www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 19 tra 2024 14:05

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 46 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 18 svi 2009 20:57 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 25 vel 2008 10:04
Postovi: 505
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Nisam dovodio u pitanje ispravnost. Ne hvatam se ja previse formalnosti.
Crkva je za mene sveta po Rijeci Bozjoj, a ne covjecoj.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 18 svi 2009 21:05 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 26 svi 2006 12:15
Postovi: 830
Lokacija: Sl. Brod, Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
darijozg napisao:
Nisam dovodio u pitanje ispravnost. Ne hvatam se ja previse formalnosti.
Crkva je za mene sveta po Rijeci Bozjoj, a ne covjecoj.


:D kužim :D
praktičnost je glavni razlog, najkraće rečeno (al moram stvavit naglasak na ispravnost da ne dođe do zabune, iako znam da mnogi znaju) :D

BTB


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 19 svi 2009 08:26 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 10 stu 2008 21:03
Postovi: 376
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
da, stvar je praktičnosti...
al evo vidi ovde konkretnije pojašnjenje... :!:
http://www.glas-koncila.hr/portal.html? ... 6&act=show


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 20 svi 2009 12:22 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 03 lis 2008 15:23
Postovi: 98
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Evo, procitaj pazljivo sto pise u Katolickoj enciklopediji od prije 100 godina:
http://www.newadvent.org/cathen/04175a.htm
Sve sto tamo pise je tocno i danas, a prema

Citat:
In reference to the sacraments generally, apart from their substance, salva eorum substantia, i.e. apart from what has been strictly determined by Divine institution or precept, the Church has authority to determine or modify the rites and usages employed in their administration, according as she judges it expedient for the greater profit of the recipients or the better protections of the sacraments themselves against irreverence. Hence "although the usage of Communion under two kinds was not infrequent in the early ages [ab initio] of the Christian religion, yet, the custom in this respect having changed almost universally [latissime] in the course of time, holy mother the Church, mindful of her authority in the administration of the Sacraments, and influenced by weighty and just reasons, has approved the custom of communicating under one kind, and decreed it to have the force of a law, which may not be set aside or changed but by the Church's own authority"


je jasno da Crkva takvu disciplinu moze promijeniti ako smatra potrebnim (to je i ucinila). Naravno, pri tome pricest pod obje prilike nikako ne moze biti obavezna osim za svecenika koji slavi misu niti se ista gubi pricescujuci se samo pod prilikom kruha.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 03 kol 2009 08:10 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 25 tra 2007 18:26
Postovi: 2995
Podijelio: 150 zahvala
Zahvaljeno je: 118 zahvala
Na jednoj Sv. Misi ovog prošlog tjedna(meni je samo rečeno,ja nisam na toj bila prisutna) naš svećenik je kritizirao neke stvari. Govorio je o širenju ruku kad se moli Oče naš ili u Pretvorbi. Rekao je da samo on ima na to pravo i kako to nije potrebno da narod radi.
Rekao je još da smo počeli klanjat kao muslimani kad više saginjemo glavu i rukama pokrijemo lice.... :cry:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 03 kol 2009 20:12 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 07 lip 2009 12:54
Postovi: 404
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
marija-nada napisao:
Rekao je još da smo počeli klanjat kao muslimani kad više saginjemo glavu i rukama pokrijemo lice.... :cry:


Fra Zvjezdan uvijek za završni blagoslov kaže "Naklonite glavu na blagoslov."

Kod nas u crkvi malo ljudi klekne kad se drugi put diže Hostija, ono kad govorimo "Gospodine nisam dostojna..." Meni prije uvijek bilo blesavo da kleknem, kao da hoću istaknuti neku pretjeranu pobožnost.. Onda sam pričala sa nekim ljudima iz drugih mjesta, i njima je to posve normalno, nije im normlano da se ne kleči.. Kleknete li vi?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 03 kol 2009 20:26 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
Ja osijećam potrebu da kleknem oba puta,jer otkad sam proćitao "sveta misna žrtva"shvatio sam što je misa i što se događa,tako da više to doživljavam i imam osiječaj da sve to treba više cijeniti.A kod mene isto malo klekne drugi puta,pa imam nekad neugodan osijećaj.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 03 kol 2009 20:42 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 08 sij 2009 22:22
Postovi: 185
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
marija-nada napisao:
Na jednoj Sv. Misi ovog prošlog tjedna(meni je samo rečeno,ja nisam na toj bila prisutna) naš svećenik je kritizirao neke stvari. Govorio je o širenju ruku kad se moli Oče naš ili u Pretvorbi. Rekao je da samo on ima na to pravo i kako to nije potrebno da narod radi.
Rekao je još da smo počeli klanjat kao muslimani kad više saginjemo glavu i rukama pokrijemo lice.... :cry:



Mislim da ih to sirenje ruku iritira zato sto znaju da odlazimo na karizmatske susrete ,a ocito su oni protiv toga. Kod fra Ive se svi drzimo za ruke dok molimo Oce nas. Za jednu pokoru u Hrvatskoj Tisini ( ispovijedao me je Fra Joso-Zupnik) Dao mi je pokoru nekoliko Oce nasa ranjenih Isusovih ruku. Ja sam ispalila ja to neznam ,a on mi je rekao da se moli Oce nas rasirenih ruku. Mislim da u tome nema nista lose. Ja ih isto rasirim. I treba se pokloniti kad spusta hostiju i kalez.
A na vjeronauku smo ucili da trebamo klecati. To je najsvetiji dio mise kad se podize Hostija. Ne klece samo oni koji ne mogu klecati.
Meni su rekli sta trcimo za tudjim haljinam i da imamo i ovdje crkve i Gospu da nemoramo odlaziti dalje.
Ne razumiju svi. Ja sam dozivjela da na propovjedi pljuju po karizmatima. Rekli su da netrebamo odlaziti kod nekih fratara, da bacanje staka i vristanje i bacanje po crkvi nije vjera, da su blazeni oni koji mole u tisini oduvjek a mi nismo kao vjernici. Zasto uopce dolazimo na mise i sl.
Mislim da postupamo ispravno. Nemojte to osobno svacati. Znam da boli i da se osjecate lose.
Nisu oni svi isti. Najbolje o takvim stvarima treba s karizmatima porazgovarati. Oni ipak realnije gledaju na stvari.
BVB


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 03 kol 2009 20:51 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
Možda ovo nekom pomogne :)

Čovjek nije nikad tako velik kao kad kleči. Bl.Ivan XXIII

http://www.katolicki.info/klecanje.htm


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 25 kol 2009 17:57 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 25 vel 2008 10:04
Postovi: 505
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Kada svecenik kaze "Uistinu svet si Gospodine, izvore svake svetosti..." Ne mogu, a da ne kleknem. Boli me briga sto drugi misle. Ujednom to mi je i najdrazi "povik" na misi.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 46 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 9 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr