www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 23:21

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 252 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 26  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 20 vel 2006 17:17 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Kolega,kao prvo ja ne sudim,iznosim činjenice koje su u Crkvenom Zakonu!Tvoje razumijevanje mogu dijeliti i dapače u nekim segmentima se složiti,no tu nije bitno tvoje i moje slaganje,već obdržavanje sakramenta koje je ostavio sam Isus!Po tebi bi trebali vraćati se u Stari Zavjet i kako kome ne paše ops na sud jer sam krivo procijenio osobu,i eto nam moralistike u ponoru.Znači svaki brak koji smatramo neuspjelim treba razvrgnuti i Bogu se moliti da mi pošalje drugu osobu...gluposti.Osim toga poštovani kolega kod Isusa nema sredine-ili si za njega ili protiv-ili služiš njemu ili ne-dvojici gospodara ne može se služiti-ili može?No opet ponavljam nikoga ne sudim i daleko to od mene ali ću uvijek reći ono što me sveta Crkva učila i uči i nastojati ću to potkrijepljivati osobnim životom!No,ovdje i jest rasprava da svi skupa nešto naučimo i podučimo jedan drugoga! :wink:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 20 vel 2006 18:56 
joakime teško mi je citirati tebe u svojim citatima....pa ću pokušati sa copy/paste...

rastavljena sam po zakonu....dakle na sudu...

(predpostavljam civilnom)

-da civilnom

-------------------------------------------------------------------------------
imam uvjete za razvod braka

(?)


-tako mi je rekao fra vragović koji je zadužen za to na kaptolu....valjda zna više nego ja...

------------------------------------------------------------------------------------


razvod ne priječi da se pristupa sakramentima....

(priječi u onom drugom slučaju koji sam naveo u postu prije)

-pa ako bi se recimo rastala crkveno sa blagoslovom pape....i ponovo udala u crkvi..onda to nebi bio problem...(valjda)

------------------------------------------------------------------------------------

na skoro svakoj drugoj ispovjedi me svećenik upita da li sam u braku i ja mu kažem da nisam

(i uz crkveni zakonski kanon razrješenja tvoj i svaki crkveni brak je nerazriješiv...Kan.1151-1155

-eto šta da ti kažem....kako onda papa može razriješti brak???

-------------------------------------------------------------------------------------

.to mu je poslastica jer od tud nastaju mnoge druge nevolje...

(potpuno se slažem,samo što se poduzima da s e tom zlu oduprijemo?)

- ja sam tad u svom neznanju obilazila kojekave vračare ili kako se oni već zovu jer sam osjećala da nešto negdje nije normalno....a mislila sam da sam ureknuta ili da su bačene neke čini na mene....
ponavljam...nisam poznavala Boga kako Ga danas poznam....
dans bih to bez obzira koliko mi je bilo teško...pokušala riješti samo uz pomoć Božiju...danas znam da zaista jest svemoguć

------------------------------------------------------------------------------------
jer sam mogla poduzeti povjerenje u Boga da može promijeniti mene i mog supruga

(mislim i mišljenja sam da mi trebamo najprije sebe mijenjati a onda pokušati uz Božju pomoć i druge)

-definitivno.....no kad si u sotoninoj zabludi...nikad ne mislliš da si ti kriv...uvijek osuđuješ druge...tu i je bit njegove zablude i poganosti



------------------------------------------------------------------------------------

nego sam pokleknula pred napastima zloga i razvrgla taj brak na svoju inicijativu....

(s obzirom da bih dalje trebao ulaziti u dubinu,ne kanim to činiti ali je potrebno puno više saznanja imati o braku i inim sakramentima,kako ne bi tumačili sebi njih onako kako u određenim trenucima nam odgovara-jer tada direktno smo odgovorni i za propuste koji s e ne mogu samo tako odricanjem namiriti,jer u protivnom mnogi bi mogli više izabirati put iščekivanja čudesa i lagodnosti Isusova Evanđelja,negoli biti spreman i prihvaćati i težinu i sramotu Križa!)


-e milo moje...ništa ti ja to nisam imala veze...
meni ti je sav taj ulazak u brak bio jedna velika nepoznanica...iako nisma bila mlada dok sam ulazila u brak....sve to oko braka kao svetinje ti je meni bilo dječija priča....
znaš kad čovjek nema spoznaje....kad ne čuje Riječ Božiju....kad Ga Bog ne dotakne..ima posve iskrivljenu sliku svijeta....
ja sam u biti samo željela imati dijete...nisam se uopće htjela udati..(vidjela sam kod svojih roditelja što znači "brak"...pod navodnicima je...jer to nije imalo veze s brakom...to je bio pakao u kojem sam ja bila jedan od sudionika...)
no pod "pritiskom" njegovih roditelja sam se udala...
nemoj me ni pitati razloge mog stava.....znam samo da je zlo imalo veliku gozbu u mom slučaju....
pojma ti ja tad nisam imala o Isusu i o križu...
ja sam ..tj ja ni nisam doživljavala Isusa...
znala sam da postoji Bog(više informativno)..i čak sam na neki čudan način i vjerovala u Njega....
ali to bi ti bilo slično kao da bi tit znao da imaš engdje nekakvo dijete...i "znaš" da je tvoje no nit ga vidiš niti ga osjetiš...više ti je to informacija...u koju ne sumnjaš...ali to je to...dalje nije bilo ništa...

-------------------------------------------------------------------------------------



nikako se ne ljutim....voljela bih samo da mogu sa svojim lošim iskustvom dati mladima do znanja koliko je bitno tražiti Boga u vezi i braku....
ja ne mogu dovoljno naglasiti koliko je to bitno....
nema toga čekanja i patnje koja je usporediva s onim što je brak koji je bez veze i bez Boga....

drago mi je vidjeti mlade ljude koji su spoznali tu vrijednost...
čak šta više...ne samo d ami je drago...nego mi je to svojevrsno čudo...
kad sam ja bila mlada...
nitko,baš nitko nije mislio niti pričao o tome....
u mom krugu ljudi je bilo samo važno se zezati,tulumariti,plesati,"voljeti" nekoga,trošit novac....i biti bahat...
što si bio bahatiji to si bio veća faca....


i kad sam razmišljala o tome zašto mi je Bog dao da moram sve te gluposti proći kojih se danas sramim....
shvatila sam napokon....vjerovatno da bih mogla razumjeti mlade ljude koji su kojegdje na svojim putovima i u tim svojim nježnim dušama u velikim zabludama...
a nikakvo "popovanje" ne pomaže....
jednostavno ne pomaže....
samo razumijevanje i ljubav i prihvaćanje njih kao takvih bez obzira što su u grijehu....

ko da bi itko od nas bio u grijehu da zna da je to grijeh...

molimo se za naše mlade nevine duše da ne upadnu u zamke zloga...
obožava ih....sladi se s njima...
ne dajmo mu to zadovoljstvo....pokažimo im da ih ne osuđujemo i da ih volimo....da ih Bog voli


Vrh
  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 20 vel 2006 18:59 
Odsutan
Počivao u miru Božjem
Počivao u miru Božjem

Pridružen: 31 sij 2006 18:58
Postovi: 685
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
"normalno"..po 500-ti put se nisam logirala :roll:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 20 vel 2006 21:04 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Poštovana andjelina1!
Izuzetno cijenim tvoju hrabrost iznošenja vrlo osjetljivih situacija u tvome životu,ali moram po savjesti ti reći i pitati-ovu diskusiju ne možemo i ne smijemo svoditi na dvije razine-jedna je po pitanju same vjere,druga po pitanju crkvenih zakona!Pokušat ću ti samo dio odgovoriti-pape ne razrješuju brak i nisu apsolutni gospodari i ne čine ništa mimo Crkvenog Zakona!Po svojoj savjesti ti kažem-civilni brak nema nikakove veze sa crkvenim brakom!Ukoliko nisi zatražila crkveni razvod(a kako kažeš imaš za to uvjete)ti si faktički još uvijek u crkvenom braku!I na ispovijedi ti se svećenici možda pozivaju na pastoralnu razboritost(o tome koji drugi puta)i mogu diskreciono prešutno dati odriješenje uz određeni naputak.Jer ne vidim razloga da to ne učiniš(ali možda postoje i drugi razlozi koje ja ne znam)jer nije u pitanju sama rastava koliko čista savjest(ali ne ona Pilatova).Oprosti mi molim te,ali treba razlikovati Crkvene Zakone i poštivati ih,a po pitanju vjere dakako o tome možemo do unedogled sve na veću slavu Božju!Stoga bratski savjetujem da s e malo propitaš i da po svojoj savjesti uz Božju pomoć odreagiraš i doneseš pravilnu odluku ali isključivo po načelu Crkve i Zakona!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 20 vel 2006 21:28 
Odsutan
Počivao u miru Božjem
Počivao u miru Božjem

Pridružen: 31 sij 2006 18:58
Postovi: 685
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
e moj joakime....fora je u tome što se ja slažem s tobom potpuno...
ni za mene nikakvog smisla nema da se prekine crkveni brak...
tj nije toliko bitno crkveni koli koje bitno brak pred Bogom....
to je onako iskreno po duši...

i iskreno rečeno meni to ni nema nekog smisla da me papa razriješi braka...(uz svo dužno poštovanje prema papi...ali ja sad ne vidim momentalno neki slučaj kojemu tako gori pod petama da se mora ponovno ženiti, i da traži razriješenje crkvenog braka)
ja sam se pred Bogom udala....(to je sad već moj propust što ja nisam imlala pojma šta radim....i tu ne znam što bih rekla niti u obranu sebe niti na osudu...)
i rekla sam ono što sam rekla...pred Bgom...
tako da tu nebi trebalo biti dvojbe oko onoga što bi trebalo biti....

no stvarnost je nešto drugo....


udala sam se i civilno i crkveno a rastala samo civilno....jer nisam podnjela papire za crkveno...
nešto mi nije dalo....ne znam što...
ali ne osjećam se loše zbog toga što nisam....


e sad ja tebe ne razumijem po pitanju primanja sakramenata....
da li ti smatraš da ja nebih smjela primiti sakramente i zašto....

crkveno nisam rastavljena( a i da jesam opet bih vjerovatno imala mogućnost primanja sakramenata (normalno ispovjeđena i relatvno čista od grijeha))

ali osim klasičnih mojih grijeha nemam grijeh odnosa sa muškarcem da zbog toga nebih mogla pristupiti pričesti...
ja ne vidim drugi problem....


a opet ako gledamo po Isusu....
rekao je onoj ženi da je imala PET!!!! muževa....
i oprostio joj....
i rekao je...idi i ne griješi više....

milsim da je to jasno jako....


pa onda ako gledamo po grijesima ovako....

ubiješ...i kao se iskreno pokaješ...oprosti ti se...
ukradeš...takođe...
lažeš...isto...
itd...
itd...

i zašto su svi grijesi oprostivi osim grijeha prema Duhu Svetom...a razvod nije....

ne moj me krivo shvatiti da ja pokušavam reći da je dobro prihvatiti razvode....
napomenula sam unaprijed da to ne mislim....

no ...što je to tako jako da se ne smije na pričest....

i kao ubiješ uglavnom ti je čin osvješten....

a ako ulaziš u brak....uglavnom ulaziš s najboljim namjerama....i od kud znaš što i kako će biti kasnije....
ne tražim opravdanje za svoj postupak....

no nije li to malo...nerealno....

što o tome govori Isus....
koji je Njegov zakon o tome....
gdje uopće postoji neki zakon od Boga/Isusa dat koji se tiče ženidbe...

sad ne govorim o crkvenim zakonima....nego pitam za Božije izrečene po nekome....mojsiju,Isusu....bilo kome...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 21 vel 2006 01:05 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Poštovana i draga andjelina1!
Dvije su razine ovdje pomiješane - zato je tu na neki način prisutna zbrka i konfuzija.
Crkveno-pravna i evanđeoska (jedna drugu ne isključuje niti se razilaze). Ali da bismo došli do jasnijih smjernica u konkretnom životu trebamo poštivati i jednu i drugu razinu te u razgovoru točno razlučiti kada govorimo o zakonu - onda se držimo zakona, kada govorimo o evanđelju - onda se njega držimo. Što se tiče crkveno-pravne razine, stvar je potpuno jasna - točno kodeksom određena. Tu nema odstupanja ni milimetar.


Što se tiče evanđelja - ono je daleko šire i propisi zakona ne mogu predvidjeti i obuhvatiti svaku pojedinačnu, životnu situaciju. Zakon je uvijek minimalistički i on štiti ustanovu braka i djecu - i mora ga se poštivati radi osobnog i općeg dobra, a evanđelje je "u izobilju". Jedini evanđeoski temelj jedinstvenosti i nerazrješivosti braka jest "što Bog združi čovjek neka ne rastavlja"! I to je dovoljno.

Iz svega ovoga i dalje ima premalo podataka da bi se moglo baš konkretno djelovati. Nažalost danas se u Crkvi nedovoljno aktualizira evanđelje, a kada se o tome i govori - nema ili vrlo malo odaziva. Kad nastanu problemi - onda ljudi traže - vapiju.

Previše je neznanja koje je veoma pozitivno jer traži odgovore - i treba svakoj osobi pomoći da ih nađe.Vjeruj mi iskreno od srca ti preporučam savjetovanje kod nekoga svećenika u kojega osobno imaš istinsko povjerenje i kojemu do u tančine možeš sve reći i opisati-možda ako treba i kod više njih-jer tvoje je istinsko pravo da tražiš istinu i samo Istinu!Uz dužno poštivanje prema tebi pokušati ću proanalizirati neka tvoja razmišljanja s kojim se naravno ne moraš složiti ali kada smo već zapodjenuli diskusiju u tom smjeru i da nastavim.Radi lakšeg praćenja crvenom bojom sam označio dio koji bi trebao pripadati Zakonu,a plavom bojom Evanđelju.Pa evo nekako u mom promišljanju bi to izgledalo ovako...


e moj joakime....fora je u tome što se ja slažem s tobom potpuno...
ni za mene nikakvog smisla nema da se prekine crkveni brak...
tj nije toliko bitno crkveni koli koje bitno brak pred Bogom....
to je onako iskreno po duši...

i iskreno rečeno meni to ni nema nekog smisla da me papa razriješi braka...(uz svo dužno poštovanje prema papi...ali ja sad ne vidim momentalno neki slučaj kojemu tako gori pod petama da se mora ponovno ženiti, i da traži razriješenje crkvenog braka)
ja sam se pred Bogom udala....(to je sad već moj propust što ja nisam imlala pojma šta radim....i tu ne znam što bih rekla niti u obranu sebe niti na osudu...)
i rekla sam ono što sam rekla...pred Bgom...
tako da tu nebi trebalo biti dvojbe oko onoga što bi trebalo biti....

no stvarnost je nešto drugo....


udala sam se i civilno i crkveno a rastala samo civilno....jer nisam podnjela papire za crkveno...
nešto mi nije dalo....ne znam što...
ali ne osjećam se loše zbog toga što nisam....


e sad ja tebe ne razumijem po pitanju primanja sakramenata....
da li ti smatraš da ja nebih smjela primiti sakramente i zašto....
crkveno nisam rastavljena( a i da jesam opet bih vjerovatno imala mogućnost primanja sakramenata (normalno ispovjeđena i relatvno čista od grijeha)) ali osim klasičnih mojih grijeha nemam grijeh odnosa sa muškarcem da zbog toga nebih mogla pristupiti pričesti... ja ne vidim drugi problem....


a opet ako gledamo po Isusu....
rekao je onoj ženi da je imala PET!!!! muževa....
i oprostio joj....
i rekao je...idi i ne griješi više....

milsim da je to jasno jako
....


pa onda ako gledamo po grijesima ovako....

ubiješ...i kao se iskreno pokaješ...oprosti ti se...
ukradeš...takođe...
lažeš...isto...
itd...
itd...

i zašto su svi grijesi oprostivi osim grijeha prema Duhu Svetom...a razvod nije....

ne moj me krivo shvatiti da ja pokušavam reći da je dobro prihvatiti razvode....
napomenula sam unaprijed da to ne mislim....

no ...što je to tako jako da se ne smije na pričest....

i kao ubiješ uglavnom ti je čin osvješten....

a ako ulaziš u brak....uglavnom ulaziš s najboljim namjerama....i od kud znaš što i kako će biti kasnije....
ne tražim opravdanje za svoj postupak....

no nije li to malo...nerealno....

što o tome govori Isus....
koji je Njegov zakon o tome....
gdje uopće postoji neki zakon od Boga/Isusa dat koji se
tiče ženidbe...

sad ne govorim o crkvenim zakonima....nego pitam za Božije izrečene po nekome....mojsiju,Isusu....bilo kome...


Nadam se da ovu moju "analizu" nećeš krivo protumačiti,činim po svojoj savjesti,a tebi prepuštam konačni sud-na koncu radi se konkretno o tvom životu i samo ti i nitko umjesto tebe ne može odlučivati i nametati svoje mišljenje-ali do sada tijekom našega kratkoga razgovora primjećuje se miješanje jednoga u drugo što onda pomalo stvara konfuziju i nameće mnoga pa koji puta i mučna pitanja.Stoga draga andjelina1 nadajući s e da ćeš ovo shvatiti i primiti dobronamjerno-zazivam Božji blagoslov na tebe i sve tvoje!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 21 vel 2006 12:02 
Odsutan
Počivao u miru Božjem
Počivao u miru Božjem

Pridružen: 31 sij 2006 18:58
Postovi: 685
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
kao prvo zahvala na blagoslovu...
kao drugo ...ni slučajno se ne ljutim i nemoj se ubuduće opterećivati s tim....
osjećam da tvoji postovi nisu nametanje tvoje volje nego jednostavno iznošenje tvojeg razmišljanja....koje kao takvo podliježe promjeni ili ne...i da si spreman na to....
tako da smo to što se mene tiče riješili....
samo pucaj i ne trebaš se opterećivati....
tu smo da razgovatramo....a razgovor nije samo potvrđivanje :wink:


ja sma tebe skužila što si mi htio reći sa plavim i crvenim....
tj da je bitno razlučiti crkvene i duhovne "zakone"...
ok....

no ne razumijem što mi želiš reći u čemu bi bio moj problem....
da li smatraš da se trebam posavjetovati sa nekim svećenikom (ili više njih kako si napisao)...u vezi primanja sakramenata...
ili smatraš da bih se trebala posavjetovati s njima u vezi razriješenja crkvenog braka...
ili nešto treće...

ako je stvar u primanju sakramenata....pričala sam sa dosta njih o tome i svi se slažu da imam pravo primiti sakramente sve dotle dok nebih stupila u novu zajednicu s nekim muškarcem....
ako je stvar u razriješenju crkvenog braka....ne znam....čini mi se da nemam nikakvu potrebu ga razvrgnuti....ne zato što se vežem na taj "brak"...nego zato što mi nekeko izgleda da razriješavanje crkvenog braka ima za posljedicu stupanje u novi....a to mi nije interes...
interes mi je koliko je u mojoj mogućnosti biti dobra Bogu i služiti Njemu...sve drugo bi mi jakoodvlačilo pažnju....s obzirom da sam u zaljubljenom stanju vrlo okupirana tom osobom...a tu nebi bilo onda puno mjesta za Boga....
ako je nešto treće....reci :wink:


(samo da ti kažem da si jedna vrlo smirena i sabrana osoba (tako osjećam)...koja mi se čini vrlo draga Bogu)
Molim blagoslov našeg dragog Isusa na tebe


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 22 vel 2006 00:49 
Odsutan
Počivao u miru Božjem
Počivao u miru Božjem

Pridružen: 31 sij 2006 18:58
Postovi: 685
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Ana napisao:
andjelina tebi velka :arrow: :arrow: sigurno ti je sve skupa bilo teško


hvala dušo mila....

ako je na slavu Boga....nema veze što sam prošla....samo neka ima smisla i neka nekom pomogne da bude i ostane na pravom Putu...

tko zna da li bi se Bogu uzdala da nisam došla do pakla...možda bi i danas nosila stare smrdljive haljine....


On zna...i hvala Mu za to


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 252 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 26  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 10 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr