www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 24 tra 2024 18:08

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 278 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 28  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 07 ožu 2012 16:13 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
Citat:
Ali evo ti jedne usporedbe!
Dobro je imati i voziti biciklu i dobro je imati i voziti ferarija!
Ali je imati i voziti ferarrija ipak malo bolje jel tako!

Ako ne znaš voziti niti bicikl niti ferari, čak je bolje imati biciklu :a1163: , s njeg sam spaneš i možeš puno manje štete napraviti.
Nije za svakog ferari!! KUŽIŠ!
Sad više ne slijediš Vassulu, nego henoka!! :wink:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 07 ožu 2012 16:35 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 15 ožu 2011 16:49
Postovi: 1617
Lokacija: severna Bačka
Podijelio: 48 zahvala
Zahvaljeno je: 31 zahvala
Citat sa ''Mi smo katolici, sion, hr''
Vidim, odlaziš u crkvu. Ne zanima me što ćeš u njoj raditi,iako mislim da ćeš se pomoliti. Nimalo ne marim zato hoćeš li stajati ispred oltara ili tamo kod vrata, hoćeš li moliti sjedeći ili klečeći, pognute glave i zatvorenih očiju…

...ili ćeš buljiti u sliku na oltaru, udarati se u prsa, micati usnicama, šaptati riječi molitve i prebirati među prstima zrnca svete krunice…



Sve su to izvanjske i jednostavne radnje pomoću kojih nije teško prevariti čovjeka.

Čekam te vani.

Kad izađeš iz crkve i vratiš se među ljude, pripremi se za susret sa mnom. Tada ću te nemilosrdno pratiti, promatrati, suditi, a možda i osuditi. Imam pravo to učiniti. Naime, želim znati: jesi li u crkvi doista razgovarao s Bogom, ili si se samo s njime poigravao?

Želim se uvjeriti čini li molitva čovjeka stvarno drukčijim, boljim?

Uvjerim li se da si ohol, pohlepan, sebičan, svadljiv, uvredljiv, zavidan, brbljav, površan… znat ću da ti molitva ne valja. A uvjerim li se da u obitelji, na poslu, u školi, trgovini, autobusu… ne znaš s ljudima razgovarati, znat ću sigurno da ne znaš ni s Bogom razgovarati.

Ako te neprestano netko treba tješiti i hvaliti, znat ću da u crkvu nisi išao radi Boga, slaviti njega, već obožavati sebe…

Ali budu li tvoje usne izgovarale riječi mira, radosti, povjerenja i utjehe, budu li tvoje oči otvorene za nevolju bližnjega, bude li tvoja ruka podizala nemoćne, bude li tvoje srce imalo razumijevanje za druge, bude li opraštalo i ljubilo, … znat ću da si u crkvi doista razgovarao s Bogom!

Čekam te vani…


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 07 ožu 2012 17:50 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 16 vel 2011 19:03
Postovi: 484
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
cirenac napisao:
Citat sa ''Mi smo katolici, sion, hr''

Kad izađeš iz crkve i vratiš se među ljude, pripremi se za susret sa mnom. Tada ću te nemilosrdno pratiti, promatrati, suditi, a možda i osuditi. Imam pravo to učiniti. Naime, želim znati: jesi li u crkvi doista razgovarao s Bogom, ili si se samo s njime poigravao?

Čekam te vani…


Oprosti nisam skuzio tko govori "cekam te vani" i ovo ostalo....covjek ili zli?

Ostalo sam skapiro sto se hoce reci...al malo cudan text po meni


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 07 ožu 2012 18:37 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 11 vel 2008 16:08
Postovi: 969
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
misu na latinskom mozes doziviti u crkvi sv. Martina vlaška 36

"od 20. veljače 2011. godine. Za spomenuta misna slavlja daje se na raspolaganje crkva sv. Martina u Zagrebu (Vlaška 36). U njoj će se sveta misa po 'Misalu blaženog Ivana XXIII.' slaviti nedjeljom i zapovjedanim blagdanima, u 11,30 sati."

nisam bas najbolje upoznat sa razlikama izmedju predsaborske i posaborske ali ocito je da ljudi nikad nisu zadovoljni i uvijek bi neke drugacije... ne pase mi ovo ne pase mi ono... vjerojatno da se i misa na latinskom slavi opet vjerojatno ne bi bilo dobro jer fali "ono nesto"... a stas... ljudi smo

ono sto znam da je velika promjena izmjedju njih dvoje jest da posaborska misa u svojih 3 ciklusa ukljucuje 90% biblijskih tekstova sto znaci skoro cijelu Bibliju u 3 liturgijske godine sto ranije nije bio slucaj...

eto toliko... vise ne mogu reci kad neznam ;)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 07 ožu 2012 22:01 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 04 ožu 2012 22:34
Postovi: 313
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Discipula Domini napisao:
Dakle, radi se o ovome:

...

ovo su ipak dvije krajnosti, a u većini naših krajeva prevladava nešto između, koliko sam uspjela primjetiti.

nego, je li važnije kako se misa izvodi, kako je okrenut svećenik, kako se pjeva, da li ljudi stoje "pobožno" ili plješću, ili je tu ipak važnije nešto drugo?

ja osobno nikada nisam doživjela misu na način kao što sam ju doživjela kod fra Ive Pavića - tamo sam prvi put u životu osjetila na svojoj koži prisutnost živoga Boga. a pod misom je svirao bend s popriličnim ozvučenjem, ljudi su pljeskali, skoro i plesali. mene je cijela atmosfera tamo (i fra Ivo također) povela na način da sam otvorila svoje srce kao nikad do tada.
i bez obzira što bi sve to nekom drugom više ličilo na cirkus nego na misu, osjetila sam strahopoštovanje, i svetost, ali i neizmjernu bliskost s Bogom.

nekom drugom ta atmosfera ne bi odgovarala. pod ovim "odgovarala" ne mislim na to da li se nekome sviđa ili ne, nego je li nekome ta misa uspjela dotaknuti srce, da doživi ono što je bitno, i zbog čega se misa i slavi.

na jedno pitanje bih voljela imati odgovor, kako se netko može više uživjeti u misu na latinskom jeziku, kojeg niti ne govori, niti razumije, nego na materinjem?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 07 ožu 2012 22:25 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
Discipula Domini napisao:
Dakle, radi se o ovome:



Doduše, ovdje je u pitanju pravoslavna liturgija, koja me je, gledajući ju, ostavila bez daha.
Doslovno sam se ježila gledajući ovo.
I ona je u usporedbi s ovim što slijedi nakon toga (snimka iz Los Angelesa) nešto što svjedoči o razlikama omjera "nebo-zemlja".
Pogledajte one žene u crnini u jednom trenutku.
Koje poštovanje iskazuju.
Pogledajte kako ti vjernici poštuju Riječ Božju.
Reko bi Ivica Kičmanović "milota je gledati" :)



..pa gledaj ono ..u čemu uživaš...
..a ne ono ..zbog čega se ježiš...
:lol:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 07 ožu 2012 22:40 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 04 ožu 2012 22:34
Postovi: 313
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Discipula Domini napisao:
Da se mene pita, mise bi se slavile jedino i isključivo na latinskom jeziku
Nema ljepšeg jezika od tog!

meni je ovaj naš jezik ipak ljepši :D

srećom, nismo svi isti, pa tako ni danas nije svaka misa ista :wink:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 07 ožu 2012 22:49 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
Discipula Domini napisao:
leelaa napisao:
Discipula Domini napisao:
Dakle, radi se o ovome:

...

ovo su ipak dvije krajnosti, a u većini naših krajeva prevladava nešto između, koliko sam uspjela primjetiti.

nego, je li važnije kako se misa izvodi, kako je okrenut svećenik, kako se pjeva, da li ljudi stoje "pobožno" ili plješću, ili je tu ipak važnije nešto drugo?

ja osobno nikada nisam doživjela misu na način kao što sam ju doživjela kod fra Ive Pavića - tamo sam prvi put u životu osjetila na svojoj koži prisutnost živoga Boga. a pod misom je svirao bend s popriličnim ozvučenjem, ljudi su pljeskali, skoro i plesali. mene je cijela atmosfera tamo (i fra Ivo također) povela na način da sam otvorila svoje srce kao nikad do tada.
i bez obzira što bi sve to nekom drugom više ličilo na cirkus nego na misu, osjetila sam strahopoštovanje, i svetost, ali i neizmjernu bliskost s Bogom.

nekom drugom ta atmosfera ne bi odgovarala. pod ovim "odgovarala" ne mislim na to da li se nekome sviđa ili ne, nego je li nekome ta misa uspjela dotaknuti srce, da doživi ono što je bitno, i zbog čega se misa i slavi.

Svatko ima pravo na svoje mišljenje ;)
Ja o takvim masovnim misama imam svoje mišljenje.
A i više mi odgovaraju mise koje ni na koji način ne izgledaju kao mise fra Ive Pavića (uz dužno poštovanje, doista)...
jednostavno...nisam pobornik...štaš...

leelaa napisao:
na jedno pitanje bih voljela imati odgovor, kako se netko može više uživjeti u misu na latinskom jeziku, kojeg niti ne govori, niti razumije, nego na materinjem?

Da se mene pita, mise bi se slavile jedino i isključivo na latinskom jeziku ;)
Nema ljepšeg jezika od tog! :D :lol:


nisi čula aramejski 8)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 08 ožu 2012 08:49 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 04 lis 2010 12:44
Postovi: 657
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
Discipula Domini napisao:
Dakle, radi se o ovome:



Doduše, ovdje je u pitanju pravoslavna liturgija, koja me je, gledajući ju, ostavila bez daha.
Doslovno sam se ježila gledajući ovo.
I ona je u usporedbi s ovim što slijedi nakon toga (snimka iz Los Angelesa) nešto što svjedoči o razlikama omjera "nebo-zemlja".
Pogledajte one žene u crnini u jednom trenutku.
Koje poštovanje iskazuju.
Pogledajte kako ti vjernici poštuju Riječ Božju.
Reko bi Ivica Kičmanović "milota je gledati" :)


Evo ovo je odličan primjer!
Na ovom videu se vidi da je današnja pravoslavna Crkva puno bliža onoj staroj katoličkoj Crkvi nego ova naša današnja katolička. Ovo danas je neka polu-protestanska Crkva koju imamo...ajde mi u Hrvatskoj se još držimo, ali ovi u Europi i Americi su napravili cirkus...pa ja da sam bio na toj Misi u Los Angelesu, ja bi otišao poslije Mise u sakristiju i rekao svećeniku da je degenerik. Bi sto posto. :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 08 ožu 2012 08:54 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 29 lis 2010 18:26
Postovi: 14
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Kaj se mene tiče ja volim svoj HRVATSKI jezik....i nezamjenjiv je..zato kad osluškujem u srcu Gospodina on govori HRVATSKI....a o latinskom nemam baš dobro mišljenje jer je dugo vremena predstavljao barijeru između učenih i ne učenih ljudi...kao neki statusni simbol...tako da po meni nema tu neke poniznosti...već lažne poniznosti i ceremonije....Misa sama po sebi se i ne razlikuje previše...ima danas dosta različitih ceremonija po župama općenito....neki slave na jedan, drugi na drugačiji način od orgulja, gitara, zvečki...raznih zborova što u svemu tome ima jednu pozitivnu notu raznolikosti slavlja...zanimljivo je na primjer gledati braću u africi kak slave plesom i pjesmom...sva ta slavlja čine jedan mozaik slavlja pred Gospodom.....uostalom ni sam Isus nije posljednju večeru izgovarao na latinskom....Bog daje slobodu i trebalo bi biti više slobode u slavlju...treba se oslobodit okvira i pretjeranih ceremonija....jer sve te ceremonije i latinski jako podsjećaju na stare židove i židovske obrede točno određene zakonom...sjetimo se da u stvari misa i misna žrtva ne smije u nama buditi tugu i negativne loše vibre...nego je po tome svijet bio je spašen....zato se misa SLAVI...pa onda slavite kad dođete na misu a ne da se durite i imate namrgođena lica i još k tome maske lažnih poniznosti itd... Božji blagoslov


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 278 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 28  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 17 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr