krista tko se pričesti u smrtnom grijehu?

Ako se tko pričesti u smrtnom grijehu, on prima Isusa Krista, ali ne i njegovu milost, dapače, počinio bi svetogrđe i zaslužio bi prokletstvo.

633. Kakav je post potreban prije pričesti?

Prije pričesti potreban je potpuni post, a taj razbija svaka mala stvar koja se uzme kao hrana ili piće.

634. Što bi bilo ako bi tko progutao kakvu sitnicu koja mu je ostala medu zubima, ili koju kap vode što mu je ušla u usta? Smije li se i onda pričestiti?

Tko bi progutao kakvu sitnicu što mu je ostala među zubima ili kakvu kap vode koja mu je došla u usta zbog pranja, mogao bi se pričestiti, jer se to ne uzima na način hrane ili pića, budući da su ti ostaci izgubili značenje hrane.

635. Je li dopušteno pričestiti se ako nismo natašte?

Pričestiti se bez prethodnog posta dopušteno je samo bolesnicima kojima je smrt blizu, ili onima koji su zbog duge bolesti dobili posebno ovlaštenje od Pape. Pričest bolesnika na smrti zove se poputbina, jer jača na putu od ovog života do vječnosti.

636. Što znači »znati što primamo u pričesti«?

Znati »što se prima u pričesti« znači poznavati ono što o tome uči kršćanski nauk i u to čvrsto vjerovati.

637. Što znači »pričestiti se pobožno«?

Pričestiti se pobožno znači pristupiti pričesti s poniznošću i skromnošću u držanju i odijelu, pripremiti se prije pričesti i zahvaliti poslije.

638. U čemu se sastoji priprema za pričest?

Priprema za pričest sastoji se u tome da se neko vrijeme zadržimo u razmatranju koga primamo i tko smo mi, da učinimo djela vjere, ufanja i ljubavi, pokajanja, klanjanja, poniznosti i želje da primimo Krista.

639. U čemu se sastoji zahvala poslije pričesti?

Zahvala poslije pričesti sastoji se u tome da se zadržimo u sabranosti i u sebi častimo Boga, da obnovimo djela vjere, ufanja, ljubavi, klanjanja, zahvale, prikazanja i prošnje, osobito onih milosti koje su potrebne nama i onima za koje smo dužni moliti.

640. Što valja učiniti na dan pričesti?

Na dan pričesti treba biti što više sabran, treba se baviti djelima milosrđa i osobitom marljivošću ispuniti dužnosti svoga zvanja.

641. Koliko Krist ostaje u nama poslije svete pričesti?

Krist ostaje u nama poslije svete pričesti sa svojom milošću dok god na sagriješimo smrtno, a svojom stvarnom nazočnošću ostaje u nama dok traju prilike sakramenta.

4. Kako se treba pričešćivati?

642. Kako se treba držati u času kad pristupamo sv. pričesti?

U času kad pristupamo sv. pričesti, treba klečati, osrednje podignute glave, očiju skromno okrenutih prema svetoj hostiji, a usta dovoljno otvorena i jezik malo podignut na usnama.

643. Kako treba držati pliticu ili podložak za hostiju?

Pliticu ili položak treba držati tako da prihvati svetu česticu ako se dogodi da padne.

644. Kada treba progutati česticu?

Moramo se pobrinuti da svetu česticu progutamo što prije možemo i da neko doba ne pljujemo.

645. Što valja učiniti ako se sveta hostija prilijepi za nepce?

Ako se sveta hostija zalijepi za nepce, treba je odlijepiti jezikom, a nikada prstom.

5. O dužnosti primanja sv. pričesti

646. Kada smo se dužni pričestiti?

Dužni smo se pričestiti svake godine o Uskrsu, svatko u svojoj župi, a i onda kad smo u životnoj opasnosti.

647. U kojoj dobi počinje obveza da se pričešćujemo o Uskrsu?

Obveza pričesti o Uskrsu počinje onda kad je dijete već u stanju pristupiti pričesti s dužnim uvjetima.

648. Griješe li koji se ne pričešćuju, a imaju dob i ostale uvjete za to?

Oni, koji su u dobi da mogu biti pripušteni pričesti, a ne pričešćuju se, ili ne će zbog toga što sami ne će, ili zato što zbog svoje krivnje nisu poučeni kršćanskom nauku sigurno griješe. Isto tako griješe i njihovi roditelji, ili oni koji ih zamjenjuju, ako odlaganje pričesti dolazi njihovom krivnjom i oni će zbog toga morati položiti Bogu račune.

649. Je li dobro i korisno često se pričešćivati?

Vrlo je dobro i korisno često se pričešćivati, ali to valja činiti s potrebnom pripremom.

650. Kako često se može pričešćivati?

Svatko može ići na pričest tako koliko mu to savjetuje pobožni i učeni ispovjednik.


Višnja, ovo je najvjerojatnije prepisano iz nekog predkoncilskog katekizma.
Ponajprije nije potrebno postiti od ponoći jer ti od Ciprijana citirani kanon 919. lijepo kaže da je dovoljno biti jedan sat natašte prije pričesti.
Jednako tako za pobožno primanje pričesti nije potrebno klečati niti primati pričest na usta. O tome još uvijek traju prepucavanja koja obično započinju tradicionalno usmjereni vjernici. Ono što je točno sadržano je u postkoncilskoj praksi da se može pričestiti na usta i na ruku; klečeći i stojeći.
Nije razborito da svećenik ''muštra'' vjernike pa im ne dopušta, odnosno uskraćuje način na koji se oni hoće pričestiti, ali isto tako bi se vjernik koji se možda jednini od svih prisutnih želi pričestiti; recimo klečeći, dok svi stoje, trebao zapitati: Radim li ja to stvarno i isključivo iz pobožnosti ili ipak želim biti netko tko je pobožniji, savršeniji.....?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 18 pro 2008 00:28 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 tra 2007 16:22
Postovi: 321
Lokacija: PROZRAČNI OBLAČIĆ
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Mslim da se nebi trebalo pričestit ako se kasni na sv.Misu jer nismo dionici kad se kasni a ako smo prisutni od početka mise onda sudjelujemo u diobi blagoslova i punine otajstva.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 18 pro 2008 07:40 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 tra 2008 21:01
Postovi: 1065
Lokacija: Negdje,.. daleko,..
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
draga Visnjice,..
mislim da ti je Amadeus ispravno rekao,... to je staro pravilo,.. to da se treba od ponoci biti na taste,...
evo, ja ovdje pripremam djecu za prvu pricest, i radim sa knjigama, koje su napisali svecenici, i jasno pise da treba drzati post od jednog sata prije sv.Pricesti,...

a sto se tice, klecati, ne klecati,... ja cu ovako a ti kako hoces,..

jednom sam o tom upitala jednog svecenika,.. i odgovor je bio:
"Najbolje bi bilo kad bi svi imali iste pokrete, u isto vrijeme sjeli, klekli,.... jer CRKVA JE UNIVERZALNA,... sto znaci,... i da je ista svugdje,.. i da bi bila ista,.. trebali bi se svi isto ponasati,..."
i ja ga upita, pa sto da radim kad u mojoj zupi, ili na vjencanjima, rijetko kada ljudi kleknu pri pretvorbi,....
i rekao je: "Ti radi sto ti srce trazi,.. a najbolje bi bilo da svi isto postupe,.. dakle gledas sto radi vecina,... da se ne gubi jedinstvo u Crkvi,.."
:grlim te: :grlim te: :grlim te: BVB :grlim te: :grlim te: :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 18 pro 2008 07:57 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 21 pro 2007 09:22
Postovi: 8104
Lokacija: münchen
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Draga moja braco i sestrice ovo sam izvadila iz jednog starog linka jer tako se je radilo dok se je Misa sluzila na latinskom jeziku i mnogo toga je izmjenjeno u moderno doba sto se meni bas ne svida kao i to sto su napravljeni ovi stolovi ispred Oltara tako da je svecenik okrenut ljudima ,a ne Bogu,no kako vecini tako i meni naravno,ja se isto pridrzavam tog pravila ,ali citala sam nedugo da ce sveti Otac opet uvesti sve kako je prije bilo i to uskoro...Po mojem je isto da se na Misu ne bi smjelo kasniti i tko zakasni da se ne pricesti...zasto nebi dosli barem 10 minuta ranije ? Nema opravdanja...
Mozda sam malo staromodna po tom pitanju pa vi oprostite jer i ja sam gresnica... :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 18 pro 2008 10:13 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 19 srp 2006 14:41
Postovi: 1412
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 36 zahvala
Zahvaljeno je: 26 zahvala
amadeus napisao:
Citat:
visnja napisao:
3. O nužnim odredbama da bismo se dobro pričestili

627. Postiže li sakrament euharistije u nama uvijek svoj čudesni učinak?

Sakrament euharistije proizvodi u nama svoje čudesne učinke, ako se prima s dostojnim raspoloženjem.

628. Što je sve potrebno da bismo se dobro pričestili?

Da bismo se dobro pričestili potrebne su tri stvari: 1. biti u milosti Božjoj, 2. biti natašte od ponoći do časa pričesti, 3. znati što primamo i pristupiti na pričest sa svom pobožnošću.

629. Što znači biti u milosti Božjoj?

Biti u milosti Božjoj znači imati čistu savjest od svih smrtnih grijeha.

630. Ako je tko u smrtnom grijehu, što mora učiniti prije negoli se pričesti?

Ako tko zna da je u smrtnom grijehu, mora se dobro ispovjediti prije negoli se pričesti, jer samo kajanje bez ispovijedi nije dovoljno onome tko je u smrtnom grijehu i tko se želi dostojno pričestiti.

631. Zašto nije dovoljno samo potpuno kajanje onome tko zna da je u smrtnom grijehu da bi se mogao pričestiti?

Zato što je Crkva radi časti sakramenta odredila da se onaj tko je u smrtnom grijehu ne usudi pričestiti, ako se prije toga nije ispovjedio.

632. Prima li Isusa Krista tko se pričesti u smrtnom grijehu?

Ako se tko pričesti u smrtnom grijehu, on prima Isusa Krista, ali ne i njegovu milost, dapače, počinio bi svetogrđe i zaslužio bi prokletstvo.

633. Kakav je post potreban prije pričesti?

Prije pričesti potreban je potpuni post, a taj razbija svaka mala stvar koja se uzme kao hrana ili piće.

634. Što bi bilo ako bi tko progutao kakvu sitnicu koja mu je ostala medu zubima, ili koju kap vode što mu je ušla u usta? Smije li se i onda pričestiti?

Tko bi progutao kakvu sitnicu što mu je ostala među zubima ili kakvu kap vode koja mu je došla u usta zbog pranja, mogao bi se pričestiti, jer se to ne uzima na način hrane ili pića, budući da su ti ostaci izgubili značenje hrane.

635. Je li dopušteno pričestiti se ako nismo natašte?

Pričestiti se bez prethodnog posta dopušteno je samo bolesnicima kojima je smrt blizu, ili onima koji su zbog duge bolesti dobili posebno ovlaštenje od Pape. Pričest bolesnika na smrti zove se poputbina, jer jača na putu od ovog života do vječnosti.

636. Što znači »znati što primamo u pričesti«?

Znati »što se prima u pričesti« znači poznavati ono što o tome uči kršćanski nauk i u to čvrsto vjerovati.

637. Što znači »pričestiti se pobožno«?

Pričestiti se pobožno znači pristupiti pričesti s poniznošću i skromnošću u držanju i odijelu, pripremiti se prije pričesti i zahvaliti poslije.

638. U čemu se sastoji priprema za pričest?

Priprema za pričest sastoji se u tome da se neko vrijeme zadržimo u razmatranju koga primamo i tko smo mi, da učinimo djela vjere, ufanja i ljubavi, pokajanja, klanjanja, poniznosti i želje da primimo Krista.

639. U čemu se sastoji zahvala poslije pričesti?

Zahvala poslije pričesti sastoji se u tome da se zadržimo u sabranosti i u sebi častimo Boga, da obnovimo djela vjere, ufanja, ljubavi, klanjanja, zahvale, prikazanja i prošnje, osobito onih milosti koje su potrebne nama i onima za koje smo dužni moliti.

640. Što valja učiniti na dan pričesti?

Na dan pričesti treba biti što više sabran, treba se baviti djelima milosrđa i osobitom marljivošću ispuniti dužnosti svoga zvanja.

641. Koliko Krist ostaje u nama poslije svete pričesti?

Krist ostaje u nama poslije svete pričesti sa svojom milošću dok god na sagriješimo smrtno, a svojom stvarnom nazočnošću ostaje u nama dok traju prilike sakramenta.

4. Kako se treba pričešćivati?

642. Kako se treba držati u času kad pristupamo sv. pričesti?

U času kad pristupamo sv. pričesti, treba klečati, osrednje podignute glave, očiju skromno okrenutih prema svetoj hostiji, a usta dovoljno otvorena i jezik malo podignut na usnama.

643. Kako treba držati pliticu ili podložak za hostiju?

Pliticu ili položak treba držati tako da prihvati svetu česticu ako se dogodi da padne.

644. Kada treba progutati česticu?

Moramo se pobrinuti da svetu česticu progutamo što prije možemo i da neko doba ne pljujemo.

645. Što valja učiniti ako se sveta hostija prilijepi za nepce?

Ako se sveta hostija zalijepi za nepce, treba je odlijepiti jezikom, a nikada prstom.

5. O dužnosti primanja sv. pričesti

646. Kada smo se dužni pričestiti?

Dužni smo se pričestiti svake godine o Uskrsu, svatko u svojoj župi, a i onda kad smo u životnoj opasnosti.

647. U kojoj dobi počinje obveza da se pričešćujemo o Uskrsu?

Obveza pričesti o Uskrsu počinje onda kad je dijete već u stanju pristupiti pričesti s dužnim uvjetima.

648. Griješe li koji se ne pričešćuju, a imaju dob i ostale uvjete za to?

Oni, koji su u dobi da mogu biti pripušteni pričesti, a ne pričešćuju se, ili ne će zbog toga što sami ne će, ili zato što zbog svoje krivnje nisu poučeni kršćanskom nauku sigurno griješe. Isto tako griješe i njihovi roditelji, ili oni koji ih zamjenjuju, ako odlaganje pričesti dolazi njihovom krivnjom i oni će zbog toga morati položiti Bogu račune.

649. Je li dobro i korisno često se pričešćivati?

Vrlo je dobro i korisno često se pričešćivati, ali to valja činiti s potrebnom pripremom.

650. Kako često se može pričešćivati?

Svatko može ići na pričest tako koliko mu to savjetuje pobožni i učeni ispovjednik.


Višnja, ovo je najvjerojatnije prepisano iz nekog predkoncilskog katekizma.
Ponajprije nije potrebno postiti od ponoći jer ti od Ciprijana citirani kanon 919. lijepo kaže da je dovoljno biti jedan sat natašte prije pričesti.
Jednako tako za pobožno primanje pričesti nije potrebno klečati niti primati pričest na usta. O tome još uvijek traju prepucavanja koja obično započinju tradicionalno usmjereni vjernici. Ono što je točno sadržano je u postkoncilskoj praksi da se može pričestiti na usta i na ruku; klečeći i stojeći.
Nije razborito da svećenik ''muštra'' vjernike pa im ne dopušta, odnosno uskraćuje način na koji se oni hoće pričestiti, ali isto tako bi se vjernik koji se možda jednini od svih prisutnih želi pričestiti; recimo klečeći, dok svi stoje, trebao zapitati: Radim li ja to stvarno i isključivo iz pobožnosti ili ipak želim biti netko tko je pobožniji, savršeniji.....?


ne slažem se

nitko tko tako neradi, neradi to radi razloga koje si naveo
vjerujem da radi upravo suprotno ....iz velike poniznosti i poštovanja prema Otkupitelju koga prima u svetoj hostiji :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 18 pro 2008 10:18 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 19 srp 2006 14:41
Postovi: 1412
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 36 zahvala
Zahvaljeno je: 26 zahvala
Matyjesus napisao:
draga Visnjice,..
mislim da ti je Amadeus ispravno rekao,... to je staro pravilo,.. to da se treba od ponoci biti na taste,...
evo, ja ovdje pripremam djecu za prvu pricest, i radim sa knjigama, koje su napisali svecenici, i jasno pise da treba drzati post od jednog sata prije sv.Pricesti,...

a sto se tice, klecati, ne klecati,... ja cu ovako a ti kako hoces,..

jednom sam o tom upitala jednog svecenika,.. i odgovor je bio:
"Najbolje bi bilo kad bi svi imali iste pokrete, u isto vrijeme sjeli, klekli,.... jer CRKVA JE UNIVERZALNA,... sto znaci,... i da je ista svugdje,.. i da bi bila ista,.. trebali bi se svi isto ponasati,..."
i ja ga upita, pa sto da radim kad u mojoj zupi, ili na vjencanjima, rijetko kada ljudi kleknu pri pretvorbi,....
i rekao je: "Ti radi sto ti srce trazi,.. a najbolje bi bilo da svi isto postupe,.. dakle gledas sto radi vecina,... da se ne gubi jedinstvo u Crkvi,.."
:grlim te: :grlim te: :grlim te: BVB :grlim te: :grlim te: :grlim te:


po meni samo donekle stoji

šta bih ja trebao ako većina vjernika ili "vjernika" nema poštovanja pred Presvetim i ne klekne čak ni na pretvorbi, gledajući da "ne razbijam jedinstvo i uniformiranost prisutne crkve" ostati ponosito na nogama

ovakve upute ako ih je rekao svećenik , su primjer one negativne akomodacije željama vjernika, prilagođavanja negativnim pojavama i razvodnjavanju ispravnog nauka i liturgije Crkve... koja se decenijama vrši malo po malo... korak po korak, da se na kraju do kraja ogoli svetost liturgije i svete mise :twisted:

hvala Bogu da još ima ljudi koji shvaćaju svetost i veličinu svete euharistije i liturgije i koji paze na to kako se ponašati u crkvi :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 18 pro 2008 11:52 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 tra 2008 21:01
Postovi: 1065
Lokacija: Negdje,.. daleko,..
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
Hrvoje,.. slazem se s tobom.. i meni je tuzno,.... veoma tuzno,. gledati gdje cak i oni koji se nazivaju velikim vjernicima.. ne znaju se udostojati i kleknuti pred PRESVETIM....

ja cak i na vjencanjima... bilo kakvo bilo odjelo koje se nosi,.. skupo ili jeftino,.. svejedno mi je,.. jer nista nema vecu cijenu,.. nego izgubiti zivot zbog oholosti,.. a oholost je bas to sto izvire iz ociju,.. tolikih,.. koji se ne znaju samo malo poniziti i reci ISUSE,.. TI SI MOJ KRALJ, MOJ GOSPODIN I GOSPODAR,...

inace sad me dopada sa djecicom sa vjeronauka sjediti u prvoj klupi,.. i dajem primjer,.. i unatoc tome... moram se okrecati i djecici iz sljedecih redova reci,.. klekni molim te,...

a oni,.. koji su se vec pricestili,.. i sad ne dolaze na crkveni vjeronauk... cim sjednu do roditelja,.. oponasaju ih,.. i to je najcesce,.. da ostanu na nogama,....
:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 18 pro 2008 18:43 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 01 pro 2008 13:12
Postovi: 48
Lokacija: zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Dragi moji dobri vjernici, kako god se pričešćivali, neka to bude u poniznosti i dubokoj vjeri. Slijedimo naputke Crkve. Bude li nas sv. otac poticao da primamo sv. Pričest klačeći mi ćemo to čoniti jer smo dio Crkve. Sada je naglasak na: 'zmite jedite'. Kao na Posljednjoj večeri ...
Crkva je živo tijelo otajstveno i vjernik nikada ne postavlja pravila, nego ih s ljubavlju prihvaća.
Svoju ću ljudsku mudrost radije predpostaviti mudrosti Onoga koji vodi Crkvu i moj će duh biti vođen putem spasenja.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 18 pro 2008 23:09 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
zuki_1 napisao:
Zanima me naime, ako osoba zakasni jedno 10-15 minuta, smije li primiti pričest? Mislim da sam negdje pročitao da ako dođeš na misu poslije pročitanog evanđelja da se nebi trebalo pričestiti. Postoji li kakav crkveni zakon što se tiče kašnjenja na misu?
Hvala!


..da postoji zakon..koji kaže
.. PROBUDI SE RANIJE..
..ali ako već zakasniš..
..ne TRAŽI ZAKONE O KAŠNJENJU..
..već se radosno pričesti.
..Nitko nikad nije zakasnio na pričest..toliko da ga ISUS
..ne bi primio..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 19 pro 2008 08:21 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 19 srp 2006 14:41
Postovi: 1412
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 36 zahvala
Zahvaljeno je: 26 zahvala
amadeus napisao:
Dragi moji dobri vjernici, kako god se pričešćivali, neka to bude u poniznosti i dubokoj vjeri. Slijedimo naputke Crkve. Bude li nas sv. otac poticao da primamo sv. Pričest klačeći mi ćemo to čoniti jer smo dio Crkve. Sada je naglasak na: 'zmite jedite'. Kao na Posljednjoj večeri ...
Crkva je živo tijelo otajstveno i vjernik nikada ne postavlja pravila, nego ih s ljubavlju prihvaća.
Svoju ću ljudsku mudrost radije predpostaviti mudrosti Onoga koji vodi Crkvu i moj će duh biti vođen putem spasenja.


čini mi se da nismo pisali o pričesti na koljenima , nego o tome da mnogi ljudi ne kleknu ni kod pretvorbe i da je to žalosno i jadno za nas katolike :twisted:

a i za pričest na koljenima je rečeno da se može upravo do pape, pa mi nije jasno na koje daljnje naputke misliš...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 39 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 12 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr