www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 15:36

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 252 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 22, 23, 24, 25, 26  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 24 vel 2014 16:51 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 16 sij 2014 21:10
Postovi: 182
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 118 zahvala
Zahvaljeno je: 12 zahvala
brzi_Heinz napisao:
MarinaM napisao:
Ona nije mogla dobiti crkveni razvod,.a npr. jedna Danijela Martinović i Thompson su ga mogli dobiti pod obrazloženjem "..da nisu konzumirali brak.."????

ne zaboravi da je brak nastao sa svrhom podizanja potomstva; stoga i ne čudi da je Crkva razriješila takav brak, a brak tvoje sestrične ostavila netaknutim :wink:


Vjerovatno si u pravu,a ja se malo "raspametim",kad su tako neke "bolne" situacije u pitanju za koje znam,pa kažem što mislim kao npr.o poništenju braka pjevača o kojima je riječ.
I opet im ga ne bi dala,ali mene srećom nitko ne pita..:)
Ima puno ljudi koji su ostarili bez djece pa i dalje žive u braku,podizali su djecu bez roditelja ili..
Brak se ne "sklapa na probni rok" nego "dok nas smrt ne rastavi,..i u "dobru i zlu.."


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 24 vel 2014 16:52 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 28 kol 2009 11:42
Postovi: 1552
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 12 zahvala
Zahvaljeno je: 62 zahvala
MarinaM napisao:

U pravu si upotrijebila sam u drugom dijelu teksta krivi termin,razvod ne postoji,postoji poništenje braka.
Ne živi s drugim partnerom,s djecom živi.
To da se ne smije pričestiti i ostalo joj je rekao svećenik,kad je trebala biti kuma na krštenju i došla po potvrdu da je obavila ona sve sakramente.Nije dobila tu potvrdu jer je razvedena.Izašla je iz Župnog ureda blijeda kao krpa,otišle smo do Župnika,misleći da je osoba u župnom uredu pogriješila,no ispalo je još gore ..,a mogla je lagati i dobila bi potvrdu,ali nije lagala rekla je onako kako joj jeste.On je upotrijebio puno rečenica kako bi joj objasnio da nije pogodna biti krsna kuma..
U Božjim očima nije tako,ne vjerujem da bi Bog koji je ljubav sama i čije je Milosrđe veće od svih naših grijeha postupio tako,ali u Crkvenom zakoniku jeste i svećenik je postupio ispravno.

Govorimo o Autoritetu Papa,a ne je li tako u Božjim očima.Papa jeste Glava Katoličke Crkve,ali nije Bog.
Samim time se vraćamo na poslušnost i ne pogrešivost Papa.
A to bi nas odvelo daleko,predaleko..bolje da ostanemo ili stanemo tu.


Čekaj, čekaj, župnik je rekao da se ona ne smije pričestit. :? :?

Dobro ja sam običan laik, tak da moguće da nemam pojma, al da te ponovo pitam.

Dakle ta sestrična je sklopila crkveni brak, ima dvoje djece s tim mužem, i nju je suprug ostavio, ona ne živi s nikim niti spava s nekim, jel tak???
Jedino nisi napisala jesi na civilnom sudu rastavljeni???

Al ozbiljno ovo mi ne štima, ja sam bio u uvjerenju da ako žena ne živi s nekim, i ne spava s nekim, nema nikakvih zapreka da prima pričest.
Jel neko može ovo pojasnit jer meni nije jasno. :shock: :shock:

Vidi ovo šta kaže Katekizam :2386 Moguce je da jedan od supruznika bude nevina zrtva rastave proglasene gradjanskim zakonom; on tada ne krsi moralnu zapovijed. Velika je, naime, razlika izmedju supruznika koji se iskreno trudio da bude vjeran sakramentu zenidbe, a vidi da je nepravedno napusten, i onoga koji, zbog teske svoje krivnje, rusi kanonski valjanu zenidbu

Ako je tako kako si napisala nešto tu ne štima.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 24 vel 2014 17:26 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 28 kol 2009 11:42
Postovi: 1552
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 12 zahvala
Zahvaljeno je: 62 zahvala
MarinaM napisao:

U pravu si upotrijebila sam u drugom dijelu teksta krivi termin,razvod ne postoji,postoji poništenje braka.
Ne živi s drugim partnerom,s djecom živi.
To da se ne smije pričestiti i ostalo joj je rekao svećenik,kad je trebala biti kuma na krštenju i došla po potvrdu da je obavila ona sve sakramente.Nije dobila tu potvrdu jer je razvedena.Izašla je iz Župnog ureda blijeda kao krpa,otišle smo do Župnika,misleći da je osoba u župnom uredu pogriješila,no ispalo je još gore ..,a mogla je lagati i dobila bi potvrdu,ali nije lagala rekla je onako kako joj jeste.On je upotrijebio puno rečenica kako bi joj objasnio da nije pogodna biti krsna kuma..
U Božjim očima nije tako,ne vjerujem da bi Bog koji je ljubav sama i čije je Milosrđe veće od svih naših grijeha postupio tako,ali u Crkvenom zakoniku jeste i svećenik je postupio ispravno.

Govorimo o Autoritetu Papa,a ne je li tako u Božjim očima.Papa jeste Glava Katoličke Crkve,ali nije Bog.
Samim time se vraćamo na poslušnost i ne pogrešivost Papa.
A to bi nas odvelo daleko,predaleko..bolje da ostanemo ili stanemo tu.


Evo jednog teksta di se odgovara na konkretno pitanje koje je slično : http://www.veritas.hr/casopisi/2010_01/01_2010_pravnik.html


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 24 vel 2014 17:31 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 16 sij 2014 21:10
Postovi: 182
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 118 zahvala
Zahvaljeno je: 12 zahvala
johnny 5 napisao:
Čekaj, čekaj, župnik je rekao da se ona ne smije pričestit. :? :?

Dobro ja sam običan laik, tak da moguće da nemam pojma, al da te ponovo pitam.

Dakle ta sestrična je sklopila crkveni brak, ima dvoje djece s tim mužem, i nju je suprug ostavio, ona ne živi s nikim niti spava s nekim, jel tak???
Jedino nisi napisala jesi na civilnom sudu rastavljeni???

Al ozbiljno ovo mi ne štima, ja sam bio u uvjerenju da ako žena ne živi s nekim, i ne spava s nekim, nema nikakvih zapreka da prima pričest.
Jel neko može ovo pojasnit jer meni nije jasno. :shock: :shock:

Vidi ovo šta kaže Katekizam :2386 Moguce je da jedan od supruznika bude nevina zrtva rastave proglasene gradjanskim zakonom; on tada ne krsi moralnu zapovijed. Velika je, naime, razlika izmedju supruznika koji se iskreno trudio da bude vjeran sakramentu zenidbe, a vidi da je nepravedno napusten, i onoga koji, zbog teske svoje krivnje, rusi kanonski valjanu zenidbu

Ako je tako kako si napisala nešto tu ne štima.

Civilno je razvedena.Nema ljubavnika,nije ga nikad ni imala,nije "stigla"..trebalo je raditi,brinuti o djeci ..
Ne štima naš župnik,ja sam joj rekla da ode pitati nekog drugog,ne želi.
Ona kaže,otprilike ovako ne mogu ju baš citirati, Bog zna i ja znam da se nisam ogriješila ni o Crkvene ni "ljudske " zakone,a sad da mi još netko poljulja vjeru,ne dozvoljavam.
Nikad se više nismo vraćale na tu temu,ne pitam da ju ne dovodim u neugodnu situaciju sa odgovorom,ali sam skoro sigurna da ode sama u neku drugu crkvu na Misu i pričesti se.
Ali to stvarno ne znam,znam samo da ju je nedobijanje potvrde da bude kuma toliko ojadilo,da je jedva došla k sebi.
Trebalo je to objasniti prijateljici koja ju je zvala za kumu,vlastitoj djeci koja su se spremala biti mali "kumići"..
Prestala je dolaziti na Misu u našu crkvu (u kvartu),ali nije prestala ići na Misu,samo ode u neku drugu crkvu,koju ne znam,ne pitam,ali grad je pun crkvi.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 27 vel 2014 19:40 
Odsutan
Novoregistrirani korisnik

Pridružen: 04 stu 2013 16:49
Postovi: 7
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
MarinaM napisao:
johnny 5 napisao:
Čekaj, čekaj, župnik je rekao da se ona ne smije pričestit. :? :?

Dobro ja sam običan laik, tak da moguće da nemam pojma, al da te ponovo pitam.

Dakle ta sestrična je sklopila crkveni brak, ima dvoje djece s tim mužem, i nju je suprug ostavio, ona ne živi s nikim niti spava s nekim, jel tak???
Jedino nisi napisala jesi na civilnom sudu rastavljeni???

Al ozbiljno ovo mi ne štima, ja sam bio u uvjerenju da ako žena ne živi s nekim, i ne spava s nekim, nema nikakvih zapreka da prima pričest.
Jel neko može ovo pojasnit jer meni nije jasno. :shock: :shock:

Vidi ovo šta kaže Katekizam :2386 Moguce je da jedan od supruznika bude nevina zrtva rastave proglasene gradjanskim zakonom; on tada ne krsi moralnu zapovijed. Velika je, naime, razlika izmedju supruznika koji se iskreno trudio da bude vjeran sakramentu zenidbe, a vidi da je nepravedno napusten, i onoga koji, zbog teske svoje krivnje, rusi kanonski valjanu zenidbu

Ako je tako kako si napisala nešto tu ne štima.

Civilno je razvedena.Nema ljubavnika,nije ga nikad ni imala,nije "stigla"..trebalo je raditi,brinuti o djeci ..
Ne štima naš župnik,ja sam joj rekla da ode pitati nekog drugog,ne želi.
Ona kaže,otprilike ovako ne mogu ju baš citirati, Bog zna i ja znam da se nisam ogriješila ni o Crkvene ni "ljudske " zakone,a sad da mi još netko poljulja vjeru,ne dozvoljavam.
Nikad se više nismo vraćale na tu temu,ne pitam da ju ne dovodim u neugodnu situaciju sa odgovorom,ali sam skoro sigurna da ode sama u neku drugu crkvu na Misu i pričesti se.
Ali to stvarno ne znam,znam samo da ju je nedobijanje potvrde da bude kuma toliko ojadilo,da je jedva došla k sebi.
Trebalo je to objasniti prijateljici koja ju je zvala za kumu,vlastitoj djeci koja su se spremala biti mali "kumići"..
Prestala je dolaziti na Misu u našu crkvu (u kvartu),ali nije prestala ići na Misu,samo ode u neku drugu crkvu,koju ne znam,ne pitam,ali grad je pun crkvi.




MarinaM, moja preporuka ti je da odvedes sestricnu do fra. Smiljana Dragana Kozula u zupi sv.Kriza u Sigetu(ako je u Zagrebu, naravno). Moja majka je prosla kroz rastavu(mucan brak i ne svojom krivnjom) i on kaze da ako ne zivi sa drugim partnerom nema nikakvog razloga da se nebi mogla pricestiti ili primiti odrjesenje grijeha. Sad, ona mozda nije sveceniku napomenula da nije rastavljena svojom krivnjom i da ne zivi sa drugim partnerom, tako da mozda nije u potpunosti svecenikova krivnja. Uglavnom, neka ga kontaktira ili ode na ispovjed kod njega. Ispovijeda nedjeljom od 9 do 11:30h i utorkom od 16 do 20h(vecinu vremena i puno duze). I trebala bi doci bar nekih pola sata ranije jer su velike guzve. nadam se da sam bar malo pomogla, BB! :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 27 vel 2014 20:23 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 21 sij 2014 19:52
Postovi: 84
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Ja ne razumem...kako da te osobe spasu dušu, ako se ne smeju ispovediti i pričestiti, mislim na razvedene...da li to znači da su "automatski" osudjene na propast...ili ne mora da znači..?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 27 vel 2014 20:29 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
"Razvedeni" se smiju Ispovijediti i pričestiti, pogotovo ako nisu otišli os svog sudruga i što je najbitnije, ako ne žive s drugom osobom, jer zbog toga su u stalnom grijehu bludnosti i tu je najveći problem danas!!
Dakle nije toliko problem "razvedenih", nego je problem "razvedenih" - "ponovno vjenčanih"!!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 27 vel 2014 20:29 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 16 sij 2014 21:10
Postovi: 182
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 118 zahvala
Zahvaljeno je: 12 zahvala
Filemona napisao:

MarinaM, moja preporuka ti je da odvedes sestricnu do fra. Smiljana Dragana Kozula u zupi sv.Kriza u Sigetu(ako je u Zagrebu, naravno). Moja majka je prosla kroz rastavu(mucan brak i ne svojom krivnjom) i on kaze da ako ne zivi sa drugim partnerom nema nikakvog razloga da se nebi mogla pricestiti ili primiti odrjesenje grijeha. Sad, ona mozda nije sveceniku napomenula da nije rastavljena svojom krivnjom i da ne zivi sa drugim partnerom, tako da mozda nije u potpunosti svecenikova krivnja. Uglavnom, neka ga kontaktira ili ode na ispovjed kod njega. Ispovijeda nedjeljom od 9 do 11:30h i utorkom od 16 do 20h(vecinu vremena i puno duze). I trebala bi doci bar nekih pola sata ranije jer su velike guzve. nadam se da sam bar malo pomogla, BB! :grlim te:


Hvala ti Filemona,budem :D
Dobro nam došla :grlim te:
Grlim i tebe i tvoju dragu majku koja te je tako lijepo odgojila iako vas ne znam.
:grlim te:
BvB


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 27 vel 2014 20:35 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 16 sij 2014 21:10
Postovi: 182
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 118 zahvala
Zahvaljeno je: 12 zahvala
Dorka napisao:
Ja ne razumem...kako da te osobe spasu dušu, ako se ne smeju ispovediti i pričestiti, mislim na razvedene...da li to znači da su "automatski" osudjene na propast...ili ne mora da znači..?


Problem je u našem župniku,a ne u vjeri kao cjelini.
Kako se ne bi mogla spasiti???Naravno da može,i nisu takve osobe osuđene na nikakvu propast,samo je naš župnik malo svojeglav..a to je već njegov problem.
Jedna od njegovih omiljenih rečenica :"..žena i vrag..to vam je isto,i jedni i drugi dovode vas u napast.." i gleda te u oči,gledam i ja njega mirne savjesti,mene nije doveo u napast a ni nju.
:D
Ko je njega doveo u napast ne znam :b101:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 27 vel 2014 20:38 
Odsutan
Novoregistrirani korisnik

Pridružen: 04 stu 2013 16:49
Postovi: 7
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Dorka napisao:
Ja ne razumem...kako da te osobe spasu dušu, ako se ne smeju ispovediti i pričestiti, mislim na razvedene...da li to znači da su "automatski" osudjene na propast...ili ne mora da znači..?



osobe koje su "rastavljene"(razdvojene) od svog supruznika(pod tim mislim na crkveni brak, ne civilni),
i zive sa drugim partnerom/icom zive u teskom grijehu jer cine preljub i samim time ne mogu dobiti odrjesenje grijeha jer nisu spremni promijeniti tu svoju situaciju, a to znaci crkveno se vjencati(ako mogu), prekinuti vezu ili civilni brak ili u slucaju smrti supruznika za kojeg su crkveno vjencani(a tu se onda opet povlaci ono da se moraju crkveno vjencati), jer kod svake ispovjedi mi obecajemo da necemo vise grijesiti,
a osobe koje ne mogu obecati/cvrsto odluciti da nece vise grijesiti, ne mogu dobiti odrjesenje grijeha.
A mislim da je svima poznato da tko nedostojan prima Tijelo Kristovo, prima Ga na osudu i propast, ne na spasenje.
I da, sveto se moze zivjeti i bez ispovijedi i pricesti. Osobno znam jednu zenu koja se zbog mrznje svekra i svekrve nije mogla vjencati u crkvi i udala se za muza samo civilno. Jako je patila zbog toga jer se u meduvremenu obratila, ali nije mogla primati pricest niti se ispovijedati. Nakon 15 godina braka, Gospodin se proslavio kroz njenu obitelj zbog njenih velikih zrtvovanja, molitvi i patnji i oni su se crkveno vjencali. Danas cijela obitelj zivi svoju vjeru i svjedoci je na sva zvona. hvala Gospodinu :a1250:


Zadnja izmjena: Filemona; 27 vel 2014 20:46; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 252 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 22, 23, 24, 25, 26  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 8 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr