www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 29 ožu 2024 11:04

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 451 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 46  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 13 ožu 2007 16:44 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 svi 2006 20:51
Postovi: 166
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
MOJ ODNOS PREMA SAMOME SEBI

kako sam se koristio sposobnostima koje mi je Bog dao?
kako sam iskoristio svoje vrijeme, jesam li ljenčario?
jesam li bio strpljiv u bolesti i životnim neprilikama?
jesam li zbog straha nepravilno postupao protiv vlastite savjesti?
jesam li se trudio biti bolji kao čovjek i kao vjernik?
borim li se protiv svojih slabosti, klonim li se svojih loših sklonosti?
jesam li rob bilo kakve strasti?
jesam li bio umjeren u uživanju hrane i pića?
jesam li ugrožavao svoje zdravlje ili čak život ovisnošću o drogi, alkoholu i nepažljivošću u prometu?
jesam li čuvao dostojanstvo svojega tijela u stidljivosti i čistoći kao hram Duha Svetaoga razumnim ponašanjem i savladavanjem?
jesam li griješio samo bludom i s osobama istog spola?
živim li u izvanbračnom odnosu i time teško griješim?
živim li na području svoje spolnosti sukladno zdravom nauku Crkve ili pak u skladu s ovozemaljskim nazorima?
jesam li izbjegavao grešne prilike, nemoralne filmove, knjige, loše društvo?
obraćam li se u životnim poteškoćama samo Bogu ili čitam i horoskope, zovem duhove, posjećujem reznovrsne ozdravitelje, gatare, vračare...?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 13 ožu 2007 16:50 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 svi 2006 20:51
Postovi: 166
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Odričem li se Sotone, njegova zavođenja i svih djela njegovih?

- okultizma, ezoterije i svakoga praznovjerja
- magije i svih oblika čarobnjaštva i čaranja
- čitanja iz kave karata i dlana
- spiritizma, astrologije i horoskopa
- uporabe amuleta, čarobnih predmeta
- svih čarobnih sredstava, imena i brojeva za sreću
- liječenja bioenergijom, reikijem, yogom i transcendentalnom meditacijom koji ne priznaju pravoga Boga
- žudnji za novcem i vlašću, pohlepi i laktaštvu
- oholosti, pohote i požude
- jesam li član, podupiratelj ili istomišljenik kakvoga tajnoga protuvjerskoga udruženja, kao što su masoni
- sudjelujem li na sotonističkim skupovima, priredbama ili koncertima?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 13 ožu 2007 18:18 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
MOJ ODNOS PREMA OKOLINI U KOJOJ ZIVIM

-Sudjelujem li barem nekom svojom sposobnoscu u zivotu drustvene zajednice,na mjesnoj ili drzavnoj razini?

_Ljubim li svoju domovinu i molim li se za njezinu slobodu i mir?

-Sudjelujem li u ispunjavanju gradjanski prava i obaveza kaoo npr.glasovanje?

-Postujem li drustvenu imovinu kao svoje vlastito dobro ili ju smatram necim tudjim,sto nije potrebno postivati?

-Trudim li se ocuvati prirodu i sve stvoreno?

-Jesam li zagadjivanjem ,otpadcima ili cime drugime ugrozio svoje i tudje zdravlje i okolinu?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 16 ožu 2007 11:58 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 lip 2006 12:46
Postovi: 1079
Lokacija: ZAGREB
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Nema nikakva grijeha bilo kako teškoga, da ga Crkva ne bi mogla oprostiti (KKC 977).
- Ako nema iskrenog priznanja, kajanja i odluke da više nećemo griješiti, kao i ako svojevoljno zatajimo neki teški grijeh, Ispovijed nije valjana i ne opraštaju nam se grijesi; tako činimo još i novi grijeh, tj. svetogrdno se ispovijedamo i primamo bez prave nakane Kristove svetinje - Sakramente.
- Što je po moralnoj prosudbi 'teški grijeh'? Za teški grijeh traže se tri uvjeta: teška stvar (čin je po sebi teška povreda Božjega zakona /Božje i crkvene zapovijedi, Zapovijedi ljubavi.../); jasna, puna svijest o važnosti stvari (znanje da je neki čin grješan, da je zlo, da se protivi Božjem zakonu); konačno, i slobodna volja u odluci (dostatni stupanj slobode, potpuni pristanak, osobni izbor zla). Dakle: teška stvar, znam i hoću (zajedno). Ako posve ili bitnim dijelom nedostaje jedan od ta tri elementa, nema smrtnoga grijeha, već se može raditi samo o lakom grijehu (npr. potpuno nesvojevoljna ili nesvjesna nečista misao nije grijeh /u potpunom snu ne može se sagriješiti/; nisu li te stvari sasvim svojevoljne i svjesne /npr. u polusnu, u naglosti/, tada su one laki grijeh/). Sáma napast (ako nije isprovocirana) nikada nije grijeh (biti napastovan - nije grijeh; i Isus u pustinji bio je napastovan; usp. Mt 4,1-11; grijeh počinje pristankom). Dužni smo ispovjediti svaki pojedini smrtni grijeh (objektivno teški grijesi bili bi npr: svetogrđe, okultne prakse, teška psovka, proklinjanje, propuštanje Sv. Mise i težački poslovi bez potrebe na Dan Gospodnji, ubojstvo, namjerno teško ugrožavanje svog ili tuđeg života, teška uvreda, izvršenje ili sudjelovanje u pobačaju, sprječavanje začeća, blud, bludnost, preljub, pijanstvo, droga, sablazan, velika šteta i teška krađa, razbojstvo, kleveta, oholost, odbijanje Božje ljubavi i slično; ako se ne namjeravamo toga ostaviti, Ispovijed je nevaljana, makar i priznali sám grijeh, jer bez čvrste odluke da ćemo se ostaviti grijeha, nema valjane Ispovijedi). Samo Bog zna tko je veći a tko manji grješnik. Na nama je da se kajemo i činimo pokoru...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 17 ožu 2007 18:48 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
MOLITVA POSLJE ISPITA SAVJESTI

Gospodine,molim te ,po ovoj svetoj ispovjedi potpuno me izljeci i ucini
me sposobnim za suradnju s Tobom da moj zivot bude Tebi na cast i slavu i na blagoslov mojoj braci i sestrama.Zelim biti zreo plod u Tvojem vinogradu.Zelim biti utvrdjeni grad,sazidan na stijeni.Zelim biti svijetiljka koja gori na svjetoniku da svijetli svima u kuci.Zelim biti gorusicino zrno
koje se razvija i raste,iako je samo po sebi maleno.Primi me sada kao
ozbiljnoga i zreloga suradnika u svojemu kraljestvu.Hvala ti sto me nisi odbio i sto mi dajes novu priliku.Amen.(Moli svojim rijecima)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 17 ožu 2007 23:04 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 16 stu 2006 21:13
Postovi: 14
Lokacija: između SB i Novske
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Pročitao sam nešto u jednoj knjizi pod naslovom "Kristova Crkva i Kristovi svećenici".
Evo dijela citata, pa me zanima vaše miljenje:
Željko Rudolf Pavličić, "Kristova Crkva i Kristovi svećenici", prosinac 1994.

"Nijedan čovjek na svijetu, kokagod bio velik i moćan, pa niti jedan svetac koji nije svećenik, niti sam anđeo s neba, ma bio u najvišoj nebeskoj hijerarhiji, ne može oprostiti nijedan grijeh", Castegnaro

"Međutim, takvu vlast, milošću Isusa Krista, ima svaki svećenik. Kada njemu pristupi grešnik, ma bio opterećen najvećim zločinima i opačinama, te mu raskajano ispovijedi svoje grijehe, svećenik ima pravo i vlast da nad njim izgovori riječi oproštenja. To čini govoreći: "Ja te odrešujem od tvojih grijeha u ime Oca, i Sina, i Duha Svetoga". Ove riječi imaju božansku snagu, učinak im je kao drugo krštenja koje čisti dušu, vraćajući joj prvotnu čistoću i preobrazuje ga od đavla u anđela. Te riječi u tren oka kidaju lance sramotnoga ropstva grijeha, otimaju ga iz vlasti sotone, te raskajani grešnik opet postaje dijete Božje.
str, 22.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 17 ožu 2007 23:19 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 svi 2006 20:51
Postovi: 166
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
pa, meni ti to, Darko, dođe nekako i logično, to da samo svećenik može odriješiti od grijeha. ali ne radi on to sam po sebi, jer je on čovjek, on to radi u Božje ime. što svećenik na zemlji sveže bit će svezano i na nebu, što na zemlji razveže bit će razvezano i na nebu. za svećenika se nekad govorilo- Božji čovjek, on je čovjek u Božjoj službi, Božja alatka (tako bi barem trebalo biti, ne?). zato samo on ima moć na zemlji odriješiti nekoga od grijeha za koje se taj netko pokajao, sve u Božje ime. ali nijedan čin primanja sakramenta ne može imati pravu vrijednost ako to duša uistinu ne želi- čemu ispovijed bez skrušenog kajanja, čemu pričest bez želje za Kristom, čemu sklapanje braka bez Ljubavi...
da sažmem, mislim da samo svećenik ima tu moć i to pravo jer je on čovjek u Božjoj službi.
ja nemam pravo na ispovijed jer hodam s čovjekom koji nije crkveno rastao, i moj brak (ako nam Bog da da budemo zajedno) bit će svjetovan, neće biti priznat od crkve. zato sam s jednim svećenikom razgovarala o opraštanju i ispovijedi u mom slučaju, kada cerkva brani formalnu ispovijed, i on mi je rekao (što je zdravorazumski i logično) da sve što mogu učiniti jest duboko, iskreno i skrušeno se kajati za ono što bih inače ispovjedila i da mi se tako Bog može smilovati. da me netko krivo ne shvati, svi koji se mogu, smiju, ispovjediti, svakako to trebaju učiniti, barem dva puta godišnje, jer je moć ispovijedi golema!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 18 ožu 2007 09:53 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
Nase pomirenje s Bogom je sakramenat ispovijedi ili pokore.
Da bi se to dogodilo mora se dogoditi kajanje za grijehe,u nasoj dusi.
A pokajanje vodi do "ispovjedanja Bogu pred svecenikom."
Svecenik je po sakramentu Svetog reda,"primio vlas odrjesivati,
od grijeha U IME KRISTOVO."
Isus je na dan svoga uskrsnuca dosao k apostolima,dahnuo u njih i rekao
"Primite Duha Svetoga,kojima oprostite grijehe,oprosteni su im,
kojima zadrzite zadrzani su im."
Svecenik prije odresavanja nalaze pokorniku i primjernu pokoru.
"A ovo sve dolazi od Boga koji nas je po Kristu pomirio sa sobom,
i povjerio nam sluzbu pomirenja."


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 18 ožu 2007 15:42 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 tra 2006 21:52
Postovi: 1232
Lokacija: Dubrovnik
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
Darko napisao:
Pročitao sam nešto u jednoj knjizi pod naslovom "Kristova Crkva i Kristovi svećenici".
Evo dijela citata, pa me zanima vaše miljenje:
Željko Rudolf Pavličić, "Kristova Crkva i Kristovi svećenici", prosinac 1994.

"Nijedan čovjek na svijetu, kokagod bio velik i moćan, pa niti jedan svetac koji nije svećenik, niti sam anđeo s neba, ma bio u najvišoj nebeskoj hijerarhiji, ne može oprostiti nijedan grijeh", Castegnaro

"Međutim, takvu vlast, milošću Isusa Krista, ima svaki svećenik. Kada njemu pristupi grešnik, ma bio opterećen najvećim zločinima i opačinama, te mu raskajano ispovijedi svoje grijehe, svećenik ima pravo i vlast da nad njim izgovori riječi oproštenja. To čini govoreći: "Ja te odrešujem od tvojih grijeha u ime Oca, i Sina, i Duha Svetoga". Ove riječi imaju božansku snagu, učinak im je kao drugo krštenja koje čisti dušu, vraćajući joj prvotnu čistoću i preobrazuje ga od đavla u anđela. Te riječi u tren oka kidaju lance sramotnoga ropstva grijeha, otimaju ga iz vlasti sotone, te raskajani grešnik opet postaje dijete Božje.
str, 22.


Ovo me podsjeca na Bogorodicu Djevicu Mariju. Presveta Djevica sama po sebi ne bi mogla cuda ciniti, no po ljubavi koju je nasla u Presvetom Trojstvu, zagovor Bogorodice moze ta cuda ciniti!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 20 ožu 2007 08:37 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 19 srp 2006 14:41
Postovi: 1412
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 36 zahvala
Zahvaljeno je: 26 zahvala
Gospa iz međugorja kao jednu od 5 najvažnijih spasonosnih stvari za vjernika spominje MJESEČNU ispovijed :!:

evo nešto kratko o ispovijedi iz GK:

Treba li prije pričesti na ispovijed?
Neki vjernici u mojoj sredini tvrde da ispovijed prije pričesti nije propisana, ili kako vele »potrebna«, jer pokajanje već molimo u misi. Ja mislim drugačije, da je pokajanje na misi javno i »opće« pokajanje za sve dosadašnje propuste, a osobna ispovijed je propisana i potrebna. Imam li pravo?

Vjerna čitateljica

Temeljno načelo glasi: na ispovijed odnosno, bolje rečeno, na sakrament pomirenja vjernik treba »ići« uvijek kad je u teškom, smrtnom grijehu, tj. kad je god učinio nešto čime je stvarno duboko narušio i povrijedio dobar odnos s Bogom. Duhovni učitelji zahtijevaju od pravih vjernika da se s Bogom pomiruju što mogu prije nakon što su postali svjesni da su narušili svoj dobar odnos s Bogom odnosno da su počinili svjesno i hotimice veće zlo. Pristupanje sakramentu pomirenja propisano je, dakle, uvijek onda kad je čovjek u smrtnom grijehu i najmanje jednom na godinu, najbolje o Uskrsu kad je po crkvenoj zapovijedi određeno da bi se vjernici trebali i pričestiti.

Vaš stav da je obvezno pristupanje sakramentu pomirenja prije pričešćivanja odnosi se samo na slučaj kad se čovjeku vjerniku dogodi tako velik prijestup i tako veliko popuštanje zlu. U svim drugim slučajevima vjernik, kad god sudjeluje u euharistijskom slavlju, smije bez grižnje savjesti i bez ikakvog oklijevanja pristupiti svetoj pričesti.

Štoviše, bez pristupanja pričesti vjerničko sudjelovanje u euharistijskom slavlju nije potpuno. Naime, u svetoj pričesti, kako uči provjereni drevni crkveni nauk, opraštaju se laki grijesi. Kajanje pak na početku svakoga euharistijskog slavlja zapravo je priprava, stvaranje primjerenog vjerničkog raspoloženja za susret s Bogom živim. To kajanje moglo bi, osobito kod svjesnijih i izgrađenijih vjernika, postati savršeno kajanje za koje se dobiva oproštenje. Vjernik koji je svjestan da je učinio smrtni grijeh i koji se za njega savršeno pokajao, trebao bi, ako je ikako moguće, prije pristupanja pričesti, pristupiti i osobno sakramentu pomirenja.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 451 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 46  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 6 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr