www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 19 tra 2024 07:54

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: 28 svi 2010 18:50 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6388
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
Slika

RAZLICITI OBLICI I STOVANJA PRESVETE EUHARISTIJE..

"Ja sam kruh živi koji je s neba sišao. Tko bude jeo od ovoga kruha, živjet će uvijeke. Kruh koji ću ja dati tijelo je moje za život svijeta. Tko blaguje tijelo moje ja ću ga uskrisiti u posljednji dan." (Iv, 6, 51 i 54)


http://www.katolici.org/duhovnost.php?a ... idi&id=382


Slika
Slika


Pravoslavno Pricesce
Slika
Pricesce
Sada će biti iznesena Sveta Čaša i svako ko se danas pripremio da se pričesti sjediniće se sa Samim Hristom. Posle Pričešća Čaša se unosi u oltar i svete čestice koje su se vadile za svete, žive i upokojene se pogružavaju u Čašu sa rečima «umij Gospode sve grehe svih ovde spomenutih molitvama Svetih Tvojih». Na taj način se svi za koga se vršilo prinošenje sjedinjuju sa Telom Hristovim i u tome je viši smisao Evharistije – jedinstvo nebeske i zemaljske Crkve.

Slika
Stavivši čestice sveštenik kaže «Spasi Gospode narod Tvoj i blagoslovi nasledje Tvoje!». Zatim se Sveta Čaša iznosi na Žrtvenik sa rečima «Blagosloven Bog naš» (tiho) «Sada i uvek i u vekove vekova!» (vozglasno). Sveštenik izgovara «Vazneo si se na nebesa Bože i po svoj zemlji je slava Tvoja» postavlja Čašu na Žrtvenik. Hor u ime svih onih koji se pričestili peva «Da se ispune usta naša hvaljenjem Tebe Gospode i da bi pevali slavu Tvoju jer si nas udostojio da se pričestimo Svetim Tvojim, božanskim, besmrtnim, i životvornim Tajnama». Posle čega sledi jektenija «Stanimo sa strahopoštovanjem! Pričestivši se božanskim, svetim, neporočnim, besmrtnim, nebeskim, strašnim Hristovim Tajnama, dostojno zahvalimo Gospodu!» a potom se vozglašava «u miru izidjimo» i mladi sveštenoslužitelj čita tkz. «zaamvonu» molitvu, u kojoj moli «Gospode ...spasi narod Tvoj i blagoslovi nasledje Tvoje ...Daruj mir svetu Tvome, crkvama Tvojim, sveštenstvu, vladarima našim i svom narodu Tvome...». Hor sa narodom odgovara «Amin!», posle čega se blagoslov predaje svima vernima rečima «Blagoslov Gospodnji na vas...». Posle toga predstojatelj izgovara otpust to jest završnu liturgijsku molitvu u kojoj se spominje Majka Božija, sveti Apostoli, hramovni Svetitelj i Svetitelj toga dana i sveti Jovan Zlatoust, čija Liturgija se danas služi. Posle toga hor peva «Mnogaja ljeta» Predstojatelju Ruske Crkve Svjatijejšem Patrijarhu Moskovskom i cele Rusije Alekseju II i našem trenutnom Arhijereju. Tako se služba završava.
Kraj i Bogu našem slava!
preuzeto sa http://www.pravmir.ru/article_2664.html
prevod sa ruskog Dr Radmila Maksimovic


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 28 svi 2010 18:58 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6388
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
Imam pitanje za brata..Milana Nikolica...

Ako je moguce da mi odgovori...Zasto Katolici ne mogu primiti Pravoslavno Pricesce...jer vidi se na Ekimenskim slavljima....
( ostaju zbunjeni ,sto ne mogu pristupiti...Pricescu..?)
Pravoslavni mogu ,po katolickom obredu....!

Htjela bi bas da Milan odgovori...?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 28 svi 2010 19:52 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 04 svi 2010 18:27
Postovi: 31
Lokacija: Beograd
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Za Pravoslavne - Evharistijsko jedinstvo je vrhunski vid jedinstva. Ustvari, od Evharistije počinje i završava se Crkveno jedinstvo.

Opet, nije Evharistija, bez pretpostavki, automatski vid jedinstva. Potrebno je istovetnost vere i priznavanje jedni drugih za potpune nosioce apostolstva. Do takvoga jedinstva moguće je doći kroz Ekumenski i teološki dijalog.

Naravno, mnogo toga treba da se formuliše i pojasni. Na tome rade savremeni teolozi i oci Crkve, i prilike pokazuju da smo na dobrom putu jedinstva. Možda naše generacije neće dočekati te plodove, ali plodovi zbog našeg ulaganja neće izostati.

Voleo bih da nekada razgovaramo o jedinstvu Crkve u Evharistiji (i Biskupu) u prva tri veka krišćanstva. Ali, to iziskuje puno koncentracije i vremena.

Tu smo, pa će biti prilike za razgovor. :)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 28 svi 2010 21:23 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6388
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
Hvala na odgovoru,samo ja sam vise mislila ..na;
Iz kojih razloga nije moguce da pristupimo pricescu...
Sta je to sto sprijecava...?

Mora da postoji razlog..?

Oprosti,ali ovo me interesuje..i dobronamjerno pitam..
Hajde pokusaj makar ukratko objasniti..!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 31 svi 2010 10:38 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 04 svi 2010 18:27
Postovi: 31
Lokacija: Beograd
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Mislim da je tako zato što nismo u Crkvenom jedinstvu. Stvar je u tome što ne može da postoje dve Crkve /Katoličanske po celoj vaseljeni/, kao što ne može postojati dva Boga.

Voleo bih da ovo bude jednostavno za razumevanje ali to nije lako. U svakom slučaju, taj problem ukazuje da nešto nije u redu, da smo razdvojeni, a razdvojenost predstavlja pobedu zla, đavola.

Dakle, treba da se držimo jedinstva, a pošto smo doživeli da se podelimo, potrebno je da savladamo probleme i da se vratimo u jedinstvo.

Mislim da nije moguće dati odgovor na tvoje pitanje u nekoliko rečenica. Jer, kada je reč o dogmatskom verovanju u Svetu Trojicu (Trojstvo) postoje opširni argumenti koji regulišu neka veoma važna pitanja definicije vere. To sve se prenosi i na ustrojstvo Crkve.

Zamolio bih te da pristupiš na forum iz ovog predloga gde možeš postaviti pitanje: http://www.tebe-trazim.com/forum/viewto ... highlight=


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 21 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr