www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 19 tra 2024 01:32

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: 22 ožu 2009 22:10 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 22 ožu 2006 23:56
Postovi: 31
Lokacija: Bjelovar
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Danas je jedna osoba rekla, da je Blagovijest zapovijedani blagdan. Našao sam u jednom kalendaru od prije par godina, da su zapovijedani blagdani Tijelovo, Velika Gospa, Svi Sveti, Božić i sve nedjelje u godini. Ja mislim da tu pripada i Bogojavljanje. Ti dani su ujedno i neradni dani u Hrvatskoj. Da li je Blagovijest zapovijedani blagdan ili ne?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 22 ožu 2009 22:15 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 15 vel 2009 14:56
Postovi: 638
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Blagovijest je radni dan ,kao za sv.josipa naravno krscani to smatraju kao nedjelju .


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 23 ožu 2009 09:02 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Fraxinus napisao:
Danas je jedna osoba rekla, da je Blagovijest zapovijedani blagdan. Našao sam u jednom kalendaru od prije par godina, da su zapovijedani blagdani Tijelovo, Velika Gospa, Svi Sveti, Božić i sve nedjelje u godini. Ja mislim da tu pripada i Bogojavljanje. Ti dani su ujedno i neradni dani u Hrvatskoj. Da li je Blagovijest zapovijedani blagdan ili ne?



BLAGDANI

Kan. 1246 - § 1. Nedjelja u koju se, prema apostolskoj predaji, slavi vazmeno otajstvo, treba da se u općoj Crkvi obdržava kao prvotni zapovijedani blagdan. Isto tako treba da se obdržavaju blagdani Rođenja Gospodinova našega Isusa Krista, Bogojavljenja, Uzašašća i Presvetog Tijela i Krvi Kristove, Svete Bogorodice Marije, njezina Bezgrešnog začeća i Uznesenja, svetog Josipa, svetih apostola Petra i Pavla te konačno Svih svetih.

§ 2. Biskupska konferencija ipak može, pošto prije dobije odobrenje Apostolske Stolice, neke od zapovijedanih blagdana ukinuti ili prenijeti na nedjelju.


svetkovine su najznačajniji dani,gdje se slavi neko posebno Božje djelo spasenja...one su prvi stupanj liturgijskih slavlja,ispred blagdan i spomendana...znači,Blagovijest je po liturgijskom stupnju,prvi stupanj liturgijskog slavlja,ali po odredbi ZKP,nije zapovijedana svetkovina...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 23 ožu 2009 11:20 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 08 sij 2009 22:22
Postovi: 185
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Idem na mise svaki dan ujutro. Za Blagovjest su rekli da je raspored sv.mise kao i radnim danom. Predpostavljam da ako nije nedeljnji raspored da nije zapovjedani blagdan. Za sv .Josipa je bila svecanija od dnevne jer su pjevali ,ali ne kao nedeljnja pa tako vjerujem da ce i ovo biti.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 12 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr