www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 11:00

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 252 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 07 stu 2009 15:06 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 07 lip 2009 12:54
Postovi: 404
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
nepozvani, onda bi čovjek za svaku pogrešku koju eventualno učini bio osuđen snositi posljedice do kraja života (u vječnost?). Ne kažem da je neki brak pogrešan, nego mi s čini da ti tako misliš. Bog sve može okrenuti na dobro, ako je u početku i bila pogrešna nakana, dovoljno je da se čovjek obrati istinski Bogu, ne treba mijenjati okolnosti svog života (razvesti se, npr.) nego svoju nutrinu. Bog obogaćuje i nadoknađuje ono što je možda prije falilo jer je nedostajala vjera.
Premalo vjeruješ u snagu sv. sakramenata. Pročitaj svjedočanstvo Glorie Polo, jako lijepo opisuje što se događalo na vjenčanju njenih roditelja, i kasnije.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 07 stu 2009 17:20 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 24 lis 2009 22:26
Postovi: 75
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
quote="Tinka"]nepozvani, onda bi čovjek za svaku pogrešku koju eventualno učini bio osuđen snositi posljedice do kraja života (u vječnost?). Ne kažem da je neki brak pogrešan, nego mi s čini da ti tako misliš. Bog sve može okrenuti na dobro, ako je u početku i bila pogrešna nakana, dovoljno je da se čovjek obrati istinski Bogu, ne treba mijenjati okolnosti svog života (razvesti se, npr.) nego svoju nutrinu. Bog obogaćuje i nadoknađuje ono što je možda prije falilo jer je nedostajala vjera.
Premalo vjeruješ u snagu sv. sakramenata. Pročitaj svjedočanstvo Glorie Polo, jako lijepo opisuje što se događalo na vjenčanju njenih roditelja, i kasnije.[/quote]

vazan je temelj donošenja odluke i prepoznavanje ispravnosti odluke tj bozje volje u odluci vjenčanja.ovo naknadno sto pričaš je pozivanje na bozje zacjeljivanje i nema veze sa sakramentima.opet velim,pazljivije čitati postove i pokusati razlučiti stvari.ili mozemo npr vjenčati se pod prisilom ili nekim materijalnim interesom i poslije npr bog izgladi stvari a mi se pozivamo na sakrament vjenčanja?jako parazitski.jadan taj isus kojem svakodnevno na ledja natovaruju novi teret.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 07 stu 2009 18:01 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 07 lip 2009 12:54
Postovi: 404
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Bog nama daje slobodu izbora, koga izaberemo toga imamo. Naravno da bi se trebali rukovoditi ljubavlju.. I da nije svaki brak sklopljen u crkvi iz ljubavi. Trebalo bi pitati takve ljude kako su zadovoljni svojim izborom, kasnije.
Ovo što govoriš ima smisla za nekog tko ima osobni odnos s Bogom, tko živi svoju vjeru.. Mada intuicija, unutarnji glas, tj. glas Duha Božjeg u nama je uvijek prisutan, kod svakog čovjeka, i kad je svješću daleko od vjere, ali lakše je "prečuti" takav glas ako se nisi istrenirao slušati ga.
A o kvaliteti braka i bračne ljubavi nisam kompetentna pričati, budući da nisam u braku. Početna zaljubljenost i kasniji život, "krive" i "prave" nakane, nerazriješivost braka i što ako čovjek shvati da tu nema više ljubavi.. Opet se ja upetlja gdje mi nije mjesto :roll: .


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 07 stu 2009 20:23 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
nepozvan napisao:
quote="Tinka"]nepozvani, onda bi čovjek za svaku pogrešku koju eventualno učini bio osuđen snositi posljedice do kraja života (u vječnost?). Ne kažem da je neki brak pogrešan, nego mi s čini da ti tako misliš. Bog sve može okrenuti na dobro, ako je u početku i bila pogrešna nakana, dovoljno je da se čovjek obrati istinski Bogu, ne treba mijenjati okolnosti svog života (razvesti se, npr.) nego svoju nutrinu. Bog obogaćuje i nadoknađuje ono što je možda prije falilo jer je nedostajala vjera.
Premalo vjeruješ u snagu sv. sakramenata. Pročitaj svjedočanstvo Glorie Polo, jako lijepo opisuje što se događalo na vjenčanju njenih roditelja, i kasnije.


vazan je temelj donošenja odluke i prepoznavanje ispravnosti odluke tj bozje volje u odluci vjenčanja.ovo naknadno sto pričaš je pozivanje na bozje zacjeljivanje i nema veze sa sakramentima.opet velim,pazljivije čitati postove i pokusati razlučiti stvari.ili mozemo npr vjenčati se pod prisilom ili nekim materijalnim interesom i poslije npr Bog izgladi stvari a mi se pozivamo na sakrament vjenčanja?jako parazitski.jadan taj isus kojem svakodnevno na ledja natovaruju novi teret.[/quote] Možeš li malo ovo pojasniti----"npr vjenčati se pod prisilom ili nekim materijalnim interesom i poslije npr Bog izgladi stvari a mi se pozivamo na sakrament vjenčanja?jako parazitski.jadan taj isus kojem svakodnevno na ledja natovaruju novi teret"---!Zašto glađenje stvari i zašto pozivanje na sakrament.Malo pojasni,detaljno sam proćtao,ali stvarno ne kužim što želiš reći.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 07 stu 2009 20:37 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 24 lis 2009 22:26
Postovi: 75
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Samuel napisao:
nepozvan napisao:
quote="Tinka"]nepozvani, onda bi čovjek za svaku pogrešku koju eventualno učini bio osuđen snositi posljedice do kraja života (u vječnost?). Ne kažem da je neki brak pogrešan, nego mi s čini da ti tako misliš. Bog sve može okrenuti na dobro, ako je u početku i bila pogrešna nakana, dovoljno je da se čovjek obrati istinski Bogu, ne treba mijenjati okolnosti svog života (razvesti se, npr.) nego svoju nutrinu. Bog obogaćuje i nadoknađuje ono što je možda prije falilo jer je nedostajala vjera.
Premalo vjeruješ u snagu sv. sakramenata. Pročitaj svjedočanstvo Glorie Polo, jako lijepo opisuje što se događalo na vjenčanju njenih roditelja, i kasnije.


vazan je temelj donošenja odluke i prepoznavanje ispravnosti odluke tj bozje volje u odluci vjenčanja.ovo naknadno sto pričaš je pozivanje na bozje zacjeljivanje i nema veze sa sakramentima.opet velim,pazljivije čitati postove i pokusati razlučiti stvari.ili mozemo npr vjenčati se pod prisilom ili nekim materijalnim interesom i poslije npr Bog izgladi stvari a mi se pozivamo na sakrament vjenčanja?jako parazitski.jadan taj isus kojem svakodnevno na ledja natovaruju novi teret.
Možeš li malo ovo pojasniti----"npr vjenčati se pod prisilom ili nekim materijalnim interesom i poslije npr Bog izgladi stvari a mi se pozivamo na sakrament vjenčanja?jako parazitski.jadan taj isus kojem svakodnevno na ledja natovaruju novi teret"---!Zašto glađenje stvari i zašto pozivanje na sakrament.Malo pojasni,detaljno sam proćtao,ali stvarno ne kužim što želiš reći.[/quote]

zelim reći da ljudi koriste religiju za svoj sebični ego.to je kratko objasnjenje.nevjerojatna je vjestina koju ljudi koriste u vjerskom djelu zivota da bi bili i jednom nogom u raju a drugom na zemlji zazivajući bozji blagoslov na svoju sebičnost.mogu i detaljnije objasniti svoje konkretno vidjenje onog sto si pitao ,ali malo kasnije.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 24 vel 2014 09:19 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 28 kol 2009 11:42
Postovi: 1552
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 12 zahvala
Zahvaljeno je: 62 zahvala
Evo opet s bitno.net razmišljanja kardinala Kaspera vezano uz pričest rastavljenih: "Pravila su općenita, a situacije različite. Primjerice, kada se vidi majka koja svoje dijete priprema za prvu pričest, a ona to ne može. Pitam se – može li tako. Postoji žal, postoji Božje milosrđe i oprost. Možemo li negirati remissione peccatorum – otpust grijeha? – pitao je Kasper."

Mene sad zanima po čem bi se običan vjernik laik trebao orijentirati kad i kardinali sugeriraju svašta. Posebno bi volio da se filozof oglasi na ovoj temi pošto je branio stav da biskupe treba slušat. Ako treba biskupe slušat kolko onda više treba kardinale.

Ovo je ono šta mene zanima. Jeli sakramentalni brak nerazrješiv, ili nije nerazrješiv??? Ako je nerazriješiv a osoba živi s drugom osobom, da li je ta osoba u stanju trajnog grijeha ili nije???A ako je u stanju trajnog grijeha može li se onda pričestiti??? Šta je tu u biti nauk Crkve???

Jer ako i kardinali izražavaju svoje sumnje, onda po čem da se orijentira običan vjernik laik???
I onda kaže on se slaže da se nauk ne može mijenjati ali u konkretnim situacijama se može biti manje rigorozan. Šta to znači, zadržat ćemo službeni nauk u teoriji ali u praksi to nije bitno. :roll: :roll:

I kak sad takve priče utječu na obične vjernike, pogotovo one u Njemačkoj, kad njima njihov kardinal poručuje ovakve stvari???

Kardinal Kasper


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 24 vel 2014 11:50 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 16 sij 2014 21:10
Postovi: 182
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 118 zahvala
Zahvaljeno je: 12 zahvala
johnny 5 napisao:
Evo opet s bitno.net razmišljanja kardinala Kaspera vezano uz pričest rastavljenih: "Pravila su općenita, a situacije različite. Primjerice, kada se vidi majka koja svoje dijete priprema za prvu pričest, a ona to ne može. Pitam se – može li tako. Postoji žal, postoji Božje milosrđe i oprost. Možemo li negirati remissione peccatorum – otpust grijeha? – pitao je Kasper."

Mene sad zanima po čem bi se običan vjernik laik trebao orijentirati kad i kardinali sugeriraju svašta. Posebno bi volio da se filozof oglasi na ovoj temi pošto je branio stav da biskupe treba slušat. Ako treba biskupe slušat kolko onda više treba kardinale.

Ovo je ono šta mene zanima. Jeli sakramentalni brak nerazrješiv, ili nije nerazrješiv??? Ako je nerazriješiv a osoba živi s drugom osobom, da li je ta osoba u stanju trajnog grijeha ili nije???A ako je u stanju trajnog grijeha može li se onda pričestiti??? Šta je tu u biti nauk Crkve???

Jer ako i kardinali izražavaju svoje sumnje, onda po čem da se orijentira običan vjernik laik???

I onda kaže on se slaže da se nauk ne može mijenjati ali u konkretnim situacijama se može biti manje rigorozan. Šta to znači, zadržat ćemo službeni nauk u teoriji ali u praksi to nije bitno. :roll: :roll:

I kak sad takve priče utječu na obične vjernike, pogotovo one u Njemačkoj, kad njima njihov kardinal poručuje ovakve stvari???

Kardinal Kasper


Crkveni brak je razriješiv,odnosno dobije se poništenje braka ali je to dugotrajan postupak i moraju biti zadovoljeni neki uvjeti,kao npr.:
"Ako je brak sklopljen u uvjetima prisile ili velikog straha koji je nanesen izvana, pa i nenamjerno, tako da je netko prisiljen izabrati ženidbu da bi ga se oslobodio
Spolna nemoć koja je postojala i prije ženidbe
Kada jedan od supružnika zbog razloga psihičke prirode ne može preuzeti bitne ženidbene obveze, kao što su doživotna vjernost te rađanje i odgajanje potomstva
Ako jedan od supružnika pri sklapanju braka laže o spremnosti da prihvati sve vidove braka, poput vjernosti ili dobra odgajanja i rađanja..."
Možda ima još nešto ne znam ,ali to znam da je bilo.

Isto pitam kao i taj kardinal..
Što jedna žena može ili muškarac učiniti ako je njegov barčni drug otišao,razveo se i osnovao drugu bračnu zajednicu ..?
U braku su crkvenom i dalje,ali ta osoba sada ima obitelj,djecu ..sa drugim partnerom,vjenčani "civilno"..i sad trpi ostavljeni..??

Moju sestričnu davnih dana ostavio suprug sa dvoje malene djece ,oženio drugu ženu tamo dobio dijete,treću opet dobio dijete..u glavnom do sad ima iza sebe tri braka sad je u četvrtom..i u svakom novom braku po jedno dijete.
Crkveno još uvijek je u braku s mojom sestričnom,ali se ona nije udavala više.
Ona nije mogla dobiti crkveni razvod,.a npr. jedna Danijela Martinović i Thompson su ga mogli dobiti pod obrazloženjem "..da nisu konzumirali brak.."????
Njima se vjerovalo na riječ,jer ne vjerujem da je itko od crkvenih otaca virio u njihov bračni krevet..
Sestrična o kojoj pričam,nije mogla dokazati da nije kriva za razvod,a njen bivši suprug se nije želio očitovati niti jednom na sve pozive da dostavi barem izjavu o zajedničkom životu..Kasnije je i ona odustala.
Da ne ulazim sa pričom dalje u njenu intimu,reći ću samo ona je jedna nadasve divna majka,žena,vjernik i prijatelj,koja živi a tako je i svoju djecu odgojila u skladu sa 10 Božjih zapovijedi.
Isusove riječi o Mariji Magdaleni..i "tko je bez grijeha,neka prvi baci kamen.." su prebrzo stavljene u drugi plan.
Svećenik osuđeni pedofil,držat će i dalje mise samo u Domu za umirovljene svećenike,i pričešćivat će se,a jedna majka ili napuštena žena se nema pravo pokajati,ako je kriva ili pričestiti ako je razvedena a nije kriva...
Znam sve ili gotovo sve što Crkva govori o "poslušnosti",ali ni trepnula ne bih da sam na njenom mjestu.
Nakon ispovjedi bi se uredno pričestila,jer znam da me Isus ne bi odbacio ni zbog većeg grijeha.

Vjernik je zbunjen,ali i očekuje da se neki "propisi " mijenjaju,ne zbog hira nego opravdanih razloga.
Jer se dalje nadovezuju pitanja ..jesu li bračna samo djeca iz "prvog" braka a vanbračna iz drugih,govorim isključivo o djeci osoba iz ovog primjera i što su ta "druga" djeca kriva,ona nisu mogla birati hoće li biti prva ili druga djeca..

Puno ta nedorečenost vuče pitanja,ali stat ću da ne davim previše.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 24 vel 2014 13:46 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 28 kol 2009 11:42
Postovi: 1552
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 12 zahvala
Zahvaljeno je: 62 zahvala
MarinaM napisao:

Crkveni brak je razriješiv,odnosno dobije se poništenje braka ali je to dugotrajan postupak i moraju biti zadovoljeni neki uvjeti,kao npr.:
"Ako je brak sklopljen u uvjetima prisile ili velikog straha koji je nanesen izvana, pa i nenamjerno, tako da je netko prisiljen izabrati ženidbu da bi ga se oslobodio
Spolna nemoć koja je postojala i prije ženidbe
Kada jedan od supružnika zbog razloga psihičke prirode ne može preuzeti bitne ženidbene obveze, kao što su doživotna vjernost te rađanje i odgajanje potomstva
Ako jedan od supružnika pri sklapanju braka laže o spremnosti da prihvati sve vidove braka, poput vjernosti ili dobra odgajanja i rađanja..."
Možda ima još nešto ne znam ,ali to znam da je bilo.

Isto pitam kao i taj kardinal..
Što jedna žena može ili muškarac učiniti ako je njegov barčni drug otišao,razveo se i osnovao drugu bračnu zajednicu ..?
U braku su crkvenom i dalje,ali ta osoba sada ima obitelj,djecu ..sa drugim partnerom,vjenčani "civilno"..i sad trpi ostavljeni..??

Moju sestričnu davnih dana ostavio suprug sa dvoje malene djece ,oženio drugu ženu tamo dobio dijete,treću opet dobio dijete..u glavnom do sad ima iza sebe tri braka sad je u četvrtom..i u svakom novom braku po jedno dijete.
Crkveno još uvijek je u braku s mojom sestričnom,ali se ona nije udavala više.
Ona nije mogla dobiti crkveni razvod,.a npr. jedna Danijela Martinović i Thompson su ga mogli dobiti pod obrazloženjem "..da nisu konzumirali brak.."????
Njima se vjerovalo na riječ,jer ne vjerujem da je itko od crkvenih otaca virio u njihov bračni krevet..
Sestrična o kojoj pričam,nije mogla dokazati da nije kriva za razvod,a njen bivši suprug se nije želio očitovati niti jednom na sve pozive da dostavi barem izjavu o zajedničkom životu..Kasnije je i ona odustala.
Da ne ulazim sa pričom dalje u njenu intimu,reći ću samo ona je jedna nadasve divna majka,žena,vjernik i prijatelj,koja živi a tako je i svoju djecu odgojila u skladu sa 10 Božjih zapovijedi.
Isusove riječi o Mariji Magdaleni..i "tko je bez grijeha,neka prvi baci kamen.." su prebrzo stavljene u drugi plan.
Svećenik osuđeni pedofil,držat će i dalje mise samo u Domu za umirovljene svećenike,i pričešćivat će se,a jedna majka ili napuštena žena se nema pravo pokajati,ako je kriva ili pričestiti ako je razvedena a nije kriva...
Znam sve ili gotovo sve što Crkva govori o "poslušnosti",ali ni trepnula ne bih da sam na njenom mjestu.
Nakon ispovjedi bi se uredno pričestila,jer znam da me Isus ne bi odbacio ni zbog većeg grijeha.

Vjernik je zbunjen,ali i očekuje da se neki "propisi " mijenjaju,ne zbog hira nego opravdanih razloga.
Jer se dalje nadovezuju pitanja ..jesu li bračna samo djeca iz "prvog" braka a vanbračna iz drugih,govorim isključivo o djeci osoba iz ovog primjera i što su ta "druga" djeca kriva,ona nisu mogla birati hoće li biti prva ili druga djeca..

Puno ta nedorečenost vuče pitanja,ali stat ću da ne davim previše.


Hmmm, da nisu lake životne situacije.

Što se tiče te sestrične ako ona ne živi s drugim muškarcem, nema zapreka da ona ide na pričest. Jedino ako živi s nekim drugim.
Nije tu stvar tvrdosti ili ne tvrdosti nego je pitanje da li je sakramentalni brak nerazrješiv, Crkva je uvijek na temelju sv. Pisma i tradicije tvrdila da je.
Što onda znači da ako se neko rastane i živi s drugim on je u stanju trajnog grijeha, i kako se onda takvi mogu pričestit.

E sad tu ispada da je Crkva neosjetljiva, rigorozna, pretvrda, ali ako su u Božjim očima stvari takve onda su takve.

Još jedna stvar, ovaj termin crkveni razvod u biti ne postoji, u Crkvi nema razvoda, postoji poništenje braka što znači da brak nikad nije ni bio valjano sklopljen. A to je jako jako bitna razlika.
Dakle nije samo stvar riječi nego i značenja, bitno je da se ljudima ne daje dojam da u Crkvi postoji razvod jer on ne postoji.

Ako je brak valjano sklopljen to je to, nema razvoda, nema ničega.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 24 vel 2014 13:53 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 08 srp 2013 20:03
Postovi: 518
Lokacija: Panzergruppe 2
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
MarinaM napisao:
Ona nije mogla dobiti crkveni razvod,.a npr. jedna Danijela Martinović i Thompson su ga mogli dobiti pod obrazloženjem "..da nisu konzumirali brak.."????

ne zaboravi da je brak nastao sa svrhom podizanja potomstva; stoga i ne čudi da je Crkva razriješila takav brak, a brak tvoje sestrične ostavila netaknutim :wink:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 24 vel 2014 16:39 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 16 sij 2014 21:10
Postovi: 182
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 118 zahvala
Zahvaljeno je: 12 zahvala
johnny 5 napisao:
Što onda znači da ako se neko rastane i živi s drugim on je u stanju trajnog grijeha, i kako se onda takvi mogu pričestit.

E sad tu ispada da je Crkva neosjetljiva, rigorozna, pretvrda, ali ako su u Božjim očima stvari takve onda su takve.

"... ovaj termin crkveni razvod u biti ne postoji, u Crkvi nema razvoda, postoji poništenje braka ..."


U pravu si upotrijebila sam u drugom dijelu teksta krivi termin,razvod ne postoji,postoji poništenje braka.
Ne živi s drugim partnerom,s djecom živi.
To da se ne smije pričestiti i ostalo joj je rekao svećenik,kad je trebala biti kuma na krštenju i došla po potvrdu da je obavila ona sve sakramente.Nije dobila tu potvrdu jer je razvedena.Izašla je iz Župnog ureda blijeda kao krpa,otišle smo do Župnika,misleći da je osoba u župnom uredu pogriješila,no ispalo je još gore ..,a mogla je lagati i dobila bi potvrdu,ali nije lagala rekla je onako kako joj jeste.On je upotrijebio puno rečenica kako bi joj objasnio da nije pogodna biti krsna kuma..
U Božjim očima nije tako,ne vjerujem da bi Bog koji je ljubav sama i čije je Milosrđe veće od svih naših grijeha postupio tako,ali u Crkvenom zakoniku jeste i svećenik je postupio ispravno.

Govorimo o Autoritetu Papa,a ne je li tako u Božjim očima.Papa jeste Glava Katoličke Crkve,ali nije Bog.
Samim time se vraćamo na poslušnost i ne pogrešivost Papa.
A to bi nas odvelo daleko,predaleko..bolje da ostanemo ili stanemo tu.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 252 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 9 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr