www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 tra 2024 05:41

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 61 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 26 vel 2011 21:43 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 ruj 2010 22:52
Postovi: 335
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
ANTE KATOLIK napisao:
Ja pretpostavljam da će svaki NORMALNI svećenik prije blagoslova određenog braka provjerit jesu li supružnici NORMALNI ljudi pa će ih tek nakon toga vjenčat!!
Ako neko od dvoje oboli nakon braka i dobije gripu, gubu ili anoreksiju neka onaj dugi moli za prvoga i neka nosi križ za oboje :idea: a ne da prekapa po kanonskom pravu i traži neke rupe i rupice!!
Filozofija i umovanje je za mrtvace...ostavite mrtvima da pokapaju mrtve. :idea:


Naravno Ante, rekla sam nakon pravilno sklopljenog braka vrijedi ona "u dobru i u zlu"! NE može se dobiti razrješenje zbog nesreće nastale nakon ženidbe!!!

I naravno da neke stvari svećenik prije sklapanja ženidbe provjeri, ali ne može sve... Zato ostaje na nama da nećemo uzeti "mačka u vreći", kako bi jedan svećenik rekao. :mrgreen:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 vel 2011 21:50 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 srp 2007 15:48
Postovi: 374
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
da, ali kaj ak mene žena u jednom trenutku počne natjeravat u braku sa sjekirom, a do tada je bila normalna?

i tada bi se brak po tome trebao moći razvrgnuti... :a1163:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 vel 2011 21:54 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 04 lis 2010 12:44
Postovi: 657
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
andromeda napisao:
ANTE KATOLIK napisao:
A šta ako žena nakon sklapanja crkvenog braka promjeni spol i postane muško, da li se taj brak poništava obzirom da je brak zajednica žene i muškarcaa? :mrgreen:

Ja pretpostavljam da će svaki NORMALNI svećenik prije blagoslova određenog braka provjerit jesu li supružnici NORMALNI ljudi pa će ih tek nakon toga vjenčat!!
Ako neko od dvoje oboli nakon braka i dobije gripu, gubu ili anoreksiju neka onaj dugi moli za prvoga i neka nosi križ za oboje :idea: a ne da prekapa po kanonskom pravu i traži neke rupe i rupice!!
Filozofija i umovanje je za mrtvace...ostavite mrtvima da pokapaju mrtve. :idea:

Pa jel svećenik na pripremama za brak pita ženu ima li menstruaciju, a to može biti prepreka za brak?


Al je menstrucija prepreka za brak?! :shock: :shock: :shock: Pa valjda se samo gleda je li jedna osoba muško a druga žensko jesu li kršteni i jesu li normalni! Ja sam svjestan da je ovo zadnje danas teško odredit pošto je većina ljudi danas nenormalna ali svećenik bi kao duhovna osoba trebao prepoznat ima li tu ljubavi ili nema. Ako nema, zdravo đaci i lagano šetnja do druge crkve.

Neka se postrože zaručnički tečajevi a ne da se tu koriste neke pravničke fore i da se radi sprdačina od najsvetije stvari koja postoji a to je brak!!
Mojsije je dopustio otpust ali ga je Isus zabranio!! Što je rečeno na oltaru rečeno je za vijeke vijekova pa makar to rekla pijana, drogirana ili bulimična osoba ili pijani, drogirani ili bulimični svećenik! Odgovarat će za grijeh svi zajedno, neko više neko manje, ovisi ko je više ili manje bulimičan! :mrgreen:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 vel 2011 22:02 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 ruj 2010 22:52
Postovi: 335
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
dugi napisao:
da, ali kaj ak mene žena u jednom trenutku počne natjeravat u braku sa sjekirom, a do tada je bila normalna?

i tada bi se brak po tome trebao moći razvrgnuti... :a1163:


"U dobru i u zlu, u zdravlju i u bolesti, ljubit ću te i poštivati u sve dane života svoga"
Postoji uvijek dozvola da se ne živi zajedno (to je ona famozna "rastava od postelje i stola"). Ta nećeš dopustiti da vas žena ubije. Ali novi brak onda ne možeš sklopiti.

Sad, treba provjeriti može li se možda i proglasiti ništavnim. Možda su se simptomi ipak već ranije javljali... možda je ipak već bila bolesna!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 vel 2011 22:29 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 ruj 2010 22:52
Postovi: 335
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
ANTE KATOLIK napisao:
Al je menstrucija prepreka za brak?! :shock: :shock: :shock:

Ako nema menstrulanog ciklusa, znači ne može biti djece.

Neplodnost sama po sebi, naravno, ne priječi ženidbu:
Kan. 1084, par. 3.
Citat:
Neplodnost niti zabranjuje niti priječi ženidbu, uz obdržavanje propisa kan. 1098

Znači, bitno je iduće:
Kan. 1098
Citat:
Nevaljano sklapa ženidbu tko ulazi u nju zaveden, radi zadobivanja privole, zlonamjernom prijevarom o nekoj osobini druge stranke koja po svojoj naravi može teško narušiti zajednicu ženidbenog života.

U to spada svakako mensturacija, kako reče andromeda.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 vel 2011 22:48 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 04 lis 2010 12:44
Postovi: 657
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
Vedra napisao:
ANTE KATOLIK napisao:
Al je menstrucija prepreka za brak?! :shock: :shock: :shock:

Ako nema menstrulanog ciklusa, znači ne može biti djece.

Neplodnost sama po sebi, naravno, ne priječi ženidbu:
Kan. 1084, par. 3.
Citat:
Neplodnost niti zabranjuje niti priječi ženidbu, uz obdržavanje propisa kan. 1098

Znači, bitno je iduće:
Kan. 1098
Citat:
Nevaljano sklapa ženidbu tko ulazi u nju zaveden, radi zadobivanja privole, zlonamjernom prijevarom o nekoj osobini druge stranke koja po svojoj naravi može teško narušiti zajednicu ženidbenog života.

U to spada svakako mensturacija, kako reče andromeda.


A pred kojim se sudom to dokazuje je li bračni drug znao za tu zapreku ili nije znao? I ko može procijenit jesu li se ta dva bračna druga dogovorila nakon sklapanja braka da izmisle neku zapreku za koju će tvrdit da je postojala prije braka? :D A šta ćemo sad, oćemo na Vrhovni sud, oćemo u Haag? :oops:
Upravo je radi ovakvih stvari Isus rekao NEMA OTPUSTA! AMEN!
Ja se slažem s Isusom makar su i ovi pravnici pametni, bez daljnjega. :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 vel 2011 23:14 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 srp 2007 15:48
Postovi: 374
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
ja se s antom slažem u potpunosti... jedino mi to ima potpune logike... :a1163:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 vel 2011 23:33 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
Ja znam za jedan slučaj od meni bliske osobe.
Kazat ću samo ,da je je crkveni razvod jako,jako teško dobiti.
Kod nas je za to bio zadužen fra Smiljan Kožul.
Potrebno je po paar godina čekanja,svijedoka na crkvenom sudu,razmatranja,tonu papira i što ja neznam sve.
Uglavnom jedan od razloga je bio,da je osoba koja je otišla od "bračnog druga" rekla da joj taj sakrament ne prijeći da ode ako joj ne bude pasalo,i da ga ne smatra nećim posebnim.Naravno to su potvrđivali i svijedoci.Ali to je samo jedan od presudnijih razloga.
Ništavnost nije razvrgnuće ženidbe.I ako vjerujemo u svetu Crkvu katoličku i ako toliki pape to odobravaju,zar dasumnjamo da je i Duh Sveti tu negdje??
Sad da li netko laže,i da li hoće na silu to dobiti,ionako mu ništa ne vrijedi.
Ante pusti malo gas,ubacio si u prvu i gas ti je do daske cilo vrijeme,pazi da ti motor ne vrisne!!Ubaci malo u leer,da si čuješ kako ti motor radi!! :a1430:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 vel 2011 23:51 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 ruj 2010 22:52
Postovi: 335
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Ante i Dugi, pa naravno da mogu lagati,
može se lagati i na ispovijedi!
Ovdje će dobiti papir kojim se proglašuje njihov brak ništavnim,
a ondje će čuti kako svećenik govori da im se grijesi opraštaju.
No time zapravo samo povećavaju svoju krivicu!
Ali zbog toga nema smisla ukinuti niti crkveni sud, a niti ispovijed!
Ponavljam, dobiva se papir, a savjest samo Bog zna kakva je!
Možda se u idućem ne razumjemo, pa ću pojasniti: ako netko tako laže, pa dobije crkveno proglašenje ništavnosti ženidbe - tim se papirom ne diže eventualno postojeća krivica! Ako je brak bio valjano sklopljen, on i dalje ostaje sakrament unatoč papiru koji pokazuje drugačije!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 27 vel 2011 00:07 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 srp 2007 15:48
Postovi: 374
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
ja ne govorim o laganju...
govorim o tome da valjanost braka treba promatrati čitavo vrijeme, od samog sklapanja pa zauvijek...

a ti cijelo vrijeme govoriš o tome kako u trenutku sklapanja braka sve treba biti cakum pakum... što u tvojoj priči zapravo treba biti i kasnije, ali očito kasnije nije bitno, već je bitno samo prilikom sklapanja - prema tvojoj priči...

dok, ja mislim da kako god sklopili brak, brak se ne smije više poništavati... :b112:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 61 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 35 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr