www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 16 tra 2024 05:19

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 34 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 10 ruj 2010 10:29 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 23 stu 2008 23:28
Postovi: 1052
Lokacija: MOLVE
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Papa Benedikt XVI. i Sveta Pričest

PAPA BENEDIKT PORUČUJE KATOLICIMA: KLEKNITE DOK PRIMATE SVETU PRIČEST

"Stoga, tko god jede kruh ili pije čašu Gospodnju nedostojno, bit će krivac tijela i krvi Gospodnje. Neka se dakle svatko ispita pa tada od kruha jede i iz čaše pije. Jer tko jede i pije, sud sebi jede i pije ako ne razlikuje Tijela." (1 Korinćanima 11: 27-28).

Papa Benedikt poručuje katolicima: Kleknite i klečeći primajte Pričest samo na jezik.

Papa Benedikt XVI. ne želi da vjernici primaju Sv. Pričest na ruku a niti želi da stojeći primaju Krista u Presvetom Oltarskom Sakramentu. Prema vatikanskom liturgičaru mons.Guido Marini-u, papa nastoji zorno prikazati cijeloj Crkvi odgovarajuće norme ponašanja kod primanja Sv. Pričesti. Zbog toga se od pričesnika na papinskoj Misi sada traži da kleknu na klupu i da primaju Sv. Pričest na jezik od samog Pape.. Razmišljanje Svetoga Oca je jednostavno: "Mi kršćani klečimo pred Presvetim, jer u Njemu, znamo i vjerujemo da je prisutan Jedini i Pravi Bog." (22. svibnja 2008.)

Papino nastojanje je u skladu s tradicijom Crkve starom 2.000 godina i sada je to u cilju poticanja obnove ljubavi i poštovanja prema Euharistiji, koju se trenutno ismijava i prema kojoj se mnogi odnose s prezirom. Razni trendovi i inovacije u naše vrijeme (gitara u liturgiji, djevojke – poslužiteljice oltara, laici- ministranti, Pričest na ruku, laici-djelitelji Pričesti) sve je to djelovalo da se uništi naše poštovanje prema Euharistiji, a time se ubrzava duhovna smrt Crkve. Uostalom, Euharistija je istinski život i otkucaj srca istinskoga Mističnog Tijela oko kojega se mora okupljati cijela Crkva.

Klečanje se također poklapa s crkvenim stoljećima starim pravilnikom da samo posvećene ruke svećenika smiju dodirivati Tijelo Kristovo u svetoj Pričesti. "Samo svećenicima je dana vlast da posvećuju i posreduju vjernicima Svetu Euharistiju." (Tridentski sabor) To učenje lijepo izražava Sveti Toma Akvinski u svojoj „Summa Theologica“: "Zbog poštovanja prema tom Sakramentu, ne dodirivati ono što je posvećeno: stoga su tjelesnik (korporal) i kalež posvećeni, a tako i svećenikove ruke, da bi mogle dodirivati taj Sakrament.“

Danas se Pričest na ruku daje protuzakonito i to je postalo jedan od glavnih neprijateljskih alata za uništenje Vjere po cijelome svijetu. Jer ova praksa primanja Sv. Pričesti nema druge svrhe nego da iskrivi naše poimanje Isusa Krista i da njeguje prijezir prema Svetim Otajstvima. Nije ni čudo da je sveti Bazilije (329-379) okarakterizirao Pričest na ruku kao "teški grijeh." To znači, primanje Pričesti na ruku nije u katoličkoj tradiciji. Ova praksu su prvi puta uveli u Crkvu heretički Arijevci u IV. st. kao način izražavanja svoje vjere da Krist nije božanska osoba. Nažalost, to je isto tako i danas, i to je bit istoga krivovjerja i oskvrnuća koje se je galopirajuće proširilo u cijeloj Crkvi. Ako danas imamo u Crkvi problem „zlostavljanja“, onda je to i zbog toga jer smo zlostavljali i Presveti Sakramenat - a to nam se je vratilo!

Zahvaljujući Pričesti na ruku, članovima sotonskih kultova je sada data jednostavnija mogućnost pristupa da dođu u Crkvu i uzmu Hostiju, te da tu Hostiju odnesu u svoje zajednice gdje je zlostavljaju i muče u ritualima crne mise koju služe Sotoni. Oni lome Hostiju svojim cipelama kako bi ismijali Boga živoga, a mi im to pomažemo našom ležernom praksom? I sami sotonisti izjavljuju da je Pričest na ruku najveća stvar koja im se uopće dogodila, a mi ništa ne činimo da to zaustavimo?

Dakle, Sveti Otac je učinio sa svoje strane i pokušao očistiti Crkvu od zlostavljanja, a mi smo kao dijelovi Kristova tijela pozvani da mu pomognemo. Za vaše ohrabrenje smo uključili sljedeći citat iz nagovora kardinala Llovera, novoga prefekta vatikanskog Zbora za Božansko bogoslužje i disciplinu sakramenata“ koji je izrekao na elektroničkoj stranici „Life Site News“ (Novosti sa stranice Života) 22. srpnja 2009. god.: "Poslanje Kongregacije za bogoštovlje i Sakramente je da promiče tradicionalne prakse u bogoslužju, kao što su primanje Pričesti klečeći i na jezik, a što je papa Benedikt posvjestio i posebno naglasio.
Također je vrijedno razmotriti nedavni dekret kardinala Caffarra-e, nadbiskupa Bologne (Italija), kojim zabranjuje praksu Pričesti na ruku: "Dogodili su se mnogi slučajevi profanacije Euharistije, upravo zbog načina primanja Posvećenoga kruha na dlan ruke ... S obzirom na učestalost slučajeva bezčasnoga i bezpoštovanja primanja Euharistije o čemu su nas izvjestili, određujemo da će od danas u metropolitanskoj crkvi sv. Petra, u bazilici sv. Petronija, i u Svetištu Blažene Djevice Marije od sv. Luke u Bologni vjernici primati Posvećeni kruh samo iz ruku svećenika i to direktno na jezik. " (Iz njegove uredbe o primanju Euharistije, od 27. travnja 2009.)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 10 ruj 2010 10:37 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 lip 2008 11:33
Postovi: 971
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Citat:
Zbog toga se od pričesnika na papinskoj Misi sada traži da kleknu na klupu i da primaju Sv. Pričest na jezik od samog Pape.

baš me zanima odakle ti ovaj članak jeronima. vjerujem da je ovo djelo tzv.tradicionalista koji su našli načina kako proturiti svoje ideje 'kroz papina usta'. nigdje papina citata iz naslova.
radi se o praksi na misama koje papa služi a ne o papinoj preporuci svim katolicima i svugdje a nekome je cilj ovo proturiti kao savjet svim katolicima i svugdje a što nije istina.
poznato je da crkva jednako odobrava primanje svete pričesti na usta kao i na ruku i da tu nema razlike.
neki bi, međutim, htjeli biti veći katolici od drugih pa se bace na koljena kod primanja svete pričesti (što je bila obvezna praksa prije 2. vatikanskoga sabora). pratim prekjučer moju susjedu koja to čini i mislim si kako ona zapravo čini protivno duhu liturgije koji traži da se na liturgiji ne izdvajamo od većine...ako većina kleči i mi klečimo, ako većina stoji i mi stojimo itd.
izvanjske geste mogu ali ne moraju odražavati unutrašnje stanje duha. lakše je klečati nego se u duhu poniziti.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 10 ruj 2010 11:17 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 25 kol 2006 21:09
Postovi: 580
Lokacija: Split
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
Kleofa, iznio si sve sto sam i ja htio napisati.
S obzirom da kao moderator imam i obavezu da reagiram na vise stvari:

- tema je otvorena iako ima nekoliko tema koji su posvecene potpuno ili samo jednim dijelom ovoj tematici (koristite Pretražnik, inace se nalazi lijevo od botuna za odjavu za stranice)
- tema nema ni jedne linije koja nije prepisana, dakle nije podlozna raspravi

Molim sve koji ovo citaju, kao i Jeronimu, da ubuduce izbjegavamo ovakve stvari. Ovo je forum, mjesto za međusobnu komunikaciju koje bi trebalo služiti na izgradnju svima nama. Iz ovoga se ne moze puno nauciti.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 10 ruj 2010 12:03 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 23 stu 2008 23:28
Postovi: 1052
Lokacija: MOLVE
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
ja sam tekst primila e-mailo-om
bio mi je zanimljiv da ga stavim na forum da i drugi pročitaju

- no, žao mi je ako sam pogriješila


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 10 ruj 2010 14:06 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 03 lis 2008 15:23
Postovi: 98
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Kleofa napisao:
Citat:
Zbog toga se od pričesnika na papinskoj Misi sada traži da kleknu na klupu i da primaju Sv. Pričest na jezik od samog Pape.

baš me zanima odakle ti ovaj članak jeronima. vjerujem da je ovo djelo tzv.tradicionalista koji su našli načina kako proturiti svoje ideje 'kroz papina usta'. nigdje papina citata iz naslova.
radi se o praksi na misama koje papa služi a ne o papinoj preporuci svim katolicima i svugdje a nekome je cilj ovo proturiti kao savjet svim katolicima i svugdje a što nije istina.
poznato je da crkva jednako odobrava primanje svete pričesti na usta kao i na ruku i da tu nema razlike.
neki bi, međutim, htjeli biti veći katolici od drugih pa se bace na koljena kod primanja svete pričesti (što je bila obvezna praksa prije 2. vatikanskoga sabora). pratim prekjučer moju susjedu koja to čini i mislim si kako ona zapravo čini protivno duhu liturgije koji traži da se na liturgiji ne izdvajamo od većine...ako većina kleči i mi klečimo, ako većina stoji i mi stojimo itd.
izvanjske geste mogu ali ne moraju odražavati unutrašnje stanje duha. lakše je klečati nego se u duhu poniziti.


Ovakve stvari poput citiranog teksta samo stete tradicionalnom cilju (kao i ono da je Majka Terezija rekla da je pricest na ruke najgora stvar na svijetu - parafraziram).

Tako se vrlo lako daje municija onima koji zastupaju Kleofinu liniju (modernisticku u tom pogledu) poput neokatekumena.
Zna se da je pricest na ruke (ili samopricescivanje, sto je zapravo ono sto se dogadja kad primamo pricest na novi nacin) nastala kao zloporaba u sezdesetim, a kad se kao posast prosirila papa Pavao VI je dozvolio biskupskim konferencijama da na svom podrucju dopuste pricest na ruke (iako i poslijekoncilski dokumenti govore o tome da se pricest vrsi samo na jezik!). Iz povijesnih, tradicijskih i teoloskih razloga nema nikakvog govora o tome da "Crkva jednako odobrava primanje svete pričesti na usta kao i na ruku i da tu nema razlike". Ako se usporedi npr. sto pise u dokumentu Sakrament Otkupljenja vidi se da je pricest na ruke samo dopustena tamo gdje to biskupi dopuste i papa potvrdi, a pricest na jezik je univerzalni i primarni nacin primanja pricesti. U slucajevima kad postoji opasnost od svetogrdja (a to je kod pricescivanja na ruke zapravo vrlo cesto), svecenik moze svojevoljno odluciti davati pricest samo na jezik.
Opet preporucujem izvrsnu knjizicu (u ne bas tako izvrsnom prijevodu) biskupa Athanasiusa Schneidera: Dominus Est! - Gospodin je to! koju mozete nabaviti za samo dvadesetak kuna.

Dakle, ne treba se bojati primiti pricest na jezik, pa i klececi (sto vam nitko ne smije zabraniti) ako tako osjecate jer je to osnovni i najvaljaniji nacin primanja pricesti. Ne treba pristajati uz pritisak mase pa pristajati, primjerice, uz zloporabe liturgije zato sto svi tako rade. Zapitajte se sto biste radili u zupama u kojima su te zloporabe otisle tako daleko da je cak i valjanost mise u pitanju?
Ako i osjecate neku nelagodu zato sto cinite drugacije od drugih u crkvi, primite to kao priliku da se vjezbate u poniznosti i poslusnosti Crkvenom ucenju i tradiciji. Usto, vrlo cesto ljudi nesto cine zato sto su tako nauceni i zato sto su to vidjeli kod drugih. Recimo ja u svojoj zupi nikad nisam ni cuo da je moguce primati pricest na jezik. Nemojte i vi davati los primjer onima koji su nekatehizirani ili lose katehizirani.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 11 ruj 2010 08:57 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 lip 2008 11:33
Postovi: 971
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
ciprijan napisao:
Ovakve stvari poput citiranog teksta samo stete tradicionalnom cilju (kao i ono da je Majka Terezija rekla da je pricest na ruke najgora stvar na svijetu - parafraziram).

Tako se vrlo lako daje municija onima koji zastupaju Kleofinu liniju (modernisticku u tom pogledu) poput neokatekumena.
Zna se da je pricest na ruke (ili samopricescivanje, sto je zapravo ono sto se dogadja kad primamo pricest na novi nacin) nastala kao zloporaba u sezdesetim, a kad se kao posast prosirila papa Pavao VI je dozvolio biskupskim konferencijama da na svom podrucju dopuste pricest na ruke (iako i poslijekoncilski dokumenti govore o tome da se pricest vrsi samo na jezik!). Iz povijesnih, tradicijskih i teoloskih razloga nema nikakvog govora o tome da "Crkva jednako odobrava primanje svete pričesti na usta kao i na ruku i da tu nema razlike". Ako se usporedi npr. sto pise u dokumentu Sakrament Otkupljenja vidi se da je pricest na ruke samo dopustena tamo gdje to biskupi dopuste i papa potvrdi, a pricest na jezik je univerzalni i primarni nacin primanja pricesti. U slucajevima kad postoji opasnost od svetogrdja (a to je kod pricescivanja na ruke zapravo vrlo cesto), svecenik moze svojevoljno odluciti davati pricest samo na jezik.
Opet preporucujem izvrsnu knjizicu (u ne bas tako izvrsnom prijevodu) biskupa Athanasiusa Schneidera: Dominus Est! - Gospodin je to! koju mozete nabaviti za samo dvadesetak kuna.

Dakle, ne treba se bojati primiti pricest na jezik, pa i klececi (sto vam nitko ne smije zabraniti) ako tako osjecate jer je to osnovni i najvaljaniji nacin primanja pricesti. Ne treba pristajati uz pritisak mase pa pristajati, primjerice, uz zloporabe liturgije zato sto svi tako rade. Zapitajte se sto biste radili u zupama u kojima su te zloporabe otisle tako daleko da je cak i valjanost mise u pitanju?
Ako i osjecate neku nelagodu zato sto cinite drugacije od drugih u crkvi, primite to kao priliku da se vjezbate u poniznosti i poslusnosti Crkvenom ucenju i tradiciji. Usto, vrlo cesto ljudi nesto cine zato sto su tako nauceni i zato sto su to vidjeli kod drugih. Recimo ja u svojoj zupi nikad nisam ni cuo da je moguce primati pricest na jezik. Nemojte i vi davati los primjer onima koji su nekatehizirani ili lose katehizirani.

ciprijane, za tvoju informaciju (a mislim da sam to već ovdje na forumu napisao): ja se nikad, ama baš nikad u životu na misi izvan neokatekumenske zajednice nisam pričestio na ruku (a niti sam se ikad pričestio klečeći. sjedeći jesam dok je to bila praksa u neokatekumenskim zajednicama.). ja nisam vidio da negdje u evanđeljima Krist pila ljude oko izvanjskih stvari nego dapače da ih cipa jer se drže izvanjskoga a na bit zaboravljaju. u tome smislu se trudim da me ovakve izvanjske stvari previše ne okupiraju. to je kleofina linija.
kad je o neokatekumenima riječ, oni jesu u ovom slučaju 'modernisti' jer se pričešćuju samo na ruku (ali reka bi dragi timotej: i ta pričest prođe preko jezika). u mnogim drugim stvarima su zadrti tradicionalisti jer su te zajednice zamišljene kao prve kršćanske zajednice.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 14 ruj 2010 12:53 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 lip 2008 11:33
Postovi: 971
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
bilo bi dobro ovome dodati da osnivači neokatekumenskoga puta nisu htjeli poniziti Krista primajući ga sjedeći nego baš u skladu s idejom o sličnosti prvim kršćanskim zajednicama imati misu što sličniju prvoj misi, posljednjoj večeri, na kojoj apostoli sigurno nisu klečali ni stajali pred Isusom nego baš sjedili.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 14 ruj 2010 14:24 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 17 pro 2007 09:32
Postovi: 979
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Kleofa napisao:
bilo bi dobro ovome dodati da osnivači neokatekumenskoga puta nisu htjeli poniziti Krista primajući ga sjedeći nego baš u skladu s idejom o sličnosti prvim kršćanskim zajednicama imati misu što sličniju prvoj misi, posljednjoj večeri, na kojoj apostoli sigurno nisu klečali ni stajali pred Isusom nego baš sjedili.

Ne samo da su sjedili s Isusom, nego im je Isus i noge oprao. Možda ne bi bilo loše i taj znakovit čin implementirati u vaše "mise", kad ste se već ufurali u ideju da bi katolička misa trebala biti doslovna kopija Posljednje Večere. S obzirom da je Isus nakon Uzašašća prisutan samo pod prilikama kruha i vina, mogao bi to raditi Kiko ili pak sljedeći najodgovorniji NKPovac prisutan na večeri (doručku/ručku). :lol: :wink: :? :roll:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re:
PostPostano: 14 ruj 2010 17:40 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 srp 2010 11:36
Postovi: 662
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Kleofa napisao:
Citat:
Zbog toga se od pričesnika na papinskoj Misi sada traži da kleknu na klupu i da primaju Sv. Pričest na jezik od samog Pape.

baš me zanima odakle ti ovaj članak jeronima. vjerujem da je ovo djelo tzv.tradicionalista koji su našli načina kako proturiti svoje ideje 'kroz papina usta'. nigdje papina citata iz naslova.
radi se o praksi na misama koje papa služi a ne o papinoj preporuci svim katolicima i svugdje a nekome je cilj ovo proturiti kao savjet svim katolicima i svugdje a što nije istina.
poznato je da crkva jednako odobrava primanje svete pričesti na usta kao i na ruku i da tu nema razlike.
neki bi, međutim, htjeli biti veći katolici od drugih pa se bace na koljena kod primanja svete pričesti (što je bila obvezna praksa prije 2. vatikanskoga sabora). pratim prekjučer moju susjedu koja to čini i mislim si kako ona zapravo čini protivno duhu liturgije koji traži da se na liturgiji ne izdvajamo od većine...ako većina kleči i mi klečimo, ako većina stoji i mi stojimo itd.
izvanjske geste mogu ali ne moraju odražavati unutrašnje stanje duha. lakše je klečati nego se u duhu poniziti.

ako je to zaista "praksa" koju papa sam preferira, valjda i to nesto govori samo za sebe. u tom slucaju, papa zaista nesto porucuje katolicima, pogotovo ako se to promatra u kontekstu vremena.
moje osobno misljenje u vezi pricescivanja na ruku, nasuprot klasicnom, jeste da je i to udar na crkvenu hijerarhiju. jedan od razloga odbijanja tradicionalnog primanja hostije, jeste diskreditacija svecenika kao nekog oblika "prvog medju jednakim" u sluzbi euharistije. po mom misljenju, radi se o cisto ljudskom, egoisticnom motivu.
druga stvar, u pravu si kada kazes: "izvanjske geste mogu ali ne moraju odražavati unutrašnje stanje duha. lakše je klečati nego se u duhu poniziti." ali da li je mudro relativizirati tradicijsku formu, da bi nekako "otkrili" stvarno stanje duha? zasto uopce i otkrivati unutarnje stanje duha covjeku i svijetu? niti je covjek, a niti svijet vlasnik duse.
kaze jedna poslovica "nije brava za postena covjeka"... zakon je korekcija nesavrsenosti ljudskog bica, i to na njegovu korist. relativizacija vodi u bezlicnost, nejasnocu, zabludu.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 14 ruj 2010 18:36 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 24 sij 2010 23:07
Postovi: 39
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
Ne mogu zamisliti da primam pricest na ruku. Nikad mi to nije palo na pamet. Ne volim gledati ljude koji to rade. Moje ruke nisu oprane tijekom mise i nisu posvecene.
Sto se klecanja tice, ja stojim, iako osjecam snaznu potrebu da kleknem pred svojim Gospodinom.
A stojim bas zato sto i svi ostali to rade... :(
Mislim da je primanje pricesti na ruku dovelo do vjerovanja mnogih ljudi da u Hostiji nema nicega osim brasna i vode. Susrela sam jako puno ljudi koji ne vjeruju da je to Tijelo Kristovo. Ubrzo ce ljudi otici u pola mise jer im se zuri, a onda doma pojesti komad kruha, jer ima je to isto. (Ovo govorim jer sam to isto cula od jedne osobe neki dan - a onda cu kasnije pojesti komad kruha, to je isto, jel da? :twisted: )


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 34 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 6 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr