www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 29 ožu 2024 10:33

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 46 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 28 svi 2010 14:27 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 05 srp 2009 15:29
Postovi: 2003
Lokacija: Slavonija
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
visnja napisao:

Slika dole je fotografija moje kuće u Fort Valley –u, Virginia, a svjetlo dolazi iz kućne kapele gdje se čuva Presveti Oltarski Sakramenat. To nije svjetlo iz prozora, a niti odbljesak sunca kod snimanja kuće danju.


Radi se o ovoj slici:
Slika

Uploaded with ImageShack.us

Znam za taj tekst, dobila sam ga mailom nedavno, dojmio me se.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 28 svi 2010 18:26 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
1390 Buduci da je Krist sakramentalno prisutan pod svakom prilikom, pricest samo pod prilikom kruha omogucuje da se primi sav milosni plod Euharistije. Iz pastoralnih razloga ovaj se nacin pricescivanja zakonito ustalio u latinskom obredu kao najredovitiji. Ipak, "sveta pricest, sto se tice znaka, ima puniji oblik kad se prima pod obim prilikama; u tom se obliku savrsenije ocituje znak euharistijske gozbe". To je redoviti oblik pricescivanja u istocnim obredima.

1.Ja sam se pod prilikom "kruha i vina" vise puta pricestila u mojoj zupi u Slavoniji...Zupnik,odluci sam ( ili s odobrenjem-ne znam)kada ce to biti..
To bude samo par puta godisnje...

2.Ovjde se u zupi pricescujem na ruke..a Zupnik isto nekada odluci tako..
da uroni Hostiju u Kalez s vinom...i tako primamo..

3.Cesto znam otici u grad na misu..gdje se sv.pricest prima klececi i u usta...

4.kod nas u HKM i Wienu..je primanje sv.pricesti u usta..i nikada pod obije prilike..

Naj cesce je pricescivanje,samo Hostija i to na ruke...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 12 lip 2010 11:45 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 24 tra 2009 21:44
Postovi: 3250
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 14 zahvala
Zahvaljeno je: 32 zahvala
Evo pronašla sam jedan zgodan tekst pa rekoh
da ga podijelim s vama:

U SRCU OTAJSTVA


U svakoj nam euharistiji Bog ponavlja: "Otvaram ti srce svoga Sina da možeš kušati dar najskuplje slobode." Ona uistinu teče iz otvorenog boka Raspetoga kao iz meke stijene. To je tiha sloboda, ukrašena predanjem i nadom, ovijena gorljivošću trpljenja i slatkoćom ljubavi.

To je sloboda kriza u kojoj stvorenje postiže najviši stupanj Božje prisutnosti i gdje Bog ulazi u intimnost postavljajući u njoj svoje slobodno prebivalište. To je iskustvo slave i preobrazbe u njega, u blještavilo Vazma, kad će sav naš život biti obavijen sjajem njegove ljubazne prisutnosti i prožet njegovim Duhom, koji nas Šalje tamo gdje se Uskrsli iznova pojavljuje.


Pred euharistijom

Prostirem se pred euharistijom, slobodnom Božjom prisutnošću, koja je postala tijelo i krv.Moj duh malo-pomalo ulazi u tišinu i goruću čežnju za tvojim ljubaznim zagrljajem,Gospodine života. Ti si tu, u poniznom znaku kruh a stavljen na stol, kako bi mi još jednom rekaoda si živiozbog služenja. I sada si uvijek za mene tu kako bihti se klanjala i tobom se hranila. Tu si u znaku kapljica vina, u kaležu prinosa, kako bi mi rekao da si umro za mene. I sad si tu u tihom protjecanju krvi, kako bih joj se klanjala i kako bih je blagovala.

Kruh i vino:bit i malenost.

U ruke uzimam čašu Saveza i privijam je na grudi kako bih osjetila božansku toplinu protjecanja krvi, prinosim je ustima kako bih osjetila vatru ljubavi.Pijem iz čaše, od žrtve ljubavi ikušam poniznost koja te je, moj Gospodine, učinila ugodnim Bogu. Pijem i kušam svježinu savršene poslušnostivolji Božjoj, one spremnosti koja te je tjeralana križ za nas. Pijem i tažim žed tvojom božanskom krvlju kao na novom izvoru života. Pijem i razmatram; ulazim u otajstvo i uranjam u rijeku tvoga mučeništva ljubavi.

Grlim tvoje tijelo, promišljam tvoje lice i privijam se k Tebi u prisnosti.Ti si Zaručnik koji uvijek očekuje svoju zaručnicu, i tu na stolu pokazuješ se u hostiji načinjenoj od brašna i malo vode. Tu si zato da bih te ja blagovala, iako znaš da ja ne znam ljubiti. Ovim našim svijetom prošao si u tijelu kao Čovječji Sin,družio si se s dobrima i zlima, jer si ljubio, predao i izgubio život za nas.Osjećam da me privlačiš,da me prenosiš kao teret u srce otajstva. Savez na koji pozivaš, o Bože,ljubav je koja nema cijene, koja tvoju zaručnicu osposobljava za prihvaćanje i da po njemu postane jedno s tobom.

Jedan glas dolazi do ušiju moga srca: "Dođi i ostani sa mnom! Dođi, uzmi me, jedi i pij! Tu sam samo zato da ti shvatiš koliko te ljubim i na kakav sam te način spasio, prolijevajući svu svoju krv. Dođi na svadbenu gozbu. Pripremljena je za tebe. Pozovi sve i zajedno ispunite svadbenu dvoranu!" Moje srce odgovara: "Da, moj Gospodine!Dolazim da me ti učiniš dostojnom i da me očistiš od svega što nisi ti."


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 19 lip 2010 18:34 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 05 srp 2009 15:29
Postovi: 2003
Lokacija: Slavonija
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Papa Benedikt XVI. i Sveta Pričest

PAPA BENEDIKT PORUČUJE KATOLICIMA:

KLEKNITE DOK PRIMATE SVETU PRIČEST



"Stoga, tko god jede kruh ili pije čašu Gospodnju nedostojno, bit će krivac tijela i krvi Gospodnje. Neka se dakle svatko ispita pa tada od kruha jede i iz čaše pije. Jer tko jede i pije, sud sebi jede i pije ako ne razlikuje Tijela."(1 Korinćanima 11: 27-28).

Papa Benedikt poručuje katolicima:

Kleknite i klečeći primajte Pričest samo na jezik.


Papa Benedikt XVI. ne želi da vjernici primaju Sv. Pričest na ruku a niti želi da stojeći primaju Krista u Presvetom Oltarskom Sakramentu. Prema vatikanskom liturgičaru mons.Guido Marini-u, papa nastoji zorno prikazati cijeloj Crkvi odgovarajuće norme ponašanja kod primanja Sv. Pričesti. Zbog toga se od pričesnika na papinskoj Misi sada traži da kleknu na klupu i da primaju Sv. Pričest na jezik od samog Pape.. Razmišljanje Svetoga Oca je jednostavno: "Mi kršćani klečimo pred Presvetim, jer u Njemu, znamo i vjerujemo da je prisutan Jedini i Pravi Bog." (22. svibnja 2008.)

Prema papi cijela Crkva treba klečati u klanjanju pred Bogom u Euharistiji. "Klečanje za vrijeme klanjanja pred Euharistijom je najbolji, najuspješniji i radikalni lijek protiv idolopoklonstvava i jučer i danas" (22. svibnja 2008.)

Papino nastojanje je u skladu s tradicijom Crkve starom 2.000 godina i sada je to u cilju poticanja obnove ljubavi i poštovanja prema Euharistiji, koju se trenutno ismijava i prema kojoj se mnogi odnose s prezirom. Razni trendovi i inovacije u naše vrijeme (gitara u liturgiji, djevojke – poslužiteljice oltara, laici- ministranti, Pričest na ruku, laici-djelitelji Pričesti) sve je to djelovalo da se uništi naše poštovanje prema Euharistiji, a time se ubrzava duhovna smrt Crkve. Uostalom, Euharistija je istinski život i otkucaj srca istinskoga Mističnog Tijela oko kojega se mora okupljati cijela Crkva.

Klečanje se također poklapa s crkvenim stoljećima starim pravilnikom da samo posvećene ruke svećenika smiju dodirivati Tijelo Kristovo u svetoj Pričesti. "Samo svećenicima je dana vlast da posvećuju i posreduju vjernicima Svetu Euharistiju." (Tridentski sabor) To učenje lijepo izražava Sveti Toma Akvinski u svojoj „Summa Theologica“: "Zbog poštovanja prema tom Sakramentu, ne dodirivati ono što je posvećeno: stoga su tjelesnik (korporal) i kalež posvećeni, a tako i svećenikove ruke, da bi mogle dodirivati taj Sakrament.“

Danas se Pričest na ruku daje protuzakonito i to je postalo jedan od glavnih neprijateljskih alata za uništenje Vjere po cijelome svijetu. Jer ova praksa primanja Sv. Pričesti nema druge svrhe nego da iskrivi naše poimanje Isusa Krista i da njeguje prijezir prema Svetim Otajstvima. Nije ni čudo da je sveti Bazilije (329-379) okarakterizirao Pričest na ruku kao "teški grijeh." To znači, primanje Pričesti na ruku nije u katoličkoj tradiciji. Ova praksu su prvi puta uveli u Crkvu heretički Arijevci u IV. st. kao način izražavanja svoje vjere da Krist nije božanska osoba. Nažalost, to je isto tako i danas, i to je bit istoga krivovjerja i oskvrnuća koje se je galopirajuće proširilo u cijeloj Crkvi. Ako danas imamo u Crkvi problem „zlostavljanja“, onda je to i zbog toga jer smo zlostavljali i Presveti Sakramenat - a to nam se je vratilo!

Zahvaljujući Pričesti na ruku, članovima sotonskih kultova je sada data jednostavnija mogućnost pristupa da dođu u Crkvu i uzmu Hostiju, te da tu Hostiju odnesu u svoje zajednice gdje je zlostavljaju i muče u ritualima crne mise koju služe Sotoni. Oni lome Hostiju svojim cipelama kako bi ismijali Boga živoga, a mi im to pomažemo našom ležernom praksom? I sami sotonisti izjavljuju da je Pričest na ruku najveća stvar koja im se uopće dogodila, a mi ništa ne činimo da to zaustavimo?

Dakle, Sveti Otac je učinio sa svoje strane i pokušao očistiti Crkvu od zlostavljanja, a mi smo kao dijelovi Kristova tijela pozvani da mu pomognemo. Za vaše ohrabrenje smo uključili sljedeći citat iz nagovora kardinala Llovera, novoga prefekta vatikanskog Zbora za Božansko bogoslužje i disciplinu sakramenata“ koji je izrekao na elektroničkoj stranici „Life Site News“ (Novosti sa stranice Života) 22. srpnja 2009. god.: "Poslanje Kongregacije za bogoštovlje i Sakramente je da promiče tradicionalne prakse u bogoslužju, kao što su primanje Pričesti klečeći i na jezik, a što je papa Benedikt posvjestio i posebno naglasio.
Također je vrijedno razmotriti nedavni dekret kardinala Caffarra-e, nadbiskupa Bologne (Italija), kojim zabranjuje praksu Pričesti na ruku: "Dogodili su se mnogi slučajevi profanacije Euharistije, upravo zbog načina primanja Posvećenoga kruha na dlan ruke ... S obzirom na učestalost slučajeva bezčasnoga i bezpoštovanja primanja Euharistije o čemu su nas izvjestili, određujemo da će od danas u metropolitanskoj crkvi sv. Petra, u bazilici sv. Petronija, i u Svetištu Blažene Djevice Marije od sv. Luke u Bologni vjernici primati Posvećeni kruh samo iz ruku svećenika i to direktno na jezik. " (Iz njegove uredbe o primanju Euharistije, od 27. travnja 2009.)
Engleski original :
http://newsblaze.com/story/200908010657 ... story.html


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 19 lip 2010 18:58 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 28 kol 2009 11:42
Postovi: 1552
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 12 zahvala
Zahvaljeno je: 62 zahvala
S ovim tekstom sam još zbunjeniji nego prije. Ispada da se u Crkvi ne zna tko pije a tko plaća. Piše da papa ne želi da se ljudi pričešćuju na ruke i stojeći. Ja sam dosada samo jedanput vidio jednog čovjeka da klekne tijekom pričesti, samo jedanput.

Onda se izvodi zaključak da je pedofilija nekako povezana s nedostojnim štovanjem Euharistije. Naravno nemojmo reć da su krivi oni koji su silovali djecu i koji su to zataškavali. Ne, krivi su valjda neki drugi.

I onda na kraju piše da je neki nadbiskup u Italiji donio dekret kojim se zabranjuje pričest na ruku. Ali ako papa kaže da bi se trebalo i klečati onda taj nadbiskup opet ide protiv želja pape.

Sve u svemu jedna velika konfuzija. :? :?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 19 lip 2010 19:04 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 srp 2009 11:29
Postovi: 476
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
ja uvijek na usta...tako osjećam da je bolje...uostalom to je i dostojnije samo po sebi nego na ruke...
i uopće mi nije važno ko kaj kaže...niti se time zamaram... :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 19 lip 2010 19:07 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 28 kol 2009 11:42
Postovi: 1552
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 12 zahvala
Zahvaljeno je: 62 zahvala
Da ali po papi taj način očito ne valja ako je suditi po ovom tekstu.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 19 lip 2010 19:36 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 03 lis 2008 15:23
Postovi: 98
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
johnny 5 napisao:
S ovim tekstom sam još zbunjeniji nego prije. Ispada da se u Crkvi ne zna tko pije a tko plaća. Piše da papa ne želi da se ljudi pričešćuju na ruke i stojeći. Ja sam dosada samo jedanput vidio jednog čovjeka da klekne tijekom pričesti, samo jedanput.

Onda se izvodi zaključak da je pedofilija nekako povezana s nedostojnim štovanjem Euharistije. Naravno nemojmo reć da su krivi oni koji su silovali djecu i koji su to zataškavali. Ne, krivi su valjda neki drugi.

I onda na kraju piše da je neki nadbiskup u Italiji donio dekret kojim se zabranjuje pričest na ruku. Ali ako papa kaže da bi se trebalo i klečati onda taj nadbiskup opet ide protiv želja pape.

Sve u svemu jedna velika konfuzija. :? :?


Mislim da nije bas pametno siriti tekstove poput ovoga.
Ako se netko zalaze za pricescivanje klececi i pogotovo na jezik, onda to treba pravilno objasniti i ne koristiti pri tome neke izmisljene (primjerice da je Majka Terezija rekla da je pricest na ruke najvece zlo na svijetu) ili krivo interpretirane stvari bez mijesanja pojmova (pricest na jezik/na ruke, stojeci/klececi)

Preporucujem ti knjigu biskupa Schneidera o kojoj sam par rijeci napisao ovdje (tamo pise i gdje je nabaviti).


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 20 lip 2010 16:41 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 24 lis 2007 19:06
Postovi: 667
Lokacija: ...more,more....
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 4 zahvala
ciprijan napisao:
johnny 5 napisao:
S ovim tekstom sam još zbunjeniji nego prije. Ispada da se u Crkvi ne zna tko pije a tko plaća. Piše da papa ne želi da se ljudi pričešćuju na ruke i stojeći. Ja sam dosada samo jedanput vidio jednog čovjeka da klekne tijekom pričesti, samo jedanput.

Onda se izvodi zaključak da je pedofilija nekako povezana s nedostojnim štovanjem Euharistije. Naravno nemojmo reć da su krivi oni koji su silovali djecu i koji su to zataškavali. Ne, krivi su valjda neki drugi.

I onda na kraju piše da je neki nadbiskup u Italiji donio dekret kojim se zabranjuje pričest na ruku. Ali ako papa kaže da bi se trebalo i klečati onda taj nadbiskup opet ide protiv želja pape.

Sve u svemu jedna velika konfuzija. :? :?


Mislim da nije bas pametno siriti tekstove poput ovoga.
Ako se netko zalaze za pricescivanje klececi i pogotovo na jezik, onda to treba pravilno objasniti i ne koristiti pri tome neke izmisljene (primjerice da je Majka Terezija rekla da je pricest na ruke najvece zlo na svijetu) ili krivo interpretirane stvari bez mijesanja pojmova (pricest na jezik/na ruke, stojeci/klececi)

Preporucujem ti knjigu biskupa Schneidera o kojoj sam par rijeci napisao ovdje (tamo pise i gdje je nabaviti).


nije mi poznato da je to papa zatražio od vjernika ...osim što je rekao možda da je to njegova želja...a to su dva pojma ...
za sad se može primat na ruke ili na usta kako ko želi...
moje skromno mišljenje je da je nekako dostojnije da se pričestim direkt ...svećenikova ruka i moja usta i amen
makar se ja tako osijećam potpunije i mirno ..a prije svega duboki naklon Gospodinu ...
:D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 20 lip 2010 20:23 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 07 lip 2009 12:54
Postovi: 404
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Što se tiče pričesti pod obje prilike, to sam imala priliku dosad jednom u jednoj maloj župi tu kod nas na Veliki Četvrtak.
A što se tiče načina primanja pričesti, dugo sam se pričešćivala na ruku, do prije par mjeseci, i onda sam poželila primati pričest na usta, jednostavno mi je došlo. Pa me bilo strah da će mi hostija ispasti, ili nešto slično. Prvi put kad sam to odlučila ja se lipo priporučim Gospi, da se oslobodim te treme (ko bi rekao da čovjek može imati tremu od nečeg takvog :lol: ) Kad sam se pričestila, tako sam se osjećala kao Marijino dijete, zapravo općenito kao dijete, dijete Božje, jedan poseban osjećaj... Otad se uvijek pričešćujem na usta, otprilike ovo što je maranatha napisala opisuje i moje razloge zašto - dostojnije, potpunije, u stavu poklonstva..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 46 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 13 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr