www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 16 tra 2024 18:32

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 34 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4
Autor Poruka
PostPostano: 16 ruj 2010 08:38 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 srp 2010 11:36
Postovi: 662
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Kleofa napisao:
svirac napisao:
vec sam napisao, ako papa vec nesto prakticira, zar to onda nije odredjena poruka, pogotovo ako se gleda kroz prizmu vremena...


možemo li drugačije postavit stvar: ako papa doista želi da to bude praksa u cijeloj crkvi, zašto ne učini da tako bude. nije mu to nikakav problem.

naravno da mozemo i tako postaviti


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 16 ruj 2010 10:33 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 03 lis 2008 15:23
Postovi: 98
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Da se ne radi samo o izvanjskoj formi vidljivo je i iz razlike u shvacanju pricesti prije pedeset godina i danas. Ako s posvecenim prilikama postupas kao da su samo obicna hrana, onda ce ih ljudi tako i shvacati. To nije nesto neobicno.

Kleofa napisao:
svirac napisao:
vec sam napisao, ako papa vec nesto prakticira, zar to onda nije odredjena poruka, pogotovo ako se gleda kroz prizmu vremena...


možemo li drugačije postavit stvar: ako papa doista želi da to bude praksa u cijeloj crkvi, zašto ne učini da tako bude. nije mu to nikakav problem.


Ha, ha, stavio bih smajlica, ali ne volim ih. Pa sto mislis kako je pricest na ruke kako je danas poznamo uopce nastala. Iz neposluha crkvenom uciteljstvu i tradiciji. Tek je kasnije, kad vise ionako nije bilo mogucnosti da se nesto bitno promijeni, takva pricest dopustena. Pa zasto imamo toliko izvanrednih djelitelja pricesti i slicnih stvari kad je papa potvrdio dokument Redemptionis Sacramentum npr.
Papa mora realisticno gledati na stvari. Pape su se od sezdesetih godina naovamo odricale svoje upraviteljske i disciplinarne sluzbe, a sve je ostalo na pouci i savjetima. Neposlusni biskupi, svecenici, teolozi nisu smjenjivani nego se s njima dijalogiziralo. Kada bi danasnji papa naredio nesto radikalno velik dio katolika (posebno klera) po svijetu otvoreno bi iskazao neposluh takvim odredbama. I onda bi bilo jos gore nego prije. Treba polako graditi ono sto je poruseno i cekati da bioloska solucija rijesi problem u najtezim podrucjima.

Pogledaj samo kako su se obrusili na papu iz Crkve kad je, primjerice, ukinuo ekskomunikacije biskupima SSPX-a (samo jedan primjer).


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 16 ruj 2010 10:58 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 lip 2008 11:33
Postovi: 971
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
ciprijan napisao:
Da se ne radi samo o izvanjskoj formi vidljivo je i iz razlike u shvacanju pricesti prije pedeset godina i danas. Ako s posvecenim prilikama postupas kao da su samo obicna hrana, onda ce ih ljudi tako i shvacati. To nije nesto neobicno.


kako ispitati kako se prije shvaćalo posvećene prilike. možda je većina činila što čini bez razmišljanja. vidi od drugoga, čini kako mu se kaže ili što je dopušteno.

Citat:
Ha, ha, stavio bih smajlica, ali ne volim ih.

ciprijane, slobodno se opusti, nasmij. trešnjevački mališani su pjevali 'smijeh nije grijeh'. :mrgreen:
još jednom ti želim sretan virtualni imendan, spomen na sv.ciprijana.

Citat:
Pa sto mislis kako je pricest na ruke kako je danas poznamo uopce nastala. Iz neposluha crkvenom uciteljstvu i tradiciji.

možda je u pitanju čitanje pisma i dosljednije čitanje riječi: 'uzmite i jedite'. ne znam baš kad ti netko kaže da uzmeš i jedeš da to činiš ustima i ne poslužiš se rukama. odmah graja: uvukli se protestanti. dobro, ima li što dobro kod tih protestanata ili je samo zlo u pitanju?

Citat:
Kada bi danasnji papa naredio nesto radikalno velik dio katolika (posebno klera) po svijetu otvoreno bi iskazao neposluh takvim odredbama. I onda bi bilo jos gore nego prije. Treba polako graditi ono sto je poruseno i cekati da bioloska solucija rijesi problem u najtezim podrucjima.

meni se čini da lomljenje preko koljena nije nikad ništa riješilo.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 24 ožu 2012 10:07 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 16 vel 2011 19:03
Postovi: 484
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
Ja mislim da ako je dopusteno na ruke dali ovako,klececi ili stojecki.
Mislim da je se lijepo barem pokloniti Isusu prije pricesti pa ga onda primiti.

Po meni je problem na ruke taj sto se neki neznaju pricestiti na ruke.
Po meni bi trebalo izobrazbu prije toga proci,al naravno ne pita se mene.Barem ljudima pokazati.

Koliko ljudi dodje neopranih ruku,pa onda neki uzmu i obrisu ruke poslije pricesti de ociste ruke,od cega Isusa.
Skoro nitko ne pogleda dali mu je ostala koja cestica na ruci hostije,jer to je Isus,pa onda padne na pod.
Dalje da ne nabrajam.

Psosto je dopusteno moze obadvoje.
Ali treba ljude onda nauciti kako pravilno uzet.

Mada da se mene pita,nebi bilo na ruke...al posto je dopusteno treba nauciti ponavljam kako to pravilno napraviti.

Nadam se da ce barem netko ubuduce tko prima pricest na ruke pripaziti malo....barem da koja cestica ne padne na pod.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 34 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 6 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr