www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 20:24

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 207 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov: Re: Sveta Misa
PostPostano: 08 ožu 2013 15:57 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 12 pro 2012 02:54
Postovi: 10
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
IsuseTrebamTe napisao:
Nemo napisao:
IsuseTrebamTe napisao:
Nemo napisao:
Neznam kako netko može izjaviti da je klečanje farizejština.Klečanje je čin poniznosti, a poniznost je vrlina koja čovjeka čini spremnim graditi dobre odnose i prema Bogu i prema ljudima.Poniznost je suprotna oholosti i ova vrlina nema veze ni sa samoprijezirom niti ponižavanjem, već s iskrenim stavom prema sebi i drugima.Osobno se nemogu zamisliti ni u jednom drugom položaju kod pričesti osim u klečečem na jezik, da postoji još poniznija gesta od klečanja i nju bi sa radošću prihvatio jer pred sobom imam GOSPODINA kojeg zovem u svoj "dom"! Do tog mog stava došao sam nakon što sam milošću Božjom krenuo putem obraćenja i u srcu shvatio koliko je velika Božja ljubav i stoga ću iz ljubavi Tijelo Kristovo uvijek primati klečeči jer to je najmanje što mogu učiniti za Onoga koji je dao život za mene. Osobinu poniznosti je svima nama teško usvojiti zato trebamo moliti Gospodina da nas nauči poniznosti jer se tako najlakše rješavamo oholosti, a bez oholosti postajemo svetiji i Bogu bliži :)

ja često znam klečati, a misli su mi 100km daleko...dali je to poniznost..ne, to je farizejština...

ja sam rekao da ako netko kleči, a u srcu nije ponizan da je to farizejština...

dakle, uzeo si samo pola moga komentara i iz njega izvukao zaključak


ok...isprika!
Evo kažeš da često znaš klečati, a da su ti misli jako daleko...jesi li se zapitao zašto je to tako?
Zašto hrpa vjernika prilikom pričesti izostavi naklon glavom (što je i propisano), barem to ,ako već stojeći primaju na ruke ili jezik?


Zašto su nam misli daleko u najsvečanijem trenutku kada primamo Presveto?
Zašto onda uopće pristupamo pričesti!?
Molim da se iz ovoga ne iščitava nikakva osuda jer je ni trunčice nemam prema nikome, samo bi volio da se preispitamo da li smo na najdostojniji mogući način pristupili pričesti, da li smo svijesni koga primamo i s koliko ljubavi u srcu molimo Gospodina da uniđe pod naš krov.

Otišla rasprava u krivom smjeru...netreba nam sjena razdora :(

ja bi tu razgraničio 2 stvari..jedno je kad npr. klečiš i trudiš se biti koncentriran, ali ti ne ide, a druga je stvar kad svojom krivnjom zvirlaš okolo jer ti je dosadno(ili razmišljaš o tzv. korisnim stvarima koje sotona donosi da ti skrene pažnju)...


Slažem se...ali opet...pitaj se zašto je to tako, zašto se nemožeš koncentrirat? Moli Duha svetoga da ti pomogne da budeš pribran.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Sveta Misa
PostPostano: 08 ožu 2013 15:59 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 21 stu 2012 14:32
Postovi: 100
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Nemo napisao:
IsuseTrebamTe napisao:
Nemo napisao:
IsuseTrebamTe napisao:
Nemo napisao:
Neznam kako netko može izjaviti da je klečanje farizejština.Klečanje je čin poniznosti, a poniznost je vrlina koja čovjeka čini spremnim graditi dobre odnose i prema Bogu i prema ljudima.Poniznost je suprotna oholosti i ova vrlina nema veze ni sa samoprijezirom niti ponižavanjem, već s iskrenim stavom prema sebi i drugima.Osobno se nemogu zamisliti ni u jednom drugom položaju kod pričesti osim u klečečem na jezik, da postoji još poniznija gesta od klečanja i nju bi sa radošću prihvatio jer pred sobom imam GOSPODINA kojeg zovem u svoj "dom"! Do tog mog stava došao sam nakon što sam milošću Božjom krenuo putem obraćenja i u srcu shvatio koliko je velika Božja ljubav i stoga ću iz ljubavi Tijelo Kristovo uvijek primati klečeči jer to je najmanje što mogu učiniti za Onoga koji je dao život za mene. Osobinu poniznosti je svima nama teško usvojiti zato trebamo moliti Gospodina da nas nauči poniznosti jer se tako najlakše rješavamo oholosti, a bez oholosti postajemo svetiji i Bogu bliži :)

ja često znam klečati, a misli su mi 100km daleko...dali je to poniznost..ne, to je farizejština...

ja sam rekao da ako netko kleči, a u srcu nije ponizan da je to farizejština...

dakle, uzeo si samo pola moga komentara i iz njega izvukao zaključak


ok...isprika!
Evo kažeš da često znaš klečati, a da su ti misli jako daleko...jesi li se zapitao zašto je to tako?
Zašto hrpa vjernika prilikom pričesti izostavi naklon glavom (što je i propisano), barem to ,ako već stojeći primaju na ruke ili jezik?


Zašto su nam misli daleko u najsvečanijem trenutku kada primamo Presveto?
Zašto onda uopće pristupamo pričesti!?
Molim da se iz ovoga ne iščitava nikakva osuda jer je ni trunčice nemam prema nikome, samo bi volio da se preispitamo da li smo na najdostojniji mogući način pristupili pričesti, da li smo svijesni koga primamo i s koliko ljubavi u srcu molimo Gospodina da uniđe pod naš krov.

Otišla rasprava u krivom smjeru...netreba nam sjena razdora :(

ja bi tu razgraničio 2 stvari..jedno je kad npr. klečiš i trudiš se biti koncentriran, ali ti ne ide, a druga je stvar kad svojom krivnjom zvirlaš okolo jer ti je dosadno(ili razmišljaš o tzv. korisnim stvarima koje sotona donosi da ti skrene pažnju)...


Slažem se...ali opet...pitaj se zašto je to tako, zašto se nemožeš koncentrirat? Moli Duha svetoga da ti pomogne da budeš pribran.

pa nije to trajno stanje..samo ponekad je tako..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Sveta Misa
PostPostano: 08 ožu 2013 16:03 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 svi 2010 09:23
Postovi: 750
Podijelio: 60 zahvala
Zahvaljeno je: 14 zahvala
...još samo ovo: ovakvo citiranje citiranog citata je već zbunjujuće, a je li i smiješno, neka kažu drugi.
I ovo je zaista ona točka iz:
viewtopic.php?f=98&t=73&start=165#p200507


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Sveta Misa
PostPostano: 08 ožu 2013 16:08 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
Citat:
pa pisao sam jer si se referirao na moj komentar i izvlačio stvari iz konteksta i prikazivao ih drugačije...spočitavao si mi da sam rekao nešto u stilu da tko god kleči ili prima u ruku je farizej, što nije točno...

Da inače sam stručan izvlačiti stvari iz konteksta, zanimljivo!

Citat:
naravno ako ja klečim i ako mi je u srcu trulež koji se ne trudim maknuti da je to farizejština, jer se prikazujem onim što nisam iznutra..a ako klečim poniznog srca onda je to nešto drugo(ako se trudim činiti ovo što ti kažeš: možda misli da je to ispravno, možda je govor tijela onoga što smatra da je ispravno u tom tenutku, možda se trudi biti svjestan pred kime kleči ili je možda svjestan)...

Oprosti ali ovo nisi pisao prije!! I hvalaa još jednom na toploj vodi!


Citat:
ja curu, ženu, muža, dečka nebi uspoređivao s Bogom jer oni ipak ne vide u moje srce za razliku od Boga...

Ne bih ni ja uspoređivao s Bogom ali uspređuj svoje tijelo sa svojim izraziam osjećaja, to je jedno te isto tjelo, jel da? ili si ispred Boga sueprmen!?
To što možda znaš da Bog vidi u tovje srce, ne znači da ne klekneš pred njim, čak suprotno!

Citat:
gledaj momak, vidim da nisi shvatio kontekst mog komentara, zato si i napisao poduži post referirajući se na moj komentar i iskrivio ga..mislim da nema smisla dalje objašnjavati jer nećeš shvatiti...

Gledaj pajdo, curo ili štvo već jesi, svejedno, nisam ja iskrivio tekst, nego si se zapetljao pa ti se tako čini, sad je mali problem se vadit, pa je najlakše optužit, da te se nije razumjelo! Te fore su izlizane! Ne koristi to više!


Citat:
a komentirao sam na temi jer sam osjetio potrebu, kao što komentiram i druge stvari..ti smatraš da nije bilo potrebe..ja isto tako smatram da nije bilo potrebe da i ti komentiraš nešto što ti pjesniče nisi shvatio...zato nema potrebe da glumiš policajca i uzimaš legitimitet da donosiš vrijednosne sudove o nečijim komentarima i određuješ tko će komentirati...

A ti pronicatelju ljudskih srdaca, stavi komentare na pravo mjesto kako i treba biti, ili si promašio poantu ili temu!
Komentiraj što god eželiš i koliko želiš, ali stani iza onoga što si napisao, a ne se uzvlačiti preko tuđe grbače!
Malo si se previše zaletio!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Sveta Misa
PostPostano: 08 ožu 2013 16:09 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
Citat:
dosta spamanja

Onda prestani!!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Sveta Misa
PostPostano: 08 ožu 2013 16:15 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
KLEČANJE



duh-liturgijePostoje krugovi s ne malim utjecajem koji nas žele odvratiti ili nam izbiti iz glave i prakse klečanje. Ono, kako vele, ne odgovara navodno našoj kulturi (kojoj to zapravo kulturi?). Kao, klečanje ne dolikuje odraslome čovjeku koji stupa pred Boga uspravno, ili kako pak ne dolikuje klečanje otkupljenome čovjeku koga je Krist učinio slobodnim te stoga više ne treba klečati. Pogledamo li malo u povijest, možemo ustanoviti da su Grci i Rimljani odbacivali klečanje…

U stvari – kršćansko klečanje nije oblik nekakve inkulturacije u postojeće običaje, već posve suprotno, naime, izražaj kršćanske kulture koja preobražava postojeću kulturu i to s nove, dublje spoznaje i iskustva samoga Boga.

Klečanje ne dolazi ni iz koje kulture – ono dolazi iz Biblije i njezine spoznaje Boga…

Gdje je klečanje puka vanjština, obični tjelesni čin, ono postaje besmisleno. Ali također, gdje netko pokušava svesti poklon na samo duhovnu sferu, a da ga se ne utjeli, ne učini tjelesnim, gasi se čin poklona jer čovjekovu biću ne odgovara samo duhovna protežnica. Stoga se nije moguće odreći prigibanja koljena pred nazočnošću živoga Boga.

Time smo dospjeli do tipičnog stava klečanja na jednome ili na oba koljena. U hebrejskome Starome zavjetu odgovara riječ „berek“ (koljeno) glagol „barak“ klečati. Koljena su za Židove bila simbolom snage. Prigibanje koljena jest zato prigibanje naše snage pred živim Bogom, priznanje da sve što jedno i što imamo, imamo od njega. Ta gesta pojavljuje se na bitnim i ključnim mjestima Staroga zavjeta kao izražaj poklona. Salomon je za posvete Hrama „klekao pred svim zborom Izraelovim i, raširivši ruke prema nebu, rekao“ (2 Ljet 6, 13). Nakon sužanjstva, u nevolji Izraelovih povratnika doma, koji su još bez pravoga Hrama, ponavlja Ezra o večernjoj žrtvi istu gestu: „Padoh na koljena, raširih ruke prema Gospodinu, Bogu svome“ (Ezr 9, 5). Veliki psalam koji opijeva Gospodnju muku (Ps 22: „Bože moj, Bože moj, zašto si me ostavio“) svršava s obećanjem: „Njemu će se jedinome klanjati svi moćnici zemlje, i pred njime će pasti na koljena svi što u prah silaze“ r. 30). Tome srodno mjesto kod Izaije 45, 23 („Iz mojih usta izlazi istina, riječ neopoziva: da će se preda mnom prignuti svako koljeno“) razmatrat ćemo u kontekstu Novoga zavjeta. Djela apostolska pripovijedaju o molitvi na koljenima svetoga Petra (9, 40), svetoga Pavla (20, 36) i cijele kršćanske zajednice (21, 5).

…Stjepan je na koljenima, klečeći, ponavljao molitvu raspetoga Krista: „Gospodine, ne upiši im ovo u grijeh!“ (7, 60). Podsjetimo se da je Luka – za razliku od Mateja i Marka – govorio o Gospodinovoj molitvi na koljenima na Maslinskoj gori. To će reći da Luka želi da i mi shvatimo da je klečanje prvomučenika Stjepana zapravo uranjanje u Isusovu molitvu. Klečanje nije samo kršćanska nego i kristološka gesta. Najvažnije mjesto za teologiju klečanja jest i ostaje za mene veliki kristološki himan, u Filipljanima 2, 6-11. U tome predpavlovskom himnu čujemo i vidimo molitvu apostolske Crkve i prepoznajemo njezinu vjeru u Krista. Čujemo također i glas Apostola koji uranja u tu molitvu i predaje nam je. Zapažamo napokon i duboko nutarnje jedinstvo između Staroga i Novoga zavjeta kao i kozmičku širinu kršćanske vjere. Himan označava Krista Isusa kao protulik prvome Adamu. Dok ovaj, Adam, samovoljno posiže za onim biti-kao-Bog, Isus se ne drži kao „otimačine“ svoga „biti-kao-Bog“, koje mu pripada kao Sinu, već se ponižava do smrti, smrti na križu. Upravo ta poniznost koja proistječe iz ljubavi jest istinski božanska i podaruje mu ime, „ime veće od svih imena“, „da svi na nebesima, na zemlji i pod zemljom prignu svoja koljena pred Imenom Isusovim, i svaka ustaju priznaju: ‘Isus Krist je Gospodin’ – na slavu Boga, Oca.“ Himan apostolske Crkve preuzima na ovome mjestu obećanje iz Izaije 45, 23: „Samim se sobom kunem, iz mojih usta izlazi istina, riječ neopoziva, da će se preda mnom prignuti svako koljeno, mnome će se svaki jezik zaklinjati…“ U prožetosti i jedinstvu Staroga i Novoga zavjeta biva jasno da Isus upravo kao Raspeti nosi „ime koje je nad svakim imenom“ – ime Svevišnjega te da je sam u Božjem biću. Po njemu, Raspetome, sad se ispunjava smjelo obećanje Staroga zavjeta: Svi prigibaju koljena pred Isusom, koji je sišao, i na taj se način upravo prigibaju pred jednim pravim Bogom koji je nad svim bogovima. Križ je postao sveobuhvatnim znamenom Božje nazočnosti i sve što smo prethodno čuli o historijskome i kozmičkome križu treba nam ponovno na ovome mjestu doći u svijest. Kršćanska je liturgija upravo po tome kozmička liturgija što prigiba svoja koljena pred raspetim i proslavljenjim Gospodinom. To je središte zbiljske „kulture“ – kulture istine.

Ponizna gesta kojom padamo Gospodinu do nogu svrstava nas na pravi životni kolosijek cijeloga svemira…

…Nesposobnost klečanja očituje se gotovo kao bitni đavolski element.

Ne želim, međutim, biti preopširan. Htio bih dometnuti samo još jednu primjedbu: Izričaj kojim Luka opisuje kršćansko klečanje (theis ta gonata) nepoznat je u klasičnome grčkom jeziku. Radi se o specifično kršćanskoj riječi. S tom primjedbom zatvara se krug s početka naših razmišljanja. Moguće da je suvremenoj kulturi klečanje strano – ukoliko je ta kultura takva kultura koja se udaljila od vjere i ne poznaje više Onoga pred kime klečati jest istinska i nužna gesta koja se rađa i dolazi iznutra. Tko uči vjerovati, naučit će i klečati, a vjera ili liturgija koja ne bi više poznavala klečanja, bila bi bolesna u svome središnjem dijelu i mjestu. Gdje je nestalo klečanja, morali bismo ga ponovno naučiti da bismo i sami ostali u molitvi, u zajednici apostola i mučenika, u zajedništvu s cijelim kozmosom, u jedinstvu s Isusom Kristom.


Joseph RATZINGER, Duh liturgije, Mostar-Zagreb, 2001, 182-190.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Sveta Misa
PostPostano: 08 ožu 2013 16:37 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 svi 2010 09:23
Postovi: 750
Podijelio: 60 zahvala
Zahvaljeno je: 14 zahvala
Samuele, ovo od Ratzingera ti je super!
No,...Ja unatoč svemu ovdje iznesenom ne osjećam - niti VJERUJEM - da me Isus manje voli što Pričest primam stoječki (na jezik) još manje da mi je to grijeh.
Mislim da se previše lome koplja oko klečeći ili stojeći.
Nije li sve počelo oko na RUKE i na JEZIK?
.
(Baš kao da se ne dozvoljava da se iziđe iz teme...:)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Sveta Misa
PostPostano: 08 ožu 2013 18:05 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 svi 2010 09:23
Postovi: 750
Podijelio: 60 zahvala
Zahvaljeno je: 14 zahvala
"Bez milosnog jedinstva s Isusom nema nadnaravnog života. "Meni je Krist život", svjedoči sv. Pavao (Filip. 1, 21). I svima nama je Krist život. U tolikoj mjeri da se moramo hraniti njegovim tijelom i krvlju, ako želimo živjeti. Euharistija je specijalni sakramenat života: Kristova u nama, našega u Kristu. Dobro su je nazvali "produženim Utjelovljenjem" (Incarnatio continuata), koje započinje na oltaru a završava u našem srcu.
Ovaj put se Isus utjelovljuje ne više u krilu Majke, nego u prilikama kruha i u srcu pri-česnika. Toliko mu je stalo do našega života da svoj vlastiti čini sredstvom i hranom našega, uništava svoje euharistijsko tijelo na misi mističkim načinom, a u pričesti fizičkim.
U Euharistiji se ostvaruje mistička, fizička i milosna asimilacija našega života s Isusovim".
.
"Tajna ove životne asimilacije nije simbolika, nego stvarnost. Mi smo - po riječima Apostola - zaista s Kristom "suživljeni" (Ef. 2. 5), "saumrli"(II Tim. 2,11), "supokopani" i "sauskrsli" (Rim. 6,4), te ćemo konačno s njime skupa sjediti" na nebu (Ef. 2, 6). A to je moguće stoga što smo njemu "utjelovljeni", (incorporati) te tako postali daleko više nego samo ud Kristov (Christi sumus), mi smo on sam (Christus sumus). "Živim, ali ne više ja, već u meni živi Krist" (Gal. 2,20).
Krist je moj život i moj životni program: "Per ipsum et cum ipso..."
Po njemu Boga slavim, s njime molim i dobivam nove milosti, u njemu živim, radim i posvećujem se".

.
Ovo je detalj iz knjige Ž. Bezića ``Kršćansko savršenstvo``.
Uzalud sam tražio nešto KAKO primati Pričest. No, pošto je tema MISA, nije naodmet dodati još malo Bezićevog razmišljanja. :)
.
"Aktivno sudjelovanje - a ne neko pasivno "slušanje"! - u sv. misi je sastavni i bitni dio kršćanskog života, a ostvaruje se na četiri načina:
1. prisustvovanjem tjelesnim (fizička prisutnost, ne preko televizije ili radia) i duševnim (pažnja, odgovori, skupne molitve, zajednički stavovi...)
2. sućustvovanjem s Kristom: "Imajte u sebi iste osjećaje koje je imao i Gospodin Isus" (Fil 2, 5). To postižemo poistovjećujući se s Isusom, pridružujući se njegovim misnim nakanama, suosjećajući s njegovim bolovima, žrtvujući i sama sebe...
3. sučestvovanjem u liturgijskoj akciji mise (ministranti, pjevači, sakristani i sl.). Premda je misa u svojoj suštini nutarnja žrtva, ona se mora, kao sakrame-nat, izraziti i vanjskim žrtvenim znakovima...
4. pričestvovan j e m, tj. primanjem sv. pričesti, što predstavlja vrhunac misnog sudjelovanja. Neka nam je životno pravilo: kod svake mise ću se ujedno i pričestiti (barem na duhovni način).
.
Misa se najbolje prati iz đepnoga misala.
Čim pobožnije, tim korisnije (mislimo na duhovnu korist). Ujutro započeta misa nema više kraja. Ona se nastavlja u životu i radu čitavog dana. Iza pričesti nam je misnik naredio: "Idite, misa jest", tj. nastavlja se, traje, produžuje se u vašem svakodnevnom životu (ono "jest" naznačuje sadašnje trajno vrijeme) .
Misa je kršćanski život.
*(Novi hrvatski prijevod s "idite u miru" nije ni izdaleka tako izražajan kao stari i doslovni "idite, misa jest").
*


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Sveta Misa
PostPostano: 08 ožu 2013 19:28 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
zdrave napisao:
Samuele, ovo od Ratzingera ti je super!
No,...Ja unatoč svemu ovdje iznesenom ne osjećam - niti VJERUJEM - da me Isus manje voli što Pričest primam stoječki (na jezik) još manje da mi je to grijeh.
Mislim da se previše lome koplja oko klečeći ili stojeći.
Nije li sve počelo oko na RUKE i na JEZIK?
.
(Baš kao da se ne dozvoljava da se iziđe iz teme...:)

Ma Zdrave, nije stvar koga Isus voli niti smijemo Njegovu ljubav ograničavati na neka svoja uvjerenja ili principe, više je stvar na samih, koliko je nama stalo do njega, i vjerujem da unutarnji osječaj pokazujemo vanjskim podražajem!

A ovo za kleknuti za pričest, nisam ni mislio na to, niti mi nije jasno kud je sad ovo skrenulo na klečanje za vrijeme pričesti, naime niti ja ne klečim, ja pokleknem prije nego dođe do mene ili ja do svečenika i primimi na jezik.
Ali ipak ako je papa rekao da je i jedan i drugi način pričešćivanja valjan, ne mogu da se zažmirim na njegovu preporuku da je bolje da se primi Hostija klečeći na jezik, jer me to doista ništa ne košta, a i nekako mi je tako draže, jer me drži nekkao straopoštvanje dok prilazim. E sad je jedino stvar, u tome što mi nije jasno zašto je nekima problem poslušati papinu preporuku, a doista ih ne košta ništa primiti na jezik, pa bar to ako ne kleknu, ja ne klečim dok mi stavlja Hostiju na jezik, ali bar poklekenem prije toga, da baš ne izvodim scene!
Dakle, ispravna su oba načina, ali iak postoji razlog koji je papa naveo da je bolje se pričestiti na jezik, i nije ga loše slijediti u preporukama, jer vjerujem da papu vodi nadahnuče Duha Svetoga.

I isprićavam se svima, jer mi nije bila namjera ovdje djeliti ljude na farizeje ili pravovjerne, neije mi namjera da virim u tuđa srca, niti to itko od nas može. Ali ipak nije loše poslušati papu od dva valjana načina na koji da se prima. Eto to je moje mišljenje.
I dalje ne želim više pisati o ovome, iako imam cijele tekstove, što misle mnogi svečenici o "na ruke", kako je to krenulo, zašto je odobreno i kako se "zloupotrebljava"!!
Hvala!!!!!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Sveta Misa
PostPostano: 08 ožu 2013 19:49 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 svi 2010 09:23
Postovi: 750
Podijelio: 60 zahvala
Zahvaljeno je: 14 zahvala
Samuel:
"...ja ne klečim dok mi stavlja Hostiju na jezik, ali bar poklekenem prije toga, da baš ne izvodim scene!
Dakle, ispravna su oba načina, ali iak postoji razlog koji je papa naveo da je bolje se pričestiti na jezik, i nije ga loše slijediti u preporukama, jer vjerujem da papu vodi nadahnuče Duha Svetoga.

I isprićavam se svima, jer mi nije bila namjera ovdje djeliti ljude na farizeje ili pravovjerne, neije mi namjera da virim u tuđa srca, niti to itko od nas može. Ali ipak nije loše poslušati papu od dva valjana načina na koji da se prima. Eto to je moje mišljenje.
I dalje ne želim više pisati o ovome, iako imam cijele tekstove, što misle mnogi svečenici o "na ruke", kako je to krenulo, zašto je odobreno i kako se "zloupotrebljava"!!
Hvala!!!!!"

.
Ma...Sve je OK! To sam i sam napisao...negdje u ovoj temi - na jezik i stoječki, ali prije toga poklonim se /pokleknem Gospodinu kojemu idem ususret.
Valjda će sad tema biti vraćena na "kolesjek"? :)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 207 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 9 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr