www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 26 tra 2024 08:10

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 451 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40 ... 46  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov: Re: ISPOVIJED
PostPostano: 15 vel 2014 22:24 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 28 lis 2013 23:37
Postovi: 308
Podijelio: 25 zahvala
Zahvaljeno je: 50 zahvala
johnny 5 napisao:
Evo došao je i taj dan da i ja nešto napišem o životnoj ispovijedi kod don Stepana. 1. ovog mjeseca sam rekao da ziher zovem, tu večer sam bio jedno do 3 ujutro vani i stavim si alarm oko pol 8. I u 8 mi je telefon bio u ruci a prsti spremni za tipkanje brojeva. Jedno 20, 30 puta sam okrenuo broj i dobio napokon te dobio termin 14. danas.

I tak sam danas otišao, prvo je bila zajednička molitva krunice pa kratka propovijed, pa molitvenici. :b101:, imam ih malo više sad. :lol: . Don Stepan je jako duhovita osoba, baš je zafrkant veliki, a i živahan je čovjek.
I onda pojedinačna ispovijed. I sad šta reć, neki su tu pisali da te čita ko knjigu, ja sam očekivao da ću sjest a on će mi doslovno istrest sve grijehe i situacije, ali nije bilo baš tako. Pitao me je jesi ovo učinio, jesi ono (što nisam učinio, jer ja sam mislio da će mi on samo istrest ono šta jesam), i tako je imao popis, u jednom trenu mi je svrnuo pozornost na jednu stvar i rekao da sam se svetogrdno pričestio, pričešćivao kod određene situacije u ranoj mladosti, ja sam pitao, on je rekao da, na još par stvari mi je skrenuo pozornost i to je to. Nije onak kak sam očekivao, al to je život.

Na kraju mi je rekao svaka čast Ivane, dobar si, da znaš kakvih sve tvrdih oraha ovdje ima, dobar si i pružio mi ruku.
Šta da kažem, morat ću mijenjati nick u santo subito. :a1490: :a1490:

Poslije smo opet svi molili krunicu, te molitva otklinjanja, za zdravlje i ostalo. Te pričest u kapelici, par priča nam je još ispričao o sv. Euharistiji te neko čudesno ozdravljenje i bili smo gotovi.
Još moram reć da je u toj crkvi na Knežiji stvarno prekrasna kapelica, baš je lijepa. :b112:


da da, najjaci je ulet s molitvenicima heheh :D
meni je osobno rekao par stvari kojih se ni sam nebi mogao sjetit hehe..pogotovo kad je rekao "vracamo se u djetinjstvo imas 5g. radio si to to i to, s 15g. to to i to" ....a i neke stvari koje mi je reko nisu mi bas bile jasne.. ali eto iz dana u dan
dobivam odg hehe ..PREJAKO uglavnom..svima na preporuku koji zele na zivotnu ispovijed da odu kod njega :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: ISPOVIJED
PostPostano: 09 ožu 2014 01:35 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
Citat:
zar ispovijed uopće može bit opasna? smajlic24

Može ako nije ispravna??


Citat:
Teško ti mogu navesti, jer taj svećenik nije ni meni naveo razlog. Rekao je da on ne odobrava životnu ispovjed, zapravo za njega takva ispovjed ne postoji, postoji ili ispovjed, ili razgovor, nikako ne životna ispovjed. I meni je bilo čudno da to čujem od jednog svećenika, ali...očito su mišljenja različita. Mnogo svećenika ne odobrava ni karizmatike, a mnogima pomažu ... eto... zašto je to tako, doista ne znam. Možda ovo pročita koji svećenik, pa nam objasni.

To je njegov stav i ništa više!!

Što je to 'generalna', 'opća', 'velika' ili 'životna' Ispovijed?

To svakako ne znači pričati svoj 'životopis' (biografiju, kronologiju važnih događaja iz svoga života /curiculum vitae/), već grijehe svoga života (od prošle velike ili o čitavu životu). Ako smo se dosad svaki put iskreno i potpuno ispovijedali (sve i pojedine teške grijehe, po broju i vrsti, uz iskreno kajanje i odluku da ubuduće nećemo griješiti), ova Ispovijed nije nužna. No, često se površno i brzo ispovijedamo (što nije dobro ako se netko dugo vremena nije ispovijedao, više godina ili desetljeća; krivnja može biti i na svećeniku u na pokorniku); u tom slučaju, potrebno je u Božjem svjetlu ponovo sagledati svoj cjelokupni život, načiniti jedno temeljito 'pospremanje', 'generalku' svoga života. Duh Sveti će nam otkriti i raskrinkati sve skrivene i neiskreno ili nevaljano ispovjeđene, nedovoljno okajane i neodreknute grijehe... S vremena na vrijeme (osobito za vrijeme duhovnih obnova, seminara ili pučkih misija, kada nas Božje svjetlo i Njegova milost jače zahvaćaju, kada dolazimo do određene životne raskrsnice, do jedne točke u svome životnom hodu na kojoj se moramo opredijeliti i donijeti svoju životnu odluku - ili, jednostavno, nakon određenog dužeg protoka vremena, ili barem pred smrt) - potrebno je zastati te u jednoj dobroj valjanoj životnoj Ispovijedi potpuno rasteretiti dušu grijeha, pomiriti se s Bogom i zadobiti nutarnji mir. Kada ponovo sagledamo cjelokupni svoj život, njegove padove i krhkosti - naše pokajanje bit će snažnije, iskrenije i dublje, naša odluka za Isusa Krista i Njegova ljubav još snažnija... Svoje posvemašnje povjerenje predat ćemo Gospodinu, potpuno se predati u Njegove ruke i svjesno staviti svoj život pod Njegovo vodstvo i upravljanje. Nema ništa ljepše nego kad sav naš život prođe kroz Sakrament Sv. Ispovijedi, kada Gospodin Bog po svome Sinu Isusu Kristu pere s nas svaki grijeh i vraća nas ponovno u stanje dubljeg prijateljstva s Njime...

- Životna Ispovijed bila bi osobito nužna za one vjernike, gdje postoji opravdana sumnja da se zapravo nisu nikada valjano ispovjedili (sve Ispovijedi su, zapravo, bile svetogrdne); potrebna je i onima, koji su bilo kada, pa i samo jednom, neiskreno, necjelovito i nevaljano ispovjedili ma i jedan smrtni grijeh, ili ga, iz bilo kojeg razloga, potpuno zatajili: trebali bi se ponovo tada ispovjediti od svoje zadnje valjane Ispovijedi (jer su sve kasnije Ispovijedi u nizu, pa makar bile one i iskrene, svetogrdne /pokornik je jednom prevario Duha Svetoga, i to u Sakramentu/); korisna je i za one koji žele još jednom sakramentalno sagledati svoj život u svjetlu Muke, Smrti i Uskrsnuća Gospodina Isusa...

Sv. Ivan Bosco znao je često govoriti o potrebi dobre Ispovijedi. Jedan događaj, koji je gledao u svojim 'mističnim snovima' (a slično iznose i sv. Mala Terezija, sv. Alfons de Liguori, naučitelji Crkve...), on ovako opisuje (op. a.: privatna viđenja nisu 'istine vjere' koje smo dužni vjerovati; no, don Boscov opis je teološki savršeno ispravan, psihološki neobično uvjerljiv i u skladu s naukom Crkve o potrebi cjelovite, valjane Ispovijedi; opis donosimo u skraćenom obliku):
'Dođi sa mnom', reče mi moj vodič, anđeo čuvar... I iznenada ugledah mlade ljude gdje padaju u... užarenu jamu. Vodič mi reče: 'To je prekršaj šeste zapovijedi, koja je uzročnik vječne propasti tolikih mladih ljudi'. - 'Ali, ako ti mladi ljudi griješe, oni se bez sumnje i ispovijedaju!', rekoh. 'Da, oni su se ispovjedili, ali su grijehe protiv čistoće ili slabo ispovjedili ili jednostavno sakrili. Npr. jedan od tih mladića je počinio taj grijeh pet puta, a kazao je samo dva ili tri. Neki su taj grijeh počinili u djetinjstvu i nikada se nisu usudili ispovjediti ga, ili su ga slabo predstavili... Neki su izostavili kajanje ili čvrstu odluku, neki su, umjesto da ozbiljno ispitaju savjest, nastojali obmanuti ispovjednika. Onaj koji umre u takvu stanju, prihvaća da se pribroji osuđenima...' Vodič podiže jedan zastor i ja ugledah grupu mladića u spavaonici; sve sam ih poznavao... Među njima je bilo i onih koji su se prividno dobro ponašali... Potom smo oko pola sata razgovarali o uvjetima da bi se obavila dobra Ispovijed. Naš zaključak je bio: treba izmijeniti život!... Izmijeniti život!'
- Poruka nam pomaže shvatiti značaj Ispovijedi i svetogrđa učinjenog u Sakramentu Pomirenja: u svakom Sakramentu Ispovijedi, treba se iskreno vratiti nebeskom Ocu; i treba izmijeniti život!

- Ima mnogo prigovora protiv ponovnog ispovijedanja svojih životnih grijeha (npr.to bi značilo da pokornik ne vjeruje u oproštenje grijeha - da ima pogrešnu sliku o Bogu koji nije policajac ili formalist, već sama Ljubav i Milosrđe - da ne treba ponovo kopati po savjesti...). Prigovori su potpuno opravdani ukoliko se pokornik redovito zaista iskreno i valjano ispovijedao. Ali potpuno neopravdani i promašeni ukoliko to nije bio slučaj - tada je ponovno, iskreno ispovijedanje nužnost (conditio sine qua non) za dobivanje sakramentalnog Oproštenja i Pomirenja uopće. Problem je, možda više, u činjenici teške krize Sakramenta Pomirenja, jer se nitko više ne smatra grješnikom ('pa to ti je bolest, ljudska slabost, to ti je hereditarna osobina, nemoj biti skrupulozan - to ti nije grijeh...').
- Ne dopušta se ponavljati velike Ispovijedi zbog skrupula jer one redovito neće skrupulanta izliječiti. Njega će izliječiti djelotvorna ljubav prema Kristu i Njegovu djelu (I. Fuček, op. cit., str. 173). No, danas nije problem skrupuloznost, već - beskrupuloznost...

- Životna Ispovijed zahtijeva i više vremena. Budući da je treba obaviti temeljito i pošteno, ona se ne može obaviti u redovitom vremenu ispovijedanja, već je potrebno prethodno se dogovoriti o posebnom vremenu s ispovjednikom.


- Oproštenje je uvijek izvor života i obnove - obraćenje, promjena srca (unutarnja pokora), novo rođenje (umrle ponovno vraća u život), s kojim sudjelujemo u životu Oca, Sina i Duha Svetoga. Svaka Sv. Ispovijed je zapravo obraćenje i odricanje od svakoga, pa i najmanjega grijeha, i potpuno opredjeljenje za Krista i život u Njegovoj ljubavi i milosti to objašnjava zašto se ovaj Sakrament sve do kraja VI.st. nije mogao lako primiti; bilo je to poput ženidbe i rastave s istom osobom). Znamo da se ipak, zbog ljudske slabosti, događa da olako pogazimo zadano obećanje te da moramo okajati taj grijeh utjecanjem Sakramentu Pokore. No, nama, koji tome Sakramentu pristupamo često, potrebno je zapitati se, jesmo li se doista ozbiljno opredijelili za Isusa Krista jemo li zaozbiljno aktualizirali obraćenje, tj. odluku da se ne želimo vratiti na pravi put...
- Nakon Oproštenja, ne stati! Silno je važno ponovno ne pasti! 'Kad nečisti duh iziđe iz čovjeka, luta bezvodnim mjestima tražeći spokoja. Kad ga ne nađe, rekne: 'Vratit ću se u kuću odakle iziđoh'. Došavši, nađe je pometenu i uređenu. Tada ode i uzme sa sobom sedam drugih duhova, gorih od sebe, te uđu i nastane se ondje. Na kraju bude onomu čovjeku gore nego na početku' (Lk 11,24-26; Mt 12,43-46). Dakle, nakon dobre Ispovijedi, ne smije se ostaviti duša prazna; ona je čista - ali to nije dosta; treba ustrajno nastaviti moliti (svjestan da sâm ne možeš ništa protiv Zloga; samo je Gospodin moja snaga i zaštita). Stoga je nužno primati pomoć od Euharistije (Sveta Misa je ustvari posadašnjenje Kristove žrtve, po kojoj je Sotona pobijeđen od Onoga koji je razorio sotonsku vladavinu, od Onoga pred kojim je Sotona posve nemoćan, reče netko): prisustvuj više puta tjedno euharistijskome slavlju i često primaj Krista u Sv. Pričesti. Ne zaboravi i neizmjernu snagu žrtve, odricanja (jer je tvoj duh grijehom bio oslabljen; sjeti se Isusovih Riječi: Ovaj se rod ničim drugim ne može izagnati, osim molitvom i postom (Mk 9,29); provjeri kako je ovaj Isusov savjet istinit i kako je, uistinu, Riječ Božja živa i djelotvorna (Heb 4,12); Riječi koje sam vam govorio, duh su i život (Iv 6,63)...
- Za novi život u Kristu, Pavao savjetuje: Ubuduće jačajte se u Gospodinu i u silnoj snazi njegovoj. Obucite svu opremu Božju da se mognete oduprijeti lukavstvima đavlovim. Jer nije nam se boriti protiv krvi i mesa, nego protiv Vrhovništava, protiv Vlasti, protiv upravljača ovoga mračnoga svijeta, protiv zlih duhova po nebesima. Zbog toga posegnite za svom opremom Božjom da uzmognete odoljeti u dan zli i održati se kada sve nadvladate. Držite se dakle! Opašite bedra istinom, obucite oklop pravednosti, potpašite noge spremnošću za evanđelje mira. U svemu imajte uza se štit vjere: njime ćete moći ugasiti ognjene strijele Zloga. Uzmite i kacigu spasenja i mač Duha, to jest Riječ Božju. Svakovrsnom se molitvom i prošnjom u svakoj prigodi u Duhu molite. Poradi toga bdijte sa svom ustrajnošću i molitvom… (Ef 6,10-19


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: ISPOVIJED
PostPostano: 09 ožu 2014 20:22 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 28 kol 2009 11:42
Postovi: 1552
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 12 zahvala
Zahvaljeno je: 62 zahvala
Mirisni Ljiljan napisao:
Samuel sve je odlično opisano. Takvu ispovijed sam imala, i naravno da svatko tko ide na ispovijed zna da se tamo ne priča svoja biografija. Ja rekoh zapravo što se je mene dojmilo. Imala sam i životnu ispovijed i običnu, ali, životna me se nije dojmila, moguće jer nisam osjećala da je svećenik pripravljen, mada se je trudio, ali mi valjda nije dao prave riječi u pravom trenutku. Ja to doista ne znam, ali znam samo jedno, da sam imala ispovijed koju želim svakome, ispovijed kod svećenika koji ima viđenja, koji se poslije izgovorenih grijeha, još moli nad tobom, koji mi je otvorio i podsjetio me na mnoštvo mojih rana za koje nisam ni znala di da ih svrstam zapravo, a otežavale su mi život. Mogu reći da sam ja poslije te ispovijedi potpuno slobodna, jer sam upravo kod njega oprostila nekim osobama iz svog života ...


Dobro a taj svećenik se zove ...???
I ispovijeda u crkvi...., gradu...???


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: ISPOVIJED
PostPostano: 09 ožu 2014 21:41 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 06 ruj 2013 01:19
Postovi: 134
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 6 zahvala
Citat:
Svećenik nije u Hrvatskoj. Je u Sloveniji.


Ciril Čuš ?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: ISPOVIJED
PostPostano: 09 ožu 2014 22:12 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 06 ruj 2013 01:19
Postovi: 134
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 6 zahvala
Ma nisam.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: ISPOVIJED
PostPostano: 12 ožu 2014 01:50 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 28 lis 2013 23:37
Postovi: 308
Podijelio: 25 zahvala
Zahvaljeno je: 50 zahvala
Mirisni Ljiljan napisao:
Medolino napisao:
Ma nisam.


Ja planiram ići. Moram malo proguglati kad on drži misu, a navodno da se kod njega treba naručiti za ispovijed. Nešto sam čitala na stranici njegove župe.


da, narucis se i dodes kod njega na "individualni razgovor" tako oni to zovu
ima jako dobro svjedocanstvo pa kad je neka Duhovna obnova mozes i otici i poslusat, nevjerovatno nesto..najcesce prica o patnji i oprostu, o svojoj patnji s ocem i oprostu prema njemu, kako se obratio, kako je poceo moliti...uglavnom nades se u puno toga dok prica o svemu tome
klanjanje je takoder posebno kod njega, a i znaju nekad biti Angelica i Poldi (nadam se da sam dobro napisao hehe) koji mole nad ljudima :D


eto ukratko.., ma tesko za opisat najbolje je otic i uvjeriti se sama :wink:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: ISPOVIJED
PostPostano: 12 ožu 2014 02:23 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 28 lis 2013 23:37
Postovi: 308
Podijelio: 25 zahvala
Zahvaljeno je: 50 zahvala
evo par zanimljivosti o temeljitoj ispovijedi, ispitu savjesti, sv pricesti
<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Sv. Ivan Bosco znao je često govoriti o potrebi dobre Ispovijedi. Evo njegove mistične vizije (a slično iznose i sv. Mala Terezija, sv. Alfons de Liguori, naučitelji Crkve i dr.

I iznenada ugledah mlade ljude gdje padaju u... užarenu jamu... Da, oni su se ispovjedili, ali su grijehe protiv čistoće ili slabo ispovjedili ili jednostavno sakrili. Npr. jedan od tih mladića je počinio taj grijeh pet puta, a kazao je samo dva ili tri. Neki su taj grijeh počinili u djetinjstvu i nikada se nisu usudili ispovjediti ga, ili su ga slabo predstavili... Neki su izostavili kajanje ili čvrstu odluku, neki su, umjesto da ozbiljno ispitaju savjest, nastojali obmanuti ispovjednika. Onaj koji umre u takvu stanju, prihvaća da se pribroji osuđenima...Među njima je bilo i onih koji su se prividno dobro ponašali... Treba iskreno pokajanje i treba izmijeniti život!!

UPUTE ZA VALJANOST SAKRAMENTA POMIRENJA: Potrebno je ispitati savjest, očitovati i izbaciti sve grijehe, nužno teške po vrsti i broju te bitnim okolnostima; uz kajanje i iskrenu volju više ne griješiti, čuvati se grješne prigode, nadoknaditi štetu nanesenu grijehom: npr. vratiti ukradene ili zadržane stvari, moliti iskreno za oprost i opraštati od srca, vratiti dobar glas drugome, opozvati klevete, popraviti sablazan itd." - druge nam nema, osim ako želimo tek prividan mir.
+
http://www.msgr-bolobanic.com/ispit_savijesti.htm
+
https://www.facebook.com/note.php?note_ ... 1&comments
+
http://www.rastimougospodinu.com/index. ... Itemid=111

NAKON DOBRE SVETE ISPOVIJEDI, SLIJEDI SVETA PRIČEST,
A EVO NJENI BOGATI MILOSNI PLODOVI:
(link za preuzimanje)
http://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&q=& ... 5948,d.bGQ
<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
SVETA ISPOVIJED :
01 Priprema za svetu ispovijed
02 Ispit savjesti
03 Sakramenti
04 Ljubi bliznjega kao sebe samoga
05 Glavni grijesi
06 Kajanje
07 Sam cin svete ispovijedi
08 Pokora

https://www.youtube.com/watch?v=O12OHjaQxVI


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: ISPOVIJED
PostPostano: 13 ožu 2014 23:15 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 19 lis 2013 22:48
Postovi: 24
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Moja današnja ispovijed:
ušla sam, pozdravila, svećenik (prešutjet ću ime) je odzdravio ne dižuću pogled s knjige; čitao je knjigu dok sam ja "recitirala" svoje grijehe, nakon toga je rekao:"Za pokoru izmoli (...) i pokaj se." Podigao je ruku i (barem se nadam) molio u sebi dok sam ja molila pokajanje. Nakon toga je rekao:"Hvaljen Isus i Marija!" i nastavio čitati knjigu. (Nije rekao da me odrješuje od grijeha.)
Je l' meni ta ispovijed valjana? (Pričestila sam se nakon toga.)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: ISPOVIJED
PostPostano: 14 ožu 2014 19:12 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 21 sij 2014 19:52
Postovi: 84
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Da li je ispravno klečiti u ispovedaonici, kada se ispovedate? (Ja obično sedim).


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: ISPOVIJED
PostPostano: 14 ožu 2014 19:22 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 21 sij 2014 19:52
Postovi: 84
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
:)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 451 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40 ... 46  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 31 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr