www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 27 tra 2024 05:53

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 207 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 21  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov: Re: Sveta Misa
PostPostano: 27 ruj 2012 12:06 
Odsutan
Novoregistrirani korisnik

Pridružen: 19 ruj 2012 09:38
Postovi: 9
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Poslušao sam tvoj savjet, zbilja je sve dobro objašnjeno. Pogotovo dio "Knjiga se stavlja na oltar, vi sjedite, promatrate i razmišljate o svetoj misi. Sve do: "Molite braćo i sestre". Kad svrši "Molite braćo i sestre", onda svi ustajete."
Ipak, nisam dobio odgovor. Ne želim te dalje zamarati.
Hvala na savjetu, pročitao sam neke stvari koje nisam znao.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Sveta Misa
PostPostano: 27 ruj 2012 14:29 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 13 kol 2011 08:26
Postovi: 706
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
Citat:
Klečanje pod Sv. Misom

Nova "Opća uredba Rimskog misala" od 20. travnja 2000. upotpunila je već postojeće uredbe i o stajanju, sjedenju i klečanju vjernika za vrijeme mise …Vjernici kleče samo za vrijeme posvećenja (pretvorbe); no ako je to neprikladno "zbog tijesnog prostora, velikog broja vjernika ili nekoga drugoga opravdanog razloga", onda stoje i duboko se naklone. Nova je preporuka da vjernici kleče za vrijeme čitave euharistijske molitve (kanona) u onim zajednicama gdje je to običaj. Nije prikladno da dio vjernika kleči za vrijeme čitavog kanona, a drugi dio opet samo za vrijeme pretvorbe ili se neki samo naklone za vrijeme pretvorbe. Ipak ne smije se inzistirati na striktnoj izjednačenosti.

Izvadak iz: RIMSKI MISAL OPĆA UREDBA Izdanje : Kršćanska sadašnjost 2004;


Citat:
Kretnje i držanje tijela

43………….A neka sjede za vrijeme čitanja prije evanđelja i za vrijeme pripjevnoga psalma; kod homilije i dok se pripravljaju darovi za prinošenje; i još – ako je zgodno – za vrijeme svete šutnje poslije pričesti.Neka pak kleče pri posvećenju /pretvorbe/, osim ako to nije moguće zbog zdravstvenoga razloga ili zbog tijesna prostora, velikoga broja prisutnih ili drugih opravdanih razloga. Oni pak koji ne kleče pri posvećenju, duboko se naklone kada svećenik poklekne nakon posvećenja.

Ipak, zadaća je konferencije biskupa da kretnje i držanje tijela, opisane u Redu mise – u skladu s pravnim propisima – prilagodi duhu i razložnim predajama pojedinih naroda. 53 Valjat će ipak pripaziti na to da odgovaraju smislu i naravi svakoga dijela obreda. Gdje je običaj da narod ostane klečati od završetka poklika Svet do završetka euharistijske molitve te prije pričesti, dok svećenik govori Evo Jaganjca Božjeg, pohvalno je to zadržati. Da bi se postigla ujednačenost u kretnjama i držanju tijela u jednome te istome slavlju, neka se vjernici pouče napomenama koje, prema onome što se određuje u Misalu, iznosi đakon ili služitelj laik ili svećenik.…………88. Kada završi pričešćivanje, svećenik i vjernici, ako je zgodno, neko vrijeme mole u tišini. Ako se želi, čitava zajednica može pjevati neki psalam ili drugu hvalbenu pjesmu ili pak himan.


http://osijek.ofs.hr/2011/10/04/klecanje-pod-sv-misom/


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Sveta Misa
PostPostano: 27 ruj 2012 14:41 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 13 kol 2011 08:26
Postovi: 706
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
Citat:
O klečanju

Kao što je Gospodin na Posljednjoj večeri okupio dvanaestoricu, tako je i euharistija skup onih koji vjeruju u Krista. I već zbog te činjenice svatko se na njoj, bilo službenik na oltaru kao i svaki vjernik u klupi, mora s velikim poštovanjem odnositi prema svemu što se događa i čuvati dostojanstvo euharistijskoga slavlja. Za euharistiju mi katolici često rado kažemo da je "najsvetija radnja na svijetu na najsvetijem mjestu na svijetu". Nije li nam već samom tom tvrdnjom puno rečeno, pa i o načinu na koji bi se trebao ponašati svaki sudionik euharistijskoga slavlja?
… Kako je u više navrata poručivao i podučavao kardinal Joseph Ratzinger, pročelnik Kongregacije za nauk vjere, znakovi strahopoštovanja mijenjali su se tijekom vremena. No, bitno je da naše ponašanje u crkvi i na tjelesni način izražava unutarnju sabranost i strahopoštovanje. Prije se i pričest primala klečeći, što je bilo potpuno smisleno. Danas se to radi stojeći. Ali, onda bi i to stajanje pred Gospodinom trebalo biti puno strahopoštovanja.

Što se klečanja tiče, možda je dovoljno navesti riječi blaženoga i dobroga pape Ivana XXIII: "Čovjek nije nikad tako velik kao kad kleči." Klečanje u crkvi spada u iskonske položaje starozavjetne molitve, i dalje ostaje neizostavan za kršćane. Klečanje ne bi ni u kojem slučaju smjelo nestati iz Crkve. To je po mnogima najuvjerljiviji način tjelesnoga prikaza kršćanske pobožnosti, zapravo položaj u kojem, s jedne strane, ostajemo uspravni, gledajući gore, gledajući u Boga, a, s druge strane, ipak se klanjamo. Spomenuta uredba iz Rimskog misala govori nam i o kretnjama i držanjima tijela pod misom. Tako kaže da vjernici kod svih misa trebaju stajati od početka ulazne pjesme, ili dok svećenik pristupa k oltaru, pa sve do zborne molitve uključivo; kod pjevanja "Aleluja" prije evanđelja; dok se naviješta evanđelje; kod ispovijesti vjere i sveopće molitve; zatim od darovne molitve do svršetka mise. Sjediti bi vjernici trebali za vrijeme čitanja prije evanđelja i za vrijeme pripjevnog psalma; kod homilije i dok se pripravljaju darovi za prikazanje; i još ako je zgodno, za vrijeme svete šutnje poslije pričesti. Klečati bi vjernici trebali kod posvećenja, osim ako nije moguće zbog tijesna prostora, velikog broja prisutnih ili drugih opravdanih razloga. Izvor: Glas Koncila; broj 27 (1567), 4.7.2004)

Jednako pobožno je primanje pričesti stojeći i iz ruke kao i primanje pričesti klečeći i na usta. O tome još uvijek traju i trajat će rasprave koje obično započinju tradicionalno usmjereni vjernici. Ono što je točno sadržano je u postkoncilskoj praksi da se može pričestiti na usta i na ruku; klečeći i stojeći. U redu za pričest može se, 2-3m prije nego se dođe pred samog svećenika, pokleknuti na jedno koljeno i pritom paziti da to ne bude tek nekakav neozbiljan „geg“. Prema liturgijskim pravilima, za vrijeme Sv. Mise zapovjeđeno je jedino i obavezno klečati za vrijeme pretvorbe (podizanja),osim u prilikama koje određuje Rimski Misal u članu 43. Klečanje kod izgovaranja ili pjevanja „Jaganjče Božji“ dodali su neki iz pobožnosti, ali to nije obvezujuće pravilo.

Nije razborito da svećenik ne dopušta, odnosno uskraćuje način na koji se vjernik hoće pričestiti, ali isto tako bi se vjernik koji se možda jedini od svih prisutnih želi pričestiti; recimo klečeći, dok svi stoje, trebao zapitati: Radim li ja to stvarno i isključivo iz pobožnosti ili ipak želim biti netko tko je pobožniji, savršeniji…..? To je moje osobno mišljenje, no siguran sam da ima i onih koji bi sve svrstali u sablazan, ili što je vjerojatnije u onu svoju lažnu-sablazan, a to je već njihov problem. Mir i dobro ! Zvonko Pavao Horvat.

Sami prosudimo, za pomoć imamo izvatke iz nadopune „Rimskog Misala-opće uredbe“ iz 2000.godine, „Rimski Misal-opće uredbe“ Biskupske komisije HBK za liturgiju, prenesen tekst ,tada kardinala Ratzingera pročelnika Kongregacije za nauk vjere;


http://osijek.ofs.hr/2011/10/04/klecanje-pod-sv-misom/


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Sveta Misa
PostPostano: 29 pro 2012 13:43 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 19 kol 2012 21:39
Postovi: 92
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Imam malu nedoumicu oko primanja Tijela Kristova.
Moj svećenik je naglasio na polnoćki da je primanje na ruku ili usta, ali ne klečeći. Nekako imam dojam (dojam, jer ne želim biti paranoičan) da je to išlo mene, jer nitko nikad primao Svetu Pričest na taj način osim mene u našoj crkvi. Nisam nikad vidio kod nas da je netko kleknuo. Ja sam se prvi put bojao da ne sablaznim ljude oko sebe tim činom, tj. da ne pomisle ružno te tako i sagriješe, a i sam se ispitivao da li sam možda jednostavno ohol.
Također naš velečasni ima problem s kukom, pa možda mu je teško ili se boji da će mu ispasti hostije ili zbog gužve...

Uglavnom, upitati ću ga nasamo da li ga smeta taj način. A što ako kaže da me neće pričešćivati na taj način? Da li da poštujem to što kaže?
Ja želim kleknuti pred Bogom dok ga primam. Malo sam zbunjen.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Sveta Misa
PostPostano: 29 pro 2012 14:51 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 01 ožu 2011 14:29
Postovi: 1352
Lokacija: Istra-Istria
Podijelio: 185 zahvala
Zahvaljeno je: 170 zahvala
Po meni je baš tako najbolje da razgovaraš sa njim, a kada ti odgovori i ako ti još uvijek nije jasno pitaj dalje tj. inzistiraj da bi ti ipak primio Krista klečeći pa da ako je moguće nađe način da ti to omogući. Možeš reći isto tako da Papa isto tako govori da se preferira primanje Pričesti na usta i klečeći pa ćeš vidjeti šta će reći.
Ja bih jako rado voljela ponovo vidjeti klecala kod sv. Pričesti, ali šta je tu je. Za sada je to tako, a ako budemo molili možda se i to promijeni :b112:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Sveta Misa
PostPostano: 29 pro 2012 14:53 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
Ildefonz napisao:
Imam malu nedoumicu oko primanja Tijela Kristova.
Moj svećenik je naglasio na polnoćki da je primanje na ruku ili usta, ali ne klečeći. Nekako imam dojam (dojam, jer ne želim biti paranoičan) da je to išlo mene, jer nitko nikad primao Svetu Pričest na taj način osim mene u našoj crkvi. Nisam nikad vidio kod nas da je netko kleknuo. Ja sam se prvi put bojao da ne sablaznim ljude oko sebe tim činom, tj. da ne pomisle ružno te tako i sagriješe, a i sam se ispitivao da li sam možda jednostavno ohol.
Također naš velečasni ima problem s kukom, pa možda mu je teško ili se boji da će mu ispasti hostije ili zbog gužve...

Uglavnom, upitati ću ga nasamo da li ga smeta taj način. A što ako kaže da me neće pričešćivati na taj način? Da li da poštujem to što kaže?
Ja želim kleknuti pred Bogom dok ga primam. Malo sam zbunjen.


..za sada..primi stojeći...i Hostiju u usta a ne u ruke..

..pa onda odi negdje sa strane pa kleči..

..kad bude zakon da svi moraju ,,klečati...onda ..kleči... :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Sveta Misa
PostPostano: 29 pro 2012 15:09 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 04 lis 2010 12:44
Postovi: 657
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
ja uvijek klečeći se pričestim. jednom mi je je jedan kvazi-fratar to zabranio pa sam otišao kod drugoga. :D
nema pravo to niko zabranit. ne dozvolimo masonima da nas slome. mi dugujemo prvenstveno poštovanje prema Bogu a tek onda njegovim slugama. onaj koji se postavlja iznad Boga taj đavla ima, a đavla ne slušam...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Sveta Misa
PostPostano: 13 sij 2013 20:51 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 svi 2010 09:23
Postovi: 750
Podijelio: 60 zahvala
Zahvaljeno je: 14 zahvala
I Nagaar i Ante imaju oboje ispravne stavove/objašnjenja. Sve ovisi o onome iznutra.
Sam pokojni Papa I.P.2, je izrazio uvjerenje da je, (kad je već bio prisiljen taj dokument strpabn s ostalima, moja opaska) -svijest vjernika visoka i da će sami znati prosuditi kako trebaju primati Presveto Tijelo Isusovo.
A to znači, pošto je Isus još za života bio i previše omalovažavan, zar ćemo to nastaviti MI, koji poznamo Evanđelje, Muku...smisao i žrtvu Kristovu?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Sveta Misa
PostPostano: 14 sij 2013 07:02 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 kol 2011 08:23
Postovi: 682
Lokacija: Podravina
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
ANTE KATOLIK napisao:
ja uvijek klečeći se pričestim. jednom mi je je jedan kvazi-fratar to zabranio pa sam otišao kod drugoga. :D
nema pravo to niko zabranit. ne dozvolimo masonima da nas slome. mi dugujemo prvenstveno poštovanje prema Bogu a tek onda njegovim slugama. onaj koji se postavlja iznad Boga taj đavla ima, a đavla ne slušam...


U mojoj zupi sam vidjela jednu zenu da uvijek ide zadnja na pricest, i primi ju klečeći.. moj muz mi je rekao da su u zupi prije svi klecali. Nemam nista protiv toga, a nitko joj ne zamjera..pa mi je to ok. Bitno je primiti pricest, klecao ili stajao, na bilo koji nacin, bitno ju je samo primiti.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Sveta Misa
PostPostano: 14 sij 2013 11:39 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 svi 2010 09:23
Postovi: 750
Podijelio: 60 zahvala
Zahvaljeno je: 14 zahvala
"Bitno je primati Pričest" (Kristina18)
.
Slažem se, ali je najbitnije dostojanstveno i dostojno ju primiti...
-dostojanstveno - u odnosu na dostojanstvo Onoga koga primamo,
-dostojno - u odnosu na našu grješnost (grijehe..pa i male), našu mizernost, ali i "velikost" u Božjim očima ("Ne budete li kao ovi maleni...", itd).
Znači da nije obveza kleknuti, jer skrušenost, sabranost i svijset(shvačanje) KOGA primamo (pa i ZAŠTO) su itekako bitni.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 207 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 21  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 32 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr