www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 20 tra 2024 16:25

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 26 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 27 sij 2010 22:01 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6388
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
Prema potvrđenom običaju Crkve, svećeniku koji slavi ili koncelebrira misu dopušteno je primiti prilog da bi misu namijenio na određenu nakanu.
§ 2. Usrdno se preporučuje svećenicima da i bez primanja ikakva priloga slave misu na nakanu vjernika, osobito onih siromašnih.

Kan. 946 - Vjernici koji daju prilog da bi se na njihovu nakanu namijenila misa pridonose dobru Crkve i time sudjeluju u njezinoj brizi za uzdržavanje službenika i djela.

Kan. 947 - Neka se od misnog priloga posve ukloni čak i privid špekulantskog poslovanja ili trgovine.

Kan. 948 - Treba namijeniti toliko misa koliko ima pojedinačnih nakana za koje je dan i primljen, pa makar neznatan, prilog.

Kan. 949 - Onaj koji je obvezan slaviti i namijeniti misu na nakanu onih koji su dali prilog vezan je tom obvezom i onda kad su primljeni prilozi propali bez njegove krivnje.

Kan. 950 - Ako se dade svota novca da se namijene mise bez naznake broja misa koje treba da se slave, taj će se broj izračunati prema prilogu koji je propisan u mjestu u kojemu boravi darovatelj, osim ako se zakonito mora pretpostaviti da mu je nakana bila drukčija.

Kan. 951 - § 1. Svećenik koji istoga dana slavi više misa može svaku namijeniti na nakanu za koju je dan prilog, obdržavajući ipak zakon da za sebe uzme, osim na dan rođenja Gospodinova, prilog samo za jednu misu, a da ostale preda u svrhe koje je propisao ordinarij, dopustivši doduše neku naknadu s izvanjskog naslova.
§ 2. Svećenik koji istoga dana koncelebrira drugu misu ne može ni s kojeg razloga primiti za nju prilog.

Kan. 952 - § 1. Dužnost je pokrajinskog sabora ili pokrajinske biskupske skupštine da odlukom utvrdi za svu pokrajinu koliki prilog treba dati za slavljenje i namjenu mise, te svećeniku nije dopušteno tražiti veći iznos; dopušteno mu je ipak primiti dobrovoljno ponuđeni veći, a i manji prilog od onog određenog za namjenu mise.

§ 2. Gdje nema takve odluke, neka se obdržava običaj koji je na snazi u biskupiji.
§ 3. Članovi bilo koje redovničke ustanove moraju se također ponašati prema istoj odluci ili mjesnom običaju, o kojima se govori u §§ 1 i 2.

Kan. 953 - Nitko ne smije primiti toliko priloga za mise koje treba da osobno namijeni ako ih ne može namijeniti u godinu dana.

Kan. 954 - Ako se u nekim crkvama ili kapelama traži slavljenje većeg broja misa nego što se tu može slaviti, dopušteno je slaviti ih drugdje, osim ako su darovatelji izričito izrazili protivnu volju.

Kan. 955 - § 1. Tko namjerava drugima povjeriti slavljenje misa koje treba da se namijene, neka slavljenje tih misa što prije povjeri svećenicima po svom izboru, samo ako je siguran da su besprijekorni; mora predati sav primljeni prilog, osim ako je sigurno utvrđeno da je višak koji prelazi u biskupiji dužni iznos dan s obzirom na osobu; obvezan je također voditi brigu za slavljenje misa dok ne dobije potvrdu i o preuzetoj obvezi i o primljenom prilogu.
§ 2. Vrijeme u kojemu treba da se slave mise počinje od dana kad je to primio svećenik koji će ih slaviti, osim ako je određeno nešto drugo.
§ 3. Oni koji drugima povjere mise koje treba slaviti neka bez odgode upišu u knjigu i primljene mise i one predane drugima i neka ubilježe i priloge za njih.
§ 4. Svaki svećenik mora točno upisivati mise primljene za slavljenje i one namijenjene.

Kan. 956 - Svi i pojedini upravitelji nabožnih zaklada ili oni koji su na bilo koji način obvezni voditi brigu o slavljenju misa, bilo klerici bilo laici, neka svojim ordinarijima predaju misne obveze kojima nije udovoljeno u godinu dana, na način koji ordinarij treba da odrede.

Kan. 957 - Dužnost i pravo nadzora nad ispunjavanjem misnih obveza pripada u crkvama svjetovnoga klera mjesnom ordinariju, a u crkvama redovničkih ustanova ili družba apostolskoga života njihovim poglavarima.

Kan. 958 - § 1. Župnik i rektor crkve ili drugog mjesta pobožnosti u kojima se običavaju primati misni prilozi neka imaju posebnu knjigu u koju neka točno upisuju broj misa koje treba da se slave, nakanu, dani prilog i namijenjene mise.
§ 2. Ordinarij je obvezan svake godine pregledati te knjige osobno ili preko drugoga


( ovo je post,s predhodnog linka,od Joakima)


Zadnja izmjena: rebeka; 27 sij 2010 22:02; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 27 sij 2010 22:01 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 12 stu 2008 10:35
Postovi: 1008
Lokacija: Split
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Dobri stari :mrgreen:
Pa nisam se ja previše promijenio, al mislim da Crkva ima dovoljno para da bi plaćanjem mise u njenom se životu išta promijenilo.
Neka jednostavno ode župniku i reče da održi misu za njenu nakanu, ili nek se moli, ne vidim razloga da se plaća ta misa.. žao mi je frančesko :)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 27 sij 2010 22:03 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
Mario23 napisao:
Dobri stari :mrgreen:
Pa nisam se ja previše promijenio, al mislim da Crkva ima dovoljno para da bi plaćanjem mise u njenom se životu išta promijenilo.
Neka jednostavno ode župniku i reče da održi misu za njenu nakanu, ili nek se moli, ne vidim razloga da se plaća ta misa.. žao mi je frančesko :)


Ok,neka uradi kako joj najbolje odgovara. :) :grlim te: :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 27 sij 2010 22:06 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 17 svi 2009 00:08
Postovi: 732
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
što ti je mario? zašto je napadaš??nije lijepo ovo što si joj sasuo,pogotovo ako ne znaš ništa o njoj.. :( nemoj tako..

ali evo da i ja pitam-zašto se misa, koja se ne može kupiti, mora platiti???


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 27 sij 2010 22:12 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6388
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
Mario23 napisao:
Dobri stari :mrgreen:
Pa nisam se ja previše promijenio, al mislim da Crkva ima dovoljno para da bi plaćanjem mise u njenom se životu išta promijenilo.
Neka jednostavno ode župniku i reče da održi misu za njenu nakanu, ili nek se moli, ne vidim razloga da se plaća ta misa.. žao mi je frančesko :)




Mario dragi brate...ne slazem se s tobom ,prihvacam,ali smo duzni reci sto znamo...

..
Citat:
al mislim da Crkva ima dovoljno para da bi plaćanjem mise u njenom se životu išta promijenilo


ovo ne razumijem...mozes malo pojasniti..?

Gregorijanske Sv.Mise koje se placaju , bolje reci,koje su se uplacivale,imale su itekako veliku korist...

S TIM NOVCEM SE SKOLUJU SVECENICI -CIJI RODITELJI NEMAJU SREDSTAVA DA IH SKOLUJU...

Te ,sv.mise se uplacuju u Smostanima gdje Svecenici ,Redovnici sluze i mole za njih...a ni sami nemaju sredstava i place od drzave...a o dovoljno novca ni govora..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 27 sij 2010 23:58 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 tra 2007 16:22
Postovi: 321
Lokacija: PROZRAČNI OBLAČIĆ
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Svetu misu nemože nitko kupit niti platit jer vrijednost njena je neizmjerna.Plaća se misna intencija a to je svećenička dnevnica ona iznosi 50 kuna ili kod nas 20 maraka ili 10 eura.Svećenik može imat 1 misu na dan a ako je župnik onda 2 a po posebnoj dozvoli Biskupa 3 i to je njegova dnevnica za zubnu pastu za potrebe higijene i tako to.Može se platit nakana samo za pokojne ne dozvoljavaju svugdje da se napiše za oslobođenje obiteljskog stabla ali se počelo opet uvodit na nekim župama.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 28 sij 2010 12:35 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 27 sij 2010 17:21
Postovi: 20
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Kao prvo, hvala vam na dobrodoslici! :grlim te:

Ja samo zelim da svecenik odrzi misu za mene, tj. za moju nakanu, a ako se to placa platiti cu. Nisam ja odredila ta pravila niti ulazim u to sta ce on s tim novcima, to mene ne zanima. Nemam namjeru kupovati Boga niti mislim da se Boga moze kupiti.

Evo npr. jucer ispred robne kuce bila je neka cura i dijeli katolicke kalendare, a zauzvrat trazi koju kunu za bolesno dijete. Ja sam joj dala kune (nije bitno koliko), a ako ona npr. nema bolesno dijete to nije moj problem, to ide njoj na dusu. Ja sam dala u dobroj namjeri i to je to. Isto je s tom misom, platiti cu ako je to neko pravilo. Zasto je tako ne znam i iskreno ne zanima me.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 28 sij 2010 12:45 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 stu 2009 11:49
Postovi: 511
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
flame napisao:
Kao prvo, hvala vam na dobrodoslici! :grlim te:

Ja samo zelim da svecenik odrzi misu za mene, tj. za moju nakanu, a ako se to placa platiti cu. Nisam ja odredila ta pravila niti ulazim u to sta ce on s tim novcima, to mene ne zanima. Nemam namjeru kupovati Boga niti mislim da se Boga moze kupiti.

Evo npr. jucer ispred robne kuce bila je neka cura i dijeli katolicke kalendare, a zauzvrat trazi koju kunu za bolesno dijete. Ja sam joj dala kune (nije bitno koliko), a ako ona npr. nema bolesno dijete to nije moj problem, to ide njoj na dusu. Ja sam dala u dobroj namjeri i to je to. Isto je s tom misom, platiti cu ako je to neko pravilo. Zasto je tako ne znam i iskreno ne zanima me.


Draga naša BTB
Nemoj se uzrujavati radi grubih riječi pojedinaca ;)
Crkva je propisala plaćanje misa i mi ih možemo uplaćivati.
Kao što je rečeno - cijena mise je zamišljena kao "dnevnica" za svećenika, a za svaku misu koju održi ima pravo uzeti novce za više nakana, ali sve preko te cijene jedne mise ne ide njemu u džep (ako to uzrujava neke), nego u crkvenu blagajnu.
I mi često uplaćujemo mise i uvijek mi je draže dati tih 50 kn za misu nego za nešto drugo što sam prije nazivao neophodnim (cigareta više, pivo više...).
U našoj župi je ovakva praksa - ako ih uplaćuješ za pokojne navodi se prezime uplatitelja, ako je na nakanu - svećenik samo kaže baš to - na nakanu jedne obitelji (dakle, njemu možeš i ne moraš reći koja je nakana, a tvoje prezime i nakanu svakako neće pročitati pred cijelom crkvom).

Nadam se da je pomoglo
BTB


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 28 sij 2010 13:20 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 27 sij 2010 17:21
Postovi: 20
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
hrvren napisao:
Nadam se da je pomoglo
BTB



Pomoglo je! :) Hvala! :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 28 sij 2010 16:12 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
Slažem se sa Marijom po pitanju siromašnih,i lijepo je uplatiti Misu za najsiromašnije a to su DUŠE U ČISTILIŠTU!!!!!!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 26 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr