www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 16:40

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 1 post ] 
Autor Poruka
PostPostano: 12 ožu 2013 14:38 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 svi 2010 09:23
Postovi: 750
Podijelio: 60 zahvala
Zahvaljeno je: 14 zahvala
POMIRENJE S BOGOM - SVETA ISPOVIJED
(skinuto s interneta, ne sjećam se naziva portala - i to "konzervativnog" - kako bi rekli neki teolozi-modernisti)
-------------------
Po milosti koju smo primili na krštenju postali smo djeca Božja, Kristova braća i sestre te članovi Crkve i trebali bismo živjeti po njegovom Evanđelju. No na žalost događa se protivno: svojom voljom postajemo neposlušni Bogu i time počinjamo zlo koje nazivamo grijeh. Grijeh počinjamo ne samo kad činimo zlo, već i kad ne činimo dobro koje bismo mogli i trebali činiti.
.
Grijeh nam razara dušu i tijelo, uništava nas, i naše obitelji jer smo se po grijehu udaljili od Boga koji nam želi dobro i prebiva samo u čistoj duši, a prepustili se đavlu da mrcvari nas i našu djecu. Zato prekinimo to zlo i pustimo da Bog uđe u naša srca. To možemo učiniti temeljitom životnom ispovijedi.
Sam Gospodin Isus nam je rekao: "Perite često svoje haljine!" A koliko ih mi dobro i često peremo?
.
Zamislite da godinama nosimo jednu haljinu i nikad je ne operemo, na njoj bi se nakupilo toliko prljavštine da bi se raspala. Tako i naša nježna duša koja neprestano čezne za Bogom i plače u nama, svakim danom postaje sve prljavija i crnja. Operimo svoju dušu, vratimo joj ljepotu koju je primila na krštenju i dopustimo našem dragom Isusu da može djelovati u našim životima i da nas ozdravi duhovno i tjelesno.
.
Svi smo grješnici. "Ako tvrdimo da grijeha nemamo, sami sebe varamo i u nama nema istine" (1 Iv 1,8).
Ovo je samo podsjetnik da dobijemo spoznaju stoje sve grijeh, čime i kako griješimo. Dakle, ako smo odlučili pokajati se, popraviti zlo i nepravdu koja je grijehom učinjena, skrušeno i na koljenima zamolimo Gospodina da nam oprosti. -
.
Uzmimo olovku i papir i po samom sjećanju napišimo svaki i najmanji grijeh koji smo počinili kroz cijeli život od najranijeg djetinjstva do časa ispovijedi. Ne smijemo zatajiti nijedan grijeh. Kad smo sve stavili na papir, potražimo svećenika i dogovorimo kad nas može primiti. Za tako velike ispovijedi potrebno je sat - dva -tri jer pričamo cijeli svoj život.
.
Recimo iskreno sve grijehe pa i one (ako ih imamo) koji ovdje nisu zapisani. Da se lakše odlučimo i pokajemo, dobro je da pomislimo na tri križa:
Pomislimo najprije na križ na kojem je naš Gospodin satima prikovan visio, da zadovolji Božjoj pravdi za naše grijehe. Gle, koliko nas je ljubio?!
A kako sam mu ja ljubav uzvraćao i koliko sam ga vrijeđao?!
Zatim pomislimo na drveni križ na našem vlastitom grobu, ispod kojega će biti naše istrunulo tijelo. A besmrtna duša, gdje?
Da li u nebu, ili u vatri čistilišta, ili u paklu, gdje bol ne prestaje niti se vatra gasi.
I na koncu, pomislimo na križ koji će se pojaviti na nebu, kad se Sin Božji pojavi u sjaju slave da sudi žive i mrtve. I ja ću se tada pojaviti pred Njim u svom uskrslom tijelu. Da li ću tada "proplakati od radosti" ili od očaja i užasa čekajući onačnu osudu, na drugu smrt u vječnom paklu?
.
Brate i sestro, Isus te s ljubavlju i strpljivo čeka, tako ti je blizu ako ga prizoveš, ili ti je daleko ako ti tako želiš. Ako ga pustiš u svoje srce, dat će ti nadnaravnu snagu da se odu-preš grijehu i napastima. Ponizno priznaj svoje grijehe, prihvati Isusa Krista kao svoga spasitelja, dopusti mu da očisti i učini od tebe novog čovjeka.
.
Tko se od srca pokaje za svoje grijehe i ovako temeljito ispovijedi zadobit će ozdravljenje, spas i vječni život.
.
-------------------------------------------
MOLITVA PRIJE ISPOVIJEDI
Pomolimo se najprije Zaručnici Duha Svetoga, Presvetoj Djevici Mariji, da nam izmoli svjetlost Duha Svetoga, da uzmognemo spoznati svoje grijehe.
"Dođi Duše Sveti, napuni mi dušu svojom milošću i užezi u meni oganj svoje ljubavi, da se uzmognem od srca pokajati za svoje grijehe i iskreno ih ispovjediti i od Tebe za njih oproštenje zadobiti". Amen!
Na svetoj ispovijedi reci sve što imaš na savjesti jasno i razgovijetno bez ikakva straha i stida! Stidjeti se moramo onda kad griješimo, a kad se obraćamo Bogu i nastojimo se popraviti, da budemo pravi sinovi Božji služi nam na čast i utjehu, priznanje i pokajanje!
Obavezno prije ispovijedi moramo oprostiti sve svima, koji su nam učinili bilo kakvo zlo, nepravdu ili nas mučili bilo čime.
Ispovijed ne vrijedi ako namjerno zatajite teški grijeh. Svetogrđe!
.
Da bismo dobro obavili svetu ispovijed, potrebno je:
• Temeljito ispitati svoju savjest.
• Pokajati se za svoje grijehe.
• Čvrsto odlučiti ne griješiti više, čuvati se grješne prigode i popraviti štetu
učinjenu svojim grijesima. Borit ću se da budem bolji!
• Grijehe sve iskreno ispovijedati..
• Izvršiti zadanu pokoru i dati zadovoljštinu.
.

---------------------------------------------------
**. DESET ZAPOVIJEDI BOŽJIH ***
---------------------------------------------------
1. "JA SAM GOSPODIN BOG TVOJ, NEMAJ DRUGIH BOGOVA UZ MENE" !
.
Šest grijeha protiv Duha Svetoga;
1. Preuzetno se pouzdavati u milosrđe Božje,
2. Zdvajati o milosrđu Božjem. Molim li se iskreno i redovito ili samo tražim da mi Bog ispuni želje, možda i sebične,
3. Protiviti se priznatoj istini kršćanske vjere,
4. Zavidjeti bližnjemu darove Božje,
5. Tvrdokorno odbijati spasonosne opomene,
6. Hotimice ustrajati u nepokori.
.
Pod 1. Zapovijed spada...
Idolopoklonstvo, štovanje lažnih bogova ili idola, udaljenost od Boga ili Crkve. Svakodnevne osnovne molitve: ujutro i navečer. Nisi li se možda neko vrijeme uopće molio; jesi li rastreseno molio? Jesi li govorio protiv Boga ili ga mrzio, preziranje Božje ljubavi, grdio Crkvu, Papu, osuđivanje svećenika i duša posvećenih Bogu, nevjera u Boga, osuđivanje druge vjere, izrugivati se nekome zbog njegove vjere, sumnjanje u Boga, ne čitanje Svetog pisma, primanje sakramenta u stanju smrtnog grijeha (primanje pričesti na ruku), zataja velikih grijeha, oholost, uobraženost, taština, manjak pouzdanja u Boga, potpuno napuštanje vjerske prakse, kršćanskog života, povezivanje s pokretima koji su nespojivi s katoličkom vjerom, čitanje knjiga koje nanose štetu vjeri ili moralu kršćanskom krije-posnom životu, praznovjerje, horoskop, sanjarica, spiritizam (dozivanje duhova), činio coprije, vračanje, gatanje, kava, karte..., bioenergija... Da li si mrzio pobožnost i pobožne ljude, odvraćao ljude od hodočašća (svetih mjesta ukazanja), davao neistinite izjave o ukazanjima i vidiocima.
Da li si spreman uvijek opraštati svakome sve?
--------------------------
.
2. NE IZUSTI IMENA GOSPODINA BOGA SVOGA UZALUD
.
OBAVEZNO ISPOVIJEDATI:
• Psovku KRVI RANA ISUSOVIH, psovke i govor o nemoralu Majke Božje, jer to je teški smrtni grijeh; psovke protiv scetaca…
• Da li zaista vjeruješ u Boga, ili je tvoj Bog novac, bogatstvo - posao, čast, zdravlje, slava i trbuh?
• Manjak poštovanja prema Svetom Božjem Imenu, jesi li lakoumno izgova rao sveta imena u srdžbi.
• Jesi li psovao Boga, Isusa, Presvetu Djevicu, svece imenom? Psovao Sv. Misu, ispovijed, pričest?
• Jesi li obeščastio (oskvrnuo) svete stvari, slike, kipove pobožne ili druge predmete?
• Jesi li se bez potrebe zaklinjao imenom Božjim (možda i lažno)?
• Jesi li se krivo zaklinjao? Kako si se koristio sposobnostima koje ti je Bog dao?
• Jesi li prekršio zakletvu? Jesi li strpljiv u bolestima i drugim životnim neprilikama?
• Jesi li zavjet izvršio?
• Proklinjanje imenom Božjim, podrugljivi govori o Bogu (hula) i svetim stvarima (vicevi, pjesme), mrmljanje na Boga, srdžba i očajavanje.
• Jesi li svetogrdno primio svetu potvrdu ili ženidbu?
• Trudim li se biti bolji i kao čovjek i kao vjernik?
.
------------
3. SPOMENI SE DA SVETKUJEŠ DAN GOSPODNJI, NEDJELJE I BLAGDANE!
• Jesi li u nedjelju ili blagdanom vlastitom krivnjom propustio Svetu Misu ili zabranio kome ići na Misu? Da li je za tebe Nedjelja dan Gospodnji ili prilika za rad, izlet ili ljenčarenje?
• Jesi li dolazio na Sv. Misu na vrijeme, na početak i ostao do blagoslova na završetku?
• Jesi li kod Svete Mise bio nepažljiv, nedolično se ponašao u crkvi - razgo vor i smijeh?
• Jesi li druge u njihovoj pobožnosti smetao. U nedjelju ili blagdane radio teške poslove ili zapovijedao nekome raditi, grješno se zabavljao na te dane ili na proštenju?
• Plemenitost u sudjelovanju za potrebe crkve,
• Jesi li dao svoj doprinos za crkvene ustanove: za župnu crkvu, uzdržavanje svećenika i za sjemenište? Sudjelujem li za druge, molitvom, postom, brigom i darovima za siromašne?
• Jesi li u određene dane održavao post i nemrs?
• Jesi li u Korizmi ili Adventu bio na javnim zabavama ili plesovima?
.
---------------
4. POŠTUJ OCA I MAJKU DA DUGO ŽIVIŠ I DOBRO TI BUDE NA ZEMLJI
.
Djeca:
• Neposluh roditeljima ili odgojiteljima, poštivanje starih osoba, teške uvrede roditeljima, nepoštovanje, ogovaranje, maltretiranje, preziranje, nezahvalnost, grubost, tući roditelje, vrijeđati ih, ne pomagati im u bijedi i neimaštini, proklinjati ih, nisi molio za njih, željeti im zlo ili smrt.
• Jesi li im prouzročio velike brige i zadao im velike boli, jesi li ih materijalno iskorištavao i nanio im velike dugove, jesi li im uskratio pomoć za dušu i tijelo, svađe u obitelji iz sebičnih razloga, odbijanje poziva ići u crkvu. Da li si roditeljima ili drugima pokvario radost?
.
Roditelji:
• Jesi li u odgoju svoje djece bio bez ljubavi?
• Ravnodušan, popustljiv, pretvrd, prema njima nepravedan, neljubazan i nestrpljiv.
• Jesi li ih navodio na grijeh? Odobravao i ne kažnjavao grijeh.
• Jesi li se brinuo za njihov vjerski odgoj? Krepost pohvalio, a zlo žigosao.
• Jesi li se s njima zajedno molio?
• Jesi li napustio svoju obitelj?
• Jesi li dao loš primjer?
• Jesi li svojoj obitelji nanio nepotrebno trpljenje (nepotrebnim izdacima, pijanstvom, lošim društvom itd...).
.
Grijesi nad djecom i supružnikom:
• Proklinjao djecu, tukao ih, tukao suprugu (supruga), uskraćivao im najpotrebnije stvari, briga za hranu i pristojnu odjeću, nadzor nad televizijskim programom, grub ili popustljiv odgoj (osakatio ili ubio), škodio im zdravlju, zaveo na grijeh ili im se osvećivao, pretjerano ih kažnjavao, srdio ih, žalostio, grdio i mrzio. Maltretiranje djece prije rođenja i majke koje ih nose, preklinjanje djece u utrobi majke i željeti im zlo.
.
-------------------------
5. NE UBIJ ! - Ljubav prema bližnjemu
.
• Jesi li drugima u nevolji pomagao, bio nemilosrdan, nepripravan da se pomiriš, svadljiv, bezobziran, odbijanje opraštanja i pomirenja, jesi li druge mrzio, grdio, vrijeđao, tukao, ranio ili ubio, srdžba, naglost, žestina, svađa, duh osvetljivosti, netolerancija, nesnošljivost, zavist, ljubomora, dvolično i licemjersko ponašanje, mrmljanje, agresivnost, sablažnjiv primjer su grijesi koji spadaju u hulu: gnjev i gorčina.
• Poticanje na borbu klasa - na mržnju, nasilja i zločine, neizmjerni i netolerantni, nacionalizam, rasističko ponašanje, izrugivanje i ponižavanje bližnjih. Željeti drugima smrt ili razna zla - kao i samom sebi, željeti učiniti samoubojstvo. Prevelika nerazborita smionost u vožnji - bilo autom, motorom, biciklom itd., kršenje propisa u vožnji, nepropisnom vožnjom, kome ugrozio život, osakatio, ranio ili svojom krivnjom ubio. Semafor, prometni znakovi.
• Jesi li uništio život nerođenog djeteta - abortus, druge nagovarao, savjetovao ili pomagao u tom činu, šutio ili dozvolio abortus? Sudjelovao činom ili propustom sterilizacije, kod pobačaja, kod eutanazije (prijevremeno, namjerno oduzimanje života), kod samoubojstva. Grijeh pobačaja trebaju ispovijedati i muškarac i žena:
• Pokušaj samoubojstva, jesi li naškodio svom zdravlju ili bližnjem svom? Pretjerani sport. Jesi li bez potrebe stavljao u prigodu grijeha ili ga naveo na grijeh riječju, svojim zlim primjerom? Bestidnim odijevanjem naveo svog brata na grijeh? Kupovao, čitao i drugima dao da čitaju protuvjerske ili bestidne časopise? Da li si mučio životinje? Poštuješ li sve ljude, bez obzira na imovinsko stanje i boju kože.
.
Neumjerenost u jelu i piću:
• Teško pijanstvo, izbjegavanje liječenja od alkohola, uzimanje i prodaja alkoholnih pića i pušenje, progon ukućana, grubost i tučnjava. Nerazumno naprezanje bilo fizički bilo umno. Da li si umjeren u uživanju hrane i pića, ugrožavaš li svoje zdravlje i da li si rob bilo kojih strasti?
.
-------------------------------
6. i 9. NE SAGRIJEŠI BLUDNO, NE POŽELI TUĐEG ŽENIDBENOG DRUGA
.
Stidljivost i čistoća:
• Živiš li u izvanbračnom odnosu i time teško griješiš?
• Jesi li bio bestidan: besramne misli (nečiste uspomene), želje, razgovori (dvoznačni vicevi, pjesme, šale, bludnički pogledi (pa i u crkvi), seksualna maštanja, filmovi, kazete, knjige, TV program, časopisi, takvo što slikao ili pisao, odijevao se u bestidnoj modi, kupanju, plesovima (golišavost tijela), prodavanje tijela za novac.
.
Protuprirodni grijesi:
• homoseksualnost i grijesi s drugim osobama istog spola, nemoralne radnje, nepristojno doticanje, poigravanje, samozadovoljavanje sebe i drugih ili bilo koji besramni grijeh učinio. Jesi li učinio preljub, brakolomstvo i poželio tuđeg ženidbenog druga, živio u brakolomnim odnosima (koliko dugo), izvanbračne veze, rastava, divlji brak - bez crkvenog vjenčanja.
.
Izbjegavao rađanja:
• Prekid odnosa, pilule, spirale (abortivno sredstvo), nedopušteni zahvati radi onesposobljavanja, podvezivanje jajnika, umjetna oplodnja, odbijanje bračne dužnosti, manjak plemenitosti za rađanje djece i obzira prema bolesnom bračnom drugu.
.
Zaručnici:
• Iskazivanje prekomjerne seksualne nježnosti, prijebračni odnosi, zajedničko stanovanje, zajednički život bez vjenčanja, napastovanje i silovanje (koliko puta).
• Da li si bio nezadovoljan svojim izgledom tijela i mrmljao? Imao nešto sa spolom životinja?
Naša parola do vjenčanja: ni s kim: izvan braka: ništa!
.
------------
7. i 10. NE UKRADI, NE POŽELI NIKAKVE TUĐE STVARI
.
Vlasništvo:
• Ukradeno vrati, štetu nadoknadi, grijeh ispovijedi jer je oteto - prokleto.
• Da li si krao, varao (kome, što, koliko, gdje i kako), prijevara (veća ili manja), pronevjera, zloupotreba moći, nanošenje štete bližnjemu, nepoštena kupovina, ukradeno primio, kupio i dalje prodao, svojevoljno oštetio tuđu imovinu (u kojoj vrijednosti), drugima nanio štetu koja stalno raste, prijevarom, lošom robom, nevaljalim radom, nečasnim vođenjem poslova, nabijanje cijena, nepravedna kamata, nepravedno stečeno zadržao - ukradeno, posuđeno, nađeno. Dugove, račune nisi svjesno isplatio, sustezao plaću ili zatajio ili sebi zadržao. Požuda za novcem i ovozemaljskim stvarima. Da li si svima nadoknadio svojevoljno štetu? Da li si sagriješio rasipništvom i luksuzom zbog taštine, lakoumnim zaduženjem, opasnim igrama, hazardnim igrama, kockanjem, kartanjem, igra na sreću s mogućim velikim gubitkom.
• Jesi li izrabljivao tuđu nevolju, lakom, škrt, poželio tuđe materijalne stvari, varanje u mjeri na vagi, krivotvorenje, manjak marljivosti u radu, posao na brzu ruku i loše učinjen, nepravedno izostajanje s posla, lijenost na poslu, varanje. Izbjegavaš li grješne prilike i loše društvo.
.
Nepoštivanje društvenih zakona:
• Dali si u poslu bio nepostojan, srdio se, mrzio i proklinjao rad, krao?
• Dali si se pridržavao ugovora?
.
-----------
8. NE RECI LAŽNA SVJEDOČANSTVA: ISTINA I ČAST
• Da li si lagao...iz lakoumnosti, hvalisavosti, kukavičluka, oholosti, prkosa, pohlepe za dobitkom, mržnje?
• Lagao na veliku štetu drugih tj. naškodio lažima, pretvarao se riječima i djelima, bio licemjeran, ogovaranje, nepotrebno otkrivanje tuđih grijeha, klevetanje: izmisliti laži i pripisivati ih drugima.
• Neosnovane sumnje u bližnjega, krivi sudovi, izbrbljao tajnu koju si obećao da ćeš sačuvati ili je po samoj naravi stvari nisi smio iznijeti, izdao službenu tajnu. Za istinito i dobro, održao časnu riječ? Moliš li za svoju domovinu i njezine vođe.
• Da li si obećanje ispunio ili koga klevetao (izmislio o drugom neko zlo, i još ga povećao svojim riječima). Tuđe pogreške, bez opravdanog razloga iznio (ogovarao) iz zlobe ili iz lakoumnosti? Poštuješ li tuđe vlasništvo?
• Naškodio tuđoj časti, klevetu opozvao i štetu nadoknadio, pričao grijehe koje si čuo dok se neko glasno ispovijedao, na sudu krivo svjedočio, krivo se zaklinjao, bio neiskren i prijetvaran. Ocrnjivao one koji imaju drukčije mišljenje - filozofsko ili koje drugo. Grješni kompromisi i sporazumi, podlost.
.
Samosvladavanje:
• Jesi li se znao svladavati, težio za užitkom, bio pohlepan i lakom predao se mlakosti i ravnodušnosti prema dobru, pretjerano se ljutio, bio zavidan, tašt, uobražen, ohol, osvećivao.
.
Tuđi grijesi:
• Savjetovati na grijeh, zapovijedati grijeh, šutjeti na tuđi grijeh, privoljeti na tuđi grijeh, nagovarati na grijeh, hvaliti tuđi grijeh, pomagati tuđi grijeh, braniti tuđi grijeh, posebno u odnosu roditelja prema djeci.
.
Grijesi u nebo vapijajući:
• Hotimično ubojstvo, tlačenje i iskorištavanje ubogih, udovica i sirota.
• Ustezanje zaslužene plaće.
.
Sodomski grijesi:
• Homoseksualnost - lezbijstvo.
.
OSTALO:
• Lijenost, mlitavost, pospanost, ponos, sebeljublje, isticanje, častohleplje, hvalisanje, preziranje, ponašanje drugih, kićenje, ismijavati druge, hvaliti sebe, tvrdoglavost, nestrpljivost, zavist, skrivio čije suze i nesreću. Obavezno reći:
• Odričem se svih riječi i grijeha koje sam izgovorio i učinio navlačeći prokletstvo na sebe i druge, naročito u tegobama života i bolesti.
• Ispovijedam sve sitne i neznatne grijehe i sve one kojih se sada ne mogu sjetiti.
• KRIV sam onoliko koliko me Gospodin vidi krivim!!!
.
--------------
MOLITVA
O moj dobri Isuse, ja se uzdam u Te, koji si neizmjerna dobrota i dostojan da budeš ljubljen nada sve, kad se sav meni daješ u ovom božanskom Sakramentu, da ćeš mi dati i sve milosti koje su mi potrebne da se spasim.
Ti si me, o moj Isuse, toliko ljubio da si sišao s neba i za me prolio svoju Krv! Ah! Zašto Te nisam uvijek ljubio? Zašto sam više volio varave radosti zemaljskih dobara od onih koje Ti držiš pripravne za one koji te ljube?
Zašto sam toliko puta uvrijedio i ražalostio tvoje Presveto Srce? Oprosti mi, Gospodine, po veličini milosrđa svoga i primi obećanje kojim ti obećavam da odsad neću ljubiti nikoga više od Tebe i da ću vjerno vršiti tvoj sveti zakon. Kako li si bio dobar prema meni? Gospodine, nemam riječi kojima bih ti mogao zahvaliti! Isuse moj, milosrđe!
Mjesto da me kazniš radi tolikih grijeha koje sam počinio, ti si mi ih sve oprostio, pun neizmjernog milosrđa, u ovoj svetoj ispovijedi. Opet se zbog njih kajem sa svim srcem i obećavam: borit ću se i pomoću tvoje milosti neću te nikad više vrijeđati i s velikom ljubavlju i dobrim djelima nadoknadit ću bezbrojne uvrede koje sam ti nanio u mom životu. Isuse moj, u Tebe se uzdam. Presveta Djevice, sv. Josipe, Anđeli i Sveci nebeski, zahvaljujem vam što ste mi pritekli u pomoć. I vi zahvalite za me Gospodinu na njegovu milosrđu i isprosite mi ustrajnost i napredak u dobru.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 1 post ] 

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 9 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr