www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 25 tra 2024 11:56

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 61 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 26 vel 2011 12:52 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 07 stu 2009 12:28
Postovi: 25
Lokacija: zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
http://www.vecernji.hr/vijesti/crkva-ce ... nak-257579

Pa kud ovaj svijet ide?Bože pomozi nam.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 vel 2011 15:23 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 ruj 2010 22:52
Postovi: 335
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Ne kužim, kak kuda ide? Misliš zbog postojanja anoreksije i bulimije o čemu prije nismo slušali?
Meni se čini normalnim da anoreksična, odnosno bulimična osoba ne može sklopiti pravilan crkveni brak. Dakle, da se takav brak može proglasiti ništavnim.
Nisam članak pročitala, samo preletjela pogledom,
ali ak niš drugo mi je logična jedna stvar: pa kako s trudnoćom?! :roll:
A ima naravno i puno toga drugog što vidim da Štengel pojašnjava.

...možda nismo dovoljno osvješteni o tomu što to bulimija i anoreksija u stvari jesu? Ja sam o njima učila na fakultetu iz nekakvog psihijatrijskog manuala, što li..
..Prije jedno godinu dana sam negdje i čula podatak kako godišnje.. koliko ono.. osoba u Hrvatskoj umre od toga?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 vel 2011 18:24 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 04 lis 2010 12:44
Postovi: 657
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
Kao što rekoh, masoni u vrhu Crkve, kardinalski otpad sve više preuzima vlast i nije daleko dan kad će izabrat svog "naprednog", "racionalnog", "humanog" i "modernog" papu!
Ljudi moji, idite na Svetu Misu svaki dan, hranite svoju dušu, jer nije daleko dan kada će Sveta Žrtva bit proglašena zaostalom relikvijom prošlosti a "napredno" teološko objašnjenje već se priprema...

Neka nam se dragi Bog smiluje!!! :a1250: :a1250: :a1250:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 vel 2011 19:16 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 ruj 2010 22:52
Postovi: 335
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
E sad stvarno opet molim da mi netko pojasni gdje je nesporazum.
Jer, zar nije kanonsko pravo (crkveni zakon) zapravo logičan?:
Kan.1095
Citat:
Nesposobni su za sklapanje ženidbe:
1 - oni koji nisu dovoljno sposobni služiti se razumomo
2 - oni koji boluju od teškog manjka prosuđivanja o bitnim ženidbenim pravima i dužnostima koje treba da se uzajamno predaju i primaju;
3 - oni koji znog razloga psihičke naravi ne mogu preuzeti bitne ženidbene obveze

Sad, da li stvarno bulimičari i/ili anoreksičari spadaju u ovu (treću) skupinu,
ja stvarno ne bih znala kazati. Tu treba promišljanje psihijatara.
Ako se naprimjer neki muškarac oženio anoreksičarkom, i živi u toj strahoti, kažem ponovno, čak ne znam kako tu onda uopće bude s trudnoćom.. pa te žene imaju po 30-ak kilograma.. i dalje je uvjerena da je predebela.. i onda još-ako slučajno može zatrudnjeti-zatrudni.. i izgladnjuje dijete do smrti.. To sam sad izmislila primjer, ne poznajem niti ja te poremečaje dovoljno, ali ovo mi ima smisla. Meni to ne zvuči uopće dobro niti normalno.
Recimo, da je suprug oženio tako osobu za koju se kasnije ispostavilo da je bila već prije hospitalizirana zbog shizofrenije, ima osnovu za "poništenje" ženidbe da tako kažemo, tj. ženidba uopće nije zapravo "prava". Druga je stvar, naravno, ako je nekakva bolest došla kasnije, nakon sklapanja ženidbe, tu onda vrijedi ona "u dobru i u zlu".
U nekim slučajevima crkva daje "rastavu braka" kako ljudi obično kažu. Ali to nije rastava, već priznanje da brak nikad nije niti postojao. Jer, naprimjer, ako osoba kad sklapa ženidbu ne zna da je to trajna ustanova (da se ne može kasnije rastati), onda taj brak nije nikada niti sklopljen kako traba ako ona da je to znala nikada se niti nebi udala/oženila.
Tu sad dakle postoji više tih stvari zbog kojih brak "nije pravi", da tako kažem,
ali kažem ne bi me čudilo da se u to ubroje i poremećaji o kojima u ovoj temi govorimo.
Inače, Štengl je meni predavao psihologiju, dok su mi crkveno pravo predavali drugi profesoru; tako da on govori sa strane psihijatrije.
A onda opet i po psihijatrijskim spoznajama crkveni zakon donosi svoje propise. Uvijek se traži njihova stručnost!

Mislim da je ovo područje vrlo komplicirano. Ne znam zašto ljudi baš i nisu previše informirani glede ovih stvari vezanih uz ženidbu.. Valjda nema potrebe? Ili je sve prekomplicirano? Zaista komplicirano jest, pravo nije baš jednostavno područje. Da ja sad napišem par osnovnih stvari, uzelo bi to jako puno mjesta.. Zato obično rješavamo ovako nekako pitanje po pitanje..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 vel 2011 19:27 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 srp 2007 15:48
Postovi: 374
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
a što je onda s onim u svetom pismu "što Bog združi, čovjek neka ne rastavlja" ??
Čudi me da Bog nije vodio računa o ovim stvarima o kojima progovara dr. Štengl, kaj je on teolog i psihijatar, pa progovara o tome?

Meni se čini da dr. Štengl ima svoje privatno mišljenje i tumačenje ove problematike :b112:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 vel 2011 19:35 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 ruj 2010 22:52
Postovi: 335
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
dugi napisao:
a što je onda s onim u svetom pismu "što Bog združi, čovjek neka ne rastavlja" ??

Kan.1141
Citat:
Tvrda i izvšena ženidba ne može se razriješiti nijednom ljudskom vlašću, a ni zbog ikakva razloga, osim smrću.

"Tvrda" znači da je riječ o sakramentu, tj. da je sve bilo u redu pri samome sklapljanju ženidbe. Ako nešto nije u redu, ne možemo govoriti da je sakrament uopće sklopljen. Naprimjer, kronični alkoholičar u alkoholiziranom stanju sklopi ženidbu. Zar je to onda sakrament? Zar je uistino to "Bog združio"? :wink:
"Izvršena" znači da je ostvaren bračni čin. Ženidba dakle započinje u crkvi, a dovršava se bračnim združivanjem.
"ne može se razriješiti" znači da se sve što nije "tvrda i izvršena ženidba" može razriješiti. Npr. brak koji je onaj gore spomenuti alkoholzirani sklopio se može razriješiti.
Pretpostavljam kako su ovo većini ljudi nove informacije, pa ukoliko ima tu još pitanja i nerazumijevanja, slobodno otvarajte nove teme.

dugi napisao:
Čudi me da Bog nije vodio računa o ovim stvarima o kojima progovara dr. Štengl, kaj je on teolog i psihijatar, pa progovara o tome?
Meni se čini da dr. Štengl ima svoje privatno mišljenje i tumačenje ove problematike :b112:

Da, Štengl je svećenik i predaje psihologiju na Katoličko bogoslovnom faklutetu u Zagrebu.
Da, on daje svoje privatno mišljenje.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 vel 2011 20:09 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 srp 2007 15:48
Postovi: 374
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Ne znam, mene sve to sve više zbunjuje... Meni se čini, draga Vedra, da su to što si napisala ljudske tvorevine i tumačenja, a ne Božja...
Fakat ne znam... Pa nije ni čudo da je sve više mladih nezainteresirano za brak, pa ko je danas više potpuno normalan i spreman za brak? :b112:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 vel 2011 20:15 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 ruj 2010 22:52
Postovi: 335
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Sad sam pročitala cijeli članak, pa dok čitam komentare mi je ovo palo još napamet reči:
Koliko znam, kod Ivančića postoje veliki hagioterapeutski uspjesi u puno toga.
Recimo, po crkvenom zakonu shizofrene osobe ne mogu sklopiti crkvenu ženidbu. Ivančić, međutim, govori kako se njihovi shizofreničari normalno žene i udaju. Kako psihijatriju kaže da je shizofrenija neizlječiva, onda Ivančić ovako pojašnjava: "duhovna dimenzija tu preuzme ulogu psihe". Što da drugo kaže.. ja ne znam da je tu uopće u nekim slučajevima bila psiha zapravo u pitanju, a ne prvenstveno duhovna dimenzija..
Također tako i u liječenju, konkretno anoreksije, sjećam se pozitivnih izvješća.
Tako da se na nekim mjestima u Crkvi može pronaći pomoć i u ovim stvarima
(da ne obeshrabrimo ljude koji se negdje možda prepoznaju :D )


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 vel 2011 20:26 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 ruj 2010 22:52
Postovi: 335
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
dugi napisao:
Ne znam, mene sve to sve više zbunjuje... Meni se čini, draga Vedra, da su to što si napisala ljudske tvorevine i tumačenja, a ne Božja...
Fakat ne znam... Pa nije ni čudo da je sve više mladih nezainteresirano za brak, pa ko je danas više potpuno normalan i spreman za brak? :b112:

Dugi, meni se jako sviđa što mi je već prvi tvoj post na ovoj temi odisao tako nekako pozitivno,
baš mi djeluješ nekako iskreno i dobronamjerno.
Možda nisam trebala ništa niti pisati...
Ne kažem da se treba biti potpuno normalan. Niti Crkva to, naravno, ne kaže!!! Govorim o nekim teškim stvarima: npr. da znaš da će žena naganjati tebe i djecu sa sjekirom u kući; da drogirana osoba nesvjesna uopće što radi da sklopi brak;
pa rekoh... možda i da sa ženom začinješ djecu pa ta djeca umiru od gladi u majčinoj utrobi... meni i to zvuči teška stvar.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 vel 2011 20:39 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 srp 2007 15:48
Postovi: 374
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
jedino što treba za brak je ljubav

moje mišljenje i stav je taj da bolest ne može učiniti brak nevaljanim...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 61 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 33 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr