www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 29 ožu 2024 09:31

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 451 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 46  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov: grijeh
PostPostano: 17 sij 2007 16:12 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 svi 2006 20:51
Postovi: 166
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
GRIJEH

moj grijeg je prvenstveno nevjernost Kristu jer mi njegove riječi nisu životno načelo. grijeh je i zlo koje meni samome šteti, čini me nečovječnijim i smanjuje ljudsku dobrotu.

laki grijeh je kad se u lakoj stvari krši moralni zakon. lake grijehe predajemo Isusu i u svetoj Misi, no dobro ih je reći svećeniku u ispovijedi da bismo bolje odgajali svoju savjest, naročito ako ih često činimo.

teški grijeh je kad se moralni zakon izražen u Božjim zapovijedima krši u teškoj stvari, i to pri punoj svijesti i slobodnim pristankom. ako nema pune svijesti i slobodnog pristanka, grijeh objektivno ostaje zlo, ali se osobi ne ubraja kao teški grijeh. svaki je teški grijeh nužno ispovjediti svećeniku navodeći koliko je puta učinjen. Time priznajemo da smo svojim grijehom ranili i Crkvu, Kristovu zaručnicu, koja bi trebala biti sveta, neporočna i svedočiti da je moguće biti dobar i činiti dobro. svećenik nam sakramentalnim odrješenjem od grijeha podjeljuje pomirenje s Bogom, savjetuje nas i određuje kako ćemo popraviti zlo. to se zove zadovoljština ili pokora.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 17 sij 2007 16:24 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 svi 2006 20:51
Postovi: 166
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
grijesi u nebo vapijući su: hotimično ubojstvo, tlačenje ubogih, udovica i sirota, ustezanje zaslužene plaće, sodomski grijeh te pedofilija.


grijesi protiv Duha Svetoga su: nijekati Božju opstojnost, očajavati o Božjoj milosti, protiviti se priznatoj istini Kršćanske vjere, tvrdokorno odbijati spasonosne opomene za obraćenje, ustrajati u nekajanju, zavidjeti bližnjemu darove Božje i preuzeto se ufati u milosrđe Božje.


promislimo o ovome i budimo iskreni prema sebi, možemo li se prepoznati u nekome od ovih grijeha.
možemo li naučiti štogod novoga? ja za neke grijehe uopće nisam znala koliko su teški, da su neke stvari toliko teške da spadaju u grijehe protiv Duha Svetoga!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 01 vel 2007 20:52 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 svi 2006 20:51
Postovi: 166
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
grijesi protiv Duha Svetoga su: nijekati Božju opstojnost, očajavati o Božjoj milosti, protiviti se priznatoj istini Kršćanske vjere, tvrdokorno odbijati spasonosne opomene za obraćenje, ustrajati u nekajanju, zavidjeti bližnjemu darove Božje i preuzeto se ufati u milosrđe Božje.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 06 vel 2007 14:03 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 lip 2006 12:46
Postovi: 1079
Lokacija: ZAGREB
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
lucija, ako dopuštaš ja bih se nadovezala materijalom patera Ivana iz župe Viškovo, koji je dosta napisao o sakramentu pomirenja, izdvojila bih neke njegove misli i zapise koje se on potrudio dati kako bi ljudima pomogao shvatiti vrijednost i značenje ovog iznimno važnog Sakramenta u životu svakog kršćanina.. da uvidimo kako nam je to zapravo veliki dar od Boga..milosrđe Njegovo- da nam on oprašta grijehe prošlosti, da u sadašnjosti možemo umirati grijesima i da po svakom oproštenju grijeha - po milosti živimo i doživljavamo novu slobodu da dublje uđemo u ljubav Isusovu..da postanemo nov čovjek, da zadobijemo milosnu snagu da se borimo protiv zla i grijeha...

Grijeh, sve ono što umanjuje čovjeka, jest najveće zlo. On rastavlja ljude od Boga i ljude jedne od drugih. On je zlouporaba slobode, koju nam Gospodin Bog daje da bismo mogli ljubiti Njega i ljubiti druge. Grijeh je ljubav sebe sve do prezira Boga (sv. Augustin). Posljedica je grijeha - smrt.
- I kad pomislimo da time sve završava, kad ne znamo kako dalje - tada započinje povijest: spasenja… Radosne vijesti… Božje ljubavi… Svaki naš život obilježen je izvornim događajem edenskog pada, ali je svaki naš život - i sveta povijest spasenja…

Isus Krist je umro zbog naših grijeha; umro je za naše grijehe na Križu da pomiri i oslobodi ljude od grijeha po daru Duha Svetoga. Nije Krist umro - Smrt je umrla (F. J. Sheen); grijeh je umro u Njegovu grobu.
Na dan Uskrsnuća (Iv 21,22-23), Krist je ostavio svojoj Crkvi prekrasni dar svoga Srca, Sakrament Života i Uskrsnuća - Sakrament Pomirenja (ili Pokore ili Oproštenja ili Ispovijedi).

Tako u svakoj Ispovijedi sakramentalno djeluje Veliki Petak (pokapajući svoje grijehe u Isusov grob, u Njegovu smrt, umiremo grijehu… i peremo svoje haljine u Krvi Jaganjčevoj)…

U svakoj Ispovijedi sakramentalno djeluje i Uskrs, kad je Isus ustanovio ovaj Sakrament Života i Uskrsnuća…
Sakrament Pomirenja plod je Pashalne Tajne. On sâm jest Pasha: prijelaz iz smrti u život, iz grijeha (= duhovne smrti) u život milosti i prijateljstva s Bogom.
Isus nam daje svoga Duha da iznesemo pobjedu nad grijehom i njegovim posljedicama, da činimo dobro, da više ljubimo Boga i bližnjega. Darom Duha Svetoga daje nam se oproštenje grijeha. On sâm jest oproštenje grijeha.
Tako u svakoj Ispovijedi sakramentalno djeluju i Duhovi.
Sâm Sakrament Milosrđa jedna je vrsta Duhova; on ostvaruje u nama Duhove ljubavi i milosrđa; udara na korijenje smrti, liječi nas od svih bolesti, potajnih rana, slomljenosti srca i zla koja je grijeh proizveo u nama. Duh Sveti, koji je razliven u našim srcima po ovom Sakramentu, progoneći grijeh, jačajući što je slabo - daje nam milosnu snagu da se uspješno borimo protiv zla u nama i oko nas, utvrđuje nas u Istini, Ljubavi i zajedništvu s Crkvom.
On oživljava što je grijeh bio oslabio ili uništio u nama. Od našeg 'kamenoga srca' stvara novo srce, sposobno da čuva Riječ Isusovu; preobličava naše srce u srce slično Srcu Isusovu; daje nam vjernost ako je nemamo; donosi nam radost i uskrsni Mir, plod pomirenja; obnavlja i jača našu volju i pere nas od svih prljavština poslije Krštenja.
Sakrament Pokore: Veliki Petak, Uskrs i Duhovi…
Stoga je ovaj Sakrament potreban svima koji su nakon krštenja teško sagriješili. Da bismo porasli u ljubavi, milosrđu, čistoći i svetosti, dobro je da ga primamo i onda kad nismo svjesni teškoga grijeha.
Priznajući se grješnikom pred Kristom, u Sakramentu Pokore, i predajući se Njegovu milosrdnom sudu, anticipiram na izvjestan način Sud (KKC 1470). Ako nas naše srce osuđuje, vjera u milosrdni Sud Ljubavi Božje ohrabruje nas: Bog je veći od našega srca (usp. 1 Iv 3,20). Nema nikakva grijeha bilo kako teškoga, da ga Crkva ne bi mogla oprostiti (KKC 977).
Mi vjernici, mnogo se puta u životu ispovijedamo; no, pitanje je koliko valjano.
pater Ivan, Viškovo
ima još....


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 06 vel 2007 18:11 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 svi 2006 20:51
Postovi: 166
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
samo naprijed!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 09 ožu 2007 18:42 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 16 stu 2006 21:13
Postovi: 14
Lokacija: između SB i Novske
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Nisam već dugo bio na ispovijedi na uho!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 09 ožu 2007 21:22 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
Hoce li mi Bog oprostiti?
Bog nas nikada ne pretaje ljubiti,bez obzira sto smo mi cinili.
Po Isus Krist Bog se objavio kao milosrdni Otac koji nam uvjek oprasta.Ona se ne ljti i ne i ne osvecuje,jer ne zeli smrt grijesnika,
nego ceka da se otvorimo njegov oprostenju da bi u nasim srcima ponovno zavladao mir.

Sakramenat pomirenja,to jest svet ispovijed ,sluzbeni je crkveni nacin za borbu protiv grijeha koji bi htio zaboraviti nase srce.Sili grijeha mozemo se opirati i molitvom,citanjem Bozje rijeci,razmisljanjem.savjetovanjem kako bi u nasem bicu sve vise bio prisutan Duh Sveti,ispunjajuci nas ljubavlju i dobrotom.

UVJET

Da bismo dobro obavili svetu ispovijed,potrebno je:

Temeljno ispitati svoju savijest...
Kajati se zbog grijeha....
donjeti nepokolebivu odluku da vise necemo grijesiti i da cemo se cuvati grijesnih prilika.
zamoliti oprostenje od onoga kome smo nanijeli nepravdu ili zlo,pomiriti se sa svima i nadoknaditi stetu,
ispovjedniku iskreno priznati sve teske grijehe
obaviti pokoru koju nam je ispovjednik odredio.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 10 ožu 2007 15:16 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
ISPIT SAVJESTI

Molitva prije ispita savjesti

Oce,evo me pred Tobom.Posalji mi svojega Svetoga Duha da me pouci kako da se susretnem s Tobom.Neka me Tvoj Duh prosvijetli tako da mi taj susret s Tobom bude na duhovnu obnovu i vjecnu radost.
Daj da budem iskren sam prema sebi i ne prikrivam svoje grijehe.Zelim se iskreno pokajati za svoje grijehe,priznati ih i od Tebe primiti otpustenje.
Slavit cu Tvoje Milosrdje i Tvoju vjernost.Amen.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 10 ožu 2007 15:58 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 svi 2006 20:51
Postovi: 166
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
MOJ ODNOS PREMA BOGU

- vjerujem li iskreno u Trojedinoga Boga (Oca, Sina i Duha Svetoga)?
- Vjerujem li u stvarnu prisutnost Isusa Krista u Presvetom oltarskom Sakramentu?
- jesu li moj bog stvari: novac, bogatstvo, posao, čast, zdravlje?
- molim li se redovito, iskreno razgovarajući s Bogom ili samo tražim da mi Bog ispuni želje, možda i sebične?
- nastojim li dovoljno upoznati svoju vjeru čitanjem vjerskih knjiga, vjerskog tiska, slušanjem i razgovorima?
- izbjegavam li ono što može vjeri štetiti?
- jesam li opsovao Boga, Majku Božju i svece? opravdavam li se tvrdnjom da mi je to navika?
- jesam li redovito išao na svetu misu nedjeljom i zapovijedanim blagdanom?
- je li za mene svaka nedjelja dan gospodnji ili samo prilika za ljenčarenje i izlet?
- jesam li možda nepotrebno u nedjelju radio, ono što sam mogao kojim drugim danom?
- jesam li išao na svetu ispovijed i primio svetu pričest barem za Uskrs i Božić?
- jesam li u ispovijedi namjerno prešutio neki teški grijeh?
-jesam li izvršio pokoru i živio prema obečanjima prošle ispovijedi?
-iskazujem li ljubav prema Crkvi time što molim za nju, za Svetoga Oca i sve druge pastire duša da ostanu vjerni pravome nauku?
- sudjelujem li u crkvenoj zajednici svojom molitvom, postom, djelima, brigom, brigom i darovima za siromašne?
- priznajem li javno da sam kršćanin ili se toga sramim?
- nastupam li kao kršćanin u svim područjima svoga života?
- obraćam li se u životnim poteškoćama samo Bogu ili posjećujem ozdravitelje, gatare, vračare...?
- jesam li pristajao uz nazore i pokrete protivne kršćanstvu ili uperene protiv samog Boga?
- jesam li sudjelovao u nekršćanskim djelatnostima ili druge poticao na njih?
- jesam li podržavao stranke i političke pokrete koji se protive Kršćanskoj vjeri i promiću pobačaj?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 10 ožu 2007 16:21 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
MOJ ODNOS PREMA BLIZNJEMU
Postujem li svoje roditelje,sestre ,barci i djecu?Ljubim li ih?
Jesam li u obitelji strpljiv i ljubazan?
Postujem li sve ljude,bez obzira na njihovo podrijeklo?
Jesam li koga zaveo na grijeh rijecima i djelima?
Oprastam li svakome?
Trudim li se dovoljno da moj brak bude znamenje Kristove ljubavi prema Crkvi?
Jesam li u braku bio sebican,iskazao nepostovanje,ponasao se zlobno i osvetnicki?
Jesam li u braku bio vjeran?
Sluzim li se prirodnim metodama za planiranje zaceca ili se sluzim drugim
zastitnim sredstvima,kao sto je npr.spirala koja je "abortivno sredstvo"
Razmisljam o briju djece,imam li pred ocima samo svoju udobnost ili sam se spreman zrtvovati za dobro svojega naroda i svoje Crkve.
Jesam li kriv za prekid zivota nerodjenog djeteta?
Jesam li mozda druge nagovarao na pobacaj ili kod prekida trudnoce osobno sudjelovao?
Priznajem li da je samo Bog gospodar covjekova zivota?
Ljubim li svoju djecu?Jesam li pravedan u odnosu prema njima ili im pustam sve na volju?
Jesam li prestrog ili ih kvarim,cinim razmazenima?
Brinem li se za vjerski zivot obitelji?Jeli nasa obitelj gostoljubiva,pomaze li drugima,daje li im dobar primjer?
Jesam li komu krivo oduzeo kakvo zemaljsko dobro?
Jesal il krao varao,pronevjerio,bio neposten kod prodaje ili kupovanja?
Jesam li ukradeno vratio i popravio stetu?
Jesam li u okviru svojih mogucnosti pomagao siromasnima i bjednima?
Jesam li mozda prezirao?
Jesal li govorio istini?
Jesam li lazju,osudjivanjem,klevetanjem,ogovaranjem,laznom zakletvom ili izdajom tajni prouzrokovao drugima stetu?
Jesam li bio spreman oprastati?
Jesam li drugima zavidio na uspjesnosti ili vrlinama?
Jesam li im pokvario radost?
Jesam li savjesno i brizno obavljao svoje staleske i sluzbene duznosi?
Radim li samo za novac ili i za stvaranje boljeg svijeta?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 451 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 46  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 8 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr