www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 18 sij 2018 20:25

Vrijeme na UTC [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 64 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 14 pro 2017 16:18 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova

Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 10 zahvala
Vjeroispovjest: katolik
Status: U braku
Nije da me iko išta pita ali par razmišljanja, da fran26 ima pravo u neku ruku samo što to veli na (ne kršćanski) način. Gledajuć šta ko čita (ali samo i jedino u tom kontekstu) osobe u ranoj fazi vjere čitaju jednostavne "pitke" najčešće autobiografije pojedinih svetaca i laika, koje su emocionalno nabijene, te tako ispunjavaju svoje emocionalne težnje za ispunjavanjem i prihvaćanjem svojih emocija i načina ponašanja i svojevrsne želje za posebnostću(svak tada, misli da udiše svetiji zrak od drugih, i da je njihova istina svjetilija) Djela crkvenih ucitelja smatraju previše akademskima i filozofskima te su im dosadna. Kasnije, pod utjecajem okoline(svećenika ili društva a i naravno molitve presaltaju se na tu težu literaturu, i kasnije neki odu putem nasljeđivanja svetaca koji doslovno umiru od Božanske ljubavi(tipa sv. Ivan od Križa, Terezije Avilske, male Terezije, Faustine Kovalske),a neki "izabiru"intelektualniji pristup(čitajući Augustina, Tomu, a neki praktični pristup(Franjo Saleški, Ignacije).
Ali najbitnije je kako živiš i kako moliš, pred samo 200godina rijetko ko od nas tu bi uopće bio pismen, svetost bi mogao postići samo muzenjem krave, borbom sa krumpirovom zlaticom ili oboljenjem od gripe. A tad je zaista bilo puno više svetaca nego danas

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 14 pro 2017 16:27 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova

Podijelio: 9 zahvala
Zahvaljeno je: 16 zahvala
francesco1 napisao:
Nije da me iko išta pita ali par razmišljanja, da fran26 ima pravo u neku ruku samo što to veli na (ne kršćanski) način. Gledajuć šta ko čita (ali samo i jedino u tom kontekstu) osobe u ranoj fazi vjere čitaju jednostavne "pitke" najčešće autobiografije pojedinih svetaca i laika, koje su emocionalno nabijene, te tako ispunjavaju svoje emocionalne težnje za ispunjavanjem i prihvaćanjem svojih emocija i načina ponašanja i svojevrsne želje za posebnostću(svak tada, misli da udiše svetiji zrak od drugih, i da je njihova istina svjetilija) Djela crkvenih ucitelja smatraju previše akademskima i filozofskima te su im dosadna. Kasnije, pod utjecajem okoline(svećenika ili društva a i naravno molitve presaltaju se na tu težu literaturu, i kasnije neki odu putem nasljeđivanja svetaca koji doslovno umiru od Božanske ljubavi(tipa sv. Ivan od Križa, Terezije Avilske, male Terezije, Faustine Kovalske),a neki "izabiru"intelektualniji pristup(čitajući Augustina, Tomu, a neki praktični pristup(Franjo Saleški, Ignacije).
Ali najbitnije je kako živiš i kako moliš, pred samo 200godina rijetko ko od nas tu bi uopće bio pismen, svetost bi mogao postići samo muzenjem krave, borbom sa krumpirovom zlaticom ili oboljenjem od gripe. A tad je zaista bilo puno više svetaca nego danas

U potpunosti se slažem...opet dolazimo da su djela važna, a ne teološko znanje
U stvari za spas i opravdanje su najbitniji stupovi katoličanstva koje ističe Gospa iz međugorja....molitva, post, sakramenti ( ispovijed, euharistija) , čitanje biblije, pokora i obraćenje isl.

Čak sam nekako što više u uvjerenju , da nas laike preveliko čitanje i proučavanje može prije navesti na krivi put ( i na oholost!)...posebice preveliko čitanje teške , visoke teologije , a posebno filozofije koja se kao naslanja na vjeru ( katoličku)

Svoje Preljubljene Zaručnice
amen

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 14 pro 2017 16:36 
Odsutan

Zahvaljeno je: 67 zahvala
Mogu li i ja, ali iz drugog kuta (iako mi se sviđa i ovo od francesca1) :b112:

Prvo mislim da je nepotrebno uopce ulaziti u raspravu koliko je neko djelo veliko ili ne, jer svetacke knjige su ipak pisane od strane osoba nadahnutih Duhom Svetim (tako su me bar ucili).
Medutim, to ne moze umanjiti znacaj pojedinog djela (nekog drugog autora) na pojedinca. Mogu sama biti primjer jer neka djela ce na mene "djelovati", a neka nece. Zasto je to tako - i na sto utjece recepcija pojedinog djela - psihologija i teorija knjizevnosti (odnosno cak mozemo govoriti i o teoriji recepcije) je dala jasan odgovor baveci se spoznajama o drustvenim i psiholoskim ciniteljima.

Zasto mi neko djelo dozivljavamo ili ne doživljavamo /čitamo ili ne čitamo - ovisi o
(1) u uzem smislu o nasim citateljskim ocekivanjima koja oblikuju sva iskustva s kojima se čitatelj (dakle, svak ponaosob) dotada susreo i koja za njega predstavljaju književnu tradiciju - pa tako Fran26 odmah u startu je pozitivno usmjeren na Tomu, Franju i ostale; ja recimo na temelju dosadašnjeg iskustva zakljucujem da su mi oni "preteski" a nikada se nisam ni u to upustiila, a Hrvoje Dusparu i ostale smatra "svojevrsnim autoritetom" koji mu puno toga mogu otkriti)
(2) i o sirem horizontu iskustva - pa tako Fran26 baveci se godinama filozofijom je do sada naucio/spoznao jedno i na to se oslanja, Hrvoje nesto drugo, a recimo ja (da ne bude da vas kritiziram jer nisam) kao vjeciti sanjar (op. iako znam da cu u očima nekih ljudi uvijek biti idiot :l30: ali tješim se da je razlika između idiota i sanjara u tome sto je sanjar u stanju shvatiti idiota jer mu je jednom vjerovao pa se opekao; dok idiot nikada nije u stanju shvatiti sanjara jer nikada i nikome nije vjerovao, pa time nije, niti će ikada moći postati sanjar :p59: ) ja uzivam u citanju djela poput svjedocanstva Chiare Corbelle Petrillo koja me osnažuju, koja daju plesku mojim petogodišnjim planovima/idolima, ali i pokazuju da ljudi slični nama (s grijesima, s mušicama) mogu živjeti put svetosti ili uživam u čitanju Escrive koji je konkretan pa kaže "Ako putem u crkvu na molitvu ženi zagori gulaš, može biti napola anđeo, ali je i napola đavao" ukazujući da čak ni nečiji pobožan život ne može biti izgovor, jer ako je neuskladiv sa svakodnevnim dužnostima, nije dobar ni drag Bogu ili da je žena ta koja muža mora držat dalje od vrata kuće te mi sve to mi lipo konkretno objasni bez sinoda i ostalog što i zašto.

No da se vratim na ono gore, isto tako valja imati na umu da čitanje tekstova ima i različite potencijalne funkcije (u određenom životnom razdoblju) koje se mijenjaju shodno individualnim potrebama (duhovnim, emocionalnim itd.) pojedinih čitatelja i njihovim promjenama te u vezi s društvenim okolnostima i potrebama - u načelu ono što je francesco1 rekao - pa tu stoji Franova opaska od nekidan da je on očekivao da će se Hrvoje maknuti od nacije, a da je vjerojatno Hrvoje očekivao da će se on maknuti od Tome - zašto se nijedan ni drugi nisu maknuli od toga - nije ni bitno.

I da stvar bude more specific tipologijom čitatelja i svime ovim gore se bavio, među ostalima i C. S. Lewis.
Ne znam koliko ga "poznajete", a on je među ostalim bavio se i književnim diskurzom, pisao je o tome da kršćanstvo nije iluzija, pa onda onu poznatu o četiri tipa ljubavi... tako da... ova "rasprava" ne vodi nigdje - dobro je čitati sve ako obogaćuje naš duhovni život, donosi nam nove spoznaje itd.

Mislim da je u današnje vrijeme puno bitnije dobro procijeniti što čitati, a što ne čitati s obzirom na mnoštvo zamki koje se nude - tim više jer mediji su ti koji nas bombardiraju sa svim i svačim, new ageom i ostalim antibiotskim rješenjima životnih nedaća.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 14 pro 2017 16:49 
Odsutan

nadalje.. Toma Akvinski ne bi bio Toma da ga nije mentorirao Albert Veliki, Ivan od Križa ne bi pisao Tamnu noć da nije bačen u tamnicu, mala Terezija nebi išla putem male duše da nije toliko dugo odbijana za samostan, Terezija Avilska ne bi pisala Zamak da nije nabasala na knjigu od de Osune. Ali svima je zajedničko da su "izvlačili" maksimum od situacija i društva u kojima su se nalazili. Forum kao forum uz niz nedostataka, danas može poslužiti kao svojevrsno "društvo" u kojem jedni od drugih izmjenom iskustva i razmišljanja možemo štošta naučiti naravno uvažavajući onog drugog

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 14 pro 2017 20:06 
Odsutan

Podijelio: 126 zahvala
Zahvaljeno je: 50 zahvala
Status: Solo
francesco1 napisao:

Da, ali mi ne zivimo prije 200 godina. Mi zivimo - sad? Situacija je drugacija. Ti danas u 2 tjedna zivota primis informacija koliko bi prije 200 godina covjek primio za zivota. Covjeku nikad nije bio bolje nego sad, niti je ikad bilo bolje vrime za zivit, nego sad. Podcijenjujes ljude. Iman nas 7 miljardi, znas li koliko patnje bismo mogli nanosit jedni drugima - na dnevnoj razini? Mislin, uvik ce bit losih situacija koje ce odskakat. Rec da je prije bilo puno vise svetaca nego danas je - glupo.

They don't come out(words) smooth and in conjunction with your brain the way normal people's words do; they come out in chunks as if from a crushed-ice dispenser; you stumble on them as they gather behind your lower lip. So you just keep quiet.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 14 pro 2017 20:36 
Odsutan

Podijelio: 0 zahvala
Belive napisao:
..dok za pms njonjaste dane uvik se vratim Extreme-u i vjecitoj More than words.

Kaj to znači njonjavo? Nije da to prvi puta pišeš. A kaj se tiče "More than words" to je i meni vrh, sa ili bez pms dana. Lel. Slika

Nešto sam zaboravil spomenuti u prošlom postu, nešto u vezi te famozne tamne noći. U oči neodoljivo upada jedna stvar na toj temi. Upada u oči to kak se svi boje te tamne noći a ironija cijele priče jest da velika većina katolika tamnu noć nikad neće iskusiti.

Neće je iskusit iz dva razloga. Moje dosadašnje iskustvo sa katolicima koje sam susretao na ovaj ili onaj način govori da se velika većina njih može svrstat u dvije skupine. Jedni koji svaki mjesec/dva odlaze na ispovijed i ponavljaju iste grijehe poput papagaja, te drugi, (još gori od ovih prvih) koji više ni ne pokušavaju odlazit na ispovijed i ponavljat svoje grijehe poput papagaja. nego su tak, eto katolici kak ih voda nosi. Šta bude da bude.

Nažalost, odavno sam redovan gost što prve što druge skupine. Sad dobra i loša vijest. Dokle god se netko nalazi u jednoj od te dvije skupine, nemora se bojati nikakvih tamnih noći. Naravno, ima i ona loša vijest. Dokle god smo u tim skupinama, naše napredovanje na duhovnom putu može se mjerit centimetrima i milimetrima. A Bog to sigurno ne želi/očekuje od nas. Za utjehu nam ostaje da nema tamne noći, jedina "tamna noć" koju ćemo iskusit jest ona koju spominje sveto pismo;

Jr 2,19 Opačina te tvoja kažnjava, otpadništvo te tvoje osuđuje. Shvati i vidi kako je teško i gorko što ostavi Jahvu, Boga svojega, što više nema straha mog u tebi” - riječ je Gospoda Jahve nad Vojskama.

A šta je sa onima koji dožive tu famoznu tamnu noć. Znaš koji su ti?! Sveto pismo spominje jedan redak, redak koji dobro opisuje te ljude;

Dj 2,42 Bijahu postojani u nauku apostolskom, u zajedništvu, lomljenju kruha i molitvama.

Bijahu postojani kaže pismo. O tome ti pričam. Biti postojan. Vjeran Gospodinu godine i godine, a ne one bedastoće zbog kojih ljudi misle da su u nekakvim tamnim noćima.

A sad da te pitam: tko je kriv da današnji katolici ne znaju kaj je to tamna noć, kaj je to i kad su bili vatikanski sabori i kaj se tu uopće događalo, koji je sadržaj vjere, zake katolička vjera nije instant-vjera, ispunjavanje osobnih želja ili šta već, po čemu se razlikujemo od drugih vjera itd. Tko je kriv da današnji fejsbuk-katolici nikad nisu otvorili Katekizam Katoličke Crkve. Ne znaju kaj je to a ne da bi ga otvorili ili nešto pročitali. U Katekizam Katoličke Crkve ima toliko toga napisano: zašto i kako od koga i kamo. Al neće uzeti u ruke. Kaj buš ga s puškom teral ako neće?! Znaš tko je kriv za to? Fajsbuk-katoličanstvo, Elvis Duspara, Ivo Lončar, Mijo Barada i Dinko Bradvica. Nemere biti dobro dok su ti spomenuti učitelji. Da se na glavu postaviš nemere biti dobro. Prije ili kasnije buš negde skrenul. Sve buš samo ne katolik. Šuš-muš miks. Nema više zdrave nauke. Nema više da se ljudi savjetuju sa svećenicima, da čitaju Joseph Ratzingera i Sv. Ivana Pavla II. Hoće da ga Elvis Duspara vodi i priča završena. A je te pitam;

Lk 6,39 Može li slijepac slijepca voditi? Neće li obojica u jamu upasti?

O tome ti pričam.

Doista kaže;

Nalazim nebo usred lonaca i metli. Sv. Stanislav Kostka (cit. prema: Francis W. Johnston "Let duše")

Životna odluka biti praktičan »vjernik« izvršava se od jutra do navečer kao odgovor na Božju objavu (=fides qua creditnr), ne pretpostavlja samo spoznaju i priznavanje objavljenih istina spasenja (fides quae creditur), nego i trajno nastojanje da ih se što vjernije živi. U tom smislu ona starica od Velike Gorice, majka dvanaestero djece koja, radeći u vrtu i po kući u Božjoj prisutnosti, trajno šapće »strelovite molitvice«, može biti daleko veći vjernik od onog profesora moralke koji, doduše, odlično zna svoju lekciju, ali se u njoj ne osjeća toplina osobnoga vjerskog uvjerenja. Čin vjere jednog katolika, kao religiozni »Da« Bogu, jest osobni etički ili moralno-duhovni čin; budući da ima kvalitete takva čina, izvršava se u slobodi, u osobnoj odgovornosti, a znak je temeljnog opredjeljenja (optiranja) za Trojstvenog Boga. Ivan Fuček "Zakon - Vjera"

Naše spasenje je dar, nezaslužena milost Božja. I nema te knjige i tog znanja koje te može spasiti. Oko toga se definitivno slažemo. Još nitko nije uspio spasiti samog sebe svojim znanjem ili bilo čime. Tu smo na čisto. Ali ni vrag da cijeli život hoćeš da ti učitelj bude tip koji se zove Elvis Duspara ili Ivo Lončar. Ni vrag da netko o svojoj vjeri zna samo ono šta prenese bitno.hr i nacija.hr., ili ako hoćemo baš u krajnost: ni vrag da ti se učitelj zove: Dinko Bradvica. :roll:

Hrvoje Hrki napisao:
...frane, pusti ti druge da čitaju šta žele, nemaš ti bogomdan popis podobnih autora, knjiga..

Oprosti Hrkane, počet ću od kraja tvog posta. Na kraju je ono najbitnije na što se želim osvrnuti. Dobro si mi napisao i nemam kaj za reći. Već mi je onaj tip koji piše pod nickom "Augustin" skrenu pažnju na to. Ti nisi maloumni, nisi malodoban niti sam ti ja žena ili mama, nedao Bog- punica! Lel. Slika Čitaš kaj hoćeš kad hoćeš. I to je na kraju krajeva samo tvoja stvar. Sigurno ti ne neki tip pod nickom "Fran26" određival kaj buš delav u životu. Primjedba ti je na mjestu. Na ostalo kaj si napisal nemam puno toga za reći. Udaljenost između tebe i mene mjeri se svjetlosnim godinama. Onda znaš koliko smo udaljeni po tim pitanjima. :l30:

that's the way it seemed.
Disappointment haunted all my dreams.
Then I saw her face, now I'm a believer!

Lol. Slika

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 14 pro 2017 22:13 
Odsutan

Jr 2,19 Opačina te tvoja kažnjava, otpadništvo te tvoje osuđuje. Shvati i vidi kako je teško i gorko što ostavi Jahvu, Boga svojega, što više nema straha mog u tebi” - riječ je Gospoda Jahve nad Vojskama.
..jedna od snažnijih tamnih noći iz Biblije jest ona kralja Davida.Koja je započela.. gle..grijehom. .isti kralj koji je zgriješio kao zadnji pohotni jadnik proživio je noć na koju svi daljni akteri tamnih noći bezuspješno gase svoje boli.. Taj isti kralj koji nakon takvog "Bozjeg tretmana" ide slavit Gospodina nakon što mu sin umre.
Koliko duša toliko tamnih noći.. Nema tu šprance..đabe ti tu teologija.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 14 pro 2017 23:12 
Odsutan

Fran26 napisao:
Kaj to znači njonjavo? Nije da to prvi puta pišeš. A kaj se tiče "More than words" to je i meni vrh, sa ili bez pms dana. Lel.

Njonjav bi ti značilo po naški onako pekmezast, ganut, dirnut, rastopljen, znaš ono kad bi nekog zagrlio i ne puštao dva života... :mrgreen:
Zato, kad svoju dragu budeš želio zanjonjat – onda joj pusti dobri stari reggae od Borisa Gardinera – I wanna wake up with you! Garntiram da ova old school pjesmica govori sve što jedna žena želi čuti i zbog ovakvih stvari čovik (ja) poželi da se rodio koje desetljeće ranije. A uz „More than words“ ima još jedna – a koja je otkrijem malo niže dolje.

I btw - hvala, išla sam provjerit u svom rječniku – nisam imala tu riječ zabilježenu – nadopunio si dijalektalno blago 8)

Inače, užasno sam loša s onim kvadratima, kasna je ura, i predstavljaju mi mučenje i pad koncentracije kod tipkanja pa će ti odgovor biti – snađi se druže u moru svega što mi je na pameti nabacit. :l30:

Prvo, što se tiče tamne noći – ja sam odmah rekla (prije skoro godinu dana) da pojma nemam što je to (i zaključujem čisto na temelju doživljaja forumaša što se nije pokazalo, očito, baš pametno). Realno, u toj temi jedino što stvarno mogu reći pametna da sam napisala bilo je kada sam davnih dana citirala Rilkeov doživljaj punine Božjeg postojanja.
Ugasi mi očinji vid, opet ću Te vidjeti!
Začepi mi uši i oduzmi sluh, opet ću Te čuti!
I bez nogu moći ću do Tebe stići!
I bez usta moći ću k Tebi zavapiti.
Otrgni mi obje ruke, i tad ću Te zagrliti,
srcem i dušom isto kao i rukama.
Zaustavi mi srce, mozak će početi kucati.
Baci u požar i moj mozak, onda ću Te u svojoj krvi nositi. . .

I znam da možda ne bih trebala ovo napisati – ali iskreno se nadam da je u životu nikada neću doživjeti. Jednostavno, di još i to? :?

Za sada, ja ti definitivno upadam u prvu skupinu katolika – grijesi isti, obrazac isti i to je to. Pameti se nikada naučiti neću, i to je onako više nego li očito. Ispovijed uvijek u istoj crkvi u Splitu (u svom kraju poznajem sve svećenike i već znaju da me neće vidjeti u ispovjedaonici), molitva pokore uvijek ispred istog oltara, odlazim na misu kako kada u koju crkvu, a koliko ne mijenjam obrasce ponašanja dokazuje činjenica da u svojoj župi čak imam isto mjesto na podu/stepenici gdje uvijek sjedim.

I... očito sam gore bila u zabludi, ipak mi treba kvadratić ;)

Citat:
A sad da te pitam: tko je kriv da današnji katolici ne znaju kaj je to tamna noć, kaj je to i kad su bili vatikanski sabori i kaj se tu uopće događalo, koji je sadržaj vjere, zake katolička vjera nije instant-vjera, ispunjavanje osobnih želja ili šta već, po čemu se razlikujemo od drugih vjera itd. Tko je kriv da današnji fejsbuk-katolici nikad nisu otvorili Katekizam Katoličke Crkve. Ne znaju kaj je to a ne da bi ga otvorili ili nešto pročitali. U Katekizam Katoličke Crkve ima toliko toga napisano: zašto i kako od koga i kamo. Al neće uzeti u ruke. Kaj buš ga s puškom teral ako neće?! Znaš tko je kriv za to? Fajsbuk-katoličanstvo, Elvis Duspara, Ivo Lončar, Mijo Barada i Dinko Bradvica. Nemere biti dobro dok su ti spomenuti učitelji. Da se na glavu postaviš nemere biti dobro. Prije ili kasnije buš negde skrenul. Sve buš samo ne katolik. Šuš-muš miks. Nema više zdrave nauke. Nema više da se ljudi savjetuju sa svećenicima, da čitaju Joseph Ratzingera i Sv. Ivana Pavla II. Hoće da ga Elvis Duspara vodi i priča završena. A je te pitam;

Ja ti moram priznati da pojma nemam tko je Duspara, Lončar, Barada i naj mi draži Bradvica hahaah (cool ime) jer ih ne čitam, ali isto tako moram priznat da čitam Bitno.hr i ŽenuVrsnu jer imam dva draga prijatelja koji pišu za te portale. Doduše, u oba slučaja riječ je o svećenicima tako da… i moram priznati da imam na instaču :D popraćeno desetke stranica, ali smatram da tu ipak nema nekih nebuloza jer je riječ o tome da na pojedinim slikama piše popratni citat iz Biblije, dnevnog evanđelja i sl.

Isto tako kad kažeš – nema više ljudi koji razgovaraju sa svećenicima.
Pa eto, ja mogu dat neko svoje viđenje. Ja prije (kad kažem prije mislim na prije recimo 5-6 godina) isto nikada ne bih razgovarala sa svećenikom – em jer sam imala predrasude neke čudne u glavi, em sam razmišljala „majko moja o čemu bi ja to mogla s njime razgovarat“.
No mic po mic, prijatelj mi je postao monfortanac, prija mi je karmelićanka i oni su mi onako otvorili vrata „takvim“ ljudima.
Prija mi je daleko i komunikacija s njom je spala na dva pisma godišnje, ali zato imam frenda kojeg stalno pitam, kojeg stalo pilam, za kojeg sam rekla da će biti jedini muškarac koji me ikada u životu blokirao na whats appu. Ali je on i jedina osoba s kojom mogu razgovarat o svemu, ali baš o svemu duhovnom u bilo koje doba dana (znao je dobivati poruke i u sred noći ili bi skužio da sam ja budna tako pa bi me ujutro dočekalo pitanje „sestro, što te muči?“ i stvarno mislim da sam sretnica što imam takve blagodati.
Također, voljela bih isto tako istaknuti da nisu svi ljudi isti, da su i svećenici „samo ljudi“ i da ti neće uvijek „leći“ svaki svećenik. Recimo, ja poznajem duhovnika (dosta „poznatog“, bio je duhovik priji mi, Editi Majić i još nekima, dakle čovjek ima znanja i Bog mu je darovao umijeće da prepozna i uspješno vodi osobe koje osjete poziv). A ja? S njime sam jednom pričala, dva puta bila na misi koju je služio – i jednostavno – ne ide. Ne osjećam se ugodno, ne osjećam da me razumije – na što bi sada čovjek pomislio – o čemu ja to? Ne znam, ali tako je. Možda mu ja nisam dala „priliku“ ali ono – u svom pristupu mi nije legao, a onako izgleda pristupačno.
S druge pak strane, moj Šef (kako ga mi zovemo), kao duhovnik naše zajednice mladih je onako dosta „velika pojava“ – bilo ga je u novinama i po dobrome i po lošemu, i u početku mi je bilo onako awkward (ipak pričamo o osobi od 60 god) s njime, a sad smo si postali prike. Slavi on rođendane s nama, više se ni ne trudimo kupit mu poklon za rođendan za iznenađenje nego nam on kaže što, u ponedjeljak sam ušla u prostor župog ureda i malo naglije sam upalila svitlo hahah izbacili su mi svi prekidači u kući – u kućnim papučama mi je samo uručio ključe da idem to sredit i naravno da pojma nisam imala pa sam dobila i besplatne instrukcije… i jednostavno s tim čovjekom kako vrime prolazi svi mi „mladi“ uživamo, a i osjećaš se počašćeno kad skužiš da ti tako netko vjeruje da nas nekoliko zna šifru njegova kućnog alarma.
Uglavnom, poanta cijelog ovog pasusa (btw tek sad kužim koliko mogu proizvest teksta – tješimo se da je prof. deformacija – a ni na pola nisam :D) je da moraš i naić na nekog svećenika s kojim ćeš moći ostvariti taj prisniji odnos da ga možeš pitati što te zanima „bez srama“, a to je nekada uistinu teško. :roll:

Citat:
Lk 6,39 Može li slijepac slijepca voditi? Neće li obojica u jamu upasti?

Večer priznanja – pojma nisam imala da je ovo citat/izreka/poslovica iz Biblije. :shock:

Citat:
Nalazim nebo usred lonaca i metli. Sv. Stanislav Kostka (cit. prema: Francis W. Johnston "Let duše")

Znam da nije ta poanta, ali odmah asocijacija na sv. Tereziju Avilsku koja je rekla da je "Bog je među tavama i loncima“
Koliko sam umorna od ovog života, bome joj virujen. Daj mi krpu u ruke, cili život ću ti prat i bit sretna. :lol:

Citat:
Životna odluka biti praktičan »vjernik« izvršava se od jutra do navečer kao odgovor na Božju objavu (=fides qua creditnr), ne pretpostavlja samo spoznaju i priznavanje objavljenih istina spasenja (fides quae creditur), nego i trajno nastojanje da ih se što vjernije živi. U tom smislu ona starica od Velike Gorice, majka dvanaestero djece koja, radeći u vrtu i po kući u Božjoj prisutnosti, trajno šapće »strelovite molitvice«, može biti daleko veći vjernik od onog profesora moralke koji, doduše, odlično zna svoju lekciju, ali se u njoj ne osjeća toplina osobnoga vjerskog uvjerenja. Čin vjere jednog katolika, kao religiozni »Da« Bogu, jest osobni etički ili moralno-duhovni čin; budući da ima kvalitete takva čina, izvršava se u slobodi, u osobnoj odgovornosti, a znak je temeljnog opredjeljenja (optiranja) za Trojstvenog Boga. Ivan Fuček "Zakon - Vjera"

Pa evo. O ovome ja govorim, a kad spomenem da mi možemo utjecati na svoj duhovni život – onda me odmah pokudite (da ne rečem onu riječ koja upućuje na vršenje nužde) i dobijem 7577 citata i izvadaka.
Mislim, mi cijelo vrijeme pričamo o toj svetost pa onda zapitajmo se kako uopće postati svet? Nije li dovoljno ići putem svetosti u našoj svakodnevnici! Širit ljubav gdje god stupimo korakom! Šta mi hoćete reći da vam treba Božja milost da bi nekome uputili lijepu riječ, rekli "oprosti"?
Ne trebamo svi doživjeti neka mistična iskustva, ukazanja ili zarediti se kako bismo postali sveti. Ne i ne vjerujem nikome tko mi kaže suprotno!
Dapače, zašto se ne trudimo živjeti svetost u našoj svakodnevnici, širiti ljubav među ljudima koje mi svakodnevno susrećemo i tako biti ogledalo Kristove prisutnosti u našim srcima...
Zašto se trudimo tražiti put svetosti negdje daleko - "E! Tamo je sigurno moje poslanje!" A što ako je upravo ispred nas?
Ja stvarno vjerujem da je svetost u malim stvarima – i da nekada treba samo otvoriti oči i pogledati što danas možemo učiniti za svoje najbliže, ne daleko, ne tko zna gdje nego baš ovdje gdje jesmo. Nije li koračanje putem ljubavi = koračanje putem svetosti.

I time smo došli do one pjesme s početka priče koja je jednostavno „moćna“ a to je "Vrati me u život" - Evanescence https://www.youtube.com/watch?v=3YxaaGgTQYM

Evo nam svima prilike – Gospodin želi da budemo veliki, snažni, moćni i milosrdni. Stvoreni smo da budemo orlovi, a ne vrane. (O. Lorenzo Montecalvo od Družbe božanskog poziva)

p.s. morate me naučit kako stavit onaj kvadrat i pjesmuljak. Adminstrator sam službene stranice škole, a to ne znam, a ne mogu iskušavat tamo jer mi Carnet sve bilježi pogreške. :roll: pa da bude bar neka korist od ovog foruma jer ja, nažalost, ne vidim one blagodati koje vidi gosp, francesco1 - (nemojte me pitat zašto sam onda ovdje jer je odgovor - i sama se to pitam svakog dana i ovime ne želim stvarno nikoga uvrijediti - ta pisala sam ovaj odg sat vremena skoro, a spavanje mi je inače u 21.45h)

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 15 pro 2017 19:19 
Odsutan

Podijelio: 0 zahvala
Belive napisao:
Njonjav bi ti značilo po naški onako pekmezast, ganut, dirnut, rastopljen...

Sad mi je jasnije.

Belive napisao:
..znam da možda ne bih trebala ovo napisati – ali iskreno se nadam da je u životu nikada neću doživjeti. Jednostavno, di još i to? :?

Tak si i ja mislim. A ne mislimo baš dobro o tome, jer prije ili kasnije to nam ne gine. Nužno je za svakog čovjeka koji želi biti stanovnik raja. Dakle, ako ne za vrijeme ovozemaljskog života, onda u čistilištu, pod uvjetom da tamo završimo (ne želim ni razmišljat o varijanti bez čistilišta). Bolan i nužan proces koji se jednom mora dogoditi.

Belive napisao:
Ja ti moram priznati da pojma nemam tko je Duspara, Lončar, Barada i naj mi draži Bradvica hahaah (cool ime) jer ih ne čitam...

Neka onda na tome i ostane, jer ništa nisi propustila. Katolička Crkva ima popriličan broj učitelja od kojih se može učiti. Pravih učitelja a ne "što se babi snilo to se babi htilo". Ovaj Dinko Bradvica se pojavio u jednoj raspravi oko pakla, odnosno, jel u paklu ima Boga ili nema. Ovaj baci na "stol" ovo, netko drugi ono, i onda se pojavi netko i na "stol" stavi Dinka Bradvicu. Eto ljudi on kaže tako i tako, onda mora da je tako. To mi je ostalo, onak, živo u sjećanju.

Belive napisao:
Isto tako kad kažeš – nema više ljudi koji razgovaraju sa svećenicima.
Pa eto, ja mogu dat neko svoje viđenje. Ja prije (kad kažem prije mislim na prije recimo 5-6 godina) isto nikada ne bih razgovarala sa svećenikom – em jer sam imala predrasude neke čudne u glavi, em sam razmišljala „majko moja o čemu bi ja to mogla s njime razgovarat“.
No mic po mic, prijatelj mi je postao monfortanac, prija mi je karmelićanka i oni su mi onako otvorili vrata „takvim“ ljudima.
Prija mi je daleko i komunikacija s njom je spala na dva pisma godišnje, ali zato imam frenda kojeg stalno pitam, kojeg stalo pilam, za kojeg sam rekla da će biti jedini muškarac koji me ikada u životu blokirao na whats appu. Ali je on i jedina osoba s kojom mogu razgovarat o svemu, ali baš o svemu duhovnom u bilo koje doba dana (znao je dobivati poruke i u sred noći ili bi skužio da sam ja budna tako pa bi me ujutro dočekalo pitanje „sestro, što te muči?“ i stvarno mislim da sam sretnica što imam takve blagodati.

Uvijek je bolje pitati svećenika ono šta te zanima ili ako imaš neke nejasnoće oko određenih pitanja. Svećenik je svećenik. Ako neki i ni baš zainteresiran za razgovor, izgleda čudan, pitaš onog koji ti izgleda najpogodniji da ti pomogne. A takav uvijek postoji. Meni je neshvatljivo da slušam duhovne savjete ili da mi netko od laika tumači nauk. Nezamislivo. Dosta puta me na forumu znaju pitati: Fran26 kaj ti misliš o ovome, ili Franjo: kaj ti misliš o onome?! I uvijek je isti odgovor: ništa ja ne mislim, čak i da nešto mislim, sasvim je nebitno kaj ja mislim. Probaj zamislit koju težinu može imat moje mišljenje?! Lel! Slika Nemojmo se zavaravat. Sve je već izmišljeno i promišljeno i to od ljudi koji su bili tisuće puta duhovniji i pametniji od tebe i mene. Tak da mi više nemamo kaj misliti, ako smo pametni, možemo ih samo slušati i truditi se njihove savjete provodit u djelo. Zake se nitko ne pita: čekaj malo! Kaj o tome misli Ivan Pavao II., ili papa Franjo? Idem da vidim kaj o ovome ili onome kaže Katekizam Katoličke Crkve. Nešt mi je ovde nejasno, idem da vidim kaj o tome kaže Carlo Maria Martini. Aha on kaže: tak tak i tak. Dobro. Zabilježeno. Više nemam nedoumica. A ne tražiti i pitati sve druge samo ne one koje bi trebalo pitati. :l30:

Belive napisao:
Također, voljela bih isto tako istaknuti da nisu svi ljudi isti, da su i svećenici „samo ljudi“ i da ti neće uvijek „leći“ svaki svećenik.

Naravno. Zato nađeš onog koji ti odgovara. A za puno stvari i sam/sama možeš pronaći odgovor. Nije potrebno stalno nekog vući za rukav.

Belive napisao:
Večer priznanja – pojma nisam imala da je ovo citat/izreka/poslovica iz Biblije. :shock:

Evanđelje po Luki, i Matej spominje te riječi. Kaj ti radiš pod misom? Potajice slušaš "More Than Words"?! :lol: Dosta puta bude baš to čitanje. I nije rijetkost da se svećenik poziva baš na tu rečenicu.

Belive napisao:
Pa evo. O ovome ja govorim, a kad spomenem da mi možemo utjecati na svoj duhovni život – onda me odmah pokudite (da ne rečem onu riječ koja upućuje na vršenje nužde) i dobijem 7577 citata i izvadaka. Mislim, mi cijelo vrijeme pričamo o toj svetost pa onda zapitajmo se kako uopće postati svet? Nije li dovoljno ići putem svetosti u našoj svakodnevnici! Širit ljubav gdje god stupimo korakom! Šta mi hoćete reći da vam treba Božja milost da bi nekome uputili lijepu riječ, rekli "oprosti"?

Opet ti po svojem. Lel. Ako je to tak lako zake onda svi nisu sveti? Ako je to tak lako zake onda ti pišeš, citiram;

Belive napisao:
Za sada, ja ti definitivno upadam u prvu skupinu katolika – grijesi isti, obrazac isti i to je to.

Ovo sam ti već jednom stavio i nisam baš vidio da si nešto nabacila na to, evo stavljam ti opet;

Nitko ne želi uistinu griješiti protiv Boga, iako svi griješimo bez prisile. Sv. Ivan Klimaks (cit. prema: Francis W. Johnston "Let duše")

Ako je to tak lako, zake je onda ova rečenica tako istinita?! Evo zake;

Ef 6,12 Jer nije nam se boriti protiv krvi i mesa, nego protiv Vrhovništava, protiv Vlasti, protiv upravljača ovoga mračnoga svijeta, protiv zlih duhova po nebesima.

Pa Sotona nas smota kad se sjeti. Dovoljno je da mu Bog malčice oslobodi "ruke", dovoljna je najmanja napast i eto problema. Nemoj zaboravit na ove redove;

Ps 62,10 Sinovi su ljudski samo dašak, laž su djeca čovječja: svi da stanu na tezulju, od daha bi lakši bili.

Jr 17,9 Podmuklije od svega je srce. Jedva popravljivo, tko da ga pronikne?

To je istina o tebi i meni, o svakom čovjeku. Ne samo o nekom zločestom stričeku ili Hitleru, nego o svima nama. Lako je uputiti lijepu riječ kako kažeš, pomoći bakici preko ceste ili dati sirotinji pet kuna. A di je ostalo?! Bog od nas traži više od toga.

Belive napisao:
Ne trebamo svi doživjeti neka mistična iskustva, ukazanja ili zarediti se kako bismo postali sveti.

Slažem se.

Belive napisao:
..zašto se ne trudimo živjeti svetost u našoj svakodnevnici, širiti ljubav među ljudima koje mi svakodnevno susrećemo i tako biti ogledalo Kristove prisutnosti u našim srcima...

Ti meni reci!

Belive napisao:
Ja stvarno vjerujem da je svetost u malim stvarima – i da nekada treba samo otvoriti oči i pogledati što danas možemo učiniti za svoje najbliže, ne daleko, ne tko zna gdje nego baš ovdje gdje jesmo. Nije li koračanje putem ljubavi = koračanje putem svetosti.

Jest. Ali Bog traži više od toga.

Belive napisao:
p.s. morate me naučit kako stavit onaj kvadrat i pjesmuljak.

Koji kvadrat? Stavit jubito video na forum? :l30:

that's the way it seemed.
Disappointment haunted all my dreams.
Then I saw her face, now I'm a believer!

Lol. Slika

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 15 pro 2017 21:44 
Odsutan

Fran26 napisao:
Citat:
Njonjav bi ti značilo po naški onako pekmezast, ganut, dirnut, rastopljen...

Sad mi je jasnije

E mi kažemo da postoje dobre i loše emocije, a to je tako pogrešno – postoje samo ugodne i neugodne. A njonjavost bi bila onako posebna ugodna, topla emocija koju dijeliš samo s nekim ljudima. 8)

Citat:
Neka onda na tome i ostane, jer ništa nisi propustila. Katolička Crkva ima popriličan broj učitelja od kojih se može učiti. Pravih učitelja a ne "što se babi snilo to se babi htilo". Ovaj Dinko Bradvica se pojavio u jednoj raspravi oko pakla, odnosno, jel u paklu ima Boga ili nema. Ovaj baci na "stol" ovo, netko drugi ono, i onda se pojavi netko i na "stol" stavi Dinka Bradvicu. Eto ljudi on kaže tako i tako, onda mora da je tako. To mi je ostalo, onak, živo u sjećanju.

Nemam pojma na koju temu ti misliš, ali znam da sam lani ja sudjelovala u jednoj i evo odmah se snervan oko toga jer se sitim kolika sam idiotkinja. Molim te, nemoj. :a1430:

Citat:
Evanđelje po Luki, i Matej spominje te riječi. Kaj ti radiš pod misom? Potajice slušaš "More Than Words"?! Dosta puta bude baš to čitanje. I nije rijetkost da se svećenik poziva baš na tu rečenicu
.
Hahaha a nemam pojma. :roll:
Moja župa ti je mala. Ali baš onako mala i svi svakog znaju, a svećenik je čovjek iz naroda onako, mi bi čak rekli da je "malo lajav" (poozitivno) i njegove su mi propovjedi super, ali moraš slušat ga i ne smiješ "odlutat" jer te u svakom trenutku može pitat nešto. Da, baš pitat u sred mise. npr. pričao je nešto o Godini majčinstva pa ti pita puk da kako se kaže da je žena dobra i sad očekuje odgovor, a mala ministrantica ti kaže „žena je dobra kao kruh“, a on ni pet ni šest nego „ma je li? Šipak. Za ženu se kaže da je dobra mačka“ :lol:, druga zgoda kad je bilo „Vi ste sol zemlje. Vi ste svjetlost svijeta“ ti je pričao o cijeni i vrijednosti soli i povlačio paralele pa ti bez problema kaže u sred propovijedi – „Šefice Tommya, koliko je sad kil soli?“, a mene kad je čitao pismo nadbiskupa Barišića na početku šk. god. je pitao koliko sam učenika bacila na popravni :o . Uglavnom, poanta je da moraš slušat htio ili ne htio tako da ne znam kako mi je to promaklo.
A „More than words“ slušam u slobodno vrijeme. I da je samo Extreme – ja ti svašta slušam. Baš svašta. Mlađa ja je bila na milijun koncerata, kao veeeliki fan Crvene jabuke – bila sam ni manje ni više nego na 5 koncerata.
Rekao bi Žera „O Bože, kako teška godina“ https://www.youtube.com/watch?v=gCShdvPcjgE

Fran26 napisao:
Citat:
Pa evo. O ovome ja govorim, a kad spomenem da mi možemo utjecati na svoj duhovni život – onda me odmah pokudite (da ne rečem onu riječ koja upućuje na vršenje nužde) i dobijem 7577 citata i izvadaka. Mislim, mi cijelo vrijeme pričamo o toj svetost pa onda zapitajmo se kako uopće postati svet? Nije li dovoljno ići putem svetosti u našoj svakodnevnici! Širit ljubav gdje god stupimo korakom! Šta mi hoćete reći da vam treba Božja milost da bi nekome uputili lijepu riječ, rekli "oprosti"?

Opet ti po svojem. Lel. Ako je to tak lako zake onda svi nisu sveti?

Haha jesi pomislio kako sam glupasta? :lol:
U svoje opravdanje ću reći da sam samo nekada takva, a inače sam najtvrdoglavija, upornija i borbenija osoba (tako mi bar kažu). I ono – kad ti ja u nešto virujen, i kad nešto obećam, kad mi je do nečega stalo, kad znam da je to dobro, ispravno - viruj mi nema toga što ne bih napravila, okrenula bih planetu ako treba, puzala bi po podu – ono, nema toga što ne bih napravila ako virujen u to. Vjera i djela – "Radi kao da sve ovisi o tebi, ali moli kao da sve ovisi o Bogu“.
A s druge strane znaš one ljude koji za sve nalaze izgovor, koji uvijek pronalaze opravdanja – eto to ne mogu shvatiti – ubij me ali ne mogu. Onaj tko ne želi prihvatiti kritiku i koji se ne želi promijeniti, uvijek će naći izliku za to i to ja znam što je najtužnije, ali ja sam glupača, najveća klasa optimist koja je ništa drug nego glupača. I ako mi kažeš da su oni takvi i da sami „zbog toga nisu krivi“ Isti tren obolin na živce.
Citat:
To je istina o tebi i meni, o svakom čovjeku. Ne samo o nekom zločestom stričeku ili Hitleru, nego o svima nama. Lako je uputiti lijepu riječ kako kažeš, pomoći bakici preko ceste ili dati sirotinji pet kuna. A di je ostalo?! Bog od nas traži više od toga.

Iskreno, ja nemam pojma šta Bog traži od mene. Znam samo da „griješiti je ljudski, ali ustrajati u grijehu je đavolski“ (sv. Katarina Sijenska) i ako u išta vjerujem to je da svi i griješimo, svi mi radimo neviđana sranja, ali isto tako smatram da našem Bogu ništa nije nemoguće i naša zadaća čovjeka/prijatelja/partnera je onda o tome razgovarati, prevladati, oprostiti i krenuti dalje, graditi zidove, a ne mostove.
Ja ti vjerujem da je ponekad potrebno uz onoga uz koga zamišljaš raj proći i pakao jer Ljubav (ona s velikm LJ) traži prihvaćanje, odricanje i neiscrpivu snagu otpora prema problemima.
Ali eto, imam osjećaj da je to moguće samo u mojim snovima tako da mogu samo ponoviti – nemam pojma što Bog traži od mene jer sve ono u što sam prije vjerovala se srušilo nekoliko puta kao kula od karata pa više ne želim biti isti onaj čovjek od jučer, ali nemam ni pojma koji ću biti sutra jer pobjeći od samog sebe je nešto najteže na svijetu.

Vrh
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 64 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]