www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 17 tra 2024 00:13

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 39 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 12 pro 2008 14:36 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 srp 2007 13:51
Postovi: 128
Lokacija: Osijek
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Naravno...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 13 pro 2008 16:21 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 01 pro 2008 13:12
Postovi: 48
Lokacija: zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Na upit; smijem li se pričestiti ako sam malo više zakasnio odgovor je: (Dakako, ako za kašnjenje nisam sam kriv svojom lijenošću, nego zbog prometne gužve, bolesti djeteta, sat mi se pokvario......)
Dakle, ako sam došao do pretvorbe (''podizanja'') u crkvu mogu se pričestiti. Ako je podizanje prošlo vjernik nije zapravo bio na misi, nije obavio nedjeljnu dužnost i ne smije na pričestiti.
Ovo, nije obavio nedjeljnu dužnost ne mora značiti grijeh koji treba ispovijedati, ako je bila ''viša sila''.
To je dobro staro predkoncilsko pravilo koje smo učili i kojega smo se držali.
Danas u dobroj namjeri, da bi vjernici dolazili na vrijeme, daju se optimalistički odgovori tipa: '' Treba doći na vrijeme'', pa to svi znamo, ali što ako se dogodi nešto što me objektivno spriječilo - dadoh odgovor.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 13 pro 2008 22:34 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 03 lis 2008 15:23
Postovi: 98
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Ako dolazis na misu u dan koji nije nedjelja ili zapovjedni blagdan i imas ostale uvjete za pricest (nema teskog grijeha i bez jela i pica sat vremena prije osim vode), mozes se pricestiti bez obzira koliko zakasnis. I drugi puta u danu se mozes pricestiti ako sudjelujes na misi, ali od pocetka. Narednih puta u istom danu vise ne.

Ako je misa u nedjelju ili zapovjedni blagdan i stignes prije prinosa darova (pocetak euharistijske sluzbe) i budes barem do pricesti svecenika, obavio si crkvenu zapovjed i uz ostale uvjete se naravno mozes pricestiti.
Ako dodjes nakon toga, nisi obavio nedjeljnu duznost i ne bi se trebao pricestiti, ako i nije bilo teskog grijeha zbog opravdanog razloga, ja mislim da ipak ne bi bilo dobro da se pricescujes.

Naravno, uvijek se treba truditi doci na misu na vrijeme i pobozno je slusati od pocetka do kraja.

Ako sam negdje pogrijesio, ispravite me (po mogucnosti s linkom na neki dokument).


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 pro 2008 00:39 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 svi 2008 18:26
Postovi: 343
Lokacija: Lipa zemlja Dalmacija
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Ja niti ne pomišljam ići na pričest ako sam zakasnila na misu, jela ili pila najmanje sat vremena prije mise... Jedna žena iz moje župe ( osobno sam vidjela ) jede bombone tijekom mise i opet ide na pričest... meni je to nepojmljivo....

Neću se pričestiti - iako to želim - ako je prošlo više od mjesec dana od zadnje ispovijedi ili ako mi savjest nije mirna...makar je to u očima drugih sitnica...

Onaj koga primam pod prilikom hostije za mene je Predragocjen.... i ne želim ga uvrijediti na bilo koji način i to posebno ne u domu Njegovu...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 pro 2008 07:06 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 01 pro 2008 13:12
Postovi: 48
Lokacija: zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Citat:
ciprijan napisao:
Ako dolazis na misu u dan koji nije nedjelja ili zapovjedni blagdan i imas ostale uvjete za pricest (nema teskog grijeha i bez jela i pica sat vremena prije osim vode), mozes se pricestiti bez obzira koliko zakasnis.

Ako sam negdje pogrijesio, ispravite me (po mogucnosti s linkom na neki dokument).


Ova tvrdnja je u suprotnosti s odredbama o sv. pričesti. U CIC-u ti jasno piše da se pričest izvan mise može podijeliti samo u izvanrednim prilikama, a to su bolesnici, neka velika opasnost.....
Ako si zakasnio u tjednu na misu kada je prošla pretvorba ( a po nekim strožim kriterijima, predslovlje kao početak kanona mise), tada nisi bio u stvari na misi, pa se prema Kanonu crkvenog prava ne bi smio pričestiti.
Ipak se vjerniku prepušta da sam donese odluku u najboljoj nakani koja je u skladu s poštivanjem toga sakramenta.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 pro 2008 07:30 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 31 sij 2007 15:05
Postovi: 19
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
dawn napisao:
Ja niti ne pomišljam ići na pričest ako sam zakasnila na misu, jela ili pila najmanje sat vremena prije mise... Jedna žena iz moje župe ( osobno sam vidjela ) jede bombone tijekom mise i opet ide na pričest... meni je to nepojmljivo....

Neću se pričestiti - iako to želim - ako je prošlo više od mjesec dana od zadnje ispovijedi ili ako mi savjest nije mirna...makar je to u očima drugih sitnica...

Onaj koga primam pod prilikom hostije za mene je Predragocjen.... i ne želim ga uvrijediti na bilo koji način i to posebno ne u domu Njegovu...


Po tome ja nikada nebih mogla uzeti Tijelo Kristovo.Naime ujutro,nedjeljom,crkva je puna,i čovjek do čovjeka,malo će zvučati nezgodno,ja si stavim u usta pepermint bombon,da dok molim nemam neugodan zadah osobama blizu mene,te mi pomogno da se ne srušim ako je zagušljivo.
U srcu volim Isusa,i on me najbolje poznaje,sigurno se ne ljuti što iz tih razloga cuclam bombon!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 pro 2008 08:26 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 21 pro 2007 09:22
Postovi: 8104
Lokacija: münchen
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
3. O nužnim odredbama da bismo se dobro pričestili

627. Postiže li sakrament euharistije u nama uvijek svoj čudesni učinak?

Sakrament euharistije proizvodi u nama svoje čudesne učinke, ako se prima s dostojnim raspoloženjem.

628. Što je sve potrebno da bismo se dobro pričestili?

Da bismo se dobro pričestili potrebne su tri stvari: 1. biti u milosti Božjoj, 2. biti natašte od ponoći do časa pričesti, 3. znati što primamo i pristupiti na pričest sa svom pobožnošću.

629. Što znači biti u milosti Božjoj?

Biti u milosti Božjoj znači imati čistu savjest od svih smrtnih grijeha.

630. Ako je tko u smrtnom grijehu, što mora učiniti prije negoli se pričesti?

Ako tko zna da je u smrtnom grijehu, mora se dobro ispovjediti prije negoli se pričesti, jer samo kajanje bez ispovijedi nije dovoljno onome tko je u smrtnom grijehu i tko se želi dostojno pričestiti.

631. Zašto nije dovoljno samo potpuno kajanje onome tko zna da je u smrtnom grijehu da bi se mogao pričestiti?

Zato što je Crkva radi časti sakramenta odredila da se onaj tko je u smrtnom grijehu ne usudi pričestiti, ako se prije toga nije ispovjedio.

632. Prima li Isusa Krista tko se pričesti u smrtnom grijehu?

Ako se tko pričesti u smrtnom grijehu, on prima Isusa Krista, ali ne i njegovu milost, dapače, počinio bi svetogrđe i zaslužio bi prokletstvo.

633. Kakav je post potreban prije pričesti?

Prije pričesti potreban je potpuni post, a taj razbija svaka mala stvar koja se uzme kao hrana ili piće.

634. Što bi bilo ako bi tko progutao kakvu sitnicu koja mu je ostala medu zubima, ili koju kap vode što mu je ušla u usta? Smije li se i onda pričestiti?

Tko bi progutao kakvu sitnicu što mu je ostala među zubima ili kakvu kap vode koja mu je došla u usta zbog pranja, mogao bi se pričestiti, jer se to ne uzima na način hrane ili pića, budući da su ti ostaci izgubili značenje hrane.

635. Je li dopušteno pričestiti se ako nismo natašte?

Pričestiti se bez prethodnog posta dopušteno je samo bolesnicima kojima je smrt blizu, ili onima koji su zbog duge bolesti dobili posebno ovlaštenje od Pape. Pričest bolesnika na smrti zove se poputbina, jer jača na putu od ovog života do vječnosti.

636. Što znači »znati što primamo u pričesti«?

Znati »što se prima u pričesti« znači poznavati ono što o tome uči kršćanski nauk i u to čvrsto vjerovati.

637. Što znači »pričestiti se pobožno«?

Pričestiti se pobožno znači pristupiti pričesti s poniznošću i skromnošću u držanju i odijelu, pripremiti se prije pričesti i zahvaliti poslije.

638. U čemu se sastoji priprema za pričest?

Priprema za pričest sastoji se u tome da se neko vrijeme zadržimo u razmatranju koga primamo i tko smo mi, da učinimo djela vjere, ufanja i ljubavi, pokajanja, klanjanja, poniznosti i želje da primimo Krista.

639. U čemu se sastoji zahvala poslije pričesti?

Zahvala poslije pričesti sastoji se u tome da se zadržimo u sabranosti i u sebi častimo Boga, da obnovimo djela vjere, ufanja, ljubavi, klanjanja, zahvale, prikazanja i prošnje, osobito onih milosti koje su potrebne nama i onima za koje smo dužni moliti.

640. Što valja učiniti na dan pričesti?

Na dan pričesti treba biti što više sabran, treba se baviti djelima milosrđa i osobitom marljivošću ispuniti dužnosti svoga zvanja.

641. Koliko Krist ostaje u nama poslije svete pričesti?

Krist ostaje u nama poslije svete pričesti sa svojom milošću dok god na sagriješimo smrtno, a svojom stvarnom nazočnošću ostaje u nama dok traju prilike sakramenta.

4. Kako se treba pričešćivati?

642. Kako se treba držati u času kad pristupamo sv. pričesti?

U času kad pristupamo sv. pričesti, treba klečati, osrednje podignute glave, očiju skromno okrenutih prema svetoj hostiji, a usta dovoljno otvorena i jezik malo podignut na usnama.

643. Kako treba držati pliticu ili podložak za hostiju?

Pliticu ili položak treba držati tako da prihvati svetu česticu ako se dogodi da padne.

644. Kada treba progutati česticu?

Moramo se pobrinuti da svetu česticu progutamo što prije možemo i da neko doba ne pljujemo.

645. Što valja učiniti ako se sveta hostija prilijepi za nepce?

Ako se sveta hostija zalijepi za nepce, treba je odlijepiti jezikom, a nikada prstom.

5. O dužnosti primanja sv. pričesti

646. Kada smo se dužni pričestiti?

Dužni smo se pričestiti svake godine o Uskrsu, svatko u svojoj župi, a i onda kad smo u životnoj opasnosti.

647. U kojoj dobi počinje obveza da se pričešćujemo o Uskrsu?

Obveza pričesti o Uskrsu počinje onda kad je dijete već u stanju pristupiti pričesti s dužnim uvjetima.

648. Griješe li koji se ne pričešćuju, a imaju dob i ostale uvjete za to?

Oni, koji su u dobi da mogu biti pripušteni pričesti, a ne pričešćuju se, ili ne će zbog toga što sami ne će, ili zato što zbog svoje krivnje nisu poučeni kršćanskom nauku sigurno griješe. Isto tako griješe i njihovi roditelji, ili oni koji ih zamjenjuju, ako odlaganje pričesti dolazi njihovom krivnjom i oni će zbog toga morati položiti Bogu račune.

649. Je li dobro i korisno često se pričešćivati?

Vrlo je dobro i korisno često se pričešćivati, ali to valja činiti s potrebnom pripremom.

650. Kako često se može pričešćivati?

Svatko može ići na pričest tako koliko mu to savjetuje pobožni i učeni ispovjednik.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 pro 2008 13:01 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 03 lis 2008 15:23
Postovi: 98
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
amadeus napisao:
ciprijan napisao:
Ako dolazis na misu u dan koji nije nedjelja ili zapovjedni blagdan i imas ostale uvjete za pricest (nema teskog grijeha i bez jela i pica sat vremena prije osim vode), mozes se pricestiti bez obzira koliko zakasnis.

Ako sam negdje pogrijesio, ispravite me (po mogucnosti s linkom na neki dokument).


Ova tvrdnja je u suprotnosti s odredbama o sv. pričesti. U CIC-u ti jasno piše da se pričest izvan mise može podijeliti samo u izvanrednim prilikama, a to su bolesnici, neka velika opasnost.....
Ako si zakasnio u tjednu na misu kada je prošla pretvorba ( a po nekim strožim kriterijima, predslovlje kao početak kanona mise), tada nisi bio u stvari na misi, pa se prema Kanonu crkvenog prava ne bi smio pričestiti.
Ipak se vjerniku prepušta da sam donese odluku u najboljoj nakani koja je u skladu s poštivanjem toga sakramenta.


Oprosti, ali meni ovo nije jasno. Ako se netko pricescuje na misi, onda je to pricest unutar mise, a ne izvan mise, neovisno o tome je li on dosao na pocetku mise ili neposredno prije pricesti.

Pretpostavljam da mislis na ove kanone:
Citat:
Kan. 917 - Tko je već primio presvetu euharistiju, može je ponovno istoga dana primiti samo u euharistijskom slavlju u kojem sudjeluje, uz poštovanje propisa kan. 921, § 2.

Kan. 918 - Veoma se preporučuje da vjernici primaju svetu pričest u samom euharistijskom slavlju; onima pak koji je zbog opravdana razloga mole neka se podijeli izvan mise, uz obdržavanje bogoslužnih obreda.

Kan. 919 - § 1. Tko želi primiti presvetu euharistiju, neka se barem sat vremena prije svete pričesti uzdrži od bilo kakva jela i pića, izuzevši samo vodu i lijek.
§ 2. Svećenik koji istoga dana dva ili tri puta slavi presvetu euharistiju može uzeti nešto hrane prije drugog ili trećeg slavlja iako između tih slavlja nije prošlo vrijeme od jednog sata.
§ 3. Osobe poodmakle dobi i oni koji boluju od neka bolesti, a i oni koji ih dvore, mogu primiti presvetu euharistiju iako su prethodnog sata uzeli nešto hrane.

Kan. 921 - § 1. Neka se vjernici koji se nalaze u smrtnoj pogibelji, bilo ona posljedica ma kojeg uzroka, okrijepe svetom pričešću kao popudbinom.
§ 2. Veoma se preporučuje da se oni koji se nađu u životno pogibelji ponovno pričeste, iako su se toga dana već okrijepili svetom pričešću.
§ 3. Preporučuje se da se sveta pričest dok traje smrtna pogibelj podijeli više puta, u različite dane.


Ja tu ne vidim ovo o cemu si pisao.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 pro 2008 18:53 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 svi 2008 18:26
Postovi: 343
Lokacija: Lipa zemlja Dalmacija
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Višnja, potpuno se slažem s onim što si gore navela. :grlim te:


Ave Maria!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 15 pro 2008 16:10 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 01 pro 2008 13:12
Postovi: 48
Lokacija: zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Citat:
ciprijan napisao:

Oprosti, ali meni ovo nije jasno. Ako se netko pricescuje na misi, onda je to pricest unutar mise, a ne izvan mise, neovisno o tome je li on dosao na pocetku mise ili neposredno prije pricesti.


Da, ali mi smo govorili o kašnjenju i to o dolasku na misu iza podizanja. To jest misa koja još traje, ali strogo po propisima za tebe ovo ipak nije misa nego samo fragmenat koji ne može nadomjestiti cjelinu , što se ne odnosi na one vjernike koji su došli na vrijeme i možda se upravo pričešćuju.
O tome govori spomenuti kanon 918.

Citat:
Kan. 918 - Veoma se preporučuje da vjernici primaju svetu pričest u samom euharistijskom slavlju; onima pak koji je zbog opravdana razloga mole neka se podijeli izvan mise, uz obdržavanje bogoslužnih obreda.


Citat:
Ja tu ne vidim ovo o cemu si pisao.


Nadam se da ti je sada jasnije.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 39 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 8 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr